ROZLICZANIE CO CZĘŚCI WSPÓLNYCH

MAGDARAFAŁMAGDARAFAŁ Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam,
jestem właścicielem mieszkania w kamienicy należącej do miasta. W 2002 r. w budynku było ogrzewanie piecami, więc założyliśmy własne ogrzewanie . Po dwóch latach miasto wyburzyło piece kaflowe i zainstalowało w budynku i mieszkaniach centralne ogrzewanie - my pozostaliśmy przy własnym. Nigdy nie ponosiliśmy żadnych kosztów utrzymania centralnego ogrzewania, tym bardziej iż ówczesny kierownik administracji prosił o naszą pisemną zgodę na przebieg rur co przez nasze mieszkanie. My oczywiście taką zgodę podpisaliśmy, zastrzegając jednocześnie , że nie będziemy ponosili żadnych kosztów utrzymania tejże instalacji. Do tego czasu nie partycypowaliśmy w kosztach ogrzewania i utrzymania C.O.. W tym roku nasz zarządca wspólnoty podesłał nam pismo , aby wyrazić zgodę na rozliczenie ogrzewania części wspólnych nieruchomości - wg metrażu mieszkania x stawka- ok. 690 zł - rozliczenie dotyczy roku 2011. Budynek ma 3 klatki a rozliczenie ciepła obliczane jest na podstawie licznika , który jest podłączony do budynku / wspólny na 3 klatki /. Mam pytanie czy muszę płacić za c.o. części wspólnych, gdzie mam własne ogrzewanie ? Czy na każdą klatkę można założyć osobny licznik ? W klatce są 4 piętra po 2 mieszkania i są 4 kaloryfery : 1 przy wejściu, a pozostałe na półpiętrach / ciągle zimne /. dlaczego mam płacić za klatki obok , gdzie wiecznie są otwarte drzwi i nikt nie pilnuje aby ciepło nie uciekało?
Dlaczego sąsiad na parterze, gdzie ma cieplej na klatce, ma zniżkę na opłaty za części wspólne za to , że mieszka na parterze, a ja jej nie mam pomimo, że tego ciepła w ogóle nie odczuwam, a mam mieszkanie rogowe z 3 stron ? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] MAGDARAFAŁ:[/cite]Mam pytanie czy muszę płacić za c.o. części wspólnych, gdzie mam własne ogrzewanie ?

    Odpowiem cytatem z ustawy o własności lokali.
    Art. 12.2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków  związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku [u]do ich udziałów.[/u] [b]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej [/b]w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
    Czy na każdą klatkę można założyć osobny licznik ?
    Jeżeli istnieją takie możliwości techniczne i dostawca EC się zgodzi to czemu nie , możną założyć ...
    W klatce są 4 piętra po 2 mieszkania i są 4 kaloryfery : 1 przy wejściu, a pozostałe na półpiętrach / ciągle zimne /.
    dlaczego mam płacić za klatki obok , gdzie wiecznie są otwarte drzwi i nikt nie pilnuje aby ciepło nie uciekało?
    Kłania się art. 27 UoWL. To pytanie nie na forum, ale do członków twojej wspólnoty , dlaczego nie dbają o swoja nieruchomość wspólną?
    Dlaczego sąsiad na parterze, gdzie ma cieplej na klatce, ma zniżkę na opłaty za części wspólne za to , że mieszka na parterze,
    a ja jej nie mam pomimo, że tego ciepła w ogóle nie odczuwam, a mam mieszkanie rogowe z 3 stron ?
    To pytanie do Zarządu WM czy Administratora/ Zarządcy części wspólnych , czy nie było w tej sprawie uchwały właścicieli lokali o upustach dla tych co mieszkają na parterze - wskaźniki korekcyjne
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    MAGDARAFAŁMAGDARAFAŁ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    poprosiłam zarządcę o przesłanie regulaminu rozliczania centralnego ogrzewania, a odesłali mi Uchwałę na jakiej podstawie zostało rozliczone C.o. -czy to powinno mi wystarczyć ? Czy Zarządca nie powinien mieć regulaminu rozliczeń C.O. ? Przy karcie głosowania do uchwały jest ręczny dopisek / Miasta /, że koszty stałe będą liczone z kosztów całkowitych. Przy podpisywaniu listy za czy przeciw tego zapisu nie było. A że miasto ma 60% udziałów to nasza część została z automatu przegłosowana.

    Nowy doklejony: 07.11.12 14:37
    Ja rozumiem że powinnam brać udział w kosztach utrzymania części wspólnych , ale czy podpisywana zgoda na założenie w budynku CO , ale bez ponoszenia w przyszłości kosztów CO - nie ma tutaj racji bytu ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    A że miasto ma 60% udziałów to nasza część została z automatu przegłosowana.
    mysli.gif że to łanie prawa ;

    Wypis z ustawy o własności lokali (UoWL)
    Art.23. 2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 [b]albo większość udziałów należy do jednego właściciela [/b]bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, 
    [b]głosowanie według zasady, [color=#f00]że na każdego właściciela przypada jeden głos[/color],[/b] wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali [b]posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów[/b] w nieruchomości wspólnej.
    

    Nieznajomość prawa kończy się jak u Was.zalamka.gif .... wciska się Wam ciemnotę.

    Ja rozumiem że powinnam brać udział w kosztach utrzymania części wspólnych ,
    ale czy podpisywana zgoda na założenie w budynku CO ,
    ale bez ponoszenia w przyszłości kosztów CO - nie ma tutaj racji bytu ?
    A kto ma pokryć twoją część przypadającą zgodnie z udziałem ....

    Z tego co rozumiem ty nie ponosisz kosztów ogrzewania lokalu , pomimo że przez niego przechodzą rury zasilające w EC inne lokale. Ten warunek jest spełniony.
    A gdyby tak odwrócić sytuację , Wspólnota ma 50 000 zł / rok pożytków z części wspólnych na czysto , czy też byś zrezygnował z przysługującego ci kawałka tego "tortu" ( 50 000 X udział)
  • Opcje
    MAGDARAFAŁMAGDARAFAŁ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jeśli na 5 właścicieli mamy /2 lokatorów/ łącznie 0,197 głosów tzn , że niestety nie mamy 1/5 ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] MAGDARAFAŁ:[/cite]a jeśli na 5 właścicieli mamy /2 lokatorów/ łącznie 0,197 głosów tzn , że niestety nie mamy 1/5 ?
    Pisałeś wcześniej, że Gmina ma 60 % udziałów a teraz, że ma 81% więc się zdecyduj...

    Ile lokali jest we wspólnocie ?
    Ile jest właścicielskich ? Ile udziału posiadają w NW?
  • Opcje
    MAGDARAFAŁMAGDARAFAŁ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    lokali jest 10 a własnych jest 4
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] MAGDARAFAŁ:[/cite]lokali jest 10 a własnych jest 4
    To jest pięciu właścicieli : Gmina + 4 osoby fizyczne....

    Ile to jest udziału te 4 lokale .... 19,7% ?

    Jeżeli przyjąć, że lokale są o jednakowej powierzchni to macie te 40 %... wystarczy ze trzech właścicieli złoży wniosek ( może być ustny przed głosowaniem) że głosowanie ma być 1:1 ,
    to nie ma wyjścia .... głosujecie "każdy właściciel ma jeden głos"... Gmina jeden i właściciele po jednym
  • Opcje
    MAGDARAFAŁMAGDARAFAŁ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki za pomoc. Ostatnie pytanie : Czy Zarządca nie powinien mieć regulaminu rozliczeń C.O czy powinna wystarczyć mi uchwała dotycząca nowego rozliczania c.o.? Zaznaczam , że nie ma tam żadnych stawek, obliczeń itp
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulaminy rozliczeń powinny być przyjęte uchwałą ogółu właścicieli lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] MAGDARAFAŁ:[/cite]Czy Zarządca nie powinien mieć regulaminu rozliczeń C.O czy powinna wystarczyć mi uchwała dotycząca nowego rozliczania c.o.?
    Zaznaczam , że nie ma tam żadnych stawek, obliczeń itp
    Jeżeli taki "Regulamin" został przyjęty uchwałą, to każdy właściciel winien go posiadać .
    W regulaminie winny być zwarte zasady naliczeń i rozliczeń , algorytmy wyliczeń , algorytmy rozliczeń , i co w przypadkach losowych , jak ma wyglądać rozliczenie indywidualne (wzór rozliczenia), termin rozliczeń okresowych, ect.
    Uchwała jest tylko "lukrem" wieńczącym przyjęcie regulaminu.
  • Opcje
    MAGDARAFAŁMAGDARAFAŁ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bardzo dziękuję za odpowiedzi
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Jeżeli taki "Regulamin" został przyjęty uchwałą, to każdy właściciel winien go posiadać .
    Nie ma takiego wymogu, to nie spółdzielnia. Każdy właściciel powinien zapoznać się z treścią regulaminu przed głosowaniem nad uchwałą o zatwierdzeniu regulaminu. Ma też prawo wglądu do regulaminu po jego uchwaleniu - jak do każdego dokumentu wspólnoty. Ale nie ma obowiązku robienia kserokopii regulaminu lub jakiejkolwiek uchwały dla wszystkich właścicieli na koszt wspólnoty. Kto chce, może sobie zrobić ksero, ale na własny koszt. Kopiowanie obszernych dokumentów - zwłaszcza w dużych wspólnotach - to spore koszty. Lepiej takie dokumenty umieścić w gablotach i na stronie internetowej wspólnoty (lub zarządcy), można też przesłać mailem do wszystkich właścicieli. Zarząd nie jest od tego, żeby generować niepotrzebne koszty.

    Chyba, że o kserowaniu dokumentów postanowili właściciele w uchwale i przewidzieli na to środki w Planie Gospodarczym - wtedy jest OK, właściciele świadomie godzą się na to i ponoszą tego koszty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Jeżeli taki "Regulamin" został przyjęty uchwałą, to każdy właściciel winien go posiadać .
    Nie ma takiego wymogu, to nie spółdzielnia.
    Każdy właściciel powinien zapoznać się z treścią regulaminu przed głosowaniem nad uchwałą o zatwierdzeniu regulaminu.
    Ma też prawo wglądu do regulaminu po jego uchwaleniu - jak do każdego dokumentu wspólnoty.
    Dla licencjonowanego Zarządcy jakim jest Posesja, nigdy nie było wymogu czy obowiązku ...
    To typowe działanie rodem z praktyk byłych DZBM -ów czy spółdzielczości mieszkaniowej.
    - Mam, ale nie dam ... bo to są jego koszty ( Zarządcy/Administratora), zawsze może na tym zaoszczędzić , przecież bierze kasę za obsługę właścicieli lokali, a nie za pier.... w stołki.:boje_sie:

    W normalnie funkcjonującej wspólnocie, ważniejsze dokumenty, takie, jak rożnego rodzaju regulaminy winny być dostarczone każdemu właścicielowi .
    Między projektem a przegłosowaną treścią regulaminu jest zbyt duża różnica , więc zatwierdzoną treść każdy właściciel winien otrzymać indywidualnie.
    Taki zapis należy zawrzeć w uchwale zatwierdzającym przedmiotowy regulamin.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Nie, koszty powielania dokumentów wspólnoty to są koszty wspólnoty. Chyba, że zarządca podjął się takiego obowiązku (kserowania na swój koszt) w umowie o zarządzanie. Czy ty, KuboP, zgodziłeś się jako zarządca, żeby kserować dokumenty dla swoich wspólnot na swój koszt? Skoro oczekujesz tego od innych to rozumiem, że dla ciebie to codzienna praktyka? W przeciwnym razie jesteś hipokrytą, panie zarządco.
    - Mam, ale nie dam
    Nie kłam. Pisałem o umieszczeniu regulaminu w gablotach, w Internecie, o przesłaniu mailem, skopiowaniu na koszt wnioskodawcy lub o pokryciu kosztów ksero przez wspólnotę po przyjęciu uchwały w tej sprawie.
    Jeżeli piszesz, że coś być powinno, oznacza to prawny obowiązek, a w tym przypadku takiego obowiązku nie ma.
    Jest natomiast taki obowiązek w prawie spółdzielczym i być może stąd twoja pomyłka. Jak widać, to ty tkwisz mentalnie w spółdzielczości.
    O uchwale pisałem - jak jest taka uchwała właścicieli, to jest wymóg. Nie ma uchwały - nie ma wymogu.
    Dla licencjonowanego Zarządcy jakim jest Posesja, nigdy nie było wymogu czy obowiązku ...
    Dla licencjonowanego Zarządcy jakim jest KubaP, wymogów jest więcej, niż ustawa przewiduje. Wymogi tworzy on sam.
    KubaP, na swoje prywatne potrzeby możesz tworzyć "wymogi", jakie ci się podobają, ale rozgłaszając na publicznym forum swoje domorosłe pomysły jako prawdę objawioną wprowadzasz w błąd czytelników. Tutaj masz doradzać (jeśli potrafisz), a nie sprowadzać na manowce.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Jeszcze ktoś ci uwierzy i we wspólnocie 450-lokalowej będzie się domagał dostarczenia 8-stronicowego regulaminu każdemu właścicielowi lokalu. Kto za to zapłaci?
    Odpowiedz na proste pytanie: czy ty kserujesz dokumenty wspólnoty właścicielom na swój koszt?
    8- stronicowy ... to tylko 2 kartki na lokal .... dusigroszu ...

    Oczywiście, że na koszt Administratora/ Zarządcy .... to się nazywa ryzyko zawodowe ... foch.gif ....
    można ewentualnie usiąść do stołu z przedstawicielami wspólnoty i po negocjować, czy by się do tego nie dołożyli i pokryli części kosztów , ale to jest ich dobra wola ...
    Na tym polega profesjonalizm od "amatorskiego licencjonowanego zarządzania" nieruchomości wspólna ....

    Stawka za usługę administratorską nie obejmuje tylko opłat za pier.... w stołek ..... koszty twoich telefonów też ma pokryć WM haha.gif


    Jak do Sądu będziesz musiał przygotować 500 stronicowy pozew ( X3) to co kosztami obciążysz Wspólnotę ? .... nie fanzol już Posesja nie fanzol ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.