Prowadzenie działalności w piwnicy! Co z opłatami?

SzarakStrSzarakStr Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszej wspólnocie jeden z mieszkańców bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice i zrobił w niej biuro dla prowadzonej przez siebie działalności. Pytania są następujące:
Czy nie powinien zapytać o zgodę pozostałych mieszkańców?
Co z rozliczeniem energii elektrycznej, wiadomo piwnice są podłączone do oświetlenia klatki schodowej?
Czy wspólnota nie powinna pobierać dodatkowej opłaty za prowadzenie biura, koszty metra na cele usługowe są inne niż na cele mieszkalne

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jaki jest status prawny piwnicy? Czy jest to pomieszczenie przynależne do lokalu (wpisane do księgi wieczystej), czy jest częścią wspólną nieruchomości?

    Jeżeli to pierwsze, to piwnica (czytaj: komórka piwniczna - nie mylić z korytarzem piwnicznym i pomieszczeniami wspólnego użytku w piwnicach) jest odrębną własnością i jej właściciel - co do zasady - nie musi wspólnoty prosić o zgodę na adaptację piwnicy na biuro. Chyba, że adaptacja wymagała podłączenia się do wspólnych instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej itp. lub wymagała naruszenia elementów konstrukcji budynku - wówczas wymaga to zgody ogółu właścicieli w formie uchwały. Do uzgodnienia pozostaje pokrycie zwiększonych (o ile występują) kosztów oświetlenia korytarza piwnicznego i ewentualnie zużycie energii elektrycznej w samym pomieszczeniu piwnicznym (o ile zasilane jest z instalacji wspólnej, najlepiej zainstalować podlicznik).

    Jeżeli to drugie, to mamy do czynienia ze zmianą przeznaczenia piwnicy, która jest częścią wspólną nieruchomości - taka zmiana wymaga zgody w formie uchwały.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może wystarczyłoby wam, żeby założył podlicznik na prąd?
    W czym więcej to biuro przeszkadza sąsiadom?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] SzarakStr:[/cite]W naszej wspólnocie jeden z mieszkańców bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice i zrobił w niej biuro
    jeden z mieszkańców czy jeden z właścicieli lokali?
    Czy nie powinien zapytać o zgodę pozostałych mieszkańców?
    To zależy jaki jest status prawny pomieszczenia piwnicy? Czy jest ona przynależna do lokalu właścicielskiego , czy stanowi części wspólne wyłączone do użytku właścicieli lokali.
    Co z rozliczeniem energii elektrycznej, wiadomo piwnice są podłączone do oświetlenia klatki schodowej?
    Należy go zobowiązać do zainstalowania odrębnego pod licznika EE i rozliczać go wg zużycia EE w boksie piwnicznym.
    Czy wspólnota nie powinna pobierać dodatkowej opłaty za prowadzenie biura, koszty metra na cele usługowe są inne niż na cele mieszkalne
    Jeżeli działalność biura jest związana z dodatkowymi nakładem jaki ponosi wspólnota , to tak, można go obciążyć , jeżeli WM nie ponosi dodatkowych kosztów z tym związanych to nie można go obciążać brak podstaw.

    Gdyby się okazało, że boksy piwniczne stanowią części wspólne to na taką działalność w boksie piwnicznym wymagana jest zgoda wspólnoty.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice i zrobił w niej biuro
    Czy nie powinien zapytać o zgodę pozostałych mieszkańców
    - NIE bo art. 140 K.c. jest bezwzględnie obowiązujący wszystkich bez względu na wielkosć wspólnoty i pozostałych mieszkańców nic nie powinno obchodzić co właściciel robi w swojej własności.
    Należy go zobowiązać do zainstalowania odrębnego pod licznika EE
    - to nie takie proste bo tak jak każdy ma prawo korzystać z prądu piwnicznego. Natomiast jeżeli WM uważa że korzysta ponad to co wszyscy zużywają to na takie "ponadnormatywne zużycie" powinna WM temu właścicielowi założyć podlicznik ten kto rozlicza (dostarcza, sprzedaje) odpowiada za zmierzenie towaru i opomiarowanie), spisać odpowiednią umowę jak będzie rozliczany prąd ogólny a jak ten zużyty ponad to co wszyscy inni właściciele piwnic, klatek schodowych, korytarza.
    Czy wspólnota nie powinna pobierać dodatkowej opłaty za prowadzenie biura koszty metra na cele usługowe są inne niż na cele mieszkalne
    - to są sprawy dla US a właściwie do Wydz. Fin. odpowiedniego urzędu. Właściciel ten zgłaszając DG podaje miejsce (adres) i jeżeli podał swoje mieszkanie (jakąś część) to od tej części przypadającej na DG powinien płacić inny podatek od nieruchomości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice i zrobił w niej biuro
    Czy nie powinien zapytać o zgodę pozostałych mieszkańców
    - NIE bo art. 140 K.c. jest bezwzględnie obowiązujący wszystkich bez względu na wielkosć wspólnoty i pozostałych mieszkańców nic nie powinno obchodzić co właściciel robi w swojej własności.
    Jeżeli to jest jego piwnica sprzedana / kupiona wraz z lokalem to masz rację .
    Jeżeli boksy piwniczne stanową części wspólne użytkowane tylko przez właścicieli lokali to już nie.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Słowo własna chyba jest jednoznaczne - tu nie ma co gdybać.
    Wyrażenie "własna piwnica" też brzmi jednoznacznie niż "boks wydzielony"
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    W naszej wspólnocie jeden z mieszkańców bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice i zrobił w niej biuro
    [cite] biedron_ka:[/cite]słowo własna chyba jest jednoznaczne - tu nie ma co gdybać.
    no niekoniecznie.... tak jak słowo "mieszkaniec" nie oznacza właściciela lokalu ,
    słowo "własna" może być użyte dlatego, że tylko on z niej korzysta , a to nie jest jednoznaczne, że jest jej właścicielem
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    no niekoniecznie.... tak jak słowo "mieszkaniec" nie oznacza właściciela lokalu
    Po co te kombinacje?
    Słowo - "własna" jest jednoznaczne w każdym wymiarze i dotyczy wszystkiego co związane jest z własnością. Coś jest własne tzn. że jest prywatne, moje a niczyje inne. Jeżeli coś jest własne to nie można mówić i twierdzić że właściciel tylko z tego korzysta, użytkuje to ale wcale nie jest jego.
    Porównywanie wyrażenia "mieszkaniec" do "właściciela" jako przykład odrębności znaczeń jest całkowicie nietrafione bo to są ewidentnie dwa różne wyrazy określające co innego. Słowo "własna" jest jedno i określa jedną rzecz (pomijam współwłasność) i ma jedno znaczenie. Dorabianie teorii, że może także słowo własna oznaczać że to jednak nie jest własna ale coś jeszcze innego jest czystą, wydumaną Twoją fantazją.
    Przepraszam wszystkich użytkowników za te językowe przepychanki, ale uważam, że nie można było zostawić tak dowolnych dywagacji KubyP. :confused:
  • Opcje
    SzarakStrSzarakStr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za odpowiedzi. Oczywiście rozliczenie energii elektrycznej będzie indywidualnym licznikiem.
    Co natomiast jak w zimie będzie chciał sobie dogrzać farelką aby podnieść temperaturę pomieszczenia. Pomieszczenia piwniczne służą mieszkańcom do składowania również artykułów spożywczych, warzyw czy owoców które wymagają względnie niskich temperatur.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] SzarakStr:[/cite]
    Czy nie powinien zapytać o zgodę pozostałych mieszkańców?
    W zakresie korzystania z piwnicznego korytarza przez osoby obce powinien zapytać o zgodę pozostałych właścicieli.
    Zazwyczaj wejście do niego jest zamknięte - co ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed swobodnym dostępem do piwnic właścicieli i ewentualną możliwością kradzieży.
    [cite] SzarakStr:[/cite]Co z rozliczeniem energii elektrycznej, wiadomo piwnice są podłączone do oświetlenia klatki schodowej?
    Właściciel ma biuro w swojej piwnicy - jego sprawa. Jednak tę piwnicę użytkuje z innym przeznaczeniem, a więc również inaczej korzysta z jej oświetlenia, niż pozostali właściciele. Dlatego sam powinien zaproponować wspólnocie, iż założy licznik i będzie opłacał swoje rachunki za prąd lub też dogadać się ze WM w sprawie zwiększonej opłaty za prąd, którą zgodzi się ponosić dodatkowo.
    [cite] SzarakStr:[/cite]Czy wspólnota nie powinna p.obierać dodatkowej opłaty za prowadzenie biura,
    Nie ma takiego prawa, bo pomieszczenie nie stanowi nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    SzarakStrSzarakStr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    W zakresie korzystania z piwnicznego korytarza przez osoby obce powinien zapytać o zgodę pozostałych właścicieli.
    Zazwyczaj wejście do niego jest zamknięte - co ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed swobodnym dostępem do piwnic właścicieli i ewentualną możliwością kradzieży.
    Dokładnie przyjmuje tam interesantów przez co swoboda jest ograniczona. Piwnice mają w górnej części kratkę z bloczków dla wentylacji i standardowe drzwi jak to w piwnicach ze szczebelkami. Wąski korytarz i piwnice po obu stronach wgląd w każdy zakamarek jest dla każdego kto tam przebywa.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] biedron_ka:[/cite]Po co te kombinacje?
    Słowo - "własna" jest jednoznaczne w każdym wymiarze i dotyczy wszystkiego co związane jest z własnością.
    Dla pewności warto dopytać, bo nie wszyscy używają precyzyjnego słownictwa. Mylenie mieszkańca z właścicielem jest dowodem, że SzarakStr tez ma z tym problem.
    Nadal zresztą nie mam pewności, co chciał przez to powiedzieć SzarakStr, bo nie odpowiedział na pytania o status prawny piwnicy.

    Ze znaczeniem słów nie jest tak prosto - co innego język prawny, a co innego język potoczny. Np. prawne określenie "spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu" jest dość powszechnie traktowane przez niespecjalistów, jak prawo własności. Tymczasem właścicielem takiego lokalu jest spółdzielnia mieszkaniowa, a nie posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    W naszej wspólnocie jeden z mieszkańców bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice
    Mieszkańcem jest również najemca lokalu, który korzysta też z piwnicy jako pomieszczenia do niego przynależnego i zgodnie z zawartą umową z właścicielem lokalu. Wtedy może piwnicę traktować jako "własną" i w ten sam sposób mogą to określać pozostali mieszkańcy (właściciele lokali i ich najemcy).

    Nowy doklejony: 30.08.12 15:00
    [cite] biedron_ka:[/cite] Dorabianie teorii, że może także słowo własna oznaczać że to jednak nie jest własna
    Ładnie napisałeś o własności, ale nie do końca masz rację...
    Tu trzeba najpierw precyzyjnie wyjaśnić czy Autor postu użył słowa własna w znaczeniu, ktore faktycznie odnosi się do prawa własności.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    no niekoniecznie.... tak jak słowo "mieszkaniec" nie oznacza właściciela lokalu
    Po co te kombinacje?
    Słowo - "własna" jest jednoznaczne w każdym wymiarze i dotyczy wszystkiego co związane jest z własnością. Coś jest własne tzn. że jest prywatne, moje a niczyje inne. Jeżeli coś jest własne to nie można mówić i twierdzić że właściciel tylko z tego korzysta, użytkuje to ale wcale nie jest jego.

    Porównywanie wyrażenia "mieszkaniec" do "właściciela" jako przykład odrębności znaczeń jest całkowicie nietrafione bo to są ewidentnie dwa różne wyrazy określające co innego. Słowo "własna" jest jedno i określa jedną rzecz (pomijam współwłasność) i ma jedno znaczenie.

    Dorabianie teorii, że może także słowo własna oznaczać że to jednak nie jest własna ale coś jeszcze innego jest czystą, wydumaną Twoją fantazją.
    Przepraszam wszystkich użytkowników za te językowe przepychanki, ale uważam, że nie można było zostawić tak dowolnych dywagacji KubyP. :confused:
    Nie zgadam się z głoszonymi teoriami usera biedron_ka na temat słowa "własna". Uważam , że należy używać słownictwa jednoznacznego i tak przedstawiać sprawę, żeby nie było domysłów, czy to jest język potoczny czy prawny.
    To są dwa światy , które czasami są bardzo rozbieżne , więc porady dawane na "oko" mogą być niewypałem ...:bigsmile:

    Swego czasu pisałem, aby używać słownictwa o jednoznacznej wymownej, a na pewno nie będzie bicia piany w zakresie ustanawiania statusu prawnego.:wink:
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Haneczka: nie do końca masz rację...
    - jeżeli już to należy wszystko wyjaśnić.
    Należy wyjaśnić czy autor postu jest napewno autorem postu.
    Należy zatrudnić jasnowidza i wyjaśnić co autor postu miał na myśli...
    Należy wyjaśnić czy autor postu rozumie znaczenie słowa własna...
    Należy... nie powiem jeszcze co należy wyjasnić bo i tak admin by to skasował...
    Tak wyjaśniać zanim udzieli się odpowiedzi można w nieskończoność.
    Dla meritum pytania nie ma to żadnego znaczenia bo nawet jeżeli najemca (albo mieszkaniec) wynajmuje tą piwnicę od rzeczywistego właściciela to i tak WM nic to nie powinno obchodzić co ten najemca robi w lokalu prywatnym (własnym) i nie ma to wpływu na treść udzielonej odpowiedzi.

    Nowy doklejony: 30.08.12 17:17
    KubaP: Uważam , że należy używać słownictwa jednoznacznego i tak przedstawiać sprawę, żeby nie było domysłów...
    Bardzo proszę skierować te nauki do autora postu aby używał słownictwa jednoznacznego czyli - nie wiem, zamiast piwnica własna napisał piwnica nabyta, piwnica kupiona, piwnica moja? Albo "pomieszczenie przynależne do mojego lokalu będącego moją własnością hipoteczną wpisane w moim AN..."?
    Dla mnie znaczenie słowa "własna" jest jednoznaczne i niepotrzebuję korepetycji w tym względzie bo ja nie mylę piwnicy własnej z ogólnodostępnym boksem piwnicznym.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Niestety, zapomniało mi się, że Ty nie możesz nie mieć racji.
    Po prostu, nie ma takiej opcji.
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    Haneczka: nie do końca masz rację...
    - jeżeli już to należy wszystko wyjaśnić.
    Należy wyjaśnić czy autor postu jest napewno autorem postu.
    Należy zatrudnić jasnowidza i wyjaśnić co autor postu miał na myśli...
    Należy wyjaśnić czy autor postu rozumie znaczenie słowa własna...
    Należy... nie powiem jeszcze co należy wyjasnić bo i tak admin by to skasował...
    A po co, skoro jesteś Ty????
    [cite] biedron_ka:[/cite]Dla meritum pytania nie ma to żadnego znaczenia bo nawet jeżeli najemca (albo mieszkaniec) wynajmuje tą piwnicę od rzeczywistego właściciela to i tak WM nic to nie powinno obchodzić co ten najemca robi w lokalu prywatnym (własnym) i nie ma to wpływu na treść udzielonej odpowiedzi.
    Przeczytaj najpierw dokładnie to, o czym pisałam - a potem na to odpowiadaj.
    To, co czytam powyżej ma się nijak do sensu mojej wypowiedzi.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    No czytam trzeci nawet raz to co napisałaś:
    napisałeś o własności, ale nie do końca masz rację...
    Tu trzeba najpierw precyzyjnie wyjaśnić czy Autor postu użył słowa własna w znaczeniu, ktore faktycznie odnosi się do prawa własności.
    - więc wytłumacz co w moim wpisie:
    ma się nijak do sensu mojej wypowiedzi
    (czyli Twojej)Przecież sarkazm aż bije po oczach z niej(z mojej).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo proszę skierować te nauki do autora postu aby używał słownictwa jednoznacznego czyli - nie wiem, zamiast piwnica własna napisał piwnica nabyta, piwnica kupiona, piwnica moja? Albo "pomieszczenie przynależne do mojego lokalu będącego moją własnością hipoteczną wpisane w moim AN..."?
    Dla mnie znaczenie słowa "własna" jest jednoznaczne i niepotrzebuję korepetycji w tym względzie bo ja nie mylę piwnicy własnej z ogólnodostępnym boksem piwnicznym.
    :cactus2:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Moje wytłumaczenie dla biedron_ka.
    [cite] SzarakStr:[/cite]W naszej wspólnocie jeden z mieszkańców bez zapytania i zgody pozostałych mieszkańców zaadoptował własną piwnice i zrobił w niej biuro
    SzarakStr został poproszony o wyjaśnienie:
    [cite] Posesja:[/cite]Jaki jest status prawny piwnicy? Czy jest to pomieszczenie przynależne do lokalu (wpisane do księgi wieczystej), czy jest częścią wspólną nieruchomości?
    SzarakStr nie udzielił wyjaśnienia w tym temacie. Dlaczego?
    Czyżby chciał dalej ciągnąć wątek właśnie w kierunku wyjaśniania słowa własna?
    Jeśli sprawa dotyczy najemcy - to mimo określenia "własna" przez SzarakStr - ta piwnica tak naprawdę i tak nie należy do niego.
    Nie będzie miało to żadnego znaczenia w sytuacji, gdy piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu i nie stanowi części NW.
    W sytuacji, gdy piwnica będzie "należała" do danego właściciela na podstawie umowy/porozumienia między właścicielami, a faktycznie wg dokumentacji budynku będzie stanowiła NW - własna jest tylko "teoretycznie" i wynika to z wzajemnego porozumienia między właścicielami względem korzystania z NW. Jednak zdecydowanie zmienia to stan faktyczny w tej sprawie i uprawnienia wspólnoty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] SzarakStr:[/cite]Dziękuje za odpowiedzi. Oczywiście rozliczenie energii elektrycznej będzie indywidualnym licznikiem.
    Co natomiast jak w zimie będzie chciał sobie dogrzać farelką aby podnieść temperaturę pomieszczenia. Pomieszczenia piwniczne służą mieszkańcom do składowania również artykułów spożywczych, warzyw czy owoców które wymagają względnie niskich temperatur.


    Konieczna jest zmiana sposobu użytkowania, istotne są np. względy bezpieczeństwa pożarowego, dlatego wspólnocie mieszkaniowej nie jest obojętne jak wykorzystywana jest piwnica.
    Proszę się zwrócić do właściciela, aby dopełnił formalności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    SzarakStrSzarakStr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chciałem wywołać takiej burzy, ale cieszy mnie to że tematy są tak dobrze rozpracowywane. Debiutuję na rynku wspólnotowym jako właściciel mieszkania i z góry przepraszam za braki w danych, poniżej wyjaśniam:
    Mieszkanie jest własnością wyżej opisanego lokatora zaliczki opłacane od metrażu mieszkania, który ma również udział wieczysty w gruncie a piwnica stanowi pomieszczanie przynależne do lokalu. Tak jak pozostali mieszkańcy. Budynek jest 3-klatkowy, piwnice są oddzielone dla każdej klatki. Rozliczenia energii części wspólnych opłacane są z zaliczek całego budynku płaconych według metrażu.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Konieczna jest zmiana sposobu użytkowania, istotne są np. względy bezpieczeństwa pożarowego, dlatego wspólnocie mieszkaniowej nie jest obojętne jak wykorzystywana jest piwnica.
    Proszę się zwrócić do właściciela, aby dopełnił formalności.
    Podaj podstawę prawną.
    Moim zdaniem wspólnota nie ma uprawnień, żeby się zajmować odrębnym lokalem. To jest odrębna nieruchomość.
    Podtrzymuję to, co napisałem wcześniej.
    Zmiana przeznaczenia lokalu należącego do innego członka wspólnoty nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 22 ustawy z 1994 r. o własności lokali.
    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2008 r., IV CSK 393/07
    http://www.zarzadca.pl/content/view/499/94/
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2012
    Moim zdaniem dla wspólnoty mieszkaniowej to istotna sprawa czy spełniono wymogi przeciwpożarowe, sanitarne, etc, właśnie ze względu na nieruchomość wspólną.

    [cite] Posesja:[/cite]
    Moim zdaniem wspólnota nie ma uprawnień, żeby się zajmować odrębnym lokalem. To jest odrębna nieruchomość.
    Podtrzymuję to, co napisałem wcześniej.
    Zmiana przeznaczenia lokalu należącego do innego członka wspólnoty nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 22 ustawy z 1994 r. o własności lokali.
    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2008 r., IV CSK 393/07
    http://www.zarzadca.pl/content/view/499/94/
    [/quote]


    Oczywiście, że zmiana sposobu użytkowania nie mieści się w katalogu czynności określonych w art. 22 ustawy o własności lokali, jednak wspólnota mieszkaniowa ma prawo i obowiązek ustalić w jaki sposób rozwiązano kwestie istotne z punktu widzenia zarządu nieruchomością wspólną.


    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku NSA z dnia 28 marca 2008 roku, sygn. akt: II OSK 297/07:


    "Słusznie zauważa Sąd pierwszej instancji, że istota problemu w prowadzonym postępowaniu sprowadza się do prawidłowego ustalenia czy nastąpiła w przedmiotowym lokalu zmiana sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 i 2 prawa budowlanego. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymagającą pozwolenia właściwego organu należy rozumieć nie tylko przeznaczenie obiektu do innego rodzaju użytkowania, lecz także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu, jeżeli spowoduje to skutki określone w art. 71 prawa budowlanego. Zatem jak słusznie podkreślił Sąd pierwszej instancji, należy dokonać szczegółowej oceny, czy zamierzany sposób użytkowania obiektu lub jego części nie wypełnia dyspozycji art. 71 prawa budowlanego, czy zmiana ta będzie wymagać pozwolenia właściwego organu ze względu na interes użytkowników obiektu oraz ochronę uzasadnionych interesów osób trzecich w myśl art. 5 ust. 2 prawa budowlanego."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/629-ii-osk-297-07-zwiekszenie-uciazliwosci-gastronomicznej-to-zmiana-sposobu-uzytkowania
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.