Zaskarżenie uchwał wspólnoty

bogwiolbogwiol Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem w małej wspólnocie, tylko 2 mieszkania zarządzanej przez zewnetrznego zarzadcę. Sąsiad nie wyraził zgody na utworzenie funduszu remontowego, naprawy domofonu, naprawy dachu oraz wprowadzenia regulaminu dotyczącego części wspólnej. Z każdym opadem woda z dziurawego dachu zalewa 3 kondygnacje klatki schodowej i tworzy na parterze 2 cm głębokości kałużę. Nie chce sprzątać na klatce schodowej. Czy można te uchwały zaskarżyć do sądu i na czym oprzeć się przy usadnieniu wniosku?. Jak długo trwa sprawa w sądzie? Co się stanie gdy sąd uchyli te uchwały i czy będzie możliwy wtedy remont dachu oraz kto za niego zapłaci?

Komentarze

  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytaj ten wątek. Może tam znajdziesz odpowiedź na niektóre nurtujące Cię pytania.
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4531/jak-zaskarzyc-uchwale/#Item_2
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Macie 3 kondygnacje i tylko 2 lokale? Ile jest wszystkich lokali razem, wykupionych i niewykupionych? To ważne dla ustalenia, jaką jesteście wspólnotą (sprawdź art. 19 i art. 20 ustawy o własności lokali: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali ).
    Po co Wam zarządca do tak małej wspólnoty? Czy to jednostka gminna lub spółka komunalna, czy zarządca prywatny?

    W małych wspólnotach (do 7 lokali) nie podejmuje się uchwał, nie obowiązuje też art. 25 ustawy o własności lokali o możliwości zaskarżenia uchwały.
    Czy macie robione okresowe kontrole stanu technicznego budynku (przeglądy)? Powinny być robione co roku (tak zwany mały przegląd) i co 5 lat (duży przegląd). Jeżeli tak, to czy w protokołach są zalecenia w sprawie remontu dachu? Jeżeli jest zalecenie wykonania remontu, to znaczy, że remont jest konieczny. Wtedy masz podstawy, by żądać od sąsiada - również na drodze sądowej - udziału w kosztach naprawy dachu.

    Możesz zrobić remont na swój koszt (podstawa prawna: art. 209 kodeksu cywilnego: "Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa" http://kodeks-cywilny.org/II-wlasnosci-i-inne-prawa-rzeczowe/wlasnosc/wspolwlasnosc ), a potem wysłać wezwanie do zapłaty drugiemu właścicielowi / pozostałym właścicielom na kwotę, która wynika z jego / ich udziału w nieruchomości wspólnej. Jeżeli nie zapłaci, złóż w sądzie pozew o nakaz zapłaty, a potem wniosek o egzekucję do komornika.
  • Opcje
    bogwiolbogwiol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Od dachu 3 kondygnacje:strych, I piętro, gdzie mieszkam i parter sąsiada. W przeglądzie rocznym, który przeprowadził prywatny zarządca, jest wskazany remont dachu. W aktach notarialnych lokali jest zapisane, że tworzymy wspólnotę. Sąsiad nie chce partycypować w kosztach, stąd prywatny zarządca. Chciałby sam zrobić remont dachu i żebym mu zapłaciła. Niestety jest strasznym partaczem i niechlują, po prostu bardzo by chciał sobie przyrobić, ale nic nie umie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.