Pozwolenie na budowę, a warunki szczegółowe

yukonyukon Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witajcie forumowicze
Mam pozwolenie na budowę instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym (wspólnota duża) oraz "poprowadzenie przewodu spalinowo-powietrznego po elewacji budynku, z wyprowadzeniem 1m ponad dach". Połać dachu płaskiego "wystaje" 60cm poza obrys ściany. Uchwała wspólnoty "wyraża zgodę na poprowadzenie przewodu spalinowo-powietrznego na elewacji budynku z wyprowadzeniem ponad dach". W projekcie jest rysunek przedstawiający poprowadzenie przewodu pionowo po ścianie, ale wykonawca mówi, że nie wynika z niego wykonanie przejścia dachowego i proponuje etaż. Wykonanie etażu spowoduje, że sąsiad będzie go widział z okna, a uzgodnienia wstępne były takie, że przewód idzie gładko po ścianie, w domyśle z przejściem przez dach. W warunkach technicznych opisanych w projekcie oraz w opinii technicznej ZBM napisano: "należy wykonać zgodnie z przepisami prawa budowlanego i warunkami techniczno-budowlanymi", a w pozwoleniu ze Starostwa: "zachować warunki instytucji opiniujących". Zapytałem w ZBM technika opiniującego o to przejście dachowe, a on mi odpowiedział tym samym tekstem, który zacytowałem i nie odpowiedział mi jednoznacznie. W żadnym miejscu dokumentacji nie napisano o przejściu przez połać albo, że należy dach ominąć. Podpowiedzcie, jak to ugryźć? Czy na przejście dachowe w opisanym przypadku potrzebny jest jakiś specjalny glejt? (kursywą z podkreśleniem zapisałem oryginalne wpisy w posiadanej dokumentacji)

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wykonawca mówi, że nie wynika z niego wykonanie przejścia dachowego i proponuje etaż
    Rozumiem, że zgodnie z projektem możesz zrobić to na dwa sposoby?
    Ja bym wybrała rozwiązanie może droższe, ale nie narażające cię na ewentualny konflikt z sąsiadami.
  • Opcje
    yukonyukon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ... zgodnie z projektem możesz zrobić to na dwa sposoby?
    Projekt słowem nie wspomina o sposobie pokonania połaci dachowej. Dzwoniłem do projektanta i ten odpowiedział mi, że ma uprawnienia instalatorskie, to jest projekt instalacji, i on nie mógł umieścić przejścia dachowego, bo nie ma uprawnień budowlanych, a to by tego wymagało. Pat.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    yukon: Projekt słowem nie wspomina o sposobie pokonania połaci dachowej.
    Za bardzo nie masz dużego pola manewru. Wybrałeś niewłaściwego projektanta.
    Poszukaj takiego, który ma oba uprawnienia i uzupełni projekt o przejście dachowe.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Połać dachu płaskiego "wystaje" 60cm poza obrys ściany.
    Najczęściej takie "wystawanie" nie występuje na ścianach szczytowych czy załamaniach . Może warto rozważyć komin na takiej właśnie ścianie?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] yukon:[/cite]Projekt słowem nie wspomina o sposobie pokonania połaci dachowej. Dzwoniłem do projektanta i ten odpowiedział mi, że ma uprawnienia instalatorskie, to jest projekt instalacji, i on nie mógł umieścić przejścia dachowego, bo nie ma uprawnień budowlanych, a to by tego wymagało. Pat.

    Oczywiście, jest to całkowita bzdura. Cóż, jeden ze sposobów, żeby zlać upierdliwego inwestora. Do ujęcia w projekcie przejścia instalacji przez przegrodę budowlaną, czy też szerzej, przez jakikolwiek komponent budowlany, ten projektant nie musi mieć żadnych dodatkowych uprawnień ponad te, które posiada, a podanie w projekcie sposobu przeprowadzenia przewodu powietrzno-spalinowego, czy też komina nad dach jest jego obowiązkiem.

    Co innego, gdyby chciał prowadzić przewody przez elementy konstrukcyjne, jak np. słupy, dźwigary, podciągi, płyty zbrojone itp., ale w istniejącym budynku przez takie elementy nie prowadzi się instalacji. To dotyczy budynków projektowanych, jeśli nie ma innego sposobu prowadzenia instalacji. Wtedy w porozumieniu z konstruktorem ustala się otwory w elementach konstrukcyjnych, przejścia przez stropy itp.

    Nie rozumiem, dlaczego nie zażądasz od projektanta, żeby pisemnie udzielił Ci wyjaśnienia wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań.
    Zapoznaj się proszę z art. 20 ust. 1 pkt. 3 ustawy Prawo budowlane.

    Cóż, widocznie trafiłeś na śmierdzącego lenia, albo tępaka, któremu nie chciało się zagłębiać w takie detale i pozostawił to ew. firmie instalacyjnej (w domyśle "rozwiąże się samo).

    Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 04.08.12 14:11
    [cite] yukon:[/cite]Czy na przejście dachowe w opisanym przypadku potrzebny jest jakiś specjalny glejt?
    Nie.

    Nowy doklejony: 04.08.12 14:12
    [cite] yukon:[/cite]W żadnym miejscu dokumentacji nie napisano o przejściu przez połać albo, że należy dach ominąć. Podpowiedzcie, jak to ugryźć?

    Jak wspomniałem wyżej - art. 20 ust. 1 pkt 3) ustawy Prawo budowlane.
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w kwestii wykonania remontu, w obrocie prawnym mogą być dwie decyzje administracyjne dotyczące tego samego przedsięwzięcia. Chodzi o sytuację, w której PINB dla m. Wrocławia zarzucił, iż niepotrzebnie staraliśmy się o pozwolenie na budowę, gdyż posiadaliśmy już decyzję nadzoru nakazującą wykonanie tego samego remontu. Jaki przepis reguluje tą kwestię??
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] zarzadca.wroclaw:[/cite]Czy w kwestii wykonania remontu, w obrocie prawnym mogą być dwie decyzje administracyjne dotyczące tego samego przedsięwzięcia. Chodzi o sytuację, w której PINB dla m. Wrocławia zarzucił, iż niepotrzebnie staraliśmy się o pozwolenie na budowę, gdyż posiadaliśmy już decyzję nadzoru nakazującą wykonanie tego samego remontu. Jaki przepis reguluje tą kwestię??

    Decyzji może być bardzo wiele. Rozumiem, że jedna decyzja to pozwolenie na budowę a druga decyzja uchyla to pozwolenie?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedna decyzja jest pozwoleniem na budowę, a druga nakazem wykonania tych robót
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zwykle nakaz wystarczy, jednak nie zawsze. Z jakiego powodu ten nakaz, organ powinien w uzasadnieniu podać podstawę prawną.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podstawa prawna Prawo Budowlane art. 66 :angry:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.