basia
mika5512
Użytkownik
Moja wspolnota to 5 lokali ,w 2002r zawarlismy ugode w sadzie i wybralismy zarzadce na 1rok ,przez ten rok zarzadca nic nie zrobil nie zalożyl konta na ktore mielismy wpłacać fundusz remontowy .Obecnie podano nas do sądu bo okazało się że załozyli konto na dwoch włascicieli i wybrano zarzadce wiekszoscia udzialow o czym nas wogole nie poinformowanoi nie podano żadnego konta na ktore mielibysmy wpłacać skladki .Zrobili też remont rynien i elewacjii rownież nic nie wiedzieliśmy bo nie bylo żadnego zebrania a o remoncie dowiedzielismy sie jak przyjechali robotnicy do pracy .Teraz domagają sie zwrotu pieniędzy za wykonany remont \ale przecież nas nikt sie nie pytal o zgode na ten remont /ale rachunkow nie maja ponoc tylko na zakup materiałow maja rachunki .Pisze ponoc bo poprosiłam o rachunki to dostałam tylko dwa ktore dotyczą zamknięcia ulicy i zakupu farby ,reszta to ceny umowne o ktorych wiedza tylko dwoje lokatorow i to oni decyduja sami w naszej kamienicy a my pozostali mamy tylko płacic i nie pytać o nic .Dlatego prosze o pomoc co mam zrobić i czy to jest zgodne z prawem wspolnoty .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Witam, czego dotyczy ugoda zawarta w Sądzie ?
We wspólnocie, w której jest nie więcej niż siedem lokali obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego.
Decyzje remontowe przekraczają zakres zwykłego zarządu i niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli na ich przeprowadzenie.
Art. 199
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Art. 201
Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
Art. 204
Większość współwłaścicieli oblicza się według wielkości udziałów.
Czy prace dotyczące zamknięcia ulicy miały miejsce w granicach nieruchomości wspólnoty czy poza jej granicami?
39.7 % to nawet nie polowa udzialów, wiec nie są to udzialy wystarcząjace nawet do podejmowania czynnosci zwyklego zarządu.
Podsumowując - dzialania remontowe zostaly podjete przez dwóch wlascicieli, z wlasnej inicjatywy, bez konsultacji z reszta wspólwlascicieli, wiec w domysle i zamiarze na ich wlasny koszt.
Nie mieli prawa robić remontu bez wiedzy pozostalych wlascicieli - rozumiem ze nie byli upowazniani innymi uchwalami czy umowami do takich czynnosci. Nie maja tez prawa odmawiac dostepu do rachunków i jakiejkilwiek dokumentacji dotyczącej nieruchomosci wspólnoty.