Centralne ogrzewanie ,termostaty

sindbadsindbad Użytkownik
edytowano października 2012 w Wolne tematy
Do kogo należą termostaty centralnego ogrzewania w mieszkaniu.W naszej wspólnocie mamy jedno mieszkanie niewykupione i tam nie działają termostaty czyli lokatorzy nie mogą zakręcać grzejników. Pytanie brzmi kto ma ponieść koszty wymiany ,wspólnota ,WZMK, czy sam lokator.:shamed:

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto kupił i zapłacił za montaż tych zaworów? Wspólnota czy właściciele indywidualnie?
    Prawdopodobnie należą do wspólnoty, ale na pewno to tylko jej zarząd ci odpowie
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przecież zawór termostatyczny jest nieodłącznym elementem instalacji grzewczej.
    Skoro zgodnie z prawem właścicielowi (użytkownikowi) lokalu nic nie wolno robić z instalacją grzewczą w jego lokalu (z grzejnikeim np.) bez zgody właściciela budynku (pozostałych właścicieli) lub zarządcy budynku
    ( § 20 i § 42 Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych)
    - to także zawór termostatyczny nie jest własnością prywatną właściciela bo wtedy zaprzeczałoby to bezwzględnym zapisom art. 140 K.c. wg. których właściciel może robić ze swoją własnością "co chce" - "...z wyłączeniem innych osób..." a więc bez pytania się innych właścicieli.
    Albo coś jest moje i roporządzam tym albo nie jest moje i muszę się pytać czy mogę z tym coś robić.
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sindbad,
    czy ogrzewanie jest miejskie czy własny piec w mieszkaniu?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...termostaty centralnego ogrzewania w mieszkaniu...
    zibi2; czy ogrzewanie jest miejskie czy własny piec w mieszkaniu?
    - po co to pytanie skoro napisał wyraźnie, że centralne a więc nie indywidualne (piec)?
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie rozumiem, sam mam kocioł centralnego ogrzewania gazowy Junkers, który ogrzewa tylko moje lokum.
    Taki jak ten kociołek: http://www.tomdom.pl/produkty/kociol-centralnego-ogrzewania-gazowy/junkers/ceraclass-zw-14-2-dv-ke-7713230772
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie można się sugerować tym co jakiś redaktor strony napisał w tutule, że jest to kocioł centralnego ogrzewania bo jest to tylko:
    "...JUNKERS CERACLASS ZW 14-2 DV KE dwufunkcyjny gazowy kocioł wiszący..."
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A tak naprawdę to o co co chodzi? Skąd masz pewność, że sindbad nie używa tego co ja mam na myśli?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skąd masz pewność, że sindbad nie używa tego co ja mam na myśli?
    - bo pisze o centralnym a nie indywidualnym ogrzewaniu
    - bo wtedy innych lokatorów (właścicieli) guzik obchodzi co właściciel (Ty) robi ze swoim indywidualnym ogrzewaniem, czy zakręca czy odkręca, czy włączył piec czy wyłączył itp.
    Skoro pyta i wyraźnie zaznacza, że jest to centralne ogrzewanie z którego korzystają także inni lokatorzy (właściciele) i prawdopodobnie nie chcą płacić za lokatora który ma cały czas otwarte zawory na full bo nie ma możliwości regulacji, to wniosek jest oczywisty.
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Centralne ogrzewanie nie zawsze jest wspólne co widać po moim Junkersie.
    Pozwolisz, że zadam moje pytanie sindbadowi?

    sindbad,
    czy ogrzewanie jest miejskie czy własny piec w mieszkaniu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2012
    [cite] sindbad:[/cite]Do kogo należą termostaty centralnego ogrzewania w mieszkaniu.
    W naszej wspólnocie mamy jedno mieszkanie niewykupione i tam nie działają termostaty czyli lokatorzy nie mogą zakręcać grzejników.
    Pytanie brzmi kto ma ponieść koszty wymiany ,wspólnota ,WZMK, czy sam lokator.:shamed:
    każdy zawór da się zakręcić ...gdzie się podziały plastykowe kapturki ?
    Głowica termostatowa należy do właściciela lokalu , zawór należy do wspólnoty , bo jest integralną częścią instalacji C.O.( nie dotyczy etażowych instalacji )
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :confused:moi drodzy centralne ogrzewanie jest z OPEC czyli miejskie. Wymieniliśmy dziś lokatorom ten zawór na koszt Wspólnoty choć mam uczucie że sprawe będzie trzeba uregulować uchwałą gdyż robi się bałagan.Część ludzi wymieniła grzejniki z zaworami na własny koszt. Blok ma ok.50 lat i centralne ogrzewanie o niskich parametrach
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam tak jak Kuba, przy wspólnej instalacji zawór tak, głowica termo już nie.
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Macie racje tak powinno być. Pozdrawiam
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tyle że gdy ktoś bez zgody sam wymienia grzejnik to taka wymiana stoi pod znakiem zapytania, bo grzebie w instalacji a wspólnota ni o tym nie wie. Słuszne będzie uregulowanie wymiany grzejników i zaworów w uchwale wspólnoty.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Słuszne będzie uregulowanie wymiany grzejników i zaworów w uchwale wspólnoty.
    Teoretycznie masz rację, ale w realu nie ma możliwości wyegzekwowania tego, więc odradzam
    U mnie jest tak samo, czyli zawór to wspólnota, ale głowica termo to już prywatna sprawa właściciela
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teoretycznie też masz rację, ale jak wymieniasz w swojej wspólnocie zawór w grzejników, który ktoś tam sobie sam wymieni?
    Kupisz zaworek, który będzie pasował do jego grzejnika :)))
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2012
    Wspólnota jest właścicielem instalacji c.o. razem z tym dynksem, którym można odciąć dopływ wody do kaloryfera.
    Za tym "zaworem" (nazwy technicznej nie znam) zaczyna się część prywatna instalacji c.o.
    Sprawdza się od wielu lat, choć na początku gmina protestowała. Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ty piszesz o zaworach kulowych a ja pisze o zaworze termostatycznym pod głowicą termo
    http://obrazki.elektroda.net/46_1253275909.jpg
    To coś co trzeba ustawić tak aby przepływ ciepła przez grzejnik był taki sam jaki był przed wymianą. Na zdjęciu zaworek ma regulowane nastawy, ale różne grzejniki mają różne zaworki i o tym piszę.
    46_1253275909.jpg
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2012
    [cite] zibi2:[/cite]Teoretycznie też masz rację, ale jak wymieniasz w swojej wspólnocie zawór w grzejników,
    który ktoś tam sobie sam wymieni?
    Kupisz zaworek, który będzie pasował do jego grzejnika :)))
    Hola Hola ...zaworek nie jest w grzejniku , ale przed .. grzejnikiem ( spełnia on też role zaworu odcinającego ) złączki są z normalizowane...

    [cite] zibi2:[/cite]Na zdjęciu zaworek ma regulowane nastawy, ale różne grzejniki mają różne zaworki i o tym piszę.
    to jest kryza nastawna. Ma być ustawiona zgodnie z projektem... jest bardzo ważne w instalacjach, gdzie lokal jest zasilany w C.O. z kilku pionów C.O.

    Do tego zaworu wkręca się głowice termostatyczną i można sobie dowolnie kreci. Głowica steruje tym trzpieniem, który wystaje z zaworu .
    Tak to z grubsza działa ...
    W przypadku rozprowadzenia poziomego CO , taki zawór jest wstawiony przy wejściu do lokalu , te które są przy grzejnikach nie maja większego znaczenia z punktu Wspólnoty.
    [cite] koziorozka:[/cite]Wspólnota jest właścicielem instalacji c.o. razem z tym dynksem, którym można odciąć dopływ wody do kaloryfera.
    Niekoniecznie ...W nieruchomościach, gdzie jest poziome rozprowadzenie ciepła, instalacja CO wewnątrz lokalu nie własnością wspólnoty.
  • Opcje
    zibi2zibi2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przy zasilaniu i powrocie, które są pod grzejnikiem (zawory kulowe odcinające) sam zaworek termostatyczny (kryza nastawna) jest pod głowicą termo jak na obrazku.
    To najczęstszy sposób montażu w nowym budownictwie:))

    zaw%C3%B3r%20termostatyczny.jpg

    Nowy doklejony: 06.10.12 14:45
    Każde mieszkanie ma nastawy projektowe w mieszkaniach a grzebanie przy nich rozwala cały system zapotrzebowania w ciepło w pionie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.