Kolektory słoneczne obowiązkowe od 2015 roku?

PosesjaPosesja Użytkownik
Przepisy, nad którymi pracuje resort gospodarki, nakazują, by w przypadku budowy lub remontu domu montować kolektory słoneczne – informuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Ogrzewanie wody i budynków tą drogą ma stać się wkrótce powszechne i przyczynić się do kolejnych dobrych lat dla tej branży.

Są kraje, gdzie istnieje obowiązek budowy domów z kolektorami słonecznymi. Około 10 lat temu tego typu przepisy wprowadzone zostały w Portugalii i w Hiszpanii. W Polsce nie ma jeszcze takich wymogów prawnych, choć i to się zmienia.

http://zarzadcy.com.pl/aktualnosci/od-2015-r.-budowa-domu-z-kolektorami-slonecznymi-moze-byc-obowiazkowa/6061.html

Taki będzie skutek wdrożenia w Polsce dyrektywy o promowaniu odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa nakazuje, aby od 2015 roku wszyscy, którzy budują nowe domy albo przeprowadzają remont kapitalny budynków przewidzieli budowę kolektorów słonecznych.

Czy warunki klimatyczne i nasłonecznienie w Polsce jest porównywalne z Hiszpanią lub Portugalią? Czy taki przymus ma sens ekonomiczny?

Komentarze

  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dojdą jeszcze podwyżki za media jak woda, gaz, prąd. "Super"
    w 2013 r. opłaty będą cholernie wysokie, a każdy zarządca, prezes spółdzielni będzie tłumaczył ,że opłaty eksploatacyjne są nie wielkim % w stosunku do 80 % ,które płacimy za same media, żeby nam żyło się komfortowo.
    Dyrektywa nakazuje, aby od 2015 roku wszyscy, którzy budują nowe domy albo przeprowadzają remont kapitalny budynków przewidzieli budowę kolektorów słonecznych.

    Jestem ciekaw jaki będzie koszt budowy takiego domu i remontu kapitalnego jak już widać przy podnoszeniu opłaty eksploatacyjnej do 0,10 gr za 1 m2 pow. uż. ?
    Czarno to widzę ,a jestem dopiero po 30.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Będę bardzo zobowiązany, jeśli Pan Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, przedstawi rachunek ekonomiczny instalacji kolektorów słonecznych w budynku referencyjnym w Polsce, np. w Zakopanem, w porównaniu do analogicznego budynku w Portugalii i Hiszpanii.

    Biorąc oczywiście pod uwagę dostępny strumień energii, ilość dni słonecznych itp.
    Cóż, każdy ciśnie w swoją stronę, żeby sobie zapewnić byt, niezależnie od sensu i logiki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.