przebudowa stodoły

ewapoplawewapoplaw Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jakie muszę podjąc kroki aby stodołę przebudować na dom mieszkalny? Proszę o pomoc.
Ewa

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dobry pomysł, ale może być drożej od postawienia nowego domu.
    Weź architekta do projektu przebudowy.
    i jeden dobry link:
    http://www.domzestodoly.pl/2011/02/adaptacja-stodoy-na-dom-warunki.html
  • Opcje
    ewapoplawewapoplaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgłoszenie o warunkach zabudowy tylko?? A do nadzoru budowlanego nie trzeba zgłaszać???
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dalej musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę we właściwym organie administracji architektoniczno - budowlanej - najczęściej jest to starosta.

    Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
    - 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (przeciwpożarowymi, sanitarnymi, ochrony środowiska, ochrony zabytków, itp.) oraz zaświadczeniem wydanym przez właściwą izbę samorządu zawodowego o wpisie na listę jej członków, aktualnym na dzień opracowania projektu;

    - oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (przez prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych).

    - aktualną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (czyli w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego);

    Wzory pozwolenia na budowę i oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
    http://www.9477.pl/att/1/Baza_Dokumentow/pisma_zwiazane_z_budowa/wniosek_o_pozwolenie_na_rozbiorke.pdf



    Gdy uzyskasz pozwolenie na budowę:
    Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (z zastrzeżeniem robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia lub nie wymagających ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia). Decyzja staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji.
    Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W takim przypadku należy wystąpić o wydanie nowej decyzji: o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót.


    Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ (powiatowego inspektora nadzoru budowlanego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego) oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem (art. 41 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane).
    Dołącza także:

    -oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, stanowiącego podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
    -w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego - oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa powyżej,
    -informację zawierającą dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia zamieszczone w ogłoszeniu, które kierownik budowy ma obowiązek umieścić na budowie.


    Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (art. 41 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane).
  • Opcje
    ewapoplawewapoplaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dużo tego! Bardzo dziękuję za podpowiedź. Miałam zamiar zrobic to tak po cichu ale uczynni sąsiedzi zgłosiliby do nadzoru budowlanego i miałabym koszmra!!!
    Dziękuję
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po cichu nie warto, bo wyjdzie ci to bokiem.
    W linku http://www.domzestodoly.pl/2011/02/adaptacja-stodoy-na-dom-warunki.html jest "ARCHIMUM STRONY", w którym masz całą historię adaptacji stodoły na dom z podziałem na lata i miesiące.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.