Oświadczenie dla Urzędu Skarbowego-mała wspólnota

bogwiolbogwiol Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Tworzymy małą wspólnotę tj. 2 lokale. Prowadziłam zarząd, ale zrezygnowałam, bo sąsiad nie płaci za media w części wspólnej. Złożyłam rezygnację w Urzędzie Skarbowym, a sąsiad złożył oświadczenie, że nie należął do wspólnoty, mimo,że podpisał uchwałę o przystąpieniu do wspólnoty kilka lat temu, co przedstawiłam w Urzędzie Skarbowym. Co w takiej sytuacji uczyni Urząd Skarbowy i co mam z tym zrobić ja sama?

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bogwiol - piszezs bardzo chaotycznie i niezrozumiale. Co to za media w części wspolnej? Jaką rezygnację w US, z placenia podatkow? Jak to przystąpil do Wspólnoty? Uchwaliliście to? Co zrobi US? Przyjmie to do wiadomości. Więcej szczegółów.:bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    bogwiolbogwiol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąsiad nie zwraca od początku roku za wodę, bo jest wspólny licznik, podobnie za światło na korytarzu i śmieci. Pięć lat temu kupił mieszkanie i podpisał uchwałę o przystąpieniu do wspólnoty i pełnienia przez mnie funkcji zarządcy. Ja złożyłam miesiąc temu w US rezygnację z prowadzenia zarządu i US spytał się go wybór nowego zarządcy, ale on nie chce się to zgodzić, więc złożył oświadczenie że nie należał do wspólnoty, mimo, że przez okres wspomnianych 5 lat podpisywał uchwały. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że mieszkamy w budynku, gdzie są dwa mieszkania: jeden mój i drugi sąsiada, oraz jest wydzielona w akcie notarialnym część wspólna tj.działka, strych, piwnica i klatka schodowa. Składałam co roku do US PIT, ale też nie pobierałam wynagrodzenia za prowadzenie zarządu.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bogwioł - a co bylo 5 lat temu, zanim sąsiad "zapisał" się do WM? Jak się rozliczaliście za wodę , śmieci, światlo? Bylaś Zarządem czego? Siebie? Sama się powolałaś? Mieliście jako WM REGON,NIP, konto bankowe?:bigsmile:
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy oba lokale twój i sąsiada mają założone księgi wieczyste?
    To ważne, bo jak nie ma księgi wieczystej przynajmniej dla jednego mieszkania to na pewno nie ma wspólnoty.
    Jeżeli jest wspólnota to rezygnację z prowadzenia zarządu (administrowania budynkiem) dla jej skuteczności przesyłasz pisemnie do drugiego właściciela.
    Twoja instalacja wody może wymagać dostosowania, ale i tak w sprawie wody i śmieci szukaj indywidualnych umów z dostawcą.
    bogwiol: sąsiad nie płaci za media w części wspólnej.
    Czy wysyłałaś wezwania do zapłaty? od jak dawna sąsiad nie płaci za media? Jaki jest dług?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bogwiol:[/cite]Tworzymy małą wspólnotę tj. 2 lokale.
    sąsiad ... Pięć lat temu kupił mieszkanie i podpisał uchwałę o przystąpieniu do wspólnoty
    ile w budynku wspólnoty jest lokali ogółem: tych wykupionych i tych niewykupionych?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    O przynależności do wspólnoty mieszkaniowej decyduje własność a nie oświadczenie o przystąpieniu. Jeżeli sąsiad jest właścicielem lokalu, to jest jej członkiem.
    Czy na te lokale zostały założone odrębne księgi wieczyste, czy może jesteście właścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bogwiolbogwiol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na każdy lokal jest odrębna księga wieczysta, chociaż zapisany jest podział w częściach ułamkowych i jest nierówny, co wynika z rozkładu pomieszczeń w piwnicy (jedna większa, druga mniejsza). Ja złożyłam rezygnację z pełnienia funkcji zarządcy do US, a US miał zapytać sąsiada, jaka jest decyzja co do nowego zarządcy. Ja osobiście jako jednoczesnie członek tej wspólnoty jestem za wyborem nowego zewnęrztnego zarządcy. Sąsiad złożył oświadczenie w US, że nie należał do tej wspólnoty. Budynek jest jednopiętrowy, ja mieszkam na piętrze, a sąsiad na parterze, mamy wspólny korytarz a więc nie jest to bliżniak. Obecnie zaległość za wodę wynosi ok. 800 Pln, a płacę za swoją wodę według wodomierza w moim mieszkaniu, mimo to Wodociągi zagroziły odcięciem wody z powodu braku zarządcy i zaległości. Sąsiad zdemontował swój wodomierz w mieszkaniu i nie podając jego stanu próbował oddać go w Wodociągach, ale go nie przyjęli. Wyprowadził do części wspólnej nowy wodomierz, a stary ukrył. Co robić?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] bogwiol:[/cite]Na każdy lokal jest odrębna księga wieczysta, chociaż zapisany jest podział w częściach ułamkowych i jest nierówny, co wynika z rozkładu pomieszczeń w piwnicy (jedna większa, druga mniejsza).

    Czy te piwnice są ujęte w umowach wyodrębniających lokal, jeżeli nie, to stanowią nieruchomość wspólną i dla wielkości udziałów ich powierzchnia jest bez znaczenia.

    Tworzycie małą wspólnotę mieszkaniową, ponieważ wyodrębniono lokale, które są własnością różnych podmiotów, okoliczność korzystania ze wspólnego korytarza nie ma na to żadnego wpływu.

    Odnośnie wyboru zarządu, czy też zarządcy, to w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej, która w zakresie zarządu nieruchomością wspólną funkcjonuje na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego, obowiązuje zasada, że każdy właściciel lokalu może samodzielnie reprezentować wspólnotę, zawierać umowy w jej imieniu, itd.
    Należy mieć jednak na względzie, że skoro sąsiad ma większość udziałów, to każda decyzja w sprawach zwykłego zarządu wymaga jego zgody.
    Skoro sąsiad nie płaci, to proszę wystąpić do sądu o zapłatę, można też złożyć wniosek o ustanowienie zarządcy przez sąd, jednak to będą dodatkowe niepotrzebne opłaty (zarządca będzie pobierał wynagrodzenie ustalone przez sąd).
    Wydaje mi się, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby zawarcie indywidualnej umowy o dostawę wody do lokalu bezpośrednio z wodociągami, wystąpienie do sądu o zapłatę p-ko sąsiadowi. Myślę, że należałoby się zwrócić do kancelarii prawnej. Sąd powinien przekonać sąsiada do konieczności ponoszenia opłat, poza tym warto też, aby osoba z zewnątrz, np. adwokat prowadzący sprawę o zapłatę, jednocześnie wyjaśniła sąsiadowi, że jeżeli nie dojdziecie do porozumienia, to znacząco wzrosną opłaty w związku z ustanowieniem zarządcy przez sąd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budynek jest jednopiętrowy, ja mieszkam na piętrze, a sąsiad na parterze, mamy wspólny korytarz a więc nie jest to bliżniak. Obecnie zaległość za wodę wynosi ok. 800 Pln, a płacę za swoją wodę według wodomierza w moim mieszkaniu,
    Proponuje zrobić to co sąsiad ( przenieść wodomierz na część wspólną) i wypowiedzieć wspólną umowę na dostawę wody i odbiór ścieków i podpisać indywidualną.
    Możesz oddać sprawę do sądu.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąsiad złożył oświadczenie w US, że nie należał do tej wspólnoty.
    Równie dobrze mógł złożyć oświadczenie, że nie jest Ziemianinem.
    Wodociągi zagroziły odcięciem wody z powodu braku zarządcy i zaległości
    Raczej tylko to drugie. Pierwsze ich nie powinno ruszać.

    KubaP dobrze radzi. Staraj się nie mieć nic wspólnego z sąsiadem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.