podwojna opłata za miejsce garażowe.

wentyl34wentyl34 Użytkownik
edytowano października 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witajcie.
Opiszę pokrótce swój problem. Posiadam miejsce garażowe podziemnie w garażu wielostanowiskowym na osiedlu w Warszawie.
Moje miejsce jako jedno z dwóch ( na 25 w całym garażu) ma przynalezny schowek na graty (8,5m2).Deweloper zapewniał mnie przy sprzedazy o braku dodatkowych kosztów eksploatacyjnych dla tego dodatku. Dwa lata tak było, prawie bo były zmiany, generalnie był to mały ryczałt. opłata za miejsce nie przekraczała przy tym 50pln/mies. Jednak ostatnio dostałem rozliczenie, w którym mam płacic w sumie ok 170pln plus fundusz remontowy.Mój udział wzrósł nagle do 65m2 razy kompletne opłaty eksploatacyjne.Płacę tak jakbym posiadał dwa stanowiska garażowe ! Na mój protest zarządca mówi, że teraz jest ok bo liczone jest to z udziału z aktu notarialnego. Moge się z tym zgodzić jesli chodzi o miejsce garażowe lecz nie o schowek ( na pytanie co by było gdyby schowek był np.szafeczką na klucze, lecz zapisaną jako pozycja do podziału części wspolnej uzyskałem odpowiedź, że to nie ma znaczenia)
Schowek nie bierze udziału w sprzątaniu, eksploatacji, nie ma odrębnego oświetlenia, jest boksem dostepnym z miejsca garażowego, pełni funkcje dodatkową.
Jak mam próbować zmienić stan obecny.?? Proszę o radę. Nie stać mnie na takie (nieuzasadnione zresztą) opłaty.

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli "schowek" o powierzchni 8,5 m2 jest wpisany w twoim akcie notarialnym i ma swój udział to oznacza, że jesteś jego właścicielem.
    W przypadku gdy koszty zarządu nieruchomością wspólną są dzielone wg. udziału to schowek również musi być tak obciążany.
    Wynika to wprost z ustawy o własności lokali, "Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach."
    wentyl34: Deweloper zapewniał mnie przy sprzedazy o braku dodatkowych kosztów eksploatacyjnych dla tego dodatku
    O sposobie podziału kosztów decydują właściciele w uchwale wspólnoty.
    wentyl34: Schowek nie bierze udziału w sprzątaniu, eksploatacji, nie ma odrębnego oświetlenia,
    Decydujący jest cytowany przepis ustawy i treść uchwały wspólnoty, w której ustalono plan gospodarczy na dany rok.

    Prawdopodobnie wcześniej rozliczano was wg metrów kwadratowych i liczono korzystnie tylko m2 danego miejsca postojowego. W chwili gdy zmieniono podział kosztów na udziały twoje koszty wzrosły około dwukrotnie, bo udział w garażu uwzględnia również ciągi, którymi poruszają się samochody. Stąd ten wzrost kosztów x 2.
    Zmartwię cię - jeśli jest taka uchwała dotycząca rozliczania udziałami - to wszystko jest zgodnie z prawem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wentyl34 , Ty nie płacisz opłat za co z czego korzystasz
    Schowek nie bierze udziału w sprzątaniu, eksploatacji, nie ma odrębnego oświetlenia, jest boksem dostepnym z miejsca garażowego, pełni funkcje dodatkową.
    lecz za co posiadasz
    Płacę tak jakbym posiadał dwa stanowiska garażowe ! Na mój protest zarządca mówi, że teraz jest ok bo liczone jest to z udziału z aktu notarialnego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Decydujące znaczenie mają zapisy umowy, rozumiem, że ten schowek nie został wyodrębniony jako lokal. To garaż wielostanowiskowy, tak?
    Pana udział w garażu jest odpowiednio większy, przy obliczeniach uwzględniono ten schowek. Jeżeli nie zgadza się Pan z opłatami, to musiałby najpierw dokonać zmian w księdze wieczystej garażu i pewnie przekazać schowek do wspólnego korzystania.

    Nowy doklejony: 29.10.12 13:37
    [cite] Tsuda:[/cite]Decydujący jest cytowany przepis ustawy i treść uchwały wspólnoty, w której ustalono plan gospodarczy na dany rok.

    Jeżeli to garaż wielostanowiskowy to wspólnota mieszkaniowa nie ma tu nic do powiedzenia. Rozliczanie kosztów proporcjonalnie do wielkości udziałów wynika z przepisów kodeksu cywilnego, ponieważ taki garaż wielostanowiskowy do odrębny lokal, wspólnota nim nie zarządza.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    taki garaż wielostanowiskowy do odrębny lokal
    A gdzie to wyczytałeś? Założyciel wątku wyraźnie o tym nie napisał. Można się tego tylko domyślać, gdy pisze o swoim udziale, o akcie notarialnym itp.
    Garaż wielostanowiskowy co do zasady równie dobrze może być też częścią nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jaki jest status prawny tego garażu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nawet jest to odrębny lokal, to jego współwłaściciele też są "członkami" wspólnoty mieszkaniowej i mają obowiązek ponosić nie tylko koszty utrzymania swojego lokalu garażowego, ale i uczestniczyć w kosztach zarządu nieruchomością wspólną - jak właściciele innych lokali. Zatem wspólnota mieszkaniowa ma tu coś do powiedzenia - uchwalając plan gospodarczy, decyduje o prognozowanej wysokości tych kosztów oraz o wysokości odpisu na fundusz remontowy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2012
    Wspólnota nie może jednak decydować o tym, w jaki sposób rozliczają się między sobą współwłaściciele garażu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2012
    Ten temat wraca kolejny raz
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/garaz
    Zarządca ma rację, ale tylko teoretycznie, bo (garaż z własną kw) uzyskiwanie 100% jest zwyczajnie niewykonalne
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Wspólnota nie może jednak decydować o tym, w jaki sposób rozliczają się między sobą współwłaściciele garażu.
    może nie może ... dla sprawności działania Wspólnoty właściciele MP, tam gdzie jest zapis o służebności przechodu i przejazdu na rzecz pozostały właścicieli nieruchomości lokalu garażowego mają naliczone zaliczki tylko dotyczące części wspólnej ... i wszyscy są hepi....
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]mają naliczone zaliczki tylko dotyczące części wspólnej
    A kosztów utrzymania garażu współwłaściciele garażu nie ponoszą wcale?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2012
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]mają naliczone zaliczki tylko dotyczące części wspólnej
    A kosztów utrzymania garażu współwłaściciele garażu nie ponoszą wcale?
    W niektórych przypadkach wcale ....to zależy od wspólnoty , właścicieli lokali, infrastruktury technicznej garażu wielostanowiskowego ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.