doliczanie nadpłaty za wodę na ubytki

ewa1234ewa1234 Użytkownik
edytowano października 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
We wspólnocie mieszkaniowej do której należę nalicza się co miesiąc 5% do zużycia wody czyli jeśli zużyje wody za 100zł płacę 105 .W stosunku rocznym jest to 60% średniego zużycia miesięcznego wody. W tej chwili mam nadpłacone za około 4,5 m3 . Opłatę podobno nalicza się na ubytki (gdyby powstały ) W zeszłym roku jednak nie wykazano takich ubytków w części wspólnej wg wskazania licznika głównego czyli wskazania pokryły się z tym co podali właściciele mieszkań. Czy zarząd ma prawo naliczać takie opłaty wcześniej? Mieszkań jest kilka w naszym bloku .Czy to nie jest przesada pobierać takie duże nadpłaty jeśli ubytków rok wcześniej nie było?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy właściciele podjęli uchwałę, którą upoważnili do tego zarząd?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    5% to wcale nie jest dużo.
    Czy takie rozwiązanie przewiduje uchwała o wysokości zaliczek lub o rozliczaniu kosztów wody i ścieków?
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem czy podjęto uchwałę co do naliczania 5%. Nawet jeśli tak , to nie zgadzam się ze to jest mało .Wyszło mi za rok 5,5 m3 ubytków tylko na moim mieszkaniu. Nikt nie ma takich ubytków w ciągu roku. Gdyby tak posumować mieszkaniami to wychodzi że ogólnie na blok ubywa basen wody. Czy w przypadku braku ubytków (tak jak w zeszłym roku np) na koniec roku ta nadpłata powinna zostać zwrócona lokatorom?

    Nowy doklejony: 29.10.12 21:21
    Co miesiąc dopłacam około 6zł do wody x 12 =72zł Jeden metr sześcienny kosztuje 13.80 czyli 5.538m sześciennego za rok.To nie jest dużo?
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeden metr sześcienny kosztuje 13,80?? To chyba cena liczona razem ze ściekami
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeden metr sześcienny kosztuje 13.80 czyli 5.538m sześciennego za rok.To nie jest dużo?
    Jeśli nie przekracza 10 % licznikowego zuzycia to w normie. A Ty piszesz o 5 %.

    Inną sprawą jest fakt, że nawet z tych 5 % wspólnota powinna się co jakiś czas rozliczać.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2012
    Ustawa o własności lokali:
    Art. 29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
    Po zakończeniu roku powinno nastąpić rozliczenie wniesionych opłat i rzeczywistych kosztów. Zarząd przedstawia sprawozdanie ze swojej działalności, w tym sprawozdanie finansowe i rozlicza wszystkie wydatki oraz wszystkich właścicieli indywidualnie. Opłaty na koszty utrzymania lokali trzeba rozliczyć "do zera", czyli ewentualne nadpłaty ponad faktyczne koszty mogą być zaliczone na następny okres, a niedopłaty (kiedy na przykład rzeczywiste zużycie wody było większe, niż prognozowane) trzeba wyrównać.

    Ponieważ rok jeszcze się nie skończył, jest za wcześnie, by podnosić alarm. Przede wszystkim trzeba się zapoznać z uchwałami.
    ewa1234 - to, że się z jakąś uchwałą nie zgadzasz, nie oznacza, że ona Cię nie obowiązuje. Decyduje wola większości właścicieli.
    Lepiej mieć rezerwę finansową "na czarną godzinę", niż płacić odsetki za zwłokę czy brać kredyt bankowy na zapłacenie rachunków.
    Przecież te pieniądze nie wyparują, zostaną rozliczone.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2012
    [cite] ewa1234:[/cite] W zeszłym roku jednak nie wykazano takich ubytków w części wspólnej wg wskazania licznika głównego czyli wskazania pokryły się z tym co podali właściciele mieszkań.
    To jesteście chyba jedyna wspólnotą w Polsce , a może i na świecie, gdzie zużycie na wodomierzach lokalowych zgadzają się ze zużyciem na wodomierzu głównym .
    Błąd/ Uchyb leży w termiach odczytów .

    Czy zarząd ma prawo naliczać takie opłaty wcześniej?
    Uważam, że tak ... Zarząd WM ma zabezpieczyć środki płatnicze do regulowania zobowiązań wspólnoty, w jaki sposób to zrobi to jest sprawą danej wspólnoty.
    Mieszkań jest kilka w naszym bloku .Czy to nie jest przesada pobierać takie duże nadpłaty jeśli ubytków rok wcześniej nie było?
    Uważam, że nie , lepiej zwrócić właścicielom lokali po rozliczeniu roku obrachunkowego, niż żądać dopłaty od właścicieli lokali i jeszcze zapłacić karne odsetki za nieterminowe opłaty zobowiązań wspólnoty.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego - co wynika bezpośrednio z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego - co wynika bezpośrednio z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
    czy ty naprawdę nie rozumiesz słowa ZALICZKA ...zaliczka ni jak ma się do rozliczenia na koniec roku obrachunkowego...
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy ty naprawdę nie rozumiesz o czym jest mowa w art. 26.2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]czy ty naprawdę nie rozumiesz o czym jest mowa w art. 26.2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków?
    Przecież woda jest rozliczana na koniec okresu obrachunkowego , to po co ta mowa. Nikt na tym nie zarabia i nikt na tym nie traci. zaliczki możesz sobie zbierać jakie chcesz (zgodnie z uchwałą właścicieli )
    Art. 3. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych [b]dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań,[/b] o której mowa w art. 6 ust. 6 pkt 3. . Należnościami wynikającymi z przyjętej metody rozliczania obciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach.>
    
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Przecież woda jest rozliczana na koniec okresu obrachunkowego , to po co ta mowa. Nikt na tym nie zarabia i nikt na tym nie traci.
    Tak, musi wyjść na zero, obciążenia ponoszone przez właścicieli z jednej i faktury z przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego z drugiej strony.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]
    [cite]KubaP: [/cite] Przecież woda jest rozliczana na koniec okresu obrachunkowego , to po co ta mowa.
    Nikt na tym nie zarabia i nikt na tym nie traci.
    Tak, musi wyjść na zero, obciążenia ponoszone przez właścicieli z jednej i faktury z przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego z drugiej strony.
    ...ale to jest mało realne , zwłaszcza w dużych miastach. "Odczytywacze" obchodzą rejony w różnych terminach , a i odczyty z lokali też spływają w różnych terminach .
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Obecnie w użyciu są np. liczniki z odczytem radiowym umożliwiające jednoczesny odczyt w tym samym czasie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2012
    [cite] poldek:[/cite]Obecnie w użyciu są np. liczniki z odczytem radiowym umożliwiające jednoczesny odczyt w tym samym czasie.
    no i co z tego wynika .... tylko kłopoty dla wspólnoty i dodatkowa kasa do wydania....
    nie znam Administratora / Zarządcy, który zafundowałby sobie urządzenie do sczytywania stanów wodomierzy , poza tym główny wodomierz jest sczytywany przez dostawcę wody
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] ewa1234:[/cite] W zeszłym roku jednak nie wykazano takich ubytków w części wspólnej wg wskazania licznika głównego czyli wskazania pokryły się z tym co podali właściciele mieszkań.
    To jesteście chyba jedyna wspólnotą w Polsce , a może i na świecie, gdzie zużycie na wodomierzach lokalowych zgadzają się ze zużyciem na wodomierzu głównym .
    Błąd/ Uchyb leży w termiach odczytów .
    Kuba i to jest niezwykłe w tym wszystkim -woda się zgadza ,opłaty za c.o przekroczono w skali roku na moim lokalu o 12,zł jedynie za całe 4 lata nie dostałam żadnego indywidualnego rozliczenia .Te 12 zł na moją pisemną prośbę obliczono .Więc tym bardziej podejrzewam ze Zarząd pobiera większe opłaty za media niż są rzeczywiście. Prosiłam już pisemnie 2 razy o regulamin wspólnoty ale go nie uzyskałam mimo ze minęło parę miesięcy.Co mam zrobić jak wyegzekwować rozliczenie za media ? W tym wodę?

    Czy zarząd ma prawo naliczać takie opłaty wcześniej?
    Uważam, że tak ... Zarząd WM ma zabezpieczyć środki płatnicze do regulowania zobowiązań wspólnoty, w jaki sposób to zrobi to jest sprawą danej wspólnoty.
    Mieszkań jest kilka w naszym bloku .Czy to nie jest przesada pobierać takie duże nadpłaty jeśli ubytków rok wcześniej nie było?
    Uważam, że nie , lepiej zwrócić właścicielom lokali po rozliczeniu roku obrachunkowego, niż żądać dopłaty od właścicieli lokali i jeszcze zapłacić karne odsetki za nieterminowe opłaty zobowiązań wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite]ewa1234:[/cite]Kuba i to jest niezwykłe w tym wszystkim -woda się zgadza ,opłaty za c.o przekroczono w skali roku na moim lokalu o 12,zł
    jedynie za całe 4 lata nie dostałam żadnego indywidualnego rozliczenia .
    Te 12 zł na moją pisemną prośbę obliczono .Więc tym bardziej podejrzewam ze Zarząd pobiera większe opłaty za media niż są rzeczywiście.
    Prosiłam już pisemnie 2 razy o regulamin wspólnoty ale go nie uzyskałam mimo ze minęło parę miesięcy.
    Co mam zrobić jak wyegzekwować rozliczenie za media ?
    W tym wodę?
    W normalnie działającej wspólnocie takie rzeczy się wykrywa po roku na podstawie sprawozdania finansowego WM .( zaliczki - koszty = saldo)
    Rozliczenie indywidualne winno być wykonane każdorazowo na koniec roku obrachunkowego ( 31.12.......) .

    Napisz jeszcze raz do Zarządu / Administratora , aby ci przesłali rozliczenie mediów za trzy lata wstecz. W piśmie napiasz że jak ci nie prześla to skierujesz do sądu wniosek o zarządcę przymusowego ze względu na ...
    [b]Art. 26.[/b] UoWL
    1. Jeżeli [b]zarząd[/b] nie został powołany lub pomimo powołania [u]nie wypełnia swoich obowiązków[/u] albo [b]narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może[/b] żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spróbuj zmusić zarząd do przyjęcia regulaminu rozliczania(jeśli go nie ma), będzie jaśniej w przyszłości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] pejter:[/cite]Spróbuj zmusić zarząd do przyjęcia regulaminu rozliczania(jeśli go nie ma), będzie jaśniej w przyszłości.
    Zmuszać Zarządu WM do niczego nie trzeba , bo to nie on zatwierdza regulaminy wspólnoty.
    Regulaminy są przyjmowane uchwałą ogółu właścicieli lokali.

    Zarząd WM może przygotować co najwyżej project regulaminów . Nie zwalania to właścicieli lokali od opracowania alternatywnych regulaminów czy uwag do treści zaproponowanej.

    Regulaminy winny być dyskutowane na odrębnych zebraniach właścicieli lokali.
    Tam winna być opracowana ostateczna treść, która powinna zostać przyjęta uchwałą właścicieli lokali.
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za pomoc . W najbliższym czasie skieruje pismo o rozliczenie mediów za te trzy lata wstecz. Z tego co mi wiadomo media były w drodze uchwały przeksięgowywane czyli nadpłaty przeznaczano na fundusz remontowy co tez nie jest zgodne z prawem. Co do regulaminu wspólnoty to napisałam już dwa pisma z prośbą o kopię ale pomimo upływu kilku miesięcy nigdy takiej kopii nie otrzymałam.
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zmuszać Zarządu WM do niczego nie trzeba , bo to nie on zatwierdza regulaminy wspólnoty.
    Miło mi, że na czerwono się wyraziłeś nauczycielu. Powiedz, lepiej się poczułeś? :D Och, och, niech każdy widzi Twe mądrości. Wszak po dyspucie o znaczeniu słowa zaliczka, jakże pomocnym dla autora wątku, mało kto dotrwał do końca, więc podkreślić na czerwono trzeba, oddzielić ziarno od plewy.
    Źle się wyraziłem. Zmusić zarząd do przygotowania uchwały o zatwierdzeniu regulaminu rozliczania, najlepiej samego regulaminu.
    Nie zwalania to właścicieli lokali od opracowania alternatywnych regulaminów czy uwag do treści zaproponowanej.
    Tak, bo zazwyczaj lokatorzy bardzo są zainteresowani stworzeniem alternatywnego regulaminu. Ja takiej sytuacji nie kojarzę w realnym świecie. Może u Ciebie Zarząd przedstawia wizję regulaminu, a potem powstaje kilka kontrregulaminów spośród właścicieli lokali. W końcu w poczie czoła, nad dzbankiem kawy nad ranem powstaje ten stworzony z kilku projektów. Na osobnym, poświęconym temu spotkaniu współwłąścicieli :shocked:
    No ale treści zaproponowane przez zarząd nie zwalniają właścicieli z obowiązku. A jaki to obowiązek, jeśli można wiedzieć? Chyba moralnego spokoju, że nic o nas bez nas.
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może Kuba nie krytykuj właścicieli bo tak jak umnie często Zarząd nie wiadomo czemu, nie udostępnia ani regulaminów ani zasad na jakich rozlicza się z włascicielami a juz na pewno nie pozwala zagladać w faktury. Nie masz pojęcia jak trudno mi dotrzeć do jakichkolwiek dokumentów.O regulamin pisze prosbe juz 3 raz . Wiec jak zmienić cokolwiek kiedy Zarzady wspólnot bronią swoich papierów jak Banki skarbca:)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] ewa1234:[/cite]Może Kuba nie krytykuj właścicieli bo tak jak umnie często Zarząd nie wiadomo czemu,
    nie udostępnia ani regulaminów ani zasad na jakich rozlicza się z włascicielami a juz na pewno nie pozwala zagladać w faktury.
    Nie masz pojęcia jak trudno mi dotrzeć do jakichkolwiek dokumentów.
    O regulamin pisze prosbe juz 3 raz . Wiec jak zmienić cokolwiek kiedy Zarzady wspólnot bronią swoich papierów jak Banki skarbca:)
    To zrób pokazówkę ... skorzystaj z Sądu ...
    Może wszytko wróci do normalności powszechnie spotykanej we wspólnocie ....
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozliczenie za wodę (i inne składniki zaliczek również) z lokatorem w naszej wspólnocie wyglądają tak ,że zestawia się miesięczne wpłaty (zaliczki) na poczet opłat w tym wody.Po drugiej stronie nie ma faktycznych kosztów oraz żadnego salda Czyli zestaw miesięcznych wpłat z faktury:( -to jest rozliczenie roczne
    Od lat lokatorzy nie dostają indywidualnego rozliczenia za nic a jedynie dowiadują się na zebraniu rocznym ile ogólnie wyszło nadpłaty lub niedopłaty za min. wodę (zawsze wychodzi lekka nadpłata którą zarząd przeksięgowuje na rok następny lub na fundusz remontowy lub na bóg wie co) Nie wiem już co zrobić z tym problemem. Tam nikt nigdy nie dostał ani dopłaty ani niedopłaty za media. Tajemnicza kwota 5% na ubytki wody zostaje od lat tajemnicą:)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] ewa1234:[/cite]Rozliczenie za wodę (i inne składniki zaliczek również) z lokatorem w naszej wspólnocie wyglądają tak ,że zestawia się miesięczne wpłaty (zaliczki) na poczet opłat w tym wody.
    Po drugiej stronie nie ma faktycznych kosztów oraz żadnego salda Czyli zestaw miesięcznych wpłat z fakturybeczy.gif -to jest rozliczenie roczne
    Hmmm...
    Zestawiam się ... wpłaty czy naliczone zaliczki?
    Ewidencja pozaksięgowa jest prowadzona memoriałowo czy kasowo?
    Od lat lokatorzy nie dostają indywidualnego rozliczenia za nic
    to jest duża nieprawidłowość, ...
    a jedynie dowiadują się na zebraniu rocznym ile ogólnie wyszło nadpłaty lub niedopłaty za min. wodę
    to też jest duża nieprawidłowość sprawozdanie finansowe wino być dołączone do zawiadomienia o zebraniu na siedem dni przed thereminem zebrania...
    (zawsze wychodzi lekka nadpłata którą zarząd przeksięgowuje na rok następny
    tu można by przyjąć za prawidłowe działanie , nic nie piszesz czy faktury pokrywają się z terminem rozliczenia ...
    lub na fundusz remontowy lub na bóg wie co)
    to jest nieprawidłowość, rozliczenia z mediów winny trafić do właścicieli lokali
    Nie wiem już co zrobić z tym problemem. Tam nikt nigdy nie dostał ani dopłaty ani niedopłaty za media.
    To wystąp do Zarządu z wnioskiem, że złożysz wniosek do sądu o zarząd przymusowy w związku z nieprawidłowościami w rozliczeniach mediów.
    Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo[b] narusza zasady prawidłowej gospodarki,[/b] [b][color=#00f]każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd,[/color][/b] który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania
    
    Tajemnicza kwota 5% na ubytki wody zostaje od lat tajemnicą haha.gif
    Uważam, że to jest prawidłowe ... ale winno być rozliczane okresowo.
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zestawia się wpłaty , czyli jeśli jest mniej wykazano minus ale przecież nie chodzi o różnicę między naliczeniem zaliczki a wpłatą a wpłatą zaliczek a rzeczywistym kosztem w ciągu roku obrachunkowego.
    O jakie faktury chodzi?
    Wystąpiłam z pisemnym wnioskiem o rozliczenie całkowite w tym również media za lata ubiegłe i na razie czekam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] ewa1234:[/cite]
    O jakie faktury chodzi?
    faktury związane z dostawą mediów dla wspólnoty ... bo to wspólnota rozlicza media u ciebie....

    Standardowe sprawozdanie finansowe wspólnoty, winno mieć następujące kolumny (ewidencja memoriałowa):

    >> Lp.>> Nazwa usługi >> BO >> Naliczone zaliczki >> Koszty z faktur >> Saldo>>
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takich kolumn w rozliczeniu-koszty z faktur .To rozliczenie,które mi wydano na pisemną prośbę w lipcu to tylko zestawienie zaliczek które wnosiłam w ciągu roku.Zarząd nigdy nie rozlicza w ten sposób właścicieli. Podaje tylko saldo za media na zebraniu rocznym ogólnie dla całego bloku . Dotyczy to min. nadpłaty za wodę .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ewa1234:[/cite]Nie ma takich kolumn w rozliczeniu-koszty z faktur .
    To rozliczenie,które mi wydano na pisemną prośbę w lipcu to tylko zestawienie zaliczek które wnosiłam w ciągu roku.
    Zarząd nigdy nie rozlicza w ten sposób właścicieli.
    Podaje tylko saldo za media na zebraniu rocznym ogólnie dla całego bloku .
    Dotyczy to min. nadpłaty za wodę .
    To zmieńcie Zarząd WM ... bo ten to, ech....
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba bardzo Ci dziękuję za rady. Złożyłam pismo z prośbą o rozliczenia za poprzednie lata (odp. ze oni wysyłają i sie rozliczają na piśmie) ale rozliczeń nie dostałam ,ani kopii , dopisałam również art 26 i Zarząd robi zebranie -ws odwołania Zarządu. No i co teraz ? rozliczeń ani za wodę ani za media ani za nic nie mam a Zarząd mi się podaje do dymisji prawie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ewa1234:[/cite]Kuba bardzo Ci dziękuję za rady.
    Złożyłam pismo z prośbą o rozliczenia za poprzednie lata (odp. ze oni wysyłają i sie rozliczają na piśmie) ale rozliczeń nie dostałam ,ani kopii ,
    dopisałam również art 26 i Zarząd robi zebranie -ws odwołania Zarządu.
    No i co teraz ?
    rozliczeń ani za wodę ani za media ani za nic nie mam a Zarząd mi się podaje do dymisji prawie?
    Trzeba żyć dalej ...

    Wybrać nowy Zarząd WM wg zasad opisanych ....
    [b]Art. 20.[/b]
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    

    Zobowiązać nowy Zarząd WM do rozliczenia mediów do trzech lat wstecz
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Pewnie nie ma chętnych do zarządu.
    ewa123 - osiągnęłaś to, co chciałaś i teraz ma problem: co dalej? Zgłoś swoją kandydaturę do zarządu. Jeżeli naprawdę zależy Ci na uporządkowaniu spraw wspólnoty i działaniu zgodnym z prawem, musisz się zaangażować. Nie można liczyć na to, ze "samo się zrobi". Pierwszy krok już zrobiłaś: zainteresowałaś się przepisami, szukasz informacji, analizujesz sposób prowadzenia rozliczeń we wspólnocie. Już wiesz, jak nie powinno być. Teraz pora pokazać, że może być lepiej: bardziej transparentnie, przejrzyście, z porządnymi rozliczeniami, dobrą komunikacją z właścicielami. Ale to wymaga poświęcenia sporej ilości wolnego czasu, zdobywania wiedzy z różnych dziedzin i odporności na stres. I jeszcze jedno: nie licz na wdzięczność sąsiadów.
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dobrze ,bardzo chętnie tak sie składa ze jestem księgową ,tylko że ja tam nie mieszkam a jedynie posiadam mieszkanie. Nie wykluczone ,ze się podejmę tej funkcji pomimo to. Co jednak nie zwalnia porzedniego Zarzadu z odpowiedzialności za działania podejmowane za ich kadencji:)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] ewa1234:[/cite]Dobrze ,bardzo chętnie tak sie składa ze jestem księgową ,tylko że ja tam nie mieszkam a jedynie posiadam mieszkanie.
    Nie wykluczone ,ze się podejmę tej funkcji pomimo to.
    Co jednak nie zwalnia poprzedniego Zarządu z odpowiedzialności za działania podejmowane za ich kadencjihaha.gif
    Art. 20.
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem,
     właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. 
    
    [b]Członkiem zarządu [u]może być wyłącznie osoba fizyczna[/u] wybrana spośród właścicieli lokali lub [color=#f00]spoza ich grona.[/color][/b]
    
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Admin - dziękuję za wycięcie mojego wpisu. Jednocześnie proszę mi wyjaśnić jaki przepis naruszyłem. Pisanie prawdy jest tu zabronione?
    KubaP - wytłumacz mi co oznacza podczerwienienie "spoza ich grona"?:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Admin - dziękuję za wycięcie mojego wpisu. Jednocześnie proszę mi wyjaśnić jaki przepis naruszyłem.
    Pisanie prawdy jest tu zabronione?
    KubaP - wytłumacz mi co oznacza podczerwienienie "spoza ich grona"?:bigsmile:
    Nic innego,tylko, że to może być każda osoba fizyczna , nawet ta która nie posiada żadnego lokalu w tej wspólnocie.

    Przykład :
    Może to być najemca lokalu Gminnego lub
    syn właściciela lokalu, który zamieszkuje poza nieruchomością ,lub
    Pracownik Gminy ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.