Małe wspólnoty mieszkaniowe
gość3
Użytkownik
Jesteśmy małą wspólnotą - 6 lokali na nieruchomości 0,11 ha. Chcę postawić "blaszak" 3m x 5,5 m nie związany trwale z gruntem. Jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody," nie bo nie". Czy jest możliwość zgłoszenia tej budowli do Starostwa bez jego zgody?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Z kodeksu cywilnego
Jeśli chcesz za darmo, to wg mnie tamten w sądzie wygra.
a proponowałeś zwarcie umowy na najem części wspólnych i jakieś pożytki wspólnocie za postawienie tego blaszaka np. 50 zł/m-c netto? minus twój udział...
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku NSA z dnia 7 listopada 2007 roku, sygn. akt: II OSK 1443/06:
"Fundamentalną dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy kwestią było czy postawienie blaszanego garażu wymagało pozwolenia na budowę, a także czy jego usytuowanie naruszało przepisy § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych i to w sposób powodujący, iż niemożliwym było doprowadzenie tego obiektu do stanu zgodnego z przepisami... Zauważyć w związku z powyższym należy, że o tym kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę czy zgłoszenie decyduje treść art. 29 i 30 -Prawa budowlanego. Tak więc okoliczność czy blaszany garaż był trwale związany z gruntem czy też nie, nie ma przesądzającego znaczenia. Jest poza sporem, że garaż blaszany stanowi obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b - Prawa budowlanego. Usytuowanie jego nie będzie wymagało pozwolenia na budowę jedynie wówczas, gdy spełniać on będzie warunki wynikające z treści art. 29 ust. 1 i 2 - Prawa budowlanego.W niniejszej sprawie tego rodzaju sytuacja nie zachodzi. Żadna z przesłanek wymienionych w art. 29 i 30 - Prawa budowlanego, zwalniająca od uzyskania pozwolenia na budowę (zgłoszenia) nie zaistniała w niniejszej sprawie. Nawet gdyby założyć, że przedmiotowy garaż jest obiektem o charakterze tymczasowym, to nie można zaliczyć go do eksponatów wystawowych (art. 29 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy) nie jest też obiektem przeznaczonym do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych (art. 29 ust. 1 pkt 24 cyt. ustawy), jak również obiektem tymczasowym przewidzianym do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 cyt. ustawy). Tak więc postawienie przedmiotowego obiektu wymagało uprzedniego uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Bez znaczenia, jak to już wyżej zaznaczono, było czy pozostawał on trwale związany z ziemią czy też nie."
Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1181-ii-osk-144306-garaz-blaszany-z-pozwoleniem-na-budowe
Ponadto trzeba jeszcze rozważyć czy są warunki do postawienia takiego garażu, mam na myśli powierzchnię wspólnej działki.
Nowy doklejony: 21.11.12 14:41
Art. 199 kodeksu cywilnego wymaga, aby z wnioskiem o rozstrzygnięcie wystąpili właściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, ponieważ to sprawa przekraczająca zakres zwykłego zarządu.