Nadpłata czynszu

balibali Użytkownik
edytowano października 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Podczas rocznego rozliczenia wspólnoty zostały wykazane nadpłaty za centralne ogrzewanie i koszty zarządu. Czy poszczególni właściciele mieszkań mają prawo do potrącenia z czynszu zaistniałej nadwyżki w dowolnym miesiącu roku ? Czy potrzebna jest do tego uchwała wspólnoty zezwalająca na te potrącenia ? Jak to jest praktykowane w innych wspólnotach ? Bardo proszę o rozwianie naszych wątpliwości. Będziemy bardzo wdzięczni.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    c.o. to tzw. media i wspólnocie wara od tych pieniędzy. Tylko właściciel ma do nich prawo i w jakiej formie, kiedy zechce je odebrać, to jego decyzja. (Jak każe sobie odesłać na konto, to tylko koszt przelewu wm może sobie potrącić)
    Nadwyżkę na kosztach zarządu nieruchomością wspólną najwygodniej przerzucić na następny rok (uchwała). U mnie uchwalamy zasilenie funduszu remontowego.
    Jak właściciel ma nadpłatę, to w następnych miesiącach ją sobie potrąca i robi to jak chce i kiedy chce. On jest zobowiązany do terminowej wpłaty zaliczek - aż tyle i tylko tyle.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]c.o. to tzw. media i wspólnocie wara od tych pieniędzy. Tylko właściciel ma do nich prawo i w jakiej formie, kiedy zechce je odebrać, to jego decyzja. (Jak każe sobie odesłać na konto, to tylko koszt przelewu wm może sobie potrącić)
    To nie jest takie proste. Jeżeli w budynku jest jednolity system ogrzewania bez liczników indywidualnych ciepła (ciepłomierzy), to nie da się wyliczyć kosztów ogrzewania lokali i oddzielić ich od kosztów ogrzewania części wspólnych. Ponadto taka instalacja c.o. jest częścią nieruchomości wspólnej i właściciele mogą podjąć uchwałę o uznaniu kosztów ogrzewania za koszt zarządu nieruchomością wspólną:
    Wspólnota mieszkaniowa obejmująca właścicieli lokali, w których nie ma liczników pomiaru energii cieplnej, może podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na ustalenie przez zarząd części kosztów związanych z eksploatacją instalacji cieplnej służącej do użytku właścicieli poszczególnych lokali. (...)

    Uznanie instalacji cieplnej służącej do ogrzewania poszczególnych lokali oraz pozostałych części budynku za część nieruchomości wspólnej oznacza, że opłaty za dostawę energii cieplnej do takiej instalacji stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 14 pkt 1 u.w.l., co znajduje potwierdzenie w art. 22 ust. 3 pkt 8 u.w.l. (...)

    Uchwała SN z 19.05.2006, III CZP 28/06
    Oznacza to też, że nadwyżki z zaliczek za c.o. nie trzeba wtedy zwracać właścicielom. Chodzi tu o sytuację, gdy zaliczki były wpłacane w należnej wysokości, a rzeczywiste koszty energii cieplnej okazały się niższe od sumy wpłat.
  • Opcje
    bognabogna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    We wspolnocie, którą juz wczesniej opisywałam a obecnie skontrolowałam stan fuunduszu remontowego ( jaki powinien byc i jaki jest na koncie w banku) okazało się,że jedna z osób z "zarządu" ( mała wspólnota - zarząd uzurpacyjny)jako jedyna od lat nie wpłacała na odrębne konto funduszu remontowego tylko na konto bieżące . Po zakończeniu roku podejmowano uchwałę o przekazaniu nadwyzki z konta bieżacego na konto funduszu remontowego. Nie wiem w czym tu problem czy chodziło o propagande sukcesu, dotychczas nie nie wyjaśniano skąd pochodzi ta nadwyżka. Przy okazji okazało się,że "nadwyzki" nie było na koncie.Dopiero podczas mojej kontroli część przekazano - reszta ma byc uzupełniona po podpisano uchwały.
    Kontorli wymaga jeszcze rachuenk bieżący.
    Czy zwrócic sie do gminy o wykonanie tego przez odpowiedniej słuzby wewnetrzne?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2012
    [cite] bali:[/cite]Podczas rocznego rozliczenia wspólnoty zostały wykazane nadpłaty za centralne ogrzewanie i koszty zarządu.
    Czy poszczególni właściciele mieszkań mają prawo do potrącenia z czynszu zaistniałej nadwyżki w dowolnym miesiącu roku ?

    Koszty utrzymania zarządu rozlicza wspólnota informując poszczególnych lokali jak im przysługuje zwrot po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
    Kiedy sobie właściciele lokali to odejmą to ich sprawa. Ja preferuję, aby takie nadwyżki pozostawiać( z wyłączeniem sytuacji zmiany właściciela lokalu) ,
    bo za rok też będzie kolejne rozliczenie i może trzeba będzie dopłaci ... mniejszy będzie wtedy ból.....
    Czy potrzebna jest do tego uchwała wspólnoty zezwalająca na te potrącenia ?
    Nie potrzeba żadnej uchwały, ale należy otrzymać od Zarządu WM/ Administratora NW takie rozliczenie
    z którego będzie wynikać przysługująca ci nadpłata z tytułu rozliczenia mediów między: zaliczkami a kosztami...

    Jak to jest praktykowane w innych wspólnotach ?
    Różnie , różniście ....to zależy od właścicieli lokali tworzących daną wspólnotę...

    [cite] Posesja:[/cite]To nie jest takie proste.
    Jeżeli w budynku jest jednolity system ogrzewania bez liczników indywidualnych ciepła (ciepłomierzy),
    to nie da się wyliczyć kosztów ogrzewania lokali i oddzielić ich od kosztów ogrzewania części wspólnych.
    dla kogo nie jest takie proste dla tego nie jest ....

    Roztropne wspólnoty przyjmują uchwała , że dla ogrzania części wspólnych (do temp. +15 stopni przy na zewnątrz minus 20 stopni) do 15 % kosztów ogólnych zakupu EC. Ta kwota jest rozliczana wg udziału w NW. Pozostała cześć dzieli się na podgrzanie CWu ( stawka oblicza się z okresu niegrzewczego) i resztę na ogrzewanie lokali.
    Pomijam specjalnie inne metody akademickie , bo nikt ich we wspólnocie nie rozumie a zwłaszcza tych kilkunastu wzorów, które wyliczają stawki naliczeniowe / rozliczeniowe.

    Rozliczeń kosztów dokonuję się w ten sam sposób. Najważniejsze, aby wszystko się bilansowało.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Twoje procenty są wzięte z sufitu, dlatego nie zastąpią wskazań ciepłomierza.
    Jeśli nie ma indywidualnych liczników ciepła, cała instalacja c.o. jest nieruchomością wspólną ze wszystkimi tego konsekwencjami, również co do kosztów energii cieplnej. "Opłaty za dostawę energii cieplnej do takiej instalacji stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 14 pkt 1 u.w.l."
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.