okres ochronny i eksmisja

jailerjailer Użytkownik
edytowano listopada 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie .Wspólnota wykupiła mieszkanie zlicytowane za długi.dodam że mieszkanie jest w bloku zarządzanym przez wspólnotę daliśmy czas na wyprowadzkę ale oni tłumaczą się że nie mają gdzie się wyprowadzić i powołują się na okres ochronny. Z pewnego żródła wiem że są współwłaścicielami części innego mieszkania{w spadku}. Moje pytanie czy w tym wypadku obowiązuje ich okres ochronny.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawdziłeś na http://www.elektroniczne-ksiegi-wieczyste.pl/ że na pewno są współwłaścicielami?
    Do eksmisji i tak komornik ci będzie potrzebny
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksmisja - to jemu trzeba wskazać tę współwłasność, bo sam może jej nie znaleźć
    Jak w okresie ochronnym można eksmitować do noclegowni i schroniska, to chyba tym bardziej do współwłasności...
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co mi wiadomo okres ochronny dotyczy lokatorów, którzy podlegają ustawie o ochronie praw lokatorów. Ustawa ta uznaje za lokatora najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] jailer:[/cite]Wspólnota wykupiła mieszkanie zlicytowane za długi.
    Toście wdepnęli .... cwaniak.gif
    Za czyje środki finansowe Wspólnota kupiła ten lokali - z pożytków?
    czy to jest podstawowym zadaniem wspólnoty - obrót nieruchomościami ?

    Teraz będą same kłopoty . Pazerność nie popłaca ....Zachciało się Wam spółdzielczości we wspólnocie to teraz macie .... cwaniak.gif
    daliśmy czas na wyprowadzkę ale oni tłumaczą się że nie mają gdzie się wyprowadzić
    a dodatek jesteście na bakier z prawem , nie znacie ustawy o własności lokali ....

    Art. 16.
    2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
    sami wszystkiego nie zrobicie .... teraz zaczną się "wydatki" i kupa roboty , aby niechcianych "lokatorów "
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Lokal zamienny to zupełnie co innego, niż lokal socjalny albo pomieszczenie tymczasowe.
    Definicje: http://www.lokatorzy.pl/prawo/lokal-socjalny-lokal-zamienny-i-pomieszczenie-tymczasowe-podstawowe-informacje-prawne
    Przepis art. 16 odmawiający właścicielowi, którego lokal został sprzedany, prawa do lokalu zamiennego uważam za zbędny - prawo to i tak nie ma zastosowania w takiej sytuacji.

    Były właściciel lokalu zlicytowanego (niekoniecznie w trybie art. 16 - prościej w drodze egzekucji z lokalu na mocy przepisów kpc) może uzyskać prawo do lokalu socjalnego (decyduje o tym sąd), a na pewno ma prawo - jak każdy eksmitowany - do pomieszczenia tymczasowego.

    Wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku zapewnić pomieszczenia tymczasowego - jest to obowiązek gminy. Jeżeli gmina takiego pomieszczenia nie wskaże w ciągu 6 miesięcy, to po tym okresie komornik dokona eksmisji dłużnika do noclegowni. Jeżeli podczas zamieszkiwania dłużnika w lokalu nie będzie on płacił czynszu wspólnocie (zazwyczaj tak jest z osobami oczekującymi eksmisji), wspólnota może odzyskać te pieniądze, występując do gminy o wypłatę odszkodowania z tytułu niezapewnienia pomieszczenia tymczasowego, przez co wspólnota poniosła stratę.

    Nowy doklejony: 23.11.12 08:25
    [cite] jailer:[/cite]Wspólnota wykupiła mieszkanie zlicytowane za długi.
    Nieruchomość została zakupiona do majątku wspólnego właścicieli lokali, czy do majątku odrębnego wspólnoty mieszkaniowej jako osoby ustawowej?
    Czy licytacja odbyła się na wniosek wspólnoty jako wierzyciela?
    [cite] jailer:[/cite]Moje pytanie czy w tym wypadku obowiązuje ich okres ochronny.
    Uważam, że nie. Zgadzam się z opinią Formozy - okres ochronny nie dotyczy zlicytowanych właścicieli lokali, lecz lokatorów.
    Były właściciel otrzymuje pieniądze z licytacji lokalu, po potrąceniu długu i kosztów egzekucji. Ma więc środki, by wynająć mieszkanie. Poza tym ma jakieś dochody (źródło utrzymania), z których może pokrywać czynsz najmu.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Aby eksmitować trzeba mieć wyrok eksmisyjny.
    Zatem należy złożyć pozew eksmisyjny.
    Jak będziecie mieć wyrok należy udać się do komornika.

    PS. Zrobiliście bardzo dobrze, że wykupiliście to mieszkanie. Po eksmisji sprzedacie je i odzyskacie długi.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Toście wdepnęli ....
    Za czyje środki finansowe Wspólnota kupiła ten lokali - z pożytków?
    czy to jest podstawowym zadaniem wspólnoty - obrót nieruchomościami ?
    Nie sądzę aby wspólnota postąpiła nieprawidłowo wykupując to mieszkanie. Ja nawet pokusił bym się o stwierdzenie, że takie działanie charakteryzuje dobrego gospodarza nieruchomości.:bigsmile:
  • Opcje
    jailerjailer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mieliśmy innego wyjścia tylko wykupić mieszkanie. Poprzedni i jeszcze "mieszkający'' lokatorzy nie płacili za nic zadłużenie rosło więc doszliśmy do wniosku że lepiej jak ich wykupimy . zdając sobie sprawę z problemów ale leprze to niż rosnący dług.O własności do innego lokalu dowiedziałem się przez przypadek,księga wieczysta jest nadal na nieżyjącego właściciela.Pewnie specjalnie nic z tym nie robią.Nasze prawo rzeczywiście chroni ludzi drwiących sobie z niego.Będziemy walczyć o swoje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Formoza:[/cite]
    Toście wdepnęli ....
    Za czyje środki finansowe Wspólnota kupiła ten lokali - z pożytków?
    czy to jest podstawowym zadaniem wspólnoty - obrót nieruchomościami ?
    Nie sądzę aby wspólnota postąpiła nieprawidłowo wykupując to mieszkanie.
    Ja nawet pokusił bym się o stwierdzenie, że takie działanie charakteryzuje dobrego gospodarza nieruchomości.:bigsmile:
    dobani.gifTo źle sądzisz Formoza ... w teorii wszytko się sprawdza ( patrz gry komputerowe) .... nawet to, że "idiota nie jest idiotą, tylko terrorystą"...glupek.gif
    Jak już tak coś "sądzisz" to możne napiszesz mi skąd na to Wspólnota wzięła , te 180 - 300 tyś. zł ( nie mylić z kasą, z rzutką właścicieli lokali) .... wzięła kredyt ?, ma dochody z pożytków?
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hmmm.
    Nie wiem skąd wzięli. Fakt jest faktem że kupili.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] Formoza:[/cite]Hmmm.
    Nie wiem skąd wzięli.
    Fakt jest faktem, że kupili.
    jak nie wiesz, to nie sądź ... że jest dla WM najlepsze wyjście ... analizy trzeba robić od źródła, a nie końcowych efektów...
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Szczerze ci powiem że teraz cię nie rozumiem...
    Wspólnota wykupiła to mieszkanie co jest faktem niezaprzeczalnym a skąd mieli na to pieniądze to już tego nie rozkminiam. No mieli i już. Czego tu się dopatrywać?? Nie analizujemy tu przecież kwestii tego typu skąd mieli na to kasę i kto powziął taką decyzję o zakupie lokalu.
    Mówimy o okresie ochronnym.
    Gdyby jailer założył wątek "Czy wspólnota może kupić nieruchomości" była by inna dyskusja.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] Formoza:[/cite]Szczerze ci powiem że teraz cię nie rozumiem...
    to nie jest dla mnie czymś odkrywczym ...
    Wspólnota wykupiła to mieszkanie co jest faktem niezaprzeczalnym a skąd mieli na to pieniądze to już tego nie rozkminiam.
    No mieli i już.
    to jest błędne założenie .... mieli i już ... dalsza analiza staje nieuprawniona , bo to tylko bicie piany ....

    Uważam, że jak "kupi mieszkanie" ( WM) to stali się wynajmującymi i obowiązuje ich ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych,
    niezależnie czy umowa jest spisana na papierze czy nie ( bezumowny najem), Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, resztę możesz sam dośpiewać ....

    Gdyby jailer założył wątek "Czy wspólnota może kupić nieruchomości" była by inna dyskusja.
    On coś podobnego już założył tylko po co?
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4558/cd-eksmisji/#Item_0
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    o jest błędne założenie .... mieli i już ... dalsza analiza staje nieuprawniona , bo to tylko bicie piany ....
    Dokładnie tak :bigsmile:
    Uważam, że jak "kupi mieszkanie" ( WM) to stali się wynajmującymi i obowiązuje ich ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych,
    niezależnie czy umowa jest spisana na papierze czy nie ( bezumowny najem), Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, resztę możesz sam dośpiewać ....
    Przeczytaj jeszcze raz proszę wypowiedź Posesji i koziorożki
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    Przeczytaj jeszcze raz proszę wypowiedź Posesji i koziorożki
    Formoza ty jak pasikonik , szarańcza, jak jeden temat ci nie pasujesz, to skaczesz na drugi . Oni piszą cytując regułki, a nie analizują sytuacji, że Wspólnota stała się wynajmującym ...i konsekwencji z tego płynących ...
    Ja już napisałem wcześniej co o tym sądzę
    Toście wdepnęli ....
    ... reszta, co by nie napisać, będzie biciem piany.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    O konsekwencjach napisałem: w najgorszym razie wspólnota będzie musiała znosić niechcianego lokatora przez pół roku.
    Zakładam, że wyrok eksmisyjny już jest, skoro autor wątku pyta o okres ochronny przy eksmisji.
    Koszty - a raczej brak wpływów z opłat za mieszkanie - są do odzyskania w drodze powództwa przeciwko gminie o odszkodowanie.
    Wspólnota może też już teraz sprzedać mieszkanie, wraz z dzikim lokatorem - wtedy eksmisja będzie problemem następnego właściciela lokalu.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formoza ty jak pasikonik , szarańcza, jak jeden temat ci nie pasujesz, to skaczesz na drugi . Oni piszą cytując regułki, a nie analizują sytuacji, że Wspólnota stała się wynajmującym ...i konsekwencji z tego płynących ...
    Ja staram się utrzymać w temacie: "OKRES OCHRONNY"
    . Nie zastanawiam się skąd wspólnota miała na wykup mieszkania pieniądze bo to ich sprawa. Mieli możliwość wykupienia tego lokalu za cenę odpowiednią dla nich to chwała im i zrobili to ponieważ mieli takie prawo. Wybiegasz daleko poza temat więc przydomek "pasikonik" pasuje do ciebie lepiej. Szarańcza zresztą też ponieważ w każdym temacie jest ciebie pełno.
    Popieram wypowiedz Posesji i koziorożki i nie interesuje mnie to czy jesteś z tego zadowolony czy nie. Napisałem ci że zakopuję toporek wojenny z tobą ponieważ kłótnie na forum nie są wskazane i skutkują usuwaniem wypowiedzi przez Admina. Proszę cię nie wszczynaj niepotrzebnej walki i głupich sporów i nie obrażaj innych tylko dlatego że są zarządcami z czego osobiście jesteś niezadowolony.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota miała prawo to zrobić, chciała to zrobić i zrobiła.
    KROPKA.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.