rozdzielenie wspólnoty mieszkaniowej

arkadiuszarkadiusz Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Wolne tematy
Witam od nie dawna jestem przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej i od razu mam spore kłopoty a mianowicie : zarządzam budynkiem w którym jest założona wspólnota mieszkaniowa choć nie powinna ponieważ budynek jest dwu klatkowy i posiada dwie oddzielne działki gruntowe czyli każda klatka ma swoją działkę gruntową. Proszę o pomoc ponieważ nie wiem jak rozdzielić wspólnotę i na jakie przepisy się powołać przedstawiając to właścicielom. Dowiadywałem się trochę tu i tam i podobno musimy najpierw rozdzielić wszystkie media bo są jedne liczniki na klatkę A i Bi w końcu czy muszę mieć uchwałę na rozdzielenie mediów i sprawa najważniejsza kto za rozdzielenie mediów ma zapłacić wspólnota czy wodociągi lub energetyka ponieważ trzeba zamontować dodatkowe liczniki, filtry .

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Trudna sprawa -
    Wszelkie rozliczenia finansowe z przeszłości między obu wspólnotami powinny mieć formę umowy
    Najłatwiej byłoby, gdyby każda wm powołała zarząd, ale z takim mykiem, że wm nr 1 powołuje pana Janka i panią Helę a wm nr 2 powołuje panią Helę i pana Janka (czonek zarządu nie musi być członkiem wspólnoty).
    W takim myku są dwa zarządy w identycznym składzie i w praktyce tylko księgowość byście prowadzili oddzielnie
    A tak w ogóle to nie możesz udać, że o niczym nie wiesz? Jak do tej pory działało, to może niech dalej tak się toczy?

    zakładam, że wiesz, że we wspólnocie nie ma żadnych przewodniczących?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2012
    Koziorożko, a jak kiedyś pójdą do sądu z dłużnikiem to co wtedy i sąd, np. poprosi o wypis z kw? Uważam, że trzeba to uporządkować, tzn. powołać zarządy - np. w identycznym składzie, rozdzielić księgowość, nip, regon, itd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] arkadiusz:[/cite]Witam od nie dawna jestem przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej
    Tak funkcja nie występuje w strukturach wspólnoty mieszkaniowej
    [b]Art. 20.[/b]
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o [b]wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu.[/b] Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    
    zarządzam budynkiem w którym jest założona wspólnota mieszkaniowa choć nie powinna
    ponieważ budynek jest dwu klatkowy i posiada dwie oddzielne działki gruntowe czyli każda klatka ma swoją działkę gruntową.
    Proszę o pomoc ponieważ nie wiem jak rozdzielić wspólnotę i na jakie przepisy się powołać przedstawiając to właścicielom.
    na ustawę o własność lokali
    Dowiadywałem się trochę tu i tam i podobno musimy najpierw rozdzielić wszystkie media bo są jedne liczniki na klatkę A i Bi w końcu czy muszę mieć uchwałę na rozdzielenie mediów i sprawa najważniejsza kto za rozdzielenie mediów ma zapłacić wspólnota czy wodociągi lub energetyka ponieważ trzeba zamontować dodatkowe liczniki, filtry .
    a nie lepiej się połączyć i stworzyć jedną wspólnotę.
    Jest to trudne, bo muszą się zgodzić wszyscy właściciela lokali , ale chyba warto pod względem ekonomicznym
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Arkadiusz: ponieważ nie wiem jak rozdzielić wspólnotę i na jakie przepisy się powołać przedstawiając to właścicielom.
    Tu nic nie trzeba dzielić, faktyczny stan prawny jest taki, że jeśli są dwie różne działki gruntowe to są dwie różne wspólnoty.
    Najwięcej roboty jest dla księgowej, bo trzeba rozdzielić finanse.
    Media: najlepiej jak każdy budynek ma osobne liczniki główne, ale można zawrzeć też umowę między wspólnotami o podziale kosztów.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] arkadiusz:[/cite]jest założona wspólnota mieszkaniowa choć nie powinna ponieważ budynek jest dwu klatkowy i posiada dwie oddzielne działki gruntowe czyli każda klatka ma swoją działkę gruntową. Proszę o pomoc ponieważ nie wiem jak rozdzielić wspólnotę
    Uściślij, co przez to rozumiesz (a najlepiej sprawdź w księdze wieczystej http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html ):
    1) czy są to tylko działki gruntowe o różnych numerach geodezyjnych (wtedy jest jedna wspólnota),
    2) czy też mają one odrębne księgi wieczyste (wtedy prawnie są dwie wspólnoty, bo każda KW to inna nieruchomość).

    Działka to nie to samo, co nieruchomość.
    Ilość działek geodezyjnych niczego nie przesądza. Zarządzam nieruchomością, złożoną z 4 działek, ale wszystkie są w tej samej KW i jest jedna wspólnota. Inna WM ma grunt złożony z dwóch działek geodezyjnych.

    Nowy doklejony: 15.11.12 23:12
    Jeśli jednak rzeczywiście są to dwie nieruchomości, to w świetle prawa istnieją dwie wspólnoty.
    nie wiem jak rozdzielić wspólnotę i na jakie przepisy się powołać przedstawiając to właścicielom
    To jest ten przepis:
    Ustawa o własności lokali, art. 6:
    Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
    Jeżeli są różne KW dla obu działek, to te działki są odrębnymi nieruchomościami. Zatem właściciele lokali wchodzących w skład jednej nieruchomości (z jednej klatki) tworzą jedną wspólnotę, a właściciele lokali z drugiej nieruchomości tworzą drugą wspólnotę. Ci pierwsi nie mają udziałów w gruncie i częściach wspólnych budynku sąsiadów i na odwrót.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele mogą teraz zażądać rozliczeń wstecz,tzn. odrębnego rozliczenia każdej wspólnoty wstecz.W takiej sytuacji należałoby to zrobić trzy lata wstecz, ponieważ ewentualne roszczenia przedawniają się właśnie po takim okresie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Założyciel wątku zamiast odpowiedzieć na pytania, co pomogłoby wyjaśnić stan prawny, zakłada nowy wątek: LINK
    [cite] arkadiusz:[/cite]kto ma zapłacić za rozdzielenie mediów wspólnota czy wodociągi czy energetyka.
    Nie wierzę, że piszesz to serio. Co mają dostawcy do Waszych ewentualnych podziałów? Od kiedy to w ogóle koszt budowy przyłączy mediów pokrywają dostawcy?
    [cite] arkadiusz:[/cite]I w końcu na jaki przepis się powołać ponieważ z pewnych żródeł wiem że na art.3 pkt 3 Ustawy o własności lokali, a nie art 6.
    No, skoro już wiesz z "pewnych źródeł", to o co jeszcze pytasz?
    Art. 3.3 dotyczy obliczania udziałów, a nie tego, czy macie jedną wspólnotę, czy dwie. Owszem, jest to temat pokrewny, bo jeśli macie oddzielne księgi wieczyste na grunt, to właściciele lokali mają udziały tylko w swoim gruncie i częściach wspólnych swojej części budynku (swojej klatki), i właściciele z drugiej klatki podobnie (już o tym pisałem). Ale przez analizę udziałów do niczego nie dojdziesz, masz za małe doświadczenie.
    Art. 3.3 Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada...
    A Ty przecież nie wiesz, co w Waszym przypadku jest nieruchomością wspólną - jedna klatka schodowa, czy dwie.

    Najważniejsze to sprawdzić, co z tymi księgami. Ile ich jest - jedna na obie działki, czy dwie, dla każdej działki oddzielna.
    Sprawdziłeś to w przeglądarce KW? Podałem Ci linka.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.