Skutek uchylenia uchwały
Rysio
Użytkownik
W naszej wspólnocie podniesiono stawkę zaliczki na koszty zarządu dla lokali użytkowych. Sąd uchylił tę uchwałę. Przez jakiś czas lokale użytkowe płaciły zawyżone zaliczki. Czy po uchyleniu uchwały wspólnota powinna zwrócić zawyżone stawki właścicielom lokali użytkowych ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli TAK , to WM jest zobligowana do korekty zaliczek zgodnie z orzeczeniem, nadpłatę może zaliczyć na przyszłe zobowiązania ...
Ponieważ uchwała została uchylona, w pierwszej kolejności powinniście się zająć opracowaniem i przegłosowaniem nowej uchwały w sprawie zaliczek. Rozliczenie dokonanych wpłat zostawcie w spokoju, poczekajcie na koniec roku.
a jakie to ma znaczenie Sąd zakwestionował nowy zawyzony wmira więc naży wrócić do tych które obowiązywały , czy one wystarczą czy nie, nie ma to znaczenia , bo po roku obrachunkowym każdy właściciel dostanie rozliczenie i wtedy jednorazową wpłata dopłaci lub wspólnota zwróci mu nadpłaty z gonie z podjętymi uchwałami właścicieli lokali.
Co do uchylonej uchwały - należy podjąć nową uchwałę, zgodną z ustawą - o tym już pisałem.
Właściciele lokali użytkowych mogą zostać obciążeni zaliczkami wyższymi, niż to wynika z ich udziału (art. 12 ust. 3 uwl), ale tylko wtedy, jeżeli ich lokale generują wyższe koszty dla wspólnoty, np. częstsze sprzątanie, większe wydatki na bieżące naprawy i remonty, wyższe koszty ogrzewania (jeżeli wejście do lokalu jest z klatki schodowej) itp. Ale te podwyższone koszty trzeba udokumentować i udowodnić, że gdyby nie sposób korzystania z tych lokali, to tych kosztów wspólnota by nie miała.
Jeżeli, np. wskutek jej podjęcia osoba nabyła uprawnienia, np. zawarła umowę, to taka umowa nie będzie nieważna, o ile działała w dobrej wierze.
Odnośnie zaliczek, bo o to w tej sprawie chodzi, to właściciele mogą, np. podjąć nową uchwałę i je zwiększyć, ale np. w mniejszej wysokości, tak naprawdę nie wiemy jaka była przyczyna uchylenia. Wydaje mi się, że w tej kwestii powinna zapaść uchwała.
Dlaczego została podjęta uchwała o podwyższeniu opłat i dlaczego sąd ją uchylił?
Sąd uchylił uchwałę uzasadniając, że lokale użytkowe nie generują wiekszych kosztów niż lokale mieszkalne.
Teraz jest impas, bo uchwała, która istnieje w obrocie prawnym dotyczy ryczałtu dla lokali użytkowych a nowej nie ma.
Moim zdanie należy uchwalić jak najszybciej nową uchwałę z rozliczeniem udziałami dla wszystkich.
Na pewno rok 2012 można rozliczyć udziałami i nawet w przypadku zaskarżenia sprawa jest dla wspólnoty wygrana.
Na rozliczeniu udziałami roku 2012 bym poprzestał. Jeśli myślisz o korekcie wcześniejszych lat 2010 i 2011 to jest ryzyko z powodu wstecznej daty jej obowiązywania, więc najlepiej jak korekta udziałami za lata 2010 i 2011 będzie jako odrębna uchwała od tej na rok 2012-to na wypadek jej zaskarżenia.
Korekty robisz po upływie 6-tygodniowego terminu do zaskarżenia nowych uchwał.
Moim zdaniem podjąć nową uchwałę - aby wyrównać niedopłatę i na tym się zatrzymać, ale to wyrównanie nie może przekraczać 3 lat wstecz z powodu przedawnienia roszczeń.
Pieniądze się należą wstecz, właściciele muszą dopłacić, tylko ważna jest redakcja uchwały, nie można pisać bzdur w stylu:
"uchwała obowiązuje 3 lata wstecz.".
Trzeba napisać, że uchwała obowiązuje od podjęcia, a z treści uchwały ma wynikać obowiązek zapłaty 3 lata wstecz w związku z tym, że niedoszacowano zaliczek.
- jedna udziałami za 2012
- druga udziałami za 2010 i 2011
Ta pierwsza na pewno się ostanie w sądzie i nie będzie problemu ze znowu wracamy do tematu uchwały z ryczałtem.
Nowy doklejony: 12.11.12 23:06 nie trzeba nic wyrównywać, raz to zrobili i sąd uchylił, - tylko udziałami