izolacja fundamentów

bognabogna Użytkownik
edytowano października 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
W małej wspolnocie mieszkaniowej wybrano oferenta na wykonanie izolacji fundamentów. Okazało sie,ze oferent złozyl wczesniej oferte na remont budynku(dach,izolacja fundamentów, remont balkonów, wymiana okien piwnicznych). Czy mozna tak organizowac przetargi aby składano oferty do oferty?
Własnie dziś rozpoczeto izolację. Budynek jest zawilgocony,zagrzybiony.Fundamenty sa mokre i nie wiem czy mozliwe bedzie ich ususzenie w obecnej sytuacji atmosferycznej.
Miasto ma 30% udziałów - żadnego zainteresowania ze strony pełnomocnika miasta sprawą.
Złozyłam uwagi na piśmie przed zebraniem na temat uwag do planowanego podpisania umowy i dodatkowo złozonych ofert do oferty. Napisałam,aby izolację wykonano na wiosnę po ponownym przeprowadzeniu przetargu.
"Zarząd" i prywatny administrator prawdopodobnie podpisali umowę z wykonawcą.
Pełnomocnik w rozmowie telefoniczne stwierdziła,ze i tak ja przegłosują.
Ale przepisy obowiązują i nie ma siły na "działalność" uzurpacyjnego zarzadu. Robią co chcą.Dzis zainteresowałam sprawą burmistrza.

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W małej wspolnocie mieszkaniowej ...
    Pełnomocnik w rozmowie telefoniczne stwierdziła,ze i tak ja przegłosują.
    Ile jest lokali w tej wspólnocie? Jeżeli nie więcej, niż 7 (wtedy jest "mała wspólnota"), to decyzja o izolacji fundamentów wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali, w tym gminy. Nie da się nikogo przegłosować.

    Przepisy o zamówieniach publicznych nie obowiązują wspólnot mieszkaniowych, to są podmioty prywatne.
    Wspólnoty nie muszą ogłaszać przetargów na roboty budowlane, zazwyczaj robią konkursy ofert.
  • Opcje
    bognabogna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodziło o uwagi do planowanego projektu umowy z wykonawcą. Pełnomocnik nie przyszła na zebranie. Miasto posiada dział techniczny i inspektora nadzoru, który mógłby wydac opinię na temat robót:kosztorysu, terminu wykonania prac.
    Dziś odkopano fundamenty, jakie będa skutki jezeli zamarzną, ponieważ sa mokre po ostatnich olbrzymich opadach.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ofert można składać wiele, więc to żadna nieprawidłowość. Czy na remont zgodzili się wszyscy właściciele? Jeżeli tak, to czy problem dotyczy samej umowy? Skąd zarząd w tej wspólnocie? Zmienialiście sposób zarządu? Jeżeli nie, to wszyscy muszą się zgodzić na zawarcie umowy, tak to działa w małych wspólnotach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bognabogna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na remont zgadzaja sie wszyscy właścicele lecz na kredyt na remont nie wyraża zgody moja mama. Uzurpacyjny zarząd wystapil do sądu. Już wczesniej pisałam na ten temat.
    Odnośnie przetargów - uważam,że jeżeli 30% udziałów ma Miasto to obowiązuje wszystkich Ustawa o zamówieniach publicznych.
    To jest 30% środków samorządowych.
    "Zarząd" działa jakby miał upoważnienie do działania.Nie sądze aby to zostało uregulowane.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bogna: uważam,że jeżeli 30% udziałów ma Miasto to obowiązuje wszystkich Ustawa o zamówieniach publicznych.
    A to znasz?
    16.) Stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych przez wspólnoty mieszkaniowe (art. 4 ust. 2 ustawy).

    Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
    Wspólnoty mieszkaniowe są zobowiązane do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy, a więc w sytuacji, gdy ponad 50 % wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub bezpośrednio przez podmioty wymienione w ust. 1 [art. 4]. W przypadku zatem, gdy wspólnota mieszkaniowa udziela zamówienia na usługę, dostawę lub robotę budowlaną, której ponad 50 % wartości finansowane jest ze środków publicznych, w powyższym przypadku wspólnota ta zobowiązana będzie do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy. Środki publiczne mogą pochodzić z patrycypacji w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej podmiotu będącego jej współwłaścicielem, który jednocześnie jest zamawiającym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o zamówieniach publicznych. W przeciwnym przypadku, jako podmiot nie wymieniony w art. 4 ust. 1 ustawy, wspólnota mieszkaniowa nie jest zobowiązana do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych. Uchwały podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Przepis art. 4 ma charakter bezwzględnie obowiązujący (ius cogens) i nie można uchylić jego zastosowania uchwałą członków wspólnoty mieszkaniowej.
    Powyższe potwierdza również Departament Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów w piśmie z dnia 9 kwietnia 2002 r. (znak: ST1-4800-357/2002) stwierdzając, iż sytuacja zaangażowania co najmniej 50 % środków publicznych ma miejsce w przypadku, gdy udział finansowy we wspólnocie w takiej wysokości ma podmiot zaliczony do sektora finansów publicznych.

    17.) Stosowanie ustawy przez zarządcę nieruchomości wspólnej.

    Wspólnoty mieszkaniowe są zobowiązane do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy, a więc w sytuacji, gdy ponad 50 % wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub bezpośrednio przez podmioty wymienione w ust. 1 [art. 4]. W przypadku zatem, gdy wspólnota mieszkaniowa udziela zamówienia na usługę, dostawę lub robotę budowlaną, której ponad 50 % wartości finansowane jest np. przez gminę, w powyższym przypadku wspólnota ta zobowiązana będzie do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy. W przeciwnym przypadku jako podmiot nie wymieniony w art. 4 ust. 1 ustawy, wspólnota mieszkaniowa nie jest zobowiązana do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych.

    Zakres uprawnień i obowiązków zarządcy wynika z przepisów ustawy, z przepisów odrębnych ustaw oraz z umowy o zarządzanie nieruchomością (art. 185 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

    W przypadku udzielania zamówienia na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną przez zarządcę tej nieruchomości, zamawiającym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o zam. publ. w dalszym ciągu będzie pozostawała wspólnota mieszkaniowa. Zarządca, udzielając zamówienia działał będzie tylko i wyłącznie w jej imieniu, co wyklucza możliwość uznania zarządcy nieruchomości za zamawiającego, który opłaca dostawy, usługi lub roboty budowlane. Powyższe, expressis verbis wyraża treść art. 185 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym zarządca nieruchomości lub przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej.
    Reasumując, zarządca nieruchomości udzielając zamówień w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, zobowiązany będzie do stosowania procedur ustawy w sytuacji, gdy sama wspólnota zobligowana będzie do jej stosowania na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy.
    http://www0.uzp.gov.pl:8080/prawo/opinie/OP.html
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2012
    Wspólnoty mieszkaniowe są zobowiązane do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy, a więc w sytuacji, gdy ponad 50 % wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub bezpośrednio przez podmioty wymienione w ust. 1 [art. 4]. W przypadku zatem, gdy wspólnota mieszkaniowa udziela zamówienia na usługę, dostawę lub robotę budowlaną, której ponad 50 % wartości finansowane jest np. przez gminę, w powyższym przypadku wspólnota ta zobowiązana będzie do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy.
    Środki wspólnoty mieszkaniowej nie są środkami publicznymi ani środkami jednego z właścicieli (gminy). Zobowiązania wobec banku czy wykonawców remontu są zobowiązaniami wspólnoty mieszkaniowej, a nie poszczególnych współwłaścicieli nieruchomości wspólnej. O przeznaczeniu środków, wpłaconych przez gminę na konto wspólnoty w formie zaliczek nie decyduje gmina, lecz wspólnota mieszkaniowa.

    Tsuda, a to znasz?
    "Wspólnota mieszkaniowa nie stosuje ustawy o zamówieniach publicznych"
    http://www.zarzadca.pl/content/view/657/
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Tsuda, a to znasz?
    tak, teraz już znam ten wyrok:surprised:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2012
    [cite] bogna:[/cite]Na remont zgadzaja sie wszyscy właścicele lecz na kredyt na remont nie wyraża zgody moja mama. Uzurpacyjny zarząd wystapil do sądu. Już wczesniej pisałam na ten temat.
    Odnośnie przetargów - uważam,że jeżeli 30% udziałów ma Miasto to obowiązuje wszystkich Ustawa o zamówieniach publicznych.
    To jest 30% środków samorządowych.
    "Zarząd" działa jakby miał upoważnienie do działania.Nie sądze aby to zostało uregulowane.


    Jeżeli to mała wspólnota mieszkaniowa, to o ile nie zmieniono sposoby zarządu, to nie jest to żaden zarząd, tylko grupa właścicieli. Teraz sobie przypominam tę sprawę - sąd orzeknie czy kredyt jest konieczny. Ustawy o zamówieniach publicznych się nie stosuje,co już wyjaśnił Posesja.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    markes099markes099 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakby ktoś szukał dobrej firmy robiącej izolacje natryskowe np. fundamentów to polecam http://www.novopur.pl. Ocieplali mi piwnicę rok temu i wtedy skończyły się problemy z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.