Podatek od zarządzania współwłasnością art. 205 k.c. nie WM

hermarkamhermarkam Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przeszukałem cały Internet, tutejsze i inne fora, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na prostą sprawę podatkową.
Otóż posiadamy współwłasność (budynek mieszkalny i grunt), brak wyodrębnionych mieszkań, nie mamy żadnej osobowości prawnej.
Dwudziestu współwłaścicieli o udziałach mniej więcej podobnych do siebie.
Zarządzanie wspólnotą zostało powierzone dwóm współwłaścicielom, którzy zgodnie z art. 205 k.c. pobierają za swoje czynności niewielkie wynagrodzenie.

Pytanie brzmi: czy od tego wynagrodzenia należy uiszczać podatek dochodowy? Najważniejsze – jaka jest podstawa prawna odprowadzania, bądź zaniechania odprowadzania takiego podatku, albo jakiegoś innego?

Drugi problem jest podobny. Posiadamy kotłownię węglową, która wymaga obsługi w okresie zimowym. Trzech współwłaścicieli zgodziło się „ponieść nakłady” (w cudzysłowie, bo chodzi o realizację typowych obowiązków palacza centralnego ogrzewania) celem utrzymania właściwej temperatury powietrza współwłasności, ale domagają się zwrotu kosztów poniesienia tych nakładów. Nie posiadamy osobowości prawnej, toteż nikt nikogo nie będzie zatrudniał. Nikt też nie zgodziłby się na prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Nie rozszerzamy tematu zatrudnienia, nie chcemy tego.

Pytanie brzmi: czy zwrot poniesionych nakładów dla tych współwłaścicieli w kwocie np. 6tys za cały sezon dla każdego, to kwota od której należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy, a może nie ma potrzeby odprowadzania podatku, bo jest to np. „umowa” wewnętrzna o świadczeniach wzajemnych?

Dla wspólnot mieszkaniowych wszystko zostało rozwiązane w ustawie o własności lokali, ale tej ustawy nie stosuje się dla współwłasności.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite]hermarkam:[/cite]Zarządzanie wspólnotą zostało powierzone dwóm współwłaścicielom, którzy zgodnie z art. 205 k.c. pobierają za swoje czynności niewielkie wynagrodzenie.
    czy od tego wynagrodzenia należy uiszczać podatek dochodowy?
    Art. 205. Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy.
    To należy podjąć uchwalę o takim wynagrodzeniu. (podobnie np. jak o wynagrodzeniu dla zarządu WM). Podatek zapłacą pobierający wynagrodzenie.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] hermarkam:[/cite]posiadamy współwłasność (budynek mieszkalny i grunt), brak wyodrębnionych mieszkań, nie mamy żadnej osobowości prawnej.
    (...) Zarządzanie wspólnotą
    Te dwa podkreślone twierdzenia są ze sobą sprzeczne. Jeżeli posiadacie nieruchomość na współwłasność bez wyodrębnionych mieszkań, to nie jesteście wspólnotą.
    [cite] hermarkam:[/cite]czy od tego wynagrodzenia należy uiszczać podatek dochodowy? Najważniejsze – jaka jest podstawa prawna odprowadzania, bądź zaniechania odprowadzania takiego podatku, albo jakiegoś innego?
    Podatek powinna odprowadzać osoba, która pobiera wynagrodzenie.
    [cite] KubaP:[/cite]
    Pytanie brzmi: czy od tego wynagrodzenia należy uiszczać podatek dochodowy?
    Najważniejsze – jaka jest podstawa prawna odprowadzania, bądź zaniechania odprowadzania takiego podatku, albo jakiegoś innego?
    To zależy od treści zawartej z tymi współwłaścicielami umowy . Umowa musi być o zarządzanie
    To nieprawda. Nie wprowadzaj w błąd. Jeżeli jeden z właścicieli zarządza swoją współwłasnością, nie trzeba żadnej umowy z pozostałymi współwłaścicielami, a już na pewno nie umowy o zarządzanie, którą można zawrzeć wyłącznie z zawodowym zarządcą. Gdybyście posłuchali licencjonowanego zarządcy KubyP i zawarli taką umowę z osobą bez licencji zarządcy, to w świetle prawa byłaby ona nieważna:
    Zawarta po dniu 31 grudnia 2001 roku umowa o zarządzanie nieruchomością - w rozumieniu art. 185 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) - przez osobę nieposiadającą licencji zawodowej zarządcy nieruchomości jest nieważna.

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17.07.2007, III CZP 69/07
    http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ic/III-CZP-0069_07.pdf
  • Opcje
    hermarkamhermarkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mój problem polega wyłącznie na opodatkowaniu wynagrodzenia osób, które zajmują się zarządzaniem współwłasnością oraz osób, o których pisałem w poprzednim poście.
    Zarząd jest wybrany, a wspólnotą mieszkaniową nie jesteśmy, o czym pozwoliłem sobie wspomnieć w ostatnim zdaniu poprzedniego postu.
    Proszę nie sprowadzać tematu do sposobu wybierania zarządu lub innych pokrewnych treści, ponieważ w tym przypadku chodzi o podstawę prawną opodatkowania niewielkiego wynagrodzenia za zarządzanie współwłasnością w częściach ułamkowych oraz zwrotu kosztów osobom, które poniosły nakłady na rzecz wszystkich współwłaścicieli. a teraz należy im zwrócić te koszty za poniesione nakłady.
    Czy taki zwrot kosztów musi być opodatkowany i na jakiej podstawie prawnej?
    Sytuacja dotyczy zdarzenia przyszłego, ale to akurat nie ma znaczenia. Informacja jest mi potrzebna przed popełnieniem błędu.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Proszę nie sprowadzać tematu do sposobu wybierania zarządu
    O tym nikt nie pisał - chodziło o umowę z osobami zarządzającymi, a nie o sposób wyboru tych osób.
    Skoro wiesz, ze nie jesteście wspólnotą, to nie pisz, że powierzyliście "zarządzanie wspólnotą".
    Zwrot nakładów na rzecz wspólną nie podlega opodatkowaniu, bo nie jest przychodem - to jest zwrot części poniesionych kosztów (części, bo współwłaściciel, który otrzymuje zwrot, też partycypuje w kosztach do wysokości swojego udziału). Nie dotyczą Was komplikacje, wynikające przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (uregulowano w niej sprawy podatku dochodowego między innymi wspólnot mieszkaniowych), dotyczące warunkowych zwolnień od podatku itp. Wy nie podlegacie przepisom tej ustawy.

    Jeżeli chodzi o opodatkowanie wynagrodzenia osób zarządzających, to już pisałem - podatek odprowadzają wynagradzane osoby raz w roku, ujmując przychód w swoim rozliczeniu rocznym.
  • Opcje
    hermarkamhermarkam Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    wikipedia:
    Wspólnota – typ zbiorowości oparty na silnych, emocjonalnych więziach, nieformalnej strukturze, dominujący przede wszystkim w społeczeństwach pierwotnych.
    W ujęciu Ferdinanda Tönniesa wspólnota (Gemeinschaft) jest przeciwstawnym typem zbiorowości wobec zrzeszenia (Gesellschaft) i charakteryzuje się tym, że więzi wytwarzane są w oparciu o pokrewieństwo lub braterstwo, kontrola społeczna sprawowana jest dzięki tradycji, natomiast podstawą gospodarki we wspólnotach jest własność zbiorowa.
    Jeśli użyłem słowa "wspólnota", to zrobiłem to z pełną rozwagą, ponieważ nawet rower należący do rodzeństwa stanowi wspólne dobro, taką sobie wspólnotę.
    Wspólnota nie zawsze musi być mieszkaniowa. Nie czepiajmy się drobiazgów, bo te właśnie od zawsze niszczyły istotę sprawy, takie gierki dobre są dla polityków.
    Jeśli chodzi o ignorowanie podatku dochodowego, to nie mogę się zgodzić, że w tym przypadku obowiązek podatkowy nie zaistnieje w ogóle.
    Może teraz tak postawię problem:
    Czy wynagrodzenie członków zarządu współwłasnością (i tych, którzy ponieśli owe nieszczęsne nakłady) należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? ...ale na prawdę z naciskiem na te osoby, które poniosły nakłady, bo z wpisaniem dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym w zupełności się zgadzam, nadal szukam podstawy prawnej.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] hermarkam:[/cite]wikipedia:
    Czy wynagrodzenie członków zarządu współwłasnością (i tych, którzy ponieśli owe nieszczęsne nakłady) należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Pozdrawiam
    Dlaczego łączysz wynagrodzenie z poniesionymi nakładami, czyli kosztami?
    Koszty, które poniosłeś, jako nakłady na współwłasność, nie są Twoim przychodem czyli dochodem do opodatkowania.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota – typ zbiorowości (...)
    Tu jest forum wspólnot mieszkaniowych, a nie jakichkolwiek innych: wspólnot pierwotnych, wspólnot religijnych, czy wspólnot lokalnych.
    Nie bierz tego do siebie - to nie jest nic osobistego, tylko dbałość o precyzję wypowiedzi. Przecież pytasz o kwestie prawne, a w tych sprawach "drobiazgi" są bardzo ważne.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] hermarkam:[/cite]

    Zarządzanie wspólnotą zostało powierzone dwóm współwłaścicielom, którzy zgodnie z art. 205 k.c. pobierają za swoje czynności niewielkie wynagrodzenie.
    Pytanie brzmi: czy od tego wynagrodzenia należy uiszczać podatek dochodowy? Najważniejsze – jaka jest podstawa prawna odprowadzania, bądź zaniechania odprowadzania takiego podatku, albo jakiegoś innego?

    Tak, podatek dochodowy odprowadza osoba, która otrzymała wynagrodzenie, należy je rozliczyć tak jak wynagrodzenie zarządu.
    Podstawa prawna to art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Przychody należy wykazać w zeznaniu rocznym wraz z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym, jako przychody z innych źródeł w terminie przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym podatnik osiągnął dochód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 45 ust. 1 powyższej ustawy.

    [cite] hermarkam:[/cite]


    Pytanie brzmi: czy zwrot poniesionych nakładów dla tych współwłaścicieli w kwocie np. 6tys za cały sezon dla każdego, to kwota od której należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy, a może nie ma potrzeby odprowadzania podatku, bo jest to np. „umowa” wewnętrzna o świadczeniach wzajemnych?

    Pieniędzy uzyskanych za różnego rodzaju zwrot nakładów własnych poczynionych za inny podmiot nie zalicza się do przychodów podlegających opodatkowaniu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 20.08.2008 r. nr IBPB2/415-984/08/MM (KAN-5122/05/08).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    hermarkamhermarkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki "Zarządco" za wyczerpującą wypowiedź. Wydaje mi się, że temat możemy zamknąć.
    Szanowny "Posesja", przykro mi, że masz takie nie fajne podejście do innych tworów współwłasnościowych, które w zasadzie tylko z winy zawiłości prawnych nie mogą skorzystać z praw przysługujących na mocy ustawy o własności lokali - wspólnotom mieszkaniowym. Część budynku, który szczęśliwie wykupiliśmy od firmy, posadowiona jest na cudzej ziemi. Wyodrębnienie mieszkań nie jest możliwe. Nie dla zabawy zmagamy się z bałaganem legislacyjnym. Nie ja to wymyśliłem, ale ja muszę temu sprostać, żeby na końcu nie okazało się, że dostane domiar 75% podatku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2012
    Będą problemy przy pozywaniu dłużników, po stronie powodowej trzeba będzie wpisać tych właścicieli, którzy zapłacili za dłużnika i jeszcze określić w jakim udziale się domagają, koszmar.
    Chcą tak chyba zrobić ze wspólnotami mieszkaniowymi, ponieważ zamierzają im odjąć zdolność prawną, nie wiedzą co czynią.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] hermarkam:[/cite]Szanowny "Posesja", przykro mi, że masz takie nie fajne podejście do innych tworów współwłasnościowych
    Nic "niefajnego" nie pisałem o żadnych formach współwłasności.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.