ABC WM - Jak powinna wygladać zaliczka dla właściciela lokalu

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Oto przykład struktury zaliczki na bieżące utrzymanie nieruchomości, wystawionej właścicielowi lokalu:

LP / Nazwa należności / Sposób naliczenia / Wartość na m-c

A - Utrzymanie lokalu i media
1 Centralne ogrzewanie /33,88 m2 * 1,54 zł/m2/ 52,18 zł
2 C.O. opłata stał- gotowość do podania ciepła /33,88 m2 * 0,48 zł/m2 /16,26 zł
3 Podgrzanie wody/ 0,75 m3 * 13,68 zł/m3/ 10,26 zł
4 Woda /4,83 m3 * 3,78 zł/m3/ 18,26 zł
5 Ścieki /4,83 m3 * 3,84 zł/m3 /18,55 zł
6 Wywóz nieczystości / 4,83 m3 * 1,90 zł/ m3 ZW/ 9,18 zł
7 Gaz / 4,83 m3 * 2,15 zł/m3/ 10,38 zł
8 Razem Utrzymanie lokalu i media 135,07

B - Utrzymanie nieruchomości wspólnej (NW)
9 Woda gospodarcza - UCHYBY /0,37 % * 400,00 zł/m-c /1,48 zł
10 Energia elektryczna NW /0,37 % * 2 900,00 zł/m-c /10,73 zł
11 Utrzymanie czystości NW /0,37 % * 4 960,00 zł / m-c /18,35 zł
12 Konserwacja bieżąca NW /0,37 % * 2 650,00 zł/m-c /9,81 zł
13 Konserwacja bieżąca dźwigów /0,37 % * 2 400,00 zł/m-c/ 8,88 zł
14 Konserwacja inst. domofonowej /0,37 % * 144,00 zł/m-c./ 0,53 zł
15 Konserwacja instalacji zbiorczej RTV /0,37 % * 15,00 zł/m-c./ 0,06 zł
16 Konserwacja bramki wjazdowej /1 szt. * 1,00 zł/szt./ 1,00 zł
17 Przeglądy techniczne NW /0,37 % * 1 450,00 zł/m-c /5,37 zł
18 Ubezpieczenie NW /0,37 % * 430,00 zł/m-c /1,59 zł
19 DDD NW /0,37 % * 15,00 zł/m-c/ 0,06 zł
20 Wynagrodzenie Administratora NW /0,37 % * 4 758,00 zł/m-c /17,60 zł
21 Amortyzacja wodomierzy /2 szt. * 1,25 zł/szt. /2,50 zł
22 Obsługa konta bankowego WM /0,37 % * 125,00 zł/m-c/ 0,46 zł
23 Razem Utrzymanie nieruchomości wspólnej (NW) 78,42 zł

C - Opłaty cywilno-prawne WM
24 Opłata abonamentowa za przyłącze wod-kan. /0,37 % * 55,00 zł/m-c/0,20 zł
25 Razem Opłaty cywilno-prawne WM 0,20 zł

D - Fundusz remontowy NW
26 Fundusz remontowy, amortyzacja, inwestycje NW/ 0,37 % * 3 925,00 zł/m-c/ 14,52 zł
27 Spłata kredytu termomodernizacji /0,37 % * 12 000,00 zł/m-c/ 44,40 zł
28 Razem Fundusz remontowy NW 58,92 zł


29 Miesięczna Opłata Razem (A + B + C + D) 272,61 zł[/quote]


Na fioletowo zaznaczone fundusze celowe .

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Super, ale myślę, że dużo większy pożytek by był z twojego wzoru, gdybyś wstawił go na
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/
    Wzór - zaliczka
    Bo na forum niedługo zginie.
    Jakbyś zrobił "Wzór - zaliczka", to ja poprawię Sprawozdanie na "Wzór - sprawozdanie finansowe" i bazę wzorów byśmy zapoczątkowali :)

    Płacicie 125 zł za konto bankowe?
    Nie lepiej stałe, abonamentowe, przesyłowe (prąd, woda) razem wydzielić?
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko ładnie pięknie ale nie przemawia do mnie punkt "D"
    Utworzyłeś dwa fundusze: fundusz remontowy i celowy.
    Po pierwsze: Nie tak dawno przekonywałeś mnie że funduszu celowego nie ma sensu tworzyć ponieważ wystarczy powiększyć fundusz remontowy.
    Po drugie: Wplątałeś w fundusz remontowy amortyzację co wg mnie powinno być wyszczególnione w punkcie "B" oraz inwestycje, których wspólnota nie powinna przeprowadzać.
    Określ się w końcu co do tych funduszów. Co jest na co i dlaczego? Co wg ciebie jest inwestycją a co remontem czy amortyzacją. Czy konserwacja np instalacji domofonowej nie skutkuje podniesieniem wartości instalacji domofonowej na skutek jej amortyzacji?? Po co wykonuje się konserwację? żeby stwierdzić że coś jest zepsute czy po to aby to stwierdzić i naprawić?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka
    Płacicie 125 zł za konto bankowe?
    Nie lepiej stałe, abonamentowe, przesyłowe (prąd, woda) razem wydzielić?
    Witaj.
    Podziel się z forumowiczami jak można zmniejszyć opłaty za konto bankowe
    Który bank wybrać ? Dzięki.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] iga:[/cite]jak można zmniejszyć opłaty za konto bankowe
    Który bank wybrać ?
    To zależy, czego oczekujecie od banku. Jeżeli wspólnota nie jest olbrzymia (czyli liczy nie więcej, niż 100 lokali - chodzi o płatności masowe), polecam BEZPŁATNE konto dla wspólnot mieszkaniowych (otwarcie i prowadzenie konta - bez opłat), z również bezpłatnym subkontem oszczędnościowym OKO (Otwarte Konto Oszczędnościowe, np. na Fundusz Remontowy) w ING Banku Śląskim. O szczegółach poczytaj tutaj: http://www.ingbank.pl/male-firmy/wspolnoty-mieszkaniowe#tab=2
    Jest to typowe konto internetowe, czyli wszelkie operacje są wykonywane elektronicznie przez Internet. Nie opłaca się składać pisemnych przelewów ani dokonywać wpłat gotówkowych w oddziale banku - ale kto dzisiaj ma na to czas? Wyciąg zbiorczy raz na miesiąc bezpłatny, przelewy do ZUS i US oraz do kontrahentów mających konta w ING bezpłatne, pozostałe przelewy internetowe: 0,90 zł, zlecenie stałe (na jednakową kwotę co miesiąc, np. wynagrodzenie dla zarządcy, za monitoring, usługi konserwacyjne, usługę firmy sprzątającej, wywóz śmieci itp.): 1 zł, polecenie zapłaty (zgoda na obciążenie rachunku): 0,50 zł.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite]Posesja - Doradca:[/cite]ING Banku Śląskim.
    ten bank dla WM to porażka, podobnie Nordea, KB czy bank Zachodni ....
    Dla "małych" wspólnot (do 60 lokali) polecam Bank Spółdzielczy ( nie mylić Polskiej Spółdzielczości) .
    Obecnie są prowadzone prace nad internetowym dostępie do konta WM oraz wielopodpisu. Do końca roku ma być ten mankament załatwiony.
    [cite] Formoza - Doradca ; [/cite]Nie tak dawno przekonywałeś mnie że funduszu celowego nie ma sensu tworzyć ponieważ wystarczy powiększyć fundusz remontowy.
    bzdurzysz, i znowu mylisz, ale co się nie robi dla k^laki lub żeby zasiać ziarno niekompetencji ... Ja nie pisze o twojej wspólnocie dokuczacz.gif
    [cite] Formoza - Doradca ; [/cite]Wplątałeś w fundusz remontowy amortyzację co wg mnie powinno być wyszczególnione w punkcie "B" oraz inwestycje, których wspólnota nie powinna przeprowadzać.
    O gustach nie ma zamiaru dyskutować , a to, że nie jestem wielbłądem nie będę pisał i tego udowadniał . Moja struktura jest przemyślana i obowiązuje w mojej wspólnocie.

    To w jaki sposób właściciele mogą podnosić wartość swojej nieruchomości nie robiąc inwestycji , czy zbierać na pokrycie amortyzacji ?.

    Wyobraź sobie :
    nowa nieruchomość . Obecni właściciele po 15 latach zaczynają sprzedawać lokale, bo rozpoczyna się czas remontów , i na to jest ta amortyzacja gromadzona na FR ; zużywali ją to niech coś po nich zostanie ... dla ułatwienia napisze ci, że tego nie ma w UoWl ...
    to jest roztropna inicjatywa właścicieli lokali.
    Czy konserwacja np instalacji domofonowej nie skutkuje podniesieniem wartości instalacji domofonowej na skutek jej amortyzacji??
    Po co wykonuje się konserwację? żeby stwierdzić że coś jest zepsute czy po to aby to stwierdzić i naprawić?
    widzę, że jednak masz mgliste pojęcie o działalności wspólnot i na czym polega dbanie o nieruchomość wspólną, choć jesteś Doradca na tym forum .
    Pamiętam też, że masz parasol ochronny założony przez Admina tego forum .beczy.gif
    Nie wiesz co to jest konserwacja bieżąca części wspólnej i do czego służy? co to jest amortyzacja nieruchomości i do czego służy? .
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] koziorozka:[/cite]Super, ale myślę, że dużo większy pożytek by był z twojego wzoru, gdybyś wstawił go na
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/
    Wzór - zaliczka
    Bo na forum niedługo zginie.
    bezradny.gifNiestety nie wiem jak to się robi ...bezradny.gif

    Mój wzór sprawozdania finansowego WM odbiega od twojego zdecydowanie .... ale to tabelki i nie wiem jak to przesłać tu na forum
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    No to punkt po punkcie
    ten bank dla WM to porażka, podobnie Nordea, KB czy bank Zachodni ....
    Dla "małych" wspólnot (do 60 lokali) polecam Bank Spółdzielczy ( nie mylić Polskiej Spółdzielczości) .
    Jasne... Bank Spółdzielczy jest the best ponieważ wspólnota KubyP ma tam konto. Reszta banków to ****
    Moja struktura jest przemyślana i obowiązuje w mojej wspólnocie.
    Buhaha... Dobre. Proszę nie pisz o swojej wspólnocie i nie stawiaj jej za wzór.
    widzę, że jednak masz mgliste pojęcie o działalności wspólnot
    Nie rozumiem twojego pieniactwa. Gdybyś w punkcie B dopisał "+naprawa" było by ok:
    13 Konserwacja bieżąca dźwigów+naprawa /0,37 % * 2 400,00 zł/m-c/ 8,88 zł
    14 Konserwacja inst. domofonowej+naprawy /0,37 % * 144,00 zł/m-c./ 0,53 zł
    15 Konserwacja instalacji zbiorczej+naprawy RTV /0,37 % * 15,00 zł/m-c./ 0,06 zł
    16 Konserwacja bramki wjazdowej+naprawy /1 szt. * 1,00 zł/szt./ 1,00 zł
    Kwoty już nie zmieniam ponieważ niech to będzie kwota przemyślana przez ciebie.:clap:
    Są to koszty utrzymania części wspólnej nieruchomości więc nie rozumiem po co rozbicie konserwacji w części B i "amortyzacji" w punkcie D i to wbijanie tego w fundusz remontowy. Masło maślane. No chyba że naprawa domofonów lub bramy wiąże się z olbrzymią kwotą na którą trzeba zbierać oddzielne pieniądze.
    W funduszu remontowym, który jest tworzony przez właścicieli na większe przedsięwzięcia (remonty) powinna znaleźć się spłata kredytu na termo i niech już ci będzie... inwestycje.
    A teraz trochę teorii:
    Amortyzacja jest to proces utraty wartości majątku trwałego, wywołany jego zużyciem fizycznym - powstałym w skutek eksploatacji.
    I trochę nauki:
    Naprawa (którą dobrze by było uwzględnić w punkcie B) jest niczym innym jak przywracaniem wartości i sprawności technicznej np domofonów, instalacji zbiorczej RTV czy bramy wjazdowej do stanu jak najbardziej zbliżonego w jego początkowym stanie kiedy przedstawiał wartość najwyższą. Konserwacja zaś to przegląd np domofonów, instalacji RTV czy bramy wjazdowej i wykonanie czynności zmierzających do zminimalizowania zużywania tych instalacji-urządzeń w procesie eksploatacji aby ponieść jak najmniejsze koszty ich naprawy.
    choć jesteś Doradca na tym forum
    Pamiętam też, że masz parasol ochronny założony przez Admina tego forum .
    Nie wiem co bierzesz ale to musi być mocne:crazy:

    Posłuchaj się czasami DORADCY i pupila ADMINA :smoking:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wzór mi się podoba. Wiele rzeczy jest do skorzystania.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Który bank spółdzielczy? Jest ich wiele, ale mają jedną wspólną cechę: są drogie.
    Obecnie są prowadzone prace nad internetowym dostępie do konta WM oraz wielopodpisu.
    No, świetnie. Może zdążą do końca tego stulecia.
    Inne banki (w tym ING Bank Śląski) mają to już od dawna: wielopodpis, dostęp przez Internet, bezpłatne wszystkie bankomaty w całym kraju itp.
    Kredyt Bank też ma dobrą ofertę dla wspólnot: http://www.kredytbank.pl/wlasny_biznes/pakiety_biznesowe/pakiet_wspolnota.html#tab_korzysci
    Ale dla ciebie to porażka. Wolisz drożyznę i stanie w kolejce do okienka, jak w PRL. :smile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Wespół zespół i wzór zaliczki jest już w bazie :smile:
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka

    Co to jest DDD NW?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to jest DDD NW?
    Dezynfekcja , dezynsekcja , Deratyzacja NW
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Wespół zespół i wzór zaliczki jest już w bazie :smile:
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka

    Opłata bankowa 125 zł ?
    To dlaczego u nas 259.50 zł ? ING Bank Śląski
    Z czego może wynikać taka różnica ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] iga:[/cite]
    [cite] koziorozka:[/cite]Wespół zespół i wzór zaliczki jest już w bazie :smile:
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka

    Opłata bankowa 125 zł ?
    To dlaczego u nas 259.50 zł ? ING Bank Śląski
    Z czego może wynikać taka różnica ?
    jak to z czego... z umowy .... ING jest bardzo drogim bankiem i nie przychylnym wspólnotom ( mało produktów jest dla WM)
    np. obsługa konta bankowego ING = 40 zł/m-c ; u mnie to tylko 10 zł/m-c

    Konto Zysk służy do gromadzenia środków pieniężnych oraz dokonywania rozliczeń gotówkowych i bezgotówkowych zarówno w kraju, jak i za granicą.
    
        0 zł za otwarcie i [b]tylko 19 zł[/b] za prowadzenie konta
        0 zł za wypłaty z bankomatów ING Banku Śląskiego
        0 zł za przelew w PLN przez Internet na rachunek w ING Banku Śląskim, ZUS, US
        [b]0,90[/b] zł za przelew krajowy w PLN przez Internet na rachunek w innym banku w kraju*
        obniżenie opłaty [b]do 2,50[/b] zł pobieranej [u]w kasie za wpłaty gotówkowe na konto wspólnoty[/u]
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Z rodzaju konta bankowego. Są konta bezpłatne, ale są i płatne.
    Np. w ING "Konto z Lwem Direct dla wspólnot mieszkaniowych" jest bezpłatne, ale "Konto z Lwem Zysk" jest płatne: 19 zł/m-c = 228 zł / rok ( http://www.ingbank.pl/male-firmy/wspolnoty-mieszkaniowe#tab=3 ). Do tego dolicz opłaty za przelewy lub zlecenia stałe i łącznie opłaty bankowe wyniosą ok. 250 zł/rok.

    Ja polecam konto bezpłatne. Jest zupełnie wystarczające dla wspólnot. Chyba, że wspólnota zechce skorzystać z płatności masowych (System Identyfikacji Masowych Płatności SIMP)- przy takim koncie bank nie oferuje tej usługi.

    Bezpłatne konta dla wspólnot oferują również inne banki, np. Kredyt Bank (pisałem o tym wcześniej). Przy tym KB oferuje usługę płatności masowych dla wspólnot: http://www.kredytbank.pl/wlasny_biznes/pakiety_biznesowe/pakiet_wspolnota.html#tab_korzysci

    Nowy doklejony: 12.11.12 14:33
    ING jest bardzo drogim bankiem i nie przychylnym wspólnotom
    Ja korzystam i nie potwierdzam.
    Założenie i prowadzenie konta Direct dla wspólnot mieszkaniowych jest bezpłatne, więc nie tylko nie jest drogie, ale jest po prostu darmowe. :smile:

    iga - udajcie się do Waszego oddziału banku ING i zmieńcie typ rachunku na bezpłatny. Wyciąg raz w miesiącu w pliku pdf przez Internet (też za darmo).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    (...)
    Ja korzystałem i zrezygnowałem .... nie odpowiada mi ich produkt jest za drogi ....i ta karta płatnicza... w ogóle w WM nieprzydatna, generuje tylko koszty 8 zł/m-c.
    Jest obligatoryjna przy zakładaniu konta...beczy.gif
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki panowie KubaP i Posesja za ciekawe informacje.
    Mimo waszej polemiki, fajnie się uzupełniacie.
    A może właśnie dzięki tej polemice, pomagacie tak wielu osobom na tym forum.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam ING za 0 zł
    http://www.ingbank.pl/male-firmy/wspolnoty-mieszkaniowe#tab=2
    Karty nie potrzebujemy, płacimy tylko za przelewy po 90 gr (chyba)
    Oprócz tego mamy też bezpłatne konto OKO
    http://www.ingbank.pl/male-firmy/wspolnoty-mieszkaniowe#tab=4
    Wszystko działa bezszmerowo, administrator wypełnia przelew, członek wspólnoty akceptuje (albo nie)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] koziorozka:[/cite]Mam ING za 0 zł
    http://www.ingbank.pl/male-firmy/wspolnoty-mieszkaniowe#tab=2
    Karty nie potrzebujemy, płacimy tylko za przelewy po 90 gr (chyba)bezradny.gif
    Oprócz tego mamy też bezpłatne konto OKO
    http://www.ingbank.pl/male-firmy/wspolnoty-mieszkaniowe#tab=4
    Wszystko działa bezszmerowo, administrator wypełnia przelew, członek wspólnoty akceptuje (albo nie)bezradny.gif
    Wszytko się zgadza ... albo nie ...(chyba) dobani.gif więc nie polecam ING ...
    Karty płatniczej nie potrzebujecie, ale wam na starcie wcisnęli (chyba) ... hmmm.gif
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie odpowiada mi ich produkt jest za drogi
    0,00 zł to za drogo?
    Karta jest w standardzie bezpłatnego konta internetowego dla wspólnot, ale można bez problemu z niej zrezygnować. To nie rodzi żadnych kosztów.
    KubaP to forumowy smurf Maruda. Nic mu się nie podoba, i nawet sam nie wie, dlaczego. Bardzo by chciał znaleźć powód, ale mu nie wychodzi. :smile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Próbowałeś czy wyczyatałes w internecie ...
    Ja to po prostu zrobiłem. Jak będziesz grzeczny i ładnie poprosisz, mogę ci wytłumaczyć, jak to się robi.
    [cite] KubaP:[/cite]nie matacz już jak jeden w magazynie z nawozami mataczył ... kabana już wypastowałeś Posesjo ...
    Nie bierz więcej tego świństwa, bo nawet jak na ciebie wychodzi straszny beł.kot.
  • Opcje
    adminadmin Administrator ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wzór zaliczki i sprawozdania (przyklad nr 2) przeslane przez KubeP zostaly umieszczone na Wiki:
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe

    dziekujemy za pomoc KubieP i koziorozce za pomoc w powstawaniu tych stron :thumbup:
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY 62f9tf1o2jb0.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Pod tym linkiem czytamy:
    Informujemy , że zgodnie z art. 454k.c. , dniem zapłaty należności/zaliczki/ jest data wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Wspólnoty.
    Tylko, że ten artykuł kc nie dotyczy terminu, lecz miejsca spełnienia świadczenia:
    Art. 454. § 1. Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.

    § 2. Jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa.
    Wbrew cytowanemu stwierdzeniu z Wiki, ta sprawa nie jest uregulowana jednoznacznie w kodeksie cywilnym.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    (...)

    Zasada, że dniem zapłaty należności jest data wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy wierzyciel, wynika z orzecznictwa, a nie z przepisu kc.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    (...)
    art. 454 k.c. został przywołany w związku, iż miejscem spełniania świadczenia (wpłaty zaliczki) o czym mowa w art. 454 k.c. jest konto bankowe wspólnoty.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    (...)
    Wprost o terminie spełnienia świadczenia mówi nie przepis kc, a orzeczenie Sądu Najwyższego:
    Spełnienie świadczenia bezgotówkowego następuje w dniu uznania rachunku bankowego wierzyciela, chyba że strony stosunku zobowiązaniowego postanowiły inaczej.
    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 04.01.1995 r., III CZP 164/94
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    (...)
    art. 454 k.c. został przywołany w związku, iż miejscem spełniania świadczenia (wpłaty zaliczki) /o czym mowa w art. 454 k.c. /jest konto bankowe wspólnoty,
    a nie punkt poboru opłat administratora, agencja, bank.

    Między określeniem "spełnieniem świadczenia" a "miejscem spełnienia świadczenia" jest , wg mnie, duża różnica ...spadaj.gif
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki Adminie :columbine:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.