Prowizja banku za udzielenie kredytu

GiziGizi Użytkownik
Witam wszystkich
Chciałabym zapytać, może ktoś z Was wie, ( nie mogę doszukać się w necie) czy banki,które udzielają kredytów na termomodernizację, powinny wystawić FV na naszą prośbę czy też nie mają obowiązku? Pytam, gdyż mamy właśnie taką sytuację a mianowicie, potrzebujemy rozliczyć koszty prowizji banku a nie wiem czy wystawią nam taką FV? Wystąpiłam do banku ale otrzymałam tylko wydruk,z którego wynika,że została ona wpłacona na ich konto a nie wystawiono nam żadnego innego dokumentu. Czy powinnam się upomnieć o Fv czy też są jakieś akty prawne , proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gizi - a po co Ci jakaś faktura Vat na prowizję banku? Przypuszcam ,że zażadała tego albo księgowa ,albo zarządca. Dobra rada. Zwolnijcie ich. To Wy jako WM określacie zasady rozliczeń. Waszym pryncypalem i n adzorcą są właściciele, żaden urząd państwowy. Jak wlaściciele się zgodzą, że wystarczy "slowo honoru" to to jest obowiązujące.:bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    [cite] MirekL:[/cite]
    Jak wlaściciele się zgodzą, że wystarczy "slowo honoru" to to jest obowiązujące.:bigsmile:
    Pod warunkiem, że zgodzą się wszyscy i najlepiej gdyby zrobili to na piśmie - wtedy nie ma żadnego problemu.
    Ustalają swoje zasady i wszystko jest O.K.

    Aj, Miruś jaki Ty dzisiaj pobudzony jesteś... :confused:
    Popędliwy (oby Aduduś nie przeczytał tego słowa! :cool: ) nadmiernie, tak jakbyś drżał przed wykasowaniem każdego swojego postu i.... strzelasz jak z automatu na oślep, by zdążyć o ułamek sekundy przed gilotyną.

    Tak, siak czy owak łączę się z Tobą w drżeniu. :bigsmile:
  • Opcje
    GiziGizi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirkuL, w sumie, nie zastanawiałam się nad tym , po co ona jest tak na prawdę potrzebna naszej administracji-ksiegowej?!? Twierdziła,że skoro w zeszłym roku wydaliśmy na konto banku 10.000tys prow. to pomimo tego,że mamy potwierdzenie przelewu- dobrze by było mieć potwierdzenie lub FV. Nie jestem administratorem-fachowcem, jestem tylko w zarządzie WM. Temat powinien być może i zamkniety ponieważ dot.to rozliczenia za ubiegły rok ale skoro poprosiła- wysałam do banku takową prośbę i przysłali- jedynie potwerdzenie przelewu wraz z pieczątką osoby,która dokonała wydruku wraz z pieczątką banku. Nie chcę się upierać czy forma FV czy też samo potwierdzenie jest potrzebne księgowej, stąd moje pytanie na forum. Nasza WM to 71 lokali ale mamy też zasoby gminy więc pewnie dobrze by było taką podkładkę posiadać? Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 31.07.12 23:02
    ...posiadać w razie "w"
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Gizi:[/cite]
    Nowy doklejony: 31.07.12 23:02
    ...posiadać w razie "w"
    No, ja przepraszam, że się wtrącę do Twojego świergolenia do Mirusia, ale wytłumacz mi, co oznacza to:
    w razie "w"?
    To jakiś specjalny stan Twój czy księgowej...? :cool:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [Zacznę jak MirekL].
    Po co Ci faktura na prowizję. Wasza "księgowa" na pewno nie jest zwykłą księgową.
    Musi byc samoukiem, który uważa, że prowadzenie księgowe wspólnoty może odbywać się na kartce papieru w zeszycie w kratkę.
    Fakturę VAT wystawia się tylko i wyłącznie w przypadku sprzedaży usług oVATowanych. Prowizje bankowe takimi nie są.

    Na pewno nie macie 10.000tys. prow. Być może wydaliście na prowizje łacznie 1000 zł, co i tak jest skandalicznie duzo. I w takiej sytuacji czym prędzej należy zmienić bank, aby prowizje nie przekraczały 500 zł/rok.
    Chyba, że braliście kredyt...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Chyba, że braliście kredyt...
    [cite] Gizi:[/cite]czy banki,które udzielają kredytów na termomodernizację, powinny wystawić FV
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz rację nie doczytałem.

    Od 1 mln zł kredytu 10.000 to 1 %. Czyli OK.
  • Opcje
    izodizod Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przypuszcam ,że zażadała tego albo księgowa ,albo zarządca
    Na pewno źle przypuszczasz, bo tego zażądali właściciele lokali a właściwie jedne, który kontroluje wszystkie wydatki i bez jego "akceptacji" żaden wydatek nie może się odbyć.

    Prowizja jest zapisana w umowie kredytowej i to jest podstawa do zarachowania zobowiązania po uruchomieniu kredyty. Wspólnoty mieszkaniowe prowadzą ewidencje pozaksięgową .... i nie na wszystkie przychody czy wydatki potrzebna jest faktura . Ta decyzja należy do właścicieli danej WM .
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnoty mieszkaniowe prowadzą ewidencje pozaksięgową .... i nie na wszystkie przychody czy wydatki potrzebna jest faktura .
    :devil:
    Żadna firma nie dostanie faktury na prowizję od kredytu. ORLEN SA też.

    A w ogóle, to Gizi odpowiedziała na pytanie komu to potrzebne:
    MirkuL, w sumie, nie zastanawiałam się nad tym , po co ona jest tak na prawdę potrzebna naszej administracji-ksiegowej?!? Twierdziła,że skoro w zeszłym roku wydaliśmy na konto banku 10.000tys prow. to pomimo tego,że mamy potwierdzenie przelewu- dobrze by było mieć potwierdzenie lub FV.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.