Obowiązkowa droga przeciwpożarowa

PosesjaPosesja Użytkownik
edytowano października 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
[cite] Administrator:[/cite]Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek wykonania drogi pożarowej gdyż fakt, że wspólnota jest właścicielem tylko gruntu położonego wyłącznie bezpośrednio pod budynkiem nie powoduje samo przez się braku możliwości urządzenia drogi na sąsiednim gruncie na podstawie innego tytułu niż własność – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych wynika obowiązek wielu wspólnot mieszkaniowych do doprowadzenia do budynku drogi pożarowej o utwardzonej nawierzchni, umożliwiającej dojazd pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej o każdej porze roku. Rozporządzenie określa też jakie warunki droga pożarowa musi spełniać.

W przedmiotowej sprawie w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej przeprowadzono czynności kontrolno–rozpoznawcze, które dotyczyły przestrzegania przepisów przeciwpożarowych oraz rozpoznania możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Po ich przeprowadzeniu Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej wydał decyzję, którą nałożył na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wykonania drogi pożarowej spełniającej wymagania obowiązujących przepisów tj. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Od powyższej decyzji wspólnota złożyła odwołanie, w którym wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji zarzucając, iż nie dysponuje terenem wokół budynku, ponieważ mieszkania zostały sprzedawane przez gminę ze współudziałem w użytkowaniu wieczystym działki pod budynkiem wydzielonej po obrysie budynku. Jednak Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej utrzymał w mocy decyzję. Z decyzją tą nie zgodziła się jednak wspólnota mieszkaniowa i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Fakt, że wspólnota mieszkaniowa jest właścicielem gruntu położonego wyłącznie bezpośrednio pod budynkiem nie powoduje samo przez się braku możliwości urządzenia drogi na sąsiednim gruncie na podstawie innego tytułu niż własność. W szczególności okoliczność ta nie powoduje, że obecny brak tytułu prawnego do sąsiedniej nieruchomości ma charakter trwały tj. nieusuwalny. Zawarcie jakiejkolwiek umowy obligacyjnej lub pozyskanie tytułu prawnego do nieruchomości w postaci ograniczonego prawa rzeczowego stan ten może zmienić.

Ponadto przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej a to ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, nie uzależniają wypełnienia obowiązków właściciela zapewniających ochronę przeciwpożarową od jakichkolwiek dodatkowych okoliczności lub przesłanek. Obowiązki o których mowa w art. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej sformułowane są w sposób bezwzględny i związane są wyłącznie z własnością budynku, obiektu budowlanego lub terenu. Formułując przepis w taki właśnie sposób ustawodawca przesądził, że takie okoliczności jak stan własności nieruchomości sąsiednich, czas przez jaki obiekt budowlany stanowi własność danego podmiotu, możliwości finansowe właściciela, nie relatywizują jego obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową. Wszystkie te okoliczności, jakkolwiek istotne, przeciwstawione wartości jaką jest bezpieczeństwo życia ludzkiego w obliczu nieszczęścia pożaru muszą być ocenione jako niewystarczające do odstąpienia od realizacji obowiązków ochrony przeciwpożarowej. Użytkowany budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu ludzi, gdy występujące w nim warunki techniczne nie zapewniają możliwości ewakuacji ludzi.

Przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych mają zastosowanie także do budynków istniejących już w dacie wejścia w życie przedmiotowego aktu wykonawczego. Na podstawie § 13 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy spełnienie wymagań dotyczących doprowadzenia drogi pożarowej do obiektu budowlanego jest niemożliwe ze względu na lokalne uwarunkowania lub jest uzasadnione przyjęcie innych rozwiązań, na wniosek właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu, dopuszcza się stosowanie rozwiązań zamiennych zapewniających niepogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu, uzgodnionych z właściwym miejscowo komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Jednakże to nie organy PSP obowiązane są rozwiązania te proponować ale inicjatywa w tym zakresie leży po stronie właściciela budynku. W niniejszej sprawie właściciel budynku nie poczynił żadnych starań w tym zakresie, zatem organy obydwu instancji miały prawo i obowiązek w sposób władczy rozstrzygnąć o obowiązku doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z przepisami prawa regulującymi ochronę przeciwpożarową wydając nakazy wykonania drogi przeciwpożarowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. akt II SA/Kr 453/12).
Źródło:
http://www.administrator24.info/artykul/id3802,co-nowego-w-orzecznictwie-ogrodzenie-od-strony-drogi-wewnetrznej-obowiazkowa-droga-przeciwpozarowa?p=2

Treść wyroku:
http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/9ct75/wsa,II-SA-Kr-453-12,ochrona_przeciwpozarowa/

Nowy doklejony: 15.10.12 20:26
Sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia WSA Agnieszka Nawara - Dubiel. Co stwierdza ów sąd w 1-osobowym składzie?
Prawo zabudowy nie jest związane wyłącznie z prawem własności ale również może wynikać z praw obligacyjnych, zatem fakt, że Wspólnota Mieszkaniowa jest właścicielem gruntu położonego wyłącznie bezpośrednio pod budynkiem (granica działki przebiega po jego obrysie) nie powoduje samo przez się braku możliwości urządzenia drogi na sąsiednim gruncie na podstawie innego tytułu niż własność. W szczególności okoliczność ta nie powoduje, że obecny brak tytułu prawnego do sąsiedniej nieruchomości ma charakter trwały tj. nieusuwalny. Zawarcie jakiejkolwiek umowy obligacyjnej lub pozyskanie tytułu prawnego do nieruchomości w postaci ograniczonego prawa rzeczowego [przez wspólnotę mieszkaniową - Posesja] stan ten może zmienić.
Proszę zapamiętać to nazwisko: Agnieszka Nawara - Dubiel. Geniusz polskiego sądownictwa. Sędzia z 2-miesięcznym stażem w dniu wydania wyroku: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,701,prezydent-powolal-38-sedziow.html

Dwumiesięczny Wysoki Sąd prawi duby smalone. Żadna wspólnota mieszkaniowa w Polsce nie jest właścicielem gruntu pod budynkiem.
Żadna wspólnota mieszkaniowa nie może zawrzeć umowy dotyczącej cudzej nieruchomości ani też pozyskać tytułu prawnego do cudzej nieruchomości w postaci ograniczonego prawa rzeczowego, ponieważ zakres zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej został przez ustawodawcę ograniczony wyłącznie do zarządzania nieruchomością wspólną, czyli gruntem, będącym we współwłasności właścicieli lokali, położonych w granicach tejże nieruchomości gruntowej oraz częściami wspólnymi budynku i urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali).

Takie umowy zawrzeć i tytuły prawne uzyskać mogą jedynie właściciele lokali, będący współwłaścicielami nieruchomości wspólnej. To jest abecadło wspólnot mieszkaniowych, Wysoki 2-miesięczny Sądzie. Zapraszamy na forum w celu pozyskania tytułu do wypowiadania się w sprawach wspólnot - z wydawaniem wyroków w sprawie wspólnot prosimy się wstrzymać do ukończenia wspólnotowego przedszkola.

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]Z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych wynika obowiązek wielu wspólnot mieszkaniowych do doprowadzenia do budynku drogi pożarowej
    A ja głupi myślałem, że rozporządzenie w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych dotyczy obiektów budowlanych, budynków, jednostek osadniczych, względnie zabudowy kolonijnej (kolonii). A tu się okazuje, że wspólnot mieszkaniowych. I to wielu.

    Człowiek uczy się całe życie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.