wynajem na współwlasnosci
IGOR51
Użytkownik
bylismy wspołwłasnoscia ulamkowa sadownie zostaly wydzielone 2 lokale mieszkalne plus jeden gospodarczy to znaczy ze z prawa stalismy sie mala wspolnota,mamy sadownie uregukowanie korzystanie z gruntu ,oraz wspone podworko do korzystania dla wszystkich jeden z wspolwlascicieli ktory nie ma wyodrebnionego mieszkania chce wynajac pomieszczenie gospodarce,bez naszej zgody /kazdy moze rozporzadzac swoimudzialem/ale aby wynaja musi wynajmujacy przejezdzac przez wspolne podworko.pytanie czy moze wynajac i przejezdzac przez wspolne podworko bez naszej zgody ,i czy obecnie jestesmy wspolwlasnoscia ulamkowa czy mala wspolnota jest na 6wspolwlascicieli/3 ma wyodrebnione lokale mieszkalne i mamy osobne kw pozostali zostali w starejkw i sa we wspolwlasnosci.dziekuje
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W Waszej wspólnocie jedne lokale są odrębną własnością (stanowią nieruchomości lokalowe), a inne są niewyodrębnione, pozostają we współwłasności ułamkowej. To nie zmienia faktu, że wspólnota istnieje. To normalne zjawisko, występuje w wielu wspólnotach, w których pierwotny właściciel całej nieruchomości (gmina, Skarb Państwa lub deweloper) nie sprzedał jeszcze wszystkich lokali. Specyficzną cechą Waszej wspólnoty jest współwłasność lokali niewyodrębnionych.
Czyje jest pomieszczenie gospodarcze, które chce wynająć jeden ze współwłaścicieli niewyodrębnionego lokalu? Czy jest ono:
1) pomieszczeniem przynależnym do niewyodrębnionego lokalu, którego ta osoba jest współwłaścicielem?
2) pomieszczeniem przynależnym do któregoś z wyodrębnionych lokali?
3) należy do nieruchomości wspólnej?
W pierwszym przypadku na wynajem współwłaściciel powinien mieć zgodę większości współwłaścicieli tego lokalu (art. 201 kodeksu cywilnego).
W drugim przypadku pomieszczeniem dysponuje wyłącznie właściciel wyodrębnionego lokalu - pomieszczenie jest jego odrębną własnością tak samo, jak lokal. Współwłaściciel lokalu niewyodrębnionego nie ma żadnych praw do tego pomieszczenia (nie może go więc wynajmować innym).
W trzecim przypadku na wynajem trzeba uzyskać zgodę większości właścicieli wszystkich lokali, mierzoną ich udziałami w nieruchomości wspólnej.
'jest nas 6 wspolwlascicieli sa 4 lokale mieszkalne i2 gospodarcze plus 2 wspolwłascicieli ma lokale mieszkalne plus gospodarcze i jeden chce wlasnie wynajac przejedzajac prze wspolne podworko sadownie wyznaczone do wspolnego korzystania.dziekuje
Czy jest to "mała" wspólnota, czy "duża", decyduje o tym liczba lokali, a nie właścicieli.
Ile jest lokali łącznie, wyodrębnionych i niewyodrębnionych?
W sprawie wynajmu pomieszczenia gospodarczego, które jest przynależne do lokalu niewyodrębnionego, nie decyduje wspólnota, lecz wyłącznie współwłaściciele tego lokalu.
Wspólnota może decydować w sprawie wykorzystania gruntu, ale nie może odmówić prawa przejazdu współwłaścicielowi lokalu lub osobie, której on wynajmie pomieszczenie gospodarcze - on jest też współwłaścicielem tego gruntu, ma w nim swój ułamkowy udział. To tak, jak z wynajmowaniem mieszkania - właściciel lokalu mieszkalnego może je wynająć, a wspólnota nie może zabronić najemcy przechodu i przejazdu przez wspólny grunt.
1,lokal mieszkalny plus 2 pomieszczenia gospodarcze,
2,lokal mieszkalny
3 lokal mieszkalny
4 lokalmieszkalny plus budynekgospodarczy
5,budynek gospodarczy
6 budynek gospodarczy razem 8 lokali/mieszkania i budynki gospodarcze/
Nowy doklejony: 16.08.12 19:32
lokal to znaczy w budynku odrebne pomieszczenie z osobnym wejsciem dobrze kumam,/oile w budynku sa 2 pomieszczenia czyli 2 lokale/
Mała wspólnota: Duża wspólnota:
Nowy doklejony: 16.08.12 20:02
i dopewnosci co brac za lokal/mieszkanie,komorka .piwnica ,szopa ,stodola/to wszystko to lkoal.dziekuje
Nowy doklejony: 16.08.12 20:20
czy wynajmujacy musi pokazac nam umowe najmu czy niea moze wspolwlasciciel.
Czy budynkiem gospodarczym jest związany odrębny udział w częściach wspólnych?
nie , źle kumasz .... głosowania w dużej WM odbywają się udziałami Wspólnotę najemca nie powinien nic obchodzić . We wspólnocie liczą się tylko właściciele lokali i oni są stronami w każdej sprawie ,
nawet łamania regulaminu porządku domowego przez najemce czy domowników/ użytkowników każdego z lokalu.
Zresztą, "siła głosu" poszczególnych członków wspólnoty dla omawianej sprawy wynajmu pomieszczenia przynależnego do lokalu niewyodrębnionego nie ma znaczenia, bo właściciele lokali wyodrębnionych nie mają tytułu do dysponowania tym pomieszczeniem. W tej sprawie głosowanie jest niedopuszczalne, bo przekracza kompetencje wspólnoty mieszkaniowej - to jest sprawa współwłaścicieli lokalu niewyodrębnionego.
Trzech właścicieli ma niecałe 20 % udziałów.
Jeden właściciel ma ponad 80 %. Jest to właściciel większościowy, który w danym przypadku rządzi niepodzielnie.
I jeśli on się dogada wewnętrznie (6 współwłaścicieli), to jego decyzje są dla pozostałych właścicieli obowiązującym prawem.
Pozostaje im tylko droga sądowa.
Sytuacja się zmieni, gdy wydzieli się kolejny lokal. Wtedy (najprawdopodobniej) będzie czterech właścicieli posiadających łącznie od 20 do 50 %. Piąty (większościowy) właściciel będzie miał więcej niż 50, a mniej niż 80 %. I wtedy właściciele ci będą mogli zawnioskować o zmianę sposobu głosowania na 1 właściciel = 1 głos, co spowoduje, że pozostałych (już wtedy) pięciu współwłaścicieli będzie miało razem tylko 1 głos czyli tyle co właściciel lokalu wyodrębnionego.
Najbliższe wyodrębnienie zmieni sytuację decyzyjną w tej wspólnocie.