hydrofornia spółdzielni a wspólnota mieszkaniowa

mr2owamr2owa Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam. Chcemy odejść od spółdzielni. Mamy 51% udziałów lokali z odrębną własnością . Na 1 spotkaniu za wyodrębnieniem się od spółdzielni było 30 głosów z 40 .Byliśmy w spółdzielni i okazało się , że
- fundusz remontowy mamy na minusie ( 12 000)
- ostatnia 5 latka była w 2011 r. i wyszła ok.
- zadłużenie budynku wynosi 50 000 z czego 15 000 stanowi dług lokali wyodrębnionych
Problem w tym , że okazało się , że mamy wspólną hydrofornie z innymi blokami - należącymi do administracji . Pan dyrektor w administracji orzekł, że hydrofornia została wybudowana przez spółdzielnie i w związku z tym jeśli chcemy się odłączyć to musimy sobie sami wybudować własną hydrofornię . Nie wiemy co z tym fantem zrobić , bo mamy wrażenie jakby spółdzielnia miała nas w garści . Proszę pomóżcie. :devil:

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pan dyrektor w administracji orzekł, że hydrofornia została wybudowana przez spółdzielnie i w związku z tym jeśli chcemy się odłączyć
    to musimy sobie sami wybudować własną hydrofornię . Nie wiemy co z tym fantem zrobić , bo mamy wrażenie jakby spółdzielnia miała nas w garści

    Jakiej garści .... wybudujcie własna Hydrofornię i po krzyku ... a jak nie to siedźcie pod miotłą SM
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli s-nia ma dług 35 tys. zł? Sporo remontów można by zrobić
    Za usługi hydrofora wspólnota mogłaby s-ni płacić, tak jak płaci np. wodociągom, elektrowni itp.
    Ja bym nie robiła rewolucji, tylko wolniej
    Powołajcie wspólnotę z zarządem właścicielskim i wybierzcie s-nię jako administratora
    Po roku będziecie wiedzieli na czym naprawdę stoicie
  • Opcje
    mr2owamr2owa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Super. Tylko mamy na wstępie 0 na koncie a hydrofornia kosztuje z pewnością sporo.A właśnie może ktoś się orientuje w kosztach wybudowania i podłączenia nowej hydroforni. ?

    Nowy doklejony: 21.11.12 09:03
    No tak, ale my mamy wspólnotę z mocy prawa od 3 lat czyli od momentu jak 1 lokal stał się odrębną własnością. Teraz chcemy zmienić sposób zarządzania , więc musimy przejść przez głosowanie , notariusza , podpisać na nowo wszystkie umowy itd. Jesteśmy największą spółdzielnią w regionie a co za tym idzie i bardzo , bardzo wielu mamy " pracowników" , dyrektorów ..... więc siedzenie pod ich zarządem nic nie da.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mr2owa:[/cite]Pan dyrektor w administracji orzekł, że hydrofornia została wybudowana przez spółdzielnie i w związku z tym jeśli chcemy się odłączyć to musimy sobie sami wybudować własną hydrofornię . Nie wiemy co z tym fantem zrobić , bo mamy wrażenie jakby spółdzielnia miała nas w garści
    Ja mam inne wrażenie. Wg mnie, jak się odłączycie, to wy będziecie mieć spółdzielnię w garści. Rozumiem, że hydrofornia jest w pomieszczeniu w Waszym budynku? Czy może jest to odrębny, wolnostojący budynek przeznaczony wyłącznie na hydrofornię? Panu dyrektorowi proszę uprzejmie powiedzieć, że chcecie wybudować własną hydrofornię, a tę, którą macie, niech zabiera do siebie i postawi w swoim gabinecie.

    Hydrofornia jest bardzo tania. Dzisiejsze zestawy hydroforowe nie mają nic wspólnego z dawnymi hydroforniami. To są urządzenia kompaktowe na ramie stalowej, składające się z dwóch, trzech pomp (czasem nawet z jednej, a czasem z większej ilości) i szafki sterującej. Do tego czujnik ciśnienia na przewodzie tłocznym i skromne przeponowe naczynie wzbiorcze. Całość ma wymiary takie, że mieści się przez drzwi i może stać w naprawdę małym pomieszczeniu. Widzę tu zatem dodatkowe korzyści, jak np. uwolnienie powierzchni i redukcję hałasu. Ponadto, nowoczesne zestawy są wyposażone w przemienniki częstotliwości, dzięki czemu uzyskujemy płynną regulację prędkości obrotowej wirników pomp, co przynosi oszczędności energii, bo mamy płynne dopasowanie wydajności do zapotrzebowania na wodę.

    Ech, aż mi się chce złożyć Ci ofertę na dostawę i montaż takiego zestawu, ale niestety...

    Odnośnie kosztów - to zależy od wymaganej wydajności zestawu i wymaganego ciśnienia, a także od ilości pomp i wyposażenia. Nie można podać ceny, nie znając szczegółów, podobnie, jak nie można odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje samochód. : ).

    Pozdrawiam serdecznie.
  • Opcje
    mr2owamr2owa Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Hydrofornia jest w osobnym budynku. A nasz blok to wieżowiec 11 piętrowy - 90 lokali. Ale rzeczywiście po spłaceniu ewentualnego kredytu ( bo mamy 0 na funduszu ) ta inwestycja się będzie opłacała .:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Są banki, które oferują kredyty dla wspólnot na remonty i inwestycje na korzystnych warunkach, również bez wkładu własnego (100% wartości inwestycji). Poszukaj w internecie informacji na ten temat, zadzwoń do kilku większych banków (na przykład: PKO BP, ING Bank Śląski, Kredyt Bank) i poproś o przesłanie symulacji.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mr2owa:[/cite]Hydrofornia jest w osobnym budynku.
    A więc mamy kwestię nie tylko własnej hydroforni, ale również własnego przyłącza wodociągowego. Ale to jest do zrobienia. Jeśli wydobędziesz od pana dyrektora aktualne parametry zasilania dla waszego budynku, to możemy coś wstępnie na szybko zaprojektować. : )

    Na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się ani sekundy. Należy zacząć od udania się do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego i wystąpić o zapewnienie dostawy wody oraz o warunki przyłączenia do sieci wod-kan. Zresztą, jeśli myślicie o odłączeniu się od spółdzielni, to docelowo i tak trzeba będzie zawrzeć nowe umowy z operatorami/dostawcami mediów.

    A w międzyczasie poczytaj o zestawach hydroforowych:
    http://www.hydro-vacuum.com.pl/index.php?modul=produkty&wyrob=ZHA_do

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No tak, ale my mamy wspólnotę z mocy prawa od 3 lat czyli od momentu jak 1 lokal stał się odrębną własnością.
    Jesteś pewna? Bo ja sporo czytałam o tym, jak s-nie mieszkaniowe rękami i nogami bronią się przed powstaniem wspólnot.
    Macie swój NIP, regon i własne konto bankowe?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Koziorozka ma rację - w SM to nie działa. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa dopiero wówczas, gdy ostatni lokal zostanie wyodrębniony.
    Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych:
    Art. 26. 1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.
    Wystarczy, ze SM zachowa sobie 1 lokal i WM nie powstanie z automatu nigdy. Wówczas trzeba podjąć uchwałę większością udziałów w NW, że właściciele lokali chcą, żeby do zarządu nieruchomością wspólną oraz do ich praw i obowiązków stosowały się przepisy ustawy o własności lokali. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, będą Was obowiązywała uwl w całym zakresie.

    Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych:
    Art. 241. 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali.

    2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie narusza przysługujących członkom spółdzielni spółdzielczych praw do lokali.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak więc radzę zapomnieć na chwilę o hydroforni i innych technicznych sprawach i skupić się na powołaniu wspólnoty, notariuszu i wyborze administratora.
    Nie wierzę, że s-nia z dnia na dzień odetnie wam wodę, to takie pogróżki, żebyście się przestraszyli
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale jak już będzie wspólnota, notariusz i wybrany administrator, to wrócimy do hydroforni i innych technicznych spraw? : )
  • Opcje
    mikarmikar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do tematu hydroforni przydac się może producent http://www.komnino.com.pl z którego korzystała nasza wspólnota... sprawdz, czy dla Was moze byc atrakcyjna oferta.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    producentów hydroforni jest jak psów, ponieważ zestawy hydroforowe w dzisiejszych czasach produkuje się w przydomowych garażach.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.