kominek na poddaszu

pgV70pgV70 Użytkownik
Witam wszystkich. Być może ten wątek już gdzieś się kiedyś przewinął ale proszę o wyrozumiałość i o pomoc.
Kupiliśmy z żoną nie dawno mieszkanie na poddaszu w kamienicy dwu piętrowej, lata trzydzieste, 2 piętro to poddasze. Sprzedający zapomniał wspomnieć że dach przecieka w pięciu miejscach, a niby był robiony... Wspólnota mieszkaniowa to 5 rodzin. Cieknie jedynie nam, bo to jedyne mieszkanie na poddaszu. Przecieki odkryliśmy dopiero przy ostatnich intensywnych opadach. Wspólnota ma firmę zarządzającą nieruchomościami.
Pytanie: czy uszczelnienie dachu leży tylko w mojej kwestii? Przeforsowanie tego problemu przez wspólnotę wydaje mi się strasznie trudne? Jakie są procedury w takim wypadku?
Drugie pytanie dotyczy ogrzewania. Mamy piec gazowy. Boję się że nie wystarczy takie ogrzewanie zimą, zwłaszcza że mamy 2 letnią córkę, a drugie w drodze...
Przewody kominowe są zajęte (wentylacja). Chcę wybudować komin stalowy, co nie powinno być skomplikowane mieszkając na poddaszu.
Czy potrzebuję jakiegoś pozwolenia na budowę komina wraz z projektem? Czy wystarczy zgoda wspólnoty i odbiór kominiarski?
Bardzo proszę o pomoc!

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    5 lokali to mała wspólnota, więc wszystkie ważniejsze decyzje właściciele muszą podejmować jednogłośnie, niestety
    Jak sąsiedzi nie zgodzą się na finansowanie naprawy dachu, to albo idziesz do sądu, albo robisz to na własny koszt
    O kominek to też na jakimś forum budowlanym szukaj - pytaj
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "Marzeniem wielu właścicieli mieszkania jest posiadanie kominka, bo to i taniej w sezonie grzewczym i nic nie zastąpi zimowych wieczorów przy ogniu. Niestety, przepisy dotyczące warunków, jakie winny być spełnione przy montażu kominków, są restrykcyjne, przede wszystkim nie jest możliwe ich zamontowanie w budynkach mieszkalnych, które mają więcej niż 4 kondygnacje nadziemne. Zasady instalacji kominków uregulowano w ministerialnym rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) ."

    Więcej na ten temat w artykule: "Kominek w budynku wielorodzinnym wspólnoty mieszkaniowej" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/452-kominek-w-budynku-wielorodzinnym-wspolnoty-mieszkaniowej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    pgV70pgV70 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki. Z dachem poczekam. Najpierw niech się zgodzą na kominek co, poza kosztami, nie powinno być problemem - wszystkie kwestie prawne do postawienia komina raczej spełniam - budynek niski, ogrzewanie piecykiem, typu koza, będzie jako dodatkowe + funkcja estetyczna, podstawowym pozostanie gaz. Tylko formalności trochę. Zgoda wspólnoty, projekt, pozwolenie na budowę, odbiór. Ale dziewczyny muszą mieć ciepło. W każdym razie dzięki za odpowiedzi.
    odnośnie ustaw to: "Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych" niskich czyli poniżej 4 kondygnacji i 12 m. tu ok.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pgV70:[/cite]niskich czyli poniżej 4 kondygnacji i 12 m

    4 kondygnacji LUB 12 m (w zależności od rodzaju)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.