Regulamin porządku domowego i funkcjonowania Wspólnoty Mieszkaniowej

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano września 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Ten wzór regulaminu zawiera szereg zapisów co najmniej wątpliwych z punktu widzenia prawa. Orzecznictwo SN mówi wyraźnie, że Wspólnota nie może ingerować we własność lokalu i żaden regulamin w tym zakresie nie może wykraczać poza zapisy zawarte w KC (tym samym nie ma potrzeby w ogóle regulowania tych zagadnień, bo KC już ktoś wcześniej napisał). <br /><br />Podobnie bezcelowe jest powielanie zapisów zawartych w UWL.<br /><br />Reasumując - co najmniej połowa punktów zawartych w tym regulaminie jest kompletnie niepotrzebna, albo wręcz niezgodna z przepisami, czyli bez szans na jakiekolwiek wyegzekwowanie.<br /><br />Pomija, tutaj patetyczne, nic nie wnoszące zapisy, typu "wspólnotę powinny cechować pozytywne zasady współżycia". Myślałem, że już wyrośliśmy trochę z epoki I sekretarzy i tego typu bzdur, ale jak widać nie wszyscy...

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jaki autor taki Regulamin ... my jesteśmy bezradny.gif
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2014
    Dobre to było w spółdzielniach ale jak ma brzmieć takie coś w dzisiejszych czasach?:
    "regulamin porządku domowego i funkcjonowania właścicieli lokali przy ul..."
    Poniżej kilka absurdów niemajacych żadnej racji bytu i portal powinien albo skasować taki "wzór" albo go poprawić z adnotacją, że jest to niepotrzebny dokument niewymagany we wspólnocie, żadnym przepisem prawa, natomiast skoro właściciele chcą się na wlasne życzenie "ubezwłasnowolnić" to mają prawo podjąć uchwałę o uchwaleniu czegoś takiego. Swoją drogą ciekawe ile wspólnot takie coś uchwaliło?
    5.Właściciele zobowiązani są do przestrzegania przepisów meldunkowych i powiadamiać Zarządcę o liczbie osób zamieszkujących lokal.
    - totalna bzdura, właściciel nie ma żadnego obowiązku powiadamiać zarządcy a nawet wspólnoty o ilości osób zamieszkałych w jego lokalu.
    6. W przypadku nabycia lub sprzedaży lokalu (lub jego części) - właściciel obowiązany jest powiadomić o tym Zarządcę nie później niż w terminie 1 miesiąca od daty dokonania transakcji oraz okazać umowę kupna-sprzedaży.
    - nieprawda, taki obowiązek spoczywa na zarządzie (art. 29 ust. 1b UoWL) lub zarządcy któremu powierzono.... Skąd niby nowy właściciel ma znać regulamin porządku i powyższy "obowiązek"? A jak się dowie w drugim miesiącu, że miał taki "obowiązek" to jaką sankcję przewiduje regulamin? Taki zapis ośmiesza ten dokument.
    8. Mieszkańcy obowiązani są do przestrzegania ciszy nocnej w godzinach od 22-ej do 6-ej.
    - pojęcie "ciszy nocnej" już nie funkcjonuje w prawie (w zasadzie)
    1. Lokale mogą być używane wyłącznie zgodnie ze swym przeznaczeniem. Zmiana sposobu użytkowania wymaga zgody Wspólnoty Mieszkaniowej wyrażonej w formie uchwały, dodatkowo właściciel lokalu winien uzyskać zezwolenia przewidziane prawem budowlanym.
    - totalna bzdura, wspólnocie nic do tego co właściciel robi w swoim lokalu, czy go wynajął czy założył warsztat krawiecki.
    "...Właściciele lokali nie mogą zatem podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Taki zaś charakter mają bez wątpienia postanowienia uchwalonego przez właścicieli regulaminu porządku domowego dotyczące odpowiedzialności właściciela lokalu za zachowanie osób korzystających z lokalu za jego wiedzą, odpowiedzialności właściciela lokalu za przestrzeganie przez takie osoby regulaminu i jego obowiązku zapoznania tych osób z regulaminem, obowiązku zawiadomienia zarządu wspólnoty o wynajęciu lub wydzierżawieniu lokalu, obowiązek zawiadomienia zarządu wspólnoty o wszystkich istotnych zmianach dotyczących lokalu, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych bez zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz zakazu zakładania gniazd poboru prądu elektrycznego na własny użytek w piwnicach oraz prowadzenie w nich działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządem wspólnoty. Rację ma w związku z tym Sąd Apelacyjny, którego zdaniem wspomniane zakazy pozostają w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami art. 13 u.w.l. oraz art. 140 i 144 k.c... Wspólnota jest pomyślana tak, by zarząd nieruchomością wspólną był uregulowany bardziej szczegółowo, niż czynią to przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności. Nie ma ona jednak żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień właścicieli. Tę sferę – tłumaczył sędzia – normują bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa rzeczowego: art. 140 k.c., a także art. 222 § 2 k.c. oraz art. 144 k.c. dotyczące stosunków między właścicielami, czyli przepisy tzw. prawa sąsiedzkiego. W materię unormowaną przez przepisy o takim charakterze regulamin wkraczać nie może..." - wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2009 r. Sygn. akt II CSK 600/08
    3. Właściciele są zobowiązani do umożliwienia wstępu Zarządcy i ekipom technicznym do lokali, w celu sprawdzenia stanu urządzeń i przeprowadzenia doraźnych napraw.
    - przepis ustawowy jest inny: "Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje".
    4.Wszelkie przeróbki substancji budynku lub instalacji wewnętrznych należy zgłaszać Zarządcy
    i nanieść na bazowy projekt architektoniczny obiektu.
    - pomijając prywatną własność instalacji w lokalu (jak niektórzy twierdzą poziomą cześć) "co robić" gdy wspólnota nie ma zarządcy?
    18. Niedozwolnone jest umieszczanie szyldów oraz tabliczek informacyjnych na ścianach obiektu bez uzyskania pisemnej zgody Zarządcy.
    - kompletna bzdura.
    19. Zabrania się przewożenia materiałów budowlanych w windach.
    - jeszcze większa niż kompletna bzdura.
    2. W mieszkaniach i garażach oraz komórkach gospodarczych nie wolno przechowywać żadnych płynów i innych materiałów wybuchowych łatwopalnych.
    - no, gospodynie, wyrzucać wszystkie rozpuszczlniki, acetony, zmywacze do paznokci, zapalniczki itp.
    4. Nie należy wpuszczać na posesję osób obcych , udających się do innych lokali.
    - ten kto redagował ten punk był niespełna rozumu chyba.
    7. Zakazuje się wjazdu do garaży pojazdami z zainstalowaną instalacją gazową.
    - ot, taka sobie wymyślona dyskryminacja właścicieli aut, chyba że wymyślono nowy znak - zakaz wjazdu dla takich aut?
    ech...:oops:
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.