Małe wspólnoty mieszkaniowe

gość3gość3 Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jesteśmy małą wspólnotą - 6 lokali na nieruchomości 0,11 ha. Chcę postawić "blaszak" 3m x 5,5 m nie związany trwale z gruntem. Jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody," nie bo nie". Czy jest możliwość zgłoszenia tej budowli do Starostwa bez jego zgody?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteśmy małą wspólnotą - 6 lokali
    Jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody," nie bo nie".
    masz to na piśmie że czterech się zgadza ? ich oświadczenia ?

    Z kodeksu cywilnego
    [b]Art. 199.[/b] Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli
    
    
    [b]Art. 202.[/b] Jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
    
  • Opcje
    gość3gość3 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam na piśmie zgodę czterech właściecie, w jakim sądzie należy złożyć sprawę do rozstrzygnięcia, i w jakim terminie może być rozstrzygnięta?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w jakim sądzie należy złożyć.
    W sądzie rejonowym.
    w jakim terminie może być rozstrzygnięta
    Bóg raczy wiedzieć. Jesteśmy w Polsce.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy Ty chcesz postawić sobie garaż nie płacąc nic do wspólnoty? Czy też będziesz płacić za dzierżawę.
    Jeśli chcesz za darmo, to wg mnie tamten w sądzie wygra.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gość3:[/cite]Czy jest możliwość zgłoszenia tej budowli do Starostwa
    Budowa blaszanego garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zgłoszenie nie wystarczy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] gość3:[/cite]Mam na piśmie zgodę czterech właściecie,
    w jakim sądzie należy złożyć sprawę do rozstrzygnięcia,
    i w jakim terminie może być rozstrzygnięta?
    Najpierw w rejonowym ....kiedy nastąpi rozstrzygnięcie ...???? to zależny od ruchliwości sądu...
    a proponowałeś zwarcie umowy na najem części wspólnych i jakieś pożytki wspólnocie za postawienie tego blaszaka np. 50 zł/m-c netto? minus twój udział...
  • Opcje
    gość3gość3 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli pozwolenie na budowę, co z tymi blaszakimi, które stoją wokół i nawet nie zgłaszali do Starowstwa. Jetem ciekaw ile i gdzie wydano pozwolen na budowę "blaszaka". Wiem, iż jest takie orzecznictwo, ale chyba nie wszystkich dotyczy.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zrobisz co zechcesz, ale od nas się możesz dowiedzieć tylko tego jak wygląda prawo.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Zrobisz co zechcesz, ale od nas się możesz dowiedzieć tylko tego jak wygląda prawo.
    Hmmm , myślę, że praktycznego załatwienia sprawy też ....
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Złapałes mnie za słowa. Chodziło mi o to, że nie przeczyta porady jak łamać prawo.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2012
    Pozwolenie na budowę jest rzeczywiście potrzebne.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku NSA z dnia 7 listopada 2007 roku, sygn. akt: II OSK 1443/06:


    "Fundamentalną dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy kwestią było czy postawienie blaszanego garażu wymagało pozwolenia na budowę, a także czy jego usytuowanie naruszało przepisy § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych i to w sposób powodujący, iż niemożliwym było doprowadzenie tego obiektu do stanu zgodnego z przepisami... Zauważyć w związku z powyższym należy, że o tym kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę czy zgłoszenie decyduje treść art. 29 i 30 -Prawa budowlanego. Tak więc okoliczność czy blaszany garaż był trwale związany z gruntem czy też nie, nie ma przesądzającego znaczenia. Jest poza sporem, że garaż blaszany stanowi obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b - Prawa budowlanego. Usytuowanie jego nie będzie wymagało pozwolenia na budowę jedynie wówczas, gdy spełniać on będzie warunki wynikające z treści art. 29 ust. 1 i 2 - Prawa budowlanego.W niniejszej sprawie tego rodzaju sytuacja nie zachodzi. Żadna z przesłanek wymienionych w art. 29 i 30 - Prawa budowlanego, zwalniająca od uzyskania pozwolenia na budowę (zgłoszenia) nie zaistniała w niniejszej sprawie. Nawet gdyby założyć, że przedmiotowy garaż jest obiektem o charakterze tymczasowym, to nie można zaliczyć go do eksponatów wystawowych (art. 29 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy) nie jest też obiektem przeznaczonym do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych (art. 29 ust. 1 pkt 24 cyt. ustawy), jak również obiektem tymczasowym przewidzianym do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 cyt. ustawy). Tak więc postawienie przedmiotowego obiektu wymagało uprzedniego uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Bez znaczenia, jak to już wyżej zaznaczono, było czy pozostawał on trwale związany z ziemią czy też nie."


    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1181-ii-osk-144306-garaz-blaszany-z-pozwoleniem-na-budowe

    Ponadto trzeba jeszcze rozważyć czy są warunki do postawienia takiego garażu, mam na myśli powierzchnię wspólnej działki.

    Nowy doklejony: 21.11.12 14:41
    Art. 199 kodeksu cywilnego wymaga, aby z wnioskiem o rozstrzygnięcie wystąpili właściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, ponieważ to sprawa przekraczająca zakres zwykłego zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.