Skutek uchylenia uchwały

RysioRysio Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszej wspólnocie podniesiono stawkę zaliczki na koszty zarządu dla lokali użytkowych. Sąd uchylił tę uchwałę. Przez jakiś czas lokale użytkowe płaciły zawyżone zaliczki. Czy po uchyleniu uchwały wspólnota powinna zwrócić zawyżone stawki właścicielom lokali użytkowych ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd uchylił tę uchwałę. Przez jakiś czas lokale użytkowe płaciły zawyżone zaliczki.
    To jest orzeczenie ostateczne?
  • Opcje
    RysioRysio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem co mam rozumieć przez ostateczne ale wspólnota nie będzie wnosić odwołania
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] Rysio:[/cite]Nie wiem co mam rozumieć przez ostateczne ale wspólnota nie będzie wnosić odwołania
    to znaczy prawomocny...
    Jeżeli TAK , to WM jest zobligowana do korekty zaliczek zgodnie z orzeczeniem, nadpłatę może zaliczyć na przyszłe zobowiązania ...
  • Opcje
    RysioRysio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wcześniej było tak, że lokale użytkowe płaciły na koszty zarządu składki ryczałtowo -powiedzmy 100 zł , miało się to nijak do udziałów w częściach wspólnych i były to składki niższe niż dla lokali mieszkalnych o takim samym metrażu. Po jakimś czasie zarząd zauważył, że jest to niezgodne z uowl i dał po głosowanie uchwałę, wg. której lokale użytkowe będą płaciły wg. udziałów "plus jeszcze trochę" bo pozwala na to art 12 ust 3. Jeden z właścicieli lokali użytkowych zaskarżył to rozliczanie i sąd uchylił uzasadniając, że lokale użytkowe nie generują wiekszych kosztów niż lokale mieszkalne. Skoro trzeba zwrócić im nadwyżkę to w jaki sposób ją wyliczyć. Czy traktować uchwałę za niebyłą i liczyć tak jakby miały płacić po te "100zł" Czy też zwrócić lokalom tym za tę "plus trochę"?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    Sąd uchylił tę uchwałę. Przez jakiś czas lokale użytkowe płaciły zawyżone zaliczki.
    To jest orzeczenie ostateczne?
    Wyroki ostateczne wydaje tylko Sąd Ostateczny :smile:.
    Czy traktować uchwałę za niebyłą i liczyć tak jakby miały płacić po te "100zł" Czy też zwrócić lokalom tym za tę "plus trochę"?
    Zwrotów dokonuje się po rozliczeniu roku. Teraz nie wiecie przecież, czy zaliczki są wystarczające. Jeśli rzeczywiste koszty okażą się wyższe, być może będą konieczne dopłaty. To tylko zaliczki. A może nadpłaty będą mieli też właściciele lokali mieszkalnych? Dlaczego zwracać tylko jednym, a drugim nie?

    Ponieważ uchwała została uchylona, w pierwszej kolejności powinniście się zająć opracowaniem i przegłosowaniem nowej uchwały w sprawie zaliczek. Rozliczenie dokonanych wpłat zostawcie w spokoju, poczekajcie na koniec roku.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite]Posesja - Doradca - licencjonowany zarządca - Hobby: inwigilacja uczestników forum:[/cite]Zwrotów dokonuje się po rozliczeniu roku.
    to zależy od rozliczenia, a nie daty końca roku ....
    [cite]Posesja - Doradca - licencjonowany zarządca :[/cite]Teraz nie wiecie przecież, czy zaliczki są wystarczające.
    a jakie to ma znaczenie Sąd zakwestionował nowy zawyzony wmira więc naży wrócić do tych które obowiązywały , czy one wystarczą czy nie, nie ma to znaczenia , bo po roku obrachunkowym każdy właściciel dostanie rozliczenie i wtedy jednorazową wpłata dopłaci lub wspólnota zwróci mu nadpłaty z gonie z podjętymi uchwałami właścicieli lokali.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP - zazdrosny użytkownik - licencjonowany zarządca:[/cite]to zależy od rozliczenia, a nie daty końca roku
    A rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku kalendarzowego. Ustawa o własności lokali:
    Art. 29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy traktować uchwałę za niebyłą i liczyć tak jakby miały płacić po te "100zł"
    Nie, rozliczyć zgodnie z prawem, czyli proporcjonalnie do wielkości udziału
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Posesja - Doradca - licencjonowany zarządca - cynik:[/cite]
    [cite] KubaP : [/cite]to zależy od rozliczenia, a nie daty końca roku
    A rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku kalendarzowego. Ustawa o własności lokali:
    Art. 29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
    krecka_dostal.gif Znowu mylisz pojęcia ....Sąd zakwestionował wymiar zaliczki dla lokali użytkowych , a nie rozliczenia , tumanisz u^serów i jeszcze tym się chełpisz...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    KubaP, skup się przez chwilę: ewentualne zwroty (o które pytał założyciel wątku) należy odłożyć na okres po rozliczeniu rocznym. Teraz nie wiadomo jeszcze, czy jakieś zwroty przysługują.
    Co do uchylonej uchwały - należy podjąć nową uchwałę, zgodną z ustawą - o tym już pisałem.

    Właściciele lokali użytkowych mogą zostać obciążeni zaliczkami wyższymi, niż to wynika z ich udziału (art. 12 ust. 3 uwl), ale tylko wtedy, jeżeli ich lokale generują wyższe koszty dla wspólnoty, np. częstsze sprzątanie, większe wydatki na bieżące naprawy i remonty, wyższe koszty ogrzewania (jeżeli wejście do lokalu jest z klatki schodowej) itp. Ale te podwyższone koszty trzeba udokumentować i udowodnić, że gdyby nie sposób korzystania z tych lokali, to tych kosztów wspólnota by nie miała.
  • Opcje
    RysioRysio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spotkałem się ze stwierdzeniem, że skutki prawne uchylenia uchwały i jej unieważnienie są odmienne. Uchylenie uchwały oznacza wyeliminowanie uchwały ze skutkiem od daty uchylenia. Natomiast stwierdzenie nieważności uchwały wywołuje natomiast skutki od chwili jej podjęcia. W tym przypadku uchwałę należy potraktować tak, jakby nigdy nie została podjęta. W przypadku naszej wspólnoty uchwała została uchylona ale przez jakiś czas obowiązywała. Wydawało mi się, że za ten czas obowiązywania tej wadliwej uchwały nie należy robić korekt.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2012
    Obowiązywała, ale już nie obowiązuje, co do skutków, to zależy konkretnie od uchwały, od tego czego dotyczyła, nie zawsze uchylenie niweczy jej skutki a niekiedy tak jest.

    Jeżeli, np. wskutek jej podjęcia osoba nabyła uprawnienia, np. zawarła umowę, to taka umowa nie będzie nieważna, o ile działała w dobrej wierze.
    Odnośnie zaliczek, bo o to w tej sprawie chodzi, to właściciele mogą, np. podjąć nową uchwałę i je zwiększyć, ale np. w mniejszej wysokości, tak naprawdę nie wiemy jaka była przyczyna uchylenia. Wydaje mi się, że w tej kwestii powinna zapaść uchwała.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    RysioRysio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę, że nikt nie potrafi mi jednoznacznie odpowiedzieć na nurtując mnie pytanie - Czy za czas obowiązywania tej wadliwej uchwały należy robić korektę ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] Rysio:[/cite]Widzę, że nikt nie potrafi mi jednoznacznie odpowiedzieć na nurtując mnie pytanie
    - Czy za czas obowiązywania tej wadliwej uchwały należy robić korektę ?
    tak , należy zrobić korektę naliczenia należności...zaliczek
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Rysio:[/cite]Widzę, że nikt nie potrafi mi jednoznacznie odpowiedzieć na nurtując mnie pytanie - Czy za czas obowiązywania tej wadliwej uchwały należy robić korektę ?

    Dlaczego została podjęta uchwała o podwyższeniu opłat i dlaczego sąd ją uchylił?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    RysioRysio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego została podjęta uchwała o podwyższeniu opłat i dlaczego sąd ją uchylił?
    
    dlaczego została podjęta można wyczytać w poście a sąd ją uchylił dlatego. że zarząd nie był w stanie udowodnić, że użytkowe generują wieksze koszty
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Dlaczego została podjęta uchwała o podwyższeniu opłat i dlaczego sąd ją uchylił?
    Wspólnota podwyższyła, bo lokale użytkowe płaciły ryczałtem mniejsze opłaty niż mieszkania - miało to wyrównać straty z poprzednich lat spowodowane tym ryczałtem.
    Sąd uchylił uchwałę uzasadniając, że lokale użytkowe nie generują wiekszych kosztów niż lokale mieszkalne.
    Teraz jest impas, bo uchwała, która istnieje w obrocie prawnym dotyczy ryczałtu dla lokali użytkowych a nowej nie ma.

    Moim zdanie należy uchwalić jak najszybciej nową uchwałę z rozliczeniem udziałami dla wszystkich.
    Na pewno rok 2012 można rozliczyć udziałami i nawet w przypadku zaskarżenia sprawa jest dla wspólnoty wygrana.

    Na rozliczeniu udziałami roku 2012 bym poprzestał. Jeśli myślisz o korekcie wcześniejszych lat 2010 i 2011 to jest ryzyko z powodu wstecznej daty jej obowiązywania, więc najlepiej jak korekta udziałami za lata 2010 i 2011 będzie jako odrębna uchwała od tej na rok 2012-to na wypadek jej zaskarżenia.

    Korekty robisz po upływie 6-tygodniowego terminu do zaskarżenia nowych uchwał.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2012
    Jak rozumiem chodzi o niedopłatę + nadwyżkę.
    Moim zdaniem podjąć nową uchwałę - aby wyrównać niedopłatę i na tym się zatrzymać, ale to wyrównanie nie może przekraczać 3 lat wstecz z powodu przedawnienia roszczeń.


    Pieniądze się należą wstecz, właściciele muszą dopłacić, tylko ważna jest redakcja uchwały, nie można pisać bzdur w stylu:
    "uchwała obowiązuje 3 lata wstecz.".

    Trzeba napisać, że uchwała obowiązuje od podjęcia, a z treści uchwały ma wynikać obowiązek zapłaty 3 lata wstecz w związku z tym, że niedoszacowano zaliczek.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Wydaje mi się, że lata 2010 2011 są tu obarczone ryzykiem z powodu wstecznej daty jej obowiązywania, stad propozycja dwóch odrębnych uchwał:
    - jedna udziałami za 2012
    - druga udziałami za 2010 i 2011
    Ta pierwsza na pewno się ostanie w sądzie i nie będzie problemu ze znowu wracamy do tematu uchwały z ryczałtem.

    Nowy doklejony: 12.11.12 23:06
    Zarządca: Moim zdaniem podjąć nową uchwałę - aby wyrównać niedopłatę i na tym się zatrzymać
    nie trzeba nic wyrównywać, raz to zrobili i sąd uchylił, - tylko udziałami
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Sąd Uchylił, ponieważ uznał, że brak podstaw do obciążania właścicielami lokali użytkowych zwiększonymi zaliczkami. Natomiast pisząc o "wyrównaniu" mam na myśli niedopłatę wynikającą z niedoszacowania zaliczek, gdy właściciele tych lokali zostali obciążeni mniejszymi kosztami, niż wynikałoby to z ich udziałów w nieruchomości wspólnej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.