Kiedy wspólnota płaci CIT za odsetki od zaległości właściciela lokalu
KubaP
Użytkownik
Choć wspólnotę mieszkaniową mogą tworzyć zarówno właściciele lokali mieszkalnych jak i użytkowych, to zwolnienie wspólnoty z CIT obejmuje wyłącznie dochody uzyskiwane z opłat za zasoby mieszkaniowe. To samo tyczy się odsetek od zaległych opłat.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 lipca 2012 ([b]nr IPTPB3/423-112/12-5/MF[/b]).
[quote][b]Co minister finansów uznał za zasoby mieszkaniowe[/b]
W piśmie z 5 marca 2008 r. skierowanym do dyrektorów izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej (DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82) [b]minister finansów uznał,[/b] że zasobami mieszkaniowymi są:
1.[b] znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże,[/b]
2. [b]pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych; kotłownie i hydrofornie wolnostojące; osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,[/b]
3. [b]urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak np.: zbiorniki - doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki oraz inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.[/b][/quote]
źródło: http://prawo.rp.pl/artykul/757961,914763-Czy-wspolnota-musi-placic-CIT-od-odsetek-za-nieterminowe-oplaty-na-nieruchomosc-wspolna-.html Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
1) zaliczki na koszty zarządu NW płacone przez właścicieli lokali + ewentualne odsteki za opóźnienia we wnoszeniu tych zaliczek
2) zaliczki tytułem opłat za lokal (media itd.) płacone przez właścicieli lokali + ewentualne odsteki od zaległości we wnoszeniu tych opłat (jaki termin wnoszenia jest opłat za lokal?)
3) zaliczki na koszty zarządu NW płacone przez (innych) właścicieli lokali (tzw. użytkowych) + ewentualne odsetki za opóźnienia we wnoszeniu tych zaliczek
4) zaliczki tytułem opłat za lokal (media itd) płacone przez (innych) właścicieli lokali (tzw. użytkowych) + ewentualne odsetki za opóźnienia we wnoszeniu tych opłat (jaki termin wnoszenia tych opłat?).
5) nadpłata zaliczek za koszty zarządu NW (zaoszczędzone pieniądze) właścicieli lokali
6) nadpłata zaliczek za opłaty za lokal (zaoszczędzone pieniądze) właścicieli lokali
7) nadpłata zaliczek za koszty zarządu NW (zaoszczędzone pieniądze) innych właścicieli lokali (tzw. użytkowych)
8) nadpłata zaliczek na opłaty za lokal (zaoszczędzone pieniądze) innych właścicieli lokali (tzw. użytkowych)
Mamy, według interpretacji urzędniczych osiem (8) rodzajów "czynności płatniczych" (aby trzymać się języka urzędniczego) plus 4 rodzaje odsetek - razem 12 różnego rodzaju płatności?!?!
Oczywiście w UoWL traktowane są jednakowo i nie są rozdzielane (dyskryminowane). Logicznie biorąc źródłem wszystkich zaliczek, są zarobione przez właścicieli (wszystkich) pieniądze, w różny sposób (nie wiadomo jaki, czy z GZM, czy z pensji, czy z utargu czy z kradzieży).
Nadpłaty, jak sama nazwa wskazuje jest to coś co ktoś nadpłacił czyli zapłacił więcej niż powienien a więc np. urzędnik (w tym wypadku zarządzajacy WM) ma obowiązek zwrócić to temu kto zaoszczędził - jest to logiczne i normalne. Tak jak w sklepie - pani wydaje mi resztę nie potrącając żadnego podatku oczywiście.
Pytanie cały czas jest jedno: na jakiej podstawie prawnej urzędnicy (MF, US) i idące za ich interpretacjami niektóre SA dyskryminują np. zaoszczędzone przez właścicieli pieniądze na ogrzewaniu swojego lokalu - nie zwracając ich w całości tylko po potrąceniu podatku niektórym właścicielom (tzw. lokali użytkowych)???
To nie wszyscy są równi wobec prawa?
Zaliczki i nadpłaty oraz odsetki dzielą się na różne rodzaje - na jakiej podstawie prawnej?
Czy wszyscy ci którzy popierają bezkrytycznie interpretacje urzędnicze i wyroki sądów w tej sprawie, naprawdę nie widzą absurdów?
To wszystko ma "ręce i nogi" czy też jest totalną bzdurą??? Naigrywaniem się z prawa poprzez jego nieuprawnione naginanie i rozciąganie we wszystkie strony?
Tu już była też dyskusja na ten temat:
https://forum.zarzadca.pl/discussion/4333/sakr-159608-zaliczki-od-wlascicieli-lokali-uzytkowych-nie-sa-opodatkowane/#Item_0
Za biedroną_ką -> dla WM, wpłacona zaliczka (dopłata, odsetki itp...) od właściciela LU absolutnie niczym (!) nie różni się od analogicznej zaliczki od właściciela LM
Zarówno jeden jak i drugi uczestniczą w nieruchomości wspólnej jaką jest budynek mieszkalny (zakładam, że WM składa się z lokali mieszkalnych powyżej 50% wg PKOB) a więc wpłaty od obu, pochodzą z gzm. Nie może być inaczej.
Wspólnota to twór wirtualny na potrzeby organizacyjne związane z utrzymaniem nieruchomości przez właścicieli lokali , taki reprezentant właścicieli lokali.
brachu, stwierdzenie genialne w swojej prostocie!
...prawdopodobnie przez "zaślepienie" jakiegoś urzędnika, który kiedyś tam zaczął (nie wnikając w temat)kombinować z odpowiedzią na pytanie dot.przepisów podatkowych zadane przez zarząd wspólnoty, zwyczajnie wypsnął bzdurę ...a później reszta zaczęła powtarzać po nim, jak te barany w stadzie
Póki co nie trafił się (chyba?) żaden odważniak, który obaliłby ten urzędniczy idiotyzm w sądzie...
po słowach "spółdzielni mieszkaniowych" dodaje się "i wspólnot mieszkaniowych" .
Przykład: ostania propozycja nowelizacji ustawy o własności lokali wciśnięta w ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych art. 44 (bodajże)
http://www.sosplock.pl/materialy/2012 proj USM 5.04.2012.pdf
Pojęcie "gospodarka zasobami mieszkaniowymi" nie przystaje do statusu prawnego wspólnot mieszkaniowych, bo WM nie tylko nie posiada takich zasobów, ale i nimi nie zarządza - zarządza jedynie nieruchomością wspólną. Cały ten zgiełk w sprawie podatków od lokali użytkowych osadza się na określeniu "GZM" z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które pasuje do wspólnota jak pięść do nosa, a w dodatku ustawodawca nigdzie nie zdefiniował. Wyliczanki, co należy do GZM, a co już nie należy, to swobodna twórczość Ministra Finansów i urzędników skarbowych.
Może by tak portal zaczął lobbować za skierowaniem przepisu o GZM do Trybunału Konstytucyjnego?
Czy to normalne w państwie prawa, że ciężary podatkowe (zakres zwolnienia podatkowego wspólnot mieszkaniowych) nie są określone ustawą, lecz interpretacją ministra?
Wpłaty od obu nie pochodzą z żadnej GZM czy GZN:
A inni mają prawo pisać to, co oni myślą.