przeksięgowanie wpłaty z konta funduszu remontowego bez wiedzy i zgody właściciela

jezynka30jezynka30 Użytkownik
Witam,
mam pytanie do doświadczonych w kwestiach wspólnotowych formunowiczów:
Czy administrator może, bez wiedzy i (tym bardziej) bez zgody właściciela lokalu przeksięgować sobie jego zaliczkę na fundusz remontowy na poczet innego zobowiązania wlaściciela, mimo, iż na dokumencie wpłaty wyraźnie wskazano jej cel -fundusz remontowy
Nie wiem czy w mojej wspólnocie funkcjonuje regulamin funduszu remontowego, prawdopodobnie nie, ale 100% pewności nie mam

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy w Waszej wspólnocie, w dokumencie, który opisuje zakres i sposób prowadzenia ewidencji pozaksięgowej (powszechnie zwany: zasady rachunkowości) określona jest kolejność księgowań dokonywanych wpłat?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Czy administrator może, bez wiedzy i (tym bardziej) bez zgody właściciela lokalu przeksięgować sobie jego zaliczkę na fundusz remontowy
    na poczet innego zobowiązania wlaściciela, mimo, iż na dokumencie wpłaty wyraźnie wskazano jej cel -fundusz remontowy
    Jak jest w pozycji Tytułem: wpisane przeznaczenie np. Fundusz remontowy , to administrator nie ma prawa inaczej zaksięgować wpłaty tylko na FR.

    Jeżeli tego opisu brak to księguje się wg uznania.

    Przeksięgowanie kwot może nastąpić na podstawie oświadczenia złożonego w formie pisemnej ( pismo, mail, fax) przez wpłacającego (np. właściciela lokalu)
    Takiego księgowania nauczył mnie dawno, dawno temu, Sąd, na sprawie windykacyjnej ...:shamed:
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do a-z:
    w mojej wspólnocie niewiele rzeczy jest określonych, zgodnie z prawem, w jakimkolwiek dokumencie
    do KubaP:
    tak Kubo, w tytule wpłaty jest wyraźnie wpisane: Fundusz remontowy, a wpłacający żadnego oświadczenia, ani ustnego ani tym bardziej pisemnego w kwestii przeksięgowania nie składał
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zażądaj przeksięgowania zgodnie z tytułem na przelewie - regulamin wspólnoty nie ma tu nic do rzeczy.
    Takie dokładne opisywanie przelewu bywa bardzo ważne, jeśli między właścicielem a wspólnotą istnieje spór dotyczący rozliczeń
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]Nie wiem czy w mojej wspólnocie funkcjonuje regulamin funduszu remontowego, prawdopodobnie nie, ale 100% pewności nie mam
    A czy istnieje w ogóle fundusz remontowy? Żeby FR powstał, musi być podjęta uchwała o jego utworzeniu i wyodrębnieniu z innych środków wspólnoty. Jeżeli nie ma uchwały o funduszu, to nie ma funduszu. Wtedy tytuł wpłaty (Fundusz remontowy) jest niezgodny z rzeczywistością, zatem księgować można tak, jakby dyspozycji wpłacającego nie było.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]A czy istnieje w ogóle fundusz remontowy?
    Żeby FR powstał, musi być podjęta uchwała o jego utworzeniu i wyodrębnieniu z innych środków wspólnoty.
    Jeżeli nie ma uchwały o funduszu, to nie ma funduszu. Wtedy tytuł wpłaty (Fundusz remontowy) jest niezgodny z rzeczywistością,
    zatem księgować można tak, jakby dyspozycji wpłacającego nie było.
    ... tylko wtedy gdy WM decyduje się mieć /posiadać odrębne konto bankowe na Fundusz Remontowy.
    Jeżeli pozycja Fundusz Remontowy jest w Planie Gospodarczym na ten rok i jeżeli taka pozycja znajduje się w zaliczce na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości ,
    to dyspozycja w poz. Tytułem jest nadrzędna od tego co zrobi administrator.
    Jak ktoś nie wierzy niech idzie z tym do Sądu, a tam mu już wyjaśnią ... i "zapłaci" dodatkowo za naukę..
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fundusz remontowy może być wyodrębniony księgowo.
    Nie musi być na oddzielnym koncie bankowym.
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do Posesja i KubaP
    FR istnieje, jest ujety w Planie Gospodarczym na ten rok i taka pozycja znajduje się w zaliczce na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości jako odrębna pozycja: osobna kwota: ekploatacja ("czynsz",woda,ścieki,etc.), osobna kwota: fundusz remontowy, zaliczka= suma obu kwot
    odrębnego konta na FR wspólnota nie ma,administrator rozksięgowuje wpłaty na konta księgowe, ale w tym przypadku wpłata dotyczyła tylko funduszu i taki był tytuł wpłaty, ponieważ eksploatację pokryło w całości rozliczenie nadpłaty z ogrzewania za ubiegły rok
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]do KubaP- FR istnieje, jest ujęty w Planie Gospodarczym na ten rok i taka pozycja znajduje się w zaliczce na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości jako odrębna pozycja: osobna kwota: ekploatacja ("czynsz",woda,ścieki,etc.), osobna kwota: fundusz remontowy, zaliczka= suma obu kwot
    to tak jak ci napisałem

    https://forum.zarzadca.pl/discussion/4262/przeksiegowanie-wplaty-z-konta-funduszu-remontowego-bez-wiedzy-i-zgody-wlasciciela/#Item_3
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak też myślałam, ale dziękuję za potwierdzenie :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.