Centralne Ogrzewanie - wspolnota mieszkaniowa ;)
emiliadyk
Użytkownik
Witam jestesmy wspolnota mieszkaniowa w trakcie realizacji inwestycji centralnego ogrzewnia mamy dwoch lokatorow ktorzy maja juz ogrzewanie gazowe i na inne sie nie godza. Calosc inwestycji finansowane ma byc z kredytu ktory mamy splacac w funduszu remontowym. T'ych dwoch lokatorow godzi sie placic tylko za czesc wspolna. Nie wiemy jak to przeliczyc poniewaz kredyt chcemy wziasc nie tylko na przylaczenie do budynku oraz w bloku ale takze w poszczegolnych mieszkaniach aby wszyscy mieli tak samo i nie musieli brac osobnych kredytow tylko zeby splacali to w funduszu remontowym na co wiekszosc wspolnoty sie oczywiscie zgodzila, zgode na kredyt tez juz mamy. Czy mozemy wogole jako wspolnota wziasc kredyt na przylacze centralnego ogrzewania do budynku oraz w mieszkaniach ? Jesli tak to jak zmniejszyc koszty tym dwom lokatorom za fundusz remontowy i dokad jest czesc wspolna w takim wypadku. Nadmieniam ze beda liczniki. Ci dwaj lokatorzy twierdza ze niezgodnie z prawem z funduszu remontowego chcemy pokryc koszty w swoich mieszkaniach i ze mozna to zrobic jedynie w czesciach wspolnych a w mieszkaniach kazdy musi sobie indywidualnie i ze sprawe skieruja do sadu jak ich bezpoctawnie obciazymy kosztami. Zarzadca sie wystraszyl i wstrzymal inwestycje mamy przylacze do budynku i kredyt a teraz juz miala wejsc firma i robic w mieszkaniach. Kto zaplaci kare tej firmie za opoznienia stoimy w miejsc a czas leci. Prosze o jak najszybsza odpowiedz na moje pytania i co robic w takiej sprawie. Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Mało tego.
De facto w tej sytuacji ta inwestycja nie powinna być inwestycją wspólnoty mieszkaniowej tylko inwestycją poszczególnych mieszkańców. Konkretnie wszyscy mieszkańcy (za wyjątkiem tych dwóch) postanowili sobie zmienić ogrzewanie i to oni finansują to przedsięwzięcie. Oni sobie zbierają pieniądze i za to płacą. Wspólnota nie powinna być w to zamieszana.
Kredyt na wspólnotę pociągnie za sobą dodatkowe koszty (odsetki, prowizja) za które nie powinni płacić ci dwaj właściciele.
Sytuacja jest trudna. Starajcie się dogadać.
Wasz administrator ma licencję? Jak tak, to powinien znać prawo i nie narażać was na niepotrzebne koszty
Wystarczy opuścić słowo "centralne".
"...USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi..."
Jeżeli właściciele podjęli odpowiednią uchwałę powołując się na:
"...Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002
§ 132
1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
§ 133
1. Instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła..."
- instalacja grzewcza stanowi całość, Rozp. wyraźnie mówi o budynku jako calości a nie poszczególnych lokalach.
- to tak jak z każdą uchwałą, ci którzy się nie zgadzają mogą zaskarżyć i przedstawić swoje racje w sądzie, w przeciwnym razie muszą udostępnić lokal.
"...Art. 13.
2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne...w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje..." - nie pojmuję dlaczego tylko w tej sprawie nie można zmusić właścicieli? A w innych inwestycjach typu ocieplenie, budowa ogrodzenia, instalacja domofonowa, videofonowa itp - można? Można zmuszać do zaciągania kredytu też? - i to jest właściwy i jedyny kierunek bezkonfliktowych działań.
Z inną sytuacją mielibyśmy do czynienia w przypadku docieplenia ścian - wykonując ocieplenie zewnętrzne właściciel ponosi nakłady na nieruchomość wspólną jednak, o ile nie miał na o zgody, może sobie teraz to ocieplenie zdemontować.
W omawianej sprawie indywidualne ogrzewanie stanowi wyposażenie lokalu, wspólnota chciałaby, aby właściciel przestał z niego korzystać i usiłuje mu narzucić centralne ogrzewanie - uważam, że uchwałą nie można w takim przypadku decydować, większość nie może ingerować w ten sposób.