Rozliczenia ciepła we wspólnocie mieszkaniowej

2»

Komentarze

  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odświeżam temat. Gminny administrator "wykoncypował" sobie taki patent, że pobiera od wspólnoty zaliczki na ciepło które ostatnio prawie w 100% przekraczają koszta jakie wynikają z faktur za CO. Robi tak od lat, faktury za ciepło to ~10.000 zł a we wspólnocie pobiera się w zaliczkach 20.000 zł. "Szefostwo" tegoż zakładu (pracownicy na swojego dyrektora mówią prześmiewczo "szefostwo" z przekąsem zawsze się uśmiechając :) ) ma pełną kontrole nad kontem bankowym wspólnoty, nie wiadomo co się dzieje z tą kasą na koncie. Kasę oddają po roku czasu. "Szefostwo" to w ogóle kawał ... nie napiszę kogo, na każdym kroku wykorzystują niewiedzę starszych i/lub też niedoinformowanych ludzi we wspólnotach no i niestety ludzie nawet nie wiedzą jak są robieni w balona. Szkoda czasu na dokładny opis poczynań "gminnych specjalistów".

    Zaraz się pojawi pytanie o zarząd. Co na to zarząd? Ludzie z zarządu działają tak że jak administrator powie że wszystko jest OK to przyjmują ze wszystko jest OK, co "specjalisty" skrzętnie wykorzystują na każdym kroku. Taka rzeczywistość.

    Prawo energetyczne art. 45 punkt 4 https://www.lexlege.pl/prawo-energetyczne/art-45a/
    Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby [b]zapewniała [u]wyłącznie[/u] pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła[/b].
    

    W moim mieście wszystko jest do góry nogami jeżeli chodzi o wspólnoty mieszkaniowe. Specjalisty gminne zarządzają wspólnotami jako zakład budżetowy, konta bankowe wspólnot kontrolowane są przez urzędników ("szefostwo" i główny księgowy), burmistrz miasta udaje że nie ma problemu.

    Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czyż działanie opisane powyżej (czyli zabieramy zaliczki x2 i po roku oddajemy to co zostaje z kosztów) nie jest sprzeczne z prawem?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaraz się pojawi pytanie o zarząd. Co na to zarząd? Ludzie z zarządu działają tak że jak administrator powie że wszystko jest OK to przyjmują ze wszystko jest OK, co "specjalisty" skrzętnie wykorzystują na każdym kroku. Taka rzeczywistość.

    Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
    wejdź w skład Zarządu WM , będzie miał, kto zadawać pytania "Szefostwu"
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyż działanie opisane powyżej (czyli zabieramy zaliczki x2 i po roku oddajemy to co zostaje z kosztów) nie jest sprzeczne z prawem?
    Wysokość zaliczek ustalacie co roku w uchwale, gdy planujecie różne wydatki.
    Zaliczka na remonty, na oświetlenie klatek schodowych, na sprzątanie, na ogrzanie - wszystkie sami uchwalacie i raz do roku są one rozliczane.
  • Opcje
    ElrafiElrafi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jak powinny być prawidłowo rozliczane koszty co we wspólnocie w przypadku, gdy na 26 lokali 2 lokale nie są podłączone do ogrzewania? Nie mamy regulaminu rozliczania kosztów centralnego ogrzewania; co zostało uruchomione od 18 paździwernika. W tej chwili przyszla pierwsza faktura za opłaty stałe i zmienne. Lokatorzy , którzy podpięci są do sieci mają oddzielne liczniki na klatce schodowej.
    1) czy powinniśmy posiadać uchwalony regulamin rozliczania koszów co?
    2) jakie opłaty mogą być przeniesione na lokatorów nie majacych sieci grzewczej w swoich lokalach?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Elrafi[/cite] 1) czy powinniśmy posiadać uchwalony regulamin rozliczania koszów C.O.?
    oczywiście, to obowiązek, zgodnie z prawem energetycznym art. 45a
    [cite]Elrafi[/cite] 2) jakie opłaty mogą być przeniesione na lokatorów nie majacych sieci grzewczej w swoich lokalach?
    ogrzewanie części wspólnej
    [cite]Elrafi[/cite] A jak powinny być prawidłowo rozliczane koszty co we wspólnocie w przypadku
    zgodnie z regulaminem rozliczania, jaki obowiązuje w Twojej wspólnocie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.