Kurczakowa fasada. Remontowe samowole szpecą kamienice

TubeTube Użytkownik
edytowano września 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
To był estetyczny horror. Ponadstuletnia kamienica przy ul. Sienkiewicza 31 została pomalowana na jaskrawożółty kolor. Tego rodzaju remontowych niewypałów w Bydgoszczy jest niestety więcej - plastikowe okna, ohydne barwy, styropian na eklektycznych fasadach. A urzędnicy rozkładają ręce.
Do akcji wkroczyli konserwator zabytków i plastyk miejski. Po wizji lokalnej stwierdzili, że kolor jest niedopuszczalny. - Poprosiliśmy właścicieli, żeby przemalowali kamienicę - mówi Sławomir Marcysiak, konserwator miejski. - Ale nakazać im tego nie możemy.

Więcej: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,12517551,Kurczakowa_fasada__Remontowe_samowole_szpeca_kamienice.html

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano września 2012
    Coś tu się nie zgadza:
    Czy oszpecenia budynku można było uniknąć?
    - To była samowola budowlana - mówi Jacek Piątek, plastyk miejski. - Właściciele nie przedstawili nam dokumentacji technicznej potrzebnej do remontu.
    Jeżeli budynek nie figuruje w rejestrze zabytków, to od kiedy na remont (malowanie fasady budynku) jest wymagane składanie dokumentacji w urzędzie?
    Na czym konkretnie polegała ta "samowola"?
    Do akcji wkroczyli konserwator zabytków i plastyk miejski. Po wizji lokalnej stwierdzili, że kolor jest niedopuszczalny. - Poprosiliśmy właścicieli, żeby przemalowali kamienicę - mówi Sławomir Marcysiak, konserwator miejski. - Ale nakazać im tego nie możemy.
    Jest samowola budowlana, ale niczego nie można nakazać? Czy raczej nie ma samowoli, a plastykowi się tylko "tak powiedziało" z rozpędu?
    Dziennikarz oczywiście bezkrytycznie powtarza tę paplaninę bez ładu i składu, robiąc zamęt w głowach czytelników...
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ha ha ha. Te anteny gorzej wyglądają niż ta elewacja w kolorze
    No wymagać to ci plastycy architekci i konserwatorzy potrafią.
    Drewniane stylowe okna zamiast plastików a to dobre - tylko kto za nie ma zapłacić? Koszt takich drewnianych stylowych nowych okien to cena dziesięciokrotnie większa od plastiku.
    Niech ktoś spróbuje kupić np zdewastowany obiekt od Agencji Mienia Wojskowego leżący w strefie ochrony konserwatorskiej. Cena jest baardzo przystępna... Za przysłowiową złotówkę.
    Ale trzeba mieć setki tysięcy żeby zabrać się za remont bo konserwator zabytków zedrze z ciebie każdą złotówkę. Puści cię z torbami.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli budynek nie figuruje w rejestrze zabytków, to
    Kamienica nie musi być zabytkowa - wystarczy, że znajduje się na terenie leżącym w strefie ochrony konserwatorskiej a takie strefy praktycznie każde miasto poszerzyło sobie poza śródmieścia a nawet w niektórych przypadkach na peryferie. Wtedy wszelkie prace zewnętrzne na budynkach muszą mieć aprobatę konserwatora zabytków - nawet na wycięcie drzewa w takiej strefie pozwolenia wydaje konserwator a nie ochrona środowiska.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano września 2012
    O strefie ochrony konserwatorskiej nie ma w artykule ani słowa. Gdyby budynek był objęty strefą, można by było coś z tym zrobić.
    Skoro urzędnik twierdzi, że to była samowola budowlana - dlaczego nie można niczego nakazać?

    A propos strefy - jeśli ona tam jest, to czy na te 7 anten satelitarnych na elewacji budynku wyraził zgodę konserwator zabytków?
    http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/51,48722,12517551.html?i=1
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "...Do akcji wkroczyli konserwator zabytków i plastyk miejski. Po wizji lokalnej stwierdzili, że kolor jest niedopuszczalny. - Poprosiliśmy właścicieli, żeby przemalowali kamienicę - mówi Sławomir Marcysiak, konserwator miejski. - Ale nakazać im tego nie możemy.
    To była samowola budowlana - mówi Jacek Piątek, plastyk miejski. - Właściciele nie przedstawili nam dokumentacji technicznej potrzebnej do remontu.
    Konserwator zabytków rozkłada ręce. - Możemy ingerować tylko w przypadkach tych kamienic, które wpisane są do rejestru zabytków - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.
    Jeśli dochodzi do samowoli budowlanej, możemy jedynie wysłać pismo z prośbą o zmiany - tłumaczy Piątek. - Jeśli to nie pomaga, poprosić o pomoc inspektora budowlanego.
    .."
    Wynika z tego, że tłumaczenie konserwatora jest dziwne, bo nawet jeżeli kamienica nie jest zabytkowa - to jak widać ze zdjęcia jest to raczej ścisłe centrum miasta a więc obszar chroniony powinien to obejmować. Jeżeli nawet nie jest to obszar chroniony to jak najbardziej była to samowola budowlana - i tu plastyk miejski ma rację, ponieważ remont taki wymaga zgłoszenia odpowiedniemu organowi a konserwator wtedy nic nie może poza zgłoszeniem do PINB.

    "...Prawo budowlane:
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
    20a) telekomunikacyjnych linii kablowych;
    27) instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;
    15) instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;
    Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
    2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1
    ..."
    czy na te 7 anten satelitarnych na elewacji budynku wyraził zgodę konserwator zabytków?
    - jak widać z przytoczonego przepisu - montaż anten nie wymaga żadnego pozwolenia ani zgłoszenia.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawet gdyby pomalowano ten budynek bez zgłaszania ale w stonowanym kolorze to nikt by nie zwrócił na to uwagi. Solą w oku był kolor a nie to że ktoś nie złożył stosownego zgłoszenia. Na tle szarości tej ulicy ten kolor wyglądał jak "tirówka" w teatrze.
    Ale co tam. "Estetyki" dodają anteny, szyldy, reklamy, dziurawe ulice i pozapadane chodniki, ale na to pozwoleń mieć przecież nie trzeba a władze miasta należy usprawiedliwić brakiem finansów. Ot taka sobie Polska rzeczywistość.
    Wcześniej było g... a teraz jest g... ale w puchu.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano września 2012
    Nawet gdyby pomalowano ten budynek bez zgłaszania ale w stonowanym kolorze to nikt by nie zwrócił na to uwagi. Solą w oku był kolor a nie to że ktoś nie złożył stosownego zgłoszenia.
    - ależ przecież to jest oczywiste, że nikt by nie zwrócił uwagi a tym bardziej zawracał sobie głowę pozwoleniami czy zgłoszeniami.
    Tu jest sytuacja "krzyczącego koloru", urzędnicy nawet bez interwencji mieszkańców zwrócili by na to uwagę a skoro tak to wyjaśnili tylko sytuację prawną - "kto za to odpowiada". Nie spotkałam takiego urzędnika który by się odważył powiedzieć, że ma w nosie prawo, liczy się duch prawa czy wola właściciela kamienicy i jemu się kolor podoba w związku z tym akceptuje to i nie ma się co czepiać.
    na to pozwoleń mieć przecież nie trzeba...Ot taka sobie Polska rzeczywistość...
    - no musimy się wszyscy bić w piersi bo to MY jako Naród wybieramy tych swoich przedstawicieli aby stanowili prawo.
    Widocznie źle wybraliśmy. :kwasny:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy na te 7 anten satelitarnych na elewacji budynku wyraził zgodę konserwator zabytków?
    - jak widać z przytoczonego przepisu - montaż anten nie wymaga żadnego pozwolenia ani zgłoszenia.
    Jeżeli ten budynek byłby objęty strefą ochrony konserwatorskiej, to na wieszanie anten na elewacji zgoda konserwatora byłaby wymagana (w praktyce: tej zgody by nie było). Jednak nie na mocy ustawy Prawo budowlane, lecz postanowień prawa lokalnego - uchwały Rady Miasta ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, których podstawą prawną jest ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:
    Art. 7. Formami ochrony zabytków są:
    1) wpis do rejestru zabytków;
    2) uznanie za pomnik historii;
    3) utworzenie parku kulturowego;
    4) ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (...)

    Art. 18. 1. Ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami uwzględnia się przy sporządzaniu i aktualizacji koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, strategii rozwoju województw, planów zagospodarowania przestrzennego województw, (...), analiz i studiów z zakresu zagospodarowania przestrzennego powiatu, strategii rozwoju gmin, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (...).

    2. W koncepcji, strategiach, analizach, planach i studiach, o których mowa w ust. 1, w szczególności:
    1) uwzględnia się krajowy program ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;
    2) określa się rozwiązania niezbędne do zapobiegania zagrożeniom dla zabytków, zapewnienia im ochrony przy realizacji inwestycji oraz przywracania zabytków do jak najlepszego stanu;
    3) ustala się przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenu uwzględniające opiekę nad zabytkami.

    Art. 19. 1. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnia się, w szczególności ochronę:
    1) zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru i ich otoczenia;
    2) innych zabytków nieruchomych, znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków;
    3) parków kulturowych.

    (...)

    2. W przypadku gdy gmina posiada gminny program opieki nad zabytkami, ustalenia tego programu uwzględnia się w studium i planie, o których mowa w ust. 1.

    3. W studium i planie, o których mowa w ust. 1, ustala się, w zależności od potrzeb, strefy ochrony konserwatorskiej obejmujące obszary, na których obowiązują określone ustaleniami planu ograniczenia, zakazy i nakazy, mające na celu ochronę znajdujących się na tym obszarze zabytków.

    Art. 20. Projekty i zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podlegają uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków w zakresie kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano września 2012
    "...Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    15) instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;..."
    zgoda konserwatora byłaby wymagana...Jednak nie na mocy ustawy Prawo budowlane, lecz postanowień prawa lokalnego - uchwały Rady Miasta
    - zdaje się, że prawo miejscowe nie może być sprzeczne z ustawą a poza tym:
    Art. 20. Projekty i zmiany planu zagospodarowania przestrzennego...podlegają uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków
    - powieszenie (zamontowanie) anteny jak widać na podstawie przepisów prawa budowlanego nie zostało zaliczone do elementów zagospodarowania przestrzennego - i słusznie, bo takich p....ł nie umieszcza się w planach zagospodarowania przestrzennego.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    15) instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;..."
    Pod pojęciem konstrukcje wsporcze rozumiem wszelkiego rodzaju maszty antenowe, wieże, drabiny kablowe.
    15) instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;..."
    Na nich czyli na dachach budynku :bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu nie chodzi o pozwolenie na budowę ani w ogóle o ustawę Prawo budowlane, lecz o ustawę o ochronie zabytków (już o tym pisałem). Chodzi o zachowanie charakteru urbanistyczno-architektonicznego. W strefie ochrony konserwatorskiej nawet wbicie szpadla w ziemię musisz uzgodnić z konserwatorem zabytków.

    Sprawdź w jakimś planie miejscowym, jakie są nakazy i zakazy dla konkretnej strefy ochrony konserwatorskiej, to się przekonasz.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kamienica nie musi być zabytkowa - wystarczy, że znajduje się na terenie leżącym w strefie ochrony konserwatorskiej ... nawet na wycięcie drzewa w takiej strefie pozwolenia wydaje konserwator a nie ochrona środowiska.
    - po co mam sprawdzać jak o tym pisałam i wiem - w wątku omawiana jest inna sprawa!
    ...jakie są nakazy i zakazy dla konkretnej strefy ochrony konserwatorskiej...
    - jeżeli prawo budowlane nie przewiduje uzyskiwania pozwolenia na jakąś robotę budowlaną (także na obszarze ochronnym) to w żadnym prawie miejscowym nie ma prawa i nie słyszałem o takim przypadku znaleźć się taki wymóg. Na przykładzie ogrodzeń, płotów (była o tym dyskusja) nalepiej widać to.
    rozumiem...Na nich czyli na dachach
    - źle rozumiesz, na obiektach instaluje się też m.in. tarasy chciaż nie są na dachu, instaluje się reklamy czy szyldy też niekoniecznie na dachu.

    Ten punkt 15 art. 29 ust.2 prawa budowalnego został wprowadzony:
    "...39) W brzmieniu ustalonym przez art. 65 pkt 3 lit. b tiret pierwsze ustawy, o której mowa w odnośniku 2.
    2) W brzmieniu ustalonym przez art. 65 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675), która weszła w życie z dniem 17 lipca 2010 r...'

    Ale zapomniałeś przeczytać art. 29 ust.1
    "...Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    27) instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu..."
    Mam nadzieję, że rozumiesz definicje wyrażeń:
    - "w obrębie"
    - "obiekt budowlany"
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - jeżeli prawo budowlane nie przewiduje uzyskiwania pozwolenia na jakąś robotę budowlaną (także na obszarze ochronnym) to w żadnym prawie miejscowym nie ma prawa i nie słyszałem o takim przypadku znaleźć się taki wymóg. Na przykładzie ogrodzeń, płotów (była o tym dyskusja) nalepiej widać to.
    daarek, jednak udawanie kobiety ci nie wychodzi. :smile:

    Na przykładzie ogrodzeń widać, że w planie miejscowym może być zakaz budowy ogrodzeń i żaden wydział architektury nie ma tu nic do gadania.
    Czepiłeś się Prawa budowlanego, jak pijany płotu. Prawo budowlane zawiera wymogi uzyskiwania pozwoleń od organów administracji architektoniczno-budowlanej, a ustawa o ochronie zabytków i plany miejscowe - wymóg uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków. To są różne ustawy i różne organy. W przypadku zabytku lub strefy ochrony konserwatorskiej, zgoda konserwatora jest początkiem procedury - bez tej zgody nie uzyskasz pozwolenia na budowę.

    Jeśli zaś w strefie pewne roboty są zakazane (czy to zapisem w planie miejscowym, czy odmową konserwatora - to nie jest istotne, czy na te roboty jest wymagane pozwolenie na budowę, czy nie. Jeśli konserwator odmówi zgody na wieszanie anten TV sat na zabytku (a jest to pewne), to twoje cytaty z PB nic ci nie pomogą.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano września 2012
    Mam nadzieję, że rozumiesz definicje wyrażeń:
    Rozumiem... A Ty nie nie odbieraj tej mojej uwagi
    Na nich czyli na dachach budynku :bigsmile:
    tak dosłownie i osobiście.
    Nie bez znaczenia wstawiłem tam uśmiech.
    15) instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;..."
    Poza tym przytoczony przez Ciebie artykuł mówi o instalowaniu masztów czy wież antenowych na dachach budynków do których przytwierdza się anteny. Niestety nie ma mowy o takich rozwiązaniach :bigsmile:
    910679218d2dd174med.jpg[/URL

    "Wszyscy sikają na ścianę więc i ja nasikam"[/b] Grunt że obejrzę "Klan"
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2012
    [cite] Formoza:[/cite]Poza tym przytoczony przez Ciebie artykuł mówi o instalowaniu masztów czy wież antenowych na dachach budynków do których przytwierdza się anteny.
    Niestety nie ma mowy o takich rozwiązaniach :bigsmile:
    910679218d2dd174med.jpg

    "Wszyscy sikają na ścianę więc i ja nasikam"[/b] Grunt, że obejrzę "Klan"
    haha.gifhaha.gifhaha.gif
    To jest twórczość tych właścicieli, co ich dewizą we wspólnocie jest "Płacę więc wymagam ..."
    co tam warunki wydane przez Administratora czy Zarząd WM , kto mi zabroni wnerw.gif

    Aż się prosi zmodernizować / wyremontować instalację zbiorcza RTV i "wpuścić" sygnał cyfrowy TV ... jeden duży "talerz" i wszyscy w lokalach mają tylko tunery cyfrowe . Każdy ogląda to co chce, bez tej "szyszkowej instalacji chmielowej" cwaniak.gif
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano września 2012
    W miastach są jeszcze kablówki, obejdzie się bez "talerza".
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeden duży "talerz" i wszyscy w lokalach mają tylko tunery cyfrowe
    Dokładnie.
    Odpowiednio zamontowana na dachu konstrukcja wsporcza dla anteny satelitarnej z której sygnał doprowadzany jest do każdego lokalu i po kłopocie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.