Ogrodzenie posesji
dorota
Użytkownik
Witam. Mam problem mieszkam w budynku 4 rodzinnym wykupionym od zakladu pracy, budynek ten graniczy z drugim budynkiem równiez kiedys nalezacy,m do tego samego zakladu pracy . Oba sa juz w rekach prywatnych w drugim budynku mieszkaja 3 rozdziny. Do tej pory mielismy jedno podworko nie przegrodzone ogroczeniem i jedna brame wzjadowa znajdujaca sie na nszej posesji. Po sprzedazy wyodrebniono dzialki nalezace do dwoch domow i granica biegnie dokladnie po srodku podworka. Brama wjazdowa lezy na naszej czesci lecz mieszkancy drugiego domu nie fatyguja sie ze zrobieniem sobie swojej bramy a maja taka mozliwosc. Nasze bud. gosp. lezace na ich czesci kazali nam rozebrac co tez uczynilismy. Czy teraz jak my chcemy zagrodzic podworko odcinajac ich jednoczesnie od bramy to czy prawnie mozemy to zrobic czy tez musimy liczyc sie z sasiadami,
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Służebności drogi koniecznej ustanawia się gdy:
- nieruchomość w ogóle nie ma dostępu do drogi publicznej
- dostęp do budynków gospodarskich tej nieruchomości jest „nieodpowiedni"
Właściciel nieruchomości, na której ustanowiono służebność ma prawo do wynagrodzenia za ograniczenie prawa własności z tego tytułu.
Możecie wzajemnie określić wysokość wynagrodzenia - „rekompensaty” w formie umowy
Jeżeli nie możecie dojść do porozumienia w/s wysokości wynagrodzenia sprawę bedzie rozstrzygał Sąd Rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości.
Sąd ten ustalając wysokość wynagrodzenia posiłkuje się opinią biegłego rzeczoznawcy majątkowego.Wynagrodzenie to winno być odpowiednie do zmniejszenia wartości nieruchomości obciążonej w wyniku ustanowienia służebności.
Art. 145. KC
§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społecznogospodarczy.
z art. 93 ust. 3 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
3. Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną. Przepisu nie stosuje się w odniesieniu do projektowanych do wydzielenia działek gruntu stanowiących części nieruchomości, o których mowa w art. 37 ust. 2 pkt 6.
Powinniście jednak dokonać zgłoszenia robót budowlanych do organu administracji architektoniczno-budowlanej (w starostwie).
Podstawa prawna: art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo budowlane: