Wiatrołapy w bloku wielorodzinnym i ograniczenia
Posada
Użytkownik
Czy na budowę wiatrołapów w bloku wielorodzinnym z wielkiej płyty potrzebna jest zgoda czy też jakieś pozwolenie nadzoru budowlanego czy też nie ? Kolejna sprawa to czy w związku z tym że prace ociepleniowe prowdzone są przez firmę bardzo opieszale i niedbalsko a rusztowanie stoi już trzeci tydzień możemy refakturować opłaty abonamentowe za platformy cyfrowe z których nie możemy korzystać i zanosi się jeszcze że długo nie będziemy mogli korzystać na wspólnotę ? Nie widzimy powodu abyśmy opłacali coś z korzystania czego uniemożliwia nam zarząd wspólnoty - stąd te pytania. Wnioskując po obecnej pogodzie i tempie prac rusztowania pewnie będą stały jeszcze ze trzy tygodnie jak nie dłużej...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
pozdrawiam
Nowy doklejony: 07.11.12 10:45
a... tak btw. dziś jest na froncie robót JEDEN gość, który stawia sobie murek przy wiatrołapie ! Rusztowanie sobie stoi i nawet już wiatr po nim nie hula bo dziś w nocy dmuchało ostro i niestety sen się nam skończył o 4 rano - tak waliła jakaś folia o barierki - folia od zabezpieczen balkonu przed zachlapaniem klejem. Po prostu szlag mnie trafia - trzeci dzień zmarnowany z tytułu głupich okien i nikogo nie widać.
Przeczytaj ten wyrok: http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-bd-607-10,pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz,6d6bab.html
Czym prędzej udaj się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i dowiedz się czy na wiatrołapy potrzebne jest pozwolenie czy nie. Jeżeli jest potrzebne a masz pewność że wspólnota takiego pozwolenia nie posiada zgłaszasz to do Inspektora a on zbada miejsce budowy pod względem przestrzegania przepisów prawa budowlanego. Bez pozwolenia inspektor wstrzyma prace i skieruje sprawę do prokuratury. Ale uwaga...Wspólnota też beknie za to że zgodziła się na wykonywanie prac bez stosownych zezwoleń.
Warto też się przyjrzeć czy na docieplenie Waszego bloku potrzebne jest pozwolenie na budowę. Jeżeli blok jest wyższy niż (o ile dobrze pamiętam) 14 m to zdecydowanie tak.
Zaproponuj wspólnocie aby wynająć własnego kierownika budowy, który będzie gnał towarzystwo z robotą. Zapłacicie facetowi parę groszy ale to on będzie dbał o to aby prace posuwały się szybko i zgodnie ze sztuką budowlaną.
Dowiedz się czy na wiatrołapy potrzebne jest pozwolenie czy nie. Czym prędzej udaj się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeżeli jest potrzebne a masz pewność że wspólnota takiego pozwolenia nie posiada zgłaszasz to do Inspektora a on zbada miejsce budowy pod względem przestrzegania przepisów prawa budowlanego.
Czy ta forma koledze odpowiada?
PINB to "policja budowlana", a nie biuro porad prawnych.
Jeszcze raz powtórzę moją wypowiedź w formie zmienionej ponieważ niektórzy błędnie ją interpretują lub czytają jak chcą:
Dowiedz się czy na wiatrołapy potrzebne jest pozwolenie czy nie. Czym prędzej udaj się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeżeli jest potrzebne a masz pewność że wspólnota takiego pozwolenia nie posiada zgłaszasz to do Inspektora a on zbada miejsce budowy pod względem przestrzegania przepisów prawa budowlanego.
Proponuję skupić się na temacie i pomóc koledze Posada w rozwiązaniu jego problemu. Jak na razie dyskusja schodzi na niewłaściwy tor.
"Realizacja robót budowlanych związanych z budową daszku może mieć miejsce wyłącznie po uzyskaniu wymaganego przez art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ pozwolenia na budowę. Cytowany przepis stanowi, że „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31.”
W wyroku z dnia 21 września 2000 roku , sygn. akt: II SA/Łd 1203/97 /nie publ./, Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że "dla uznania inwestycji za obiekt budowlany nie jest wymagane trwałe związanie z gruntem, a nawet posiadanie ścian; wystarczy, że jest to konstrukcja przestrzenna, posiadająca jako element konieczny pokrycie dachowe, które w jakikolwiek sposób łączy się z gruntem".Daszek wybudowany nad balkonem jest obiektem budowlanym, dlatego też na jego budowę wymagane jest pozwolenie budowlane. Jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, należy również uzyskać zezwolenia konserwatora zabytków."
Więcej na ten temat w artykule: "Czy wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na montaż daszku nad balkonem? " na stronie Czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/1546-czy-wspolnota-mieszkaniowa-musi-wyrazic-zgode-na-montaz-daszku-nad-balkonem