wymiana żarówek na klatce

evitaevita Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
proszę o odpowiedź czy pani sprzątająca klatki może wymieniać żarówki ( na klatce jest ten "niższy" prąd) czy też potrzebne są specjalne uprawnienia do tego? A co gdyby prąd był "normalny" (czyli żarówki jak w domu) skoro można sobie wymieniać w domu to czemu nie na klatce, jaki przepis o tym mówi? Z góry dziękuję

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    proszę o odpowiedź czy pani sprzątająca klatki może wymieniać żarówki
    jak ma uprawniania do NN i pracy na wysokości to może :bigsmile: , jak jednak odradzam takie praktyki.
    Najlepiej niech to robi konserwator z uprawnianiami do grzebania przy prądzie.
  • Opcje
    evitaevita Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to są uprawnienia do NN?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi:
    - albo o uprawnienia do nurkowań nocnych: http://www.cnruntime.pl/node/10 ,
    - albo do sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niskie_napięcie
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] evita:[/cite]proszę o odpowiedź czy pani sprzątająca klatki może wymieniać żarówki
    Dlaczego miałaby nie móc?
    Sprzątać też nie może , a wymiany żarówek nie ma w zakresie swoich obowiązków?
  • Opcje
    evitaevita Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko to ładnie pięknie nie podważam wagi posiadania odpowiedniego papierka upoważniającego do nurkowań nocnych- nocny nurek jak dla mnie może nurkować w towarzystwie 5 pozłacanych dyplomów, a ja całkiem poważnie pytam po co komu uprawnienia do prądu niskiego napięcia skoro jak sama nazwa wskazuje taki prąd nie może wyrządzić poważnej szkody, ja zresztą nie pragnę by pani sprzątaczka trzymała po jednym przewodzie NN w każdej ręce i stykała je ze sobą co noc; żarówki mają oprawki, trzyma się za szkło, od lat to robię z prądem WNN (jak rozumiem tak należy określić prąd wyższego od niskiego napięcia a może to powinien być NMN -normalne napięcie bo pewnie nie WWN - bardzo wysokie napięcie?) wymieniając żarówki we własnym mieszkaniu choć nie posiadam żadnego nawet posrebrzanego dyplomu.
    Więc jak to jest i z jakiego przepisu wynika? Proszę o odpowiedź - nie jestem elektrykiem, ja rozumiem że w tym kraju każdy powinien być lekarzem, prawnikiem, hydraulikiem, budowlańcem w jednej osobie nie licząc już zwykłego, na co dzień wykonywanego zawodu i nawet potrafię malować ściany i kłaść kafelki ale do elektryki nigdy mnie nie ciągnęło. Proszę więc Państwa, którzy to świetnie wiecie o podanie przepisu.
    A odpowiadając na pytanie - tak Pani sprzątaczka ma wymianę żarówek w umowie a jednocześnie ma to konserwator też w umowie jak dla mnie o jedną osobę za dużo a konserwator chce dużą podwyżkę właśnie za wymianę żarówek - ok 50 zł za taką wymianę, moim zdaniem to przesada. On ma różne uprawnienia ona nie ale Z JAKIEGO PRZEPISU WYNIKA ZE SĄ POTRZEBNE DO NN? Nasz sąsiad złota rączka który parał się niejedną (i nie dwiema) pracą w życiu twierdzi że do niskiego napięcia uprawnień nie trzeba więc kto ma rację???? Z góry dziękuję za realnie przydatną odpowiedź (choć nie neguję przydatności uśmiechu w życiu - ponoć śmiech może je nawet przedłużyć) Pozdrawiam Evita
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z § 4. rozporządzenia Ministra Gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia z dnia 28 kwietnia 2003 r.w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
    1) urzàdzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady
    jego obsługi;
    2) urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    evitaevita Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    "...Dziewczynki znaleziono w rzece płynącej przez miejscowość Krzeszów. W wodzie znajdował się również zerwany kabel niskiego napięcia.
    Prokuratura potwierdza: kabel był w wodzie
    Wieczorem pierwsze ustalenia przekazała prokuratura: - Po kilku godzinach dochodzenia możemy potwierdzić, że dziewczynki zginęły w wyniku porażenia prądem - poinformowała we wtorek wieczorem Ewa Szumińska z prokuratury rejonowej w Kamiennej Górze. - Nastolatki przebywały w wodzie, jedna z nich prawdopodobnie chwyciła za zerwany przewód, w wyniku czego obie zostały porażone prądem. W tej chwili policja sprawdza, czy były zgłoszenia o zerwanej linii niskiego napięcia..
    ." - http://www.tvn24.pl/prad-zabil-dwie-dziewczynki-miala-przewod-w-reku,272154,s.html

    Ciekawe kto będzie odpowiadał gdy sprzątaczka mokrą ścierką przez przypadek dotknie przewodu lub gniazda żarówki?
    Nie zawsze to gładko idzie, czasami żarówka wykręca się razem z oprawką a wtedy już mamy wszystko na wierzchu i...
    Co innego zmiana żarówki u siebie w kuchni czy pokoju a co innego na cudzym w ramach obowiązków.
    Nie wiem też czy do obowiązków sprzątaczki należy eksploatacja sieci energetycznej:
    ...zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci...
    Komentarz edytowany biedron_ka
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite]biedron_ka:[/cite]Ciekawe kto będzie odpowiadał gdy sprzątaczka mokrą ścierką przez przypadek dotknie przewodu lub gniazda żarówki?
    pytanie nie na miejscu ...odpowiadać będą właściciele lokali tworzący daną wspólnotę....zawsze za wszytko odpadają jako właściciel nieruchomości... raz się już o tym przekonałem ...
    [cite]evita: [/cite]Nasz sąsiad złota rączka
    jeżeli jest właścicielem lokalu we wspólnocie to może i bez .... jak w lokalu u siebie ....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.