Grudzień -piec wyłączony .zimno brak możliwości ogrzania mieszkania.

szczypiorszczypior Użytkownik
edytowano grudnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Serdecznie!
Mieszkam w małej wspólnocie mieszkaniowej od kilku lat.Z sąsiadami zawsze się dogadywaliśmy i wspólnie działaliśmy na rzecz naszej wspólnoty. Około roku temu wprowadził się nowy lokator.Teraz okazało się że nawy właściciel od momentu zamieszkania nie opłacał czynszu,ogrzewania itp.Obecnie wspólnota nie ma pieniędzy na zakup oleju i wczoraj został wyłączony piec a jest grudzień.Nie wiemy w jaki sposób ściągnąć należność od nieuczciwego lokatora a chcę tu nadmienić iż zużycie ciepła przez niego jest przynajmniej trzykrotnie większe niż moje.Ponadto widzieliśmy że sam ściągnął podzielniki ciepła na kaloryferach ale nie wiemy w jaki sposób można to sprawdzić i udowodnić. Dwa lata temu w budynku zamieszkiwały 4 rodziny i poszło 65 tyś jednostek ciepła a w ubiegłym roku przy 5 rodzinach zaledwie 18 tyś jednostek ale za to dwa razy więcej oleju spaliliśmy.
Sąsiad nas oszukuje,okrada.Proszę o pomoc !!!!!:cry:

Komentarze

  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piszesz nieprawdę. Sąsiad Was nie okrada, Wy dajecie się okradać. A to jest różnica.przeczytaj sobie dział kc - współwłasność. Pogadamy.
  • Opcje
    szczypiorszczypior Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź jednak kc przeczytałam cały.Wszystko niby jest ok jednak sąsiad nie reaguje na żaden monit o spłatę zadłużenia i ogólnie ma wszystko w nosie a my teraz siedzimy w zimnym mieszkaniu.I co mi po
    kodeksie cywilnym my se możemy gadać i dyskutować a on i tak swoje robi.Iść do sądu? Jak trzeba będzie to pójdziemy ale ja potrzebuję pomocy już. Nie stać mnie na założenie za sąsiada kolejne 4000 zł na zakup oleju.
    Do mieszkania nas nie chce wpuścić aby sprawdzić instalacje grzewcze i jak na razie nie jesteśmy w stanie mu nic udowodnić.Ja się pytam o sposób realnego załatwienia sprawy bo sąd to chyba ostateczność.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    sąd to chyba ostateczność
    Sąd to jedyny bat na bezkarnych pasożytów. Nie chodzi tu o sąd ostateczny, tylko rejonowy. :smile:
    Ja się pytam o sposób realnego załatwienia sprawy
    Zlikwidować podzielniki i przyjąć inne zasady rozliczania kosztów ciepła, np. wg stawki za 1m2. Skierować pozew do sądu o nakaz zapłaty przeciwko właścicielowi – pasożytowi, który żyje na Wasz koszt. Pozew nie wymaga zgody wszystkich właścicieli, jest to czynność zwykłego zarządu, w małej wspólnocie (do 7 lokali) wystarczy zgoda większości właścicieli (posiadających ponad 50% udziałów). Do długu doliczyć odsetki ustawowe i sumę tych kwot podać jako wartość przedmiotu sporu (należność główna i skapitalizowane odsetki). Wnieść o zasądzenie odsetek ustawowych od tej kwoty, począwszy od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. W pozwie wnieść o obciążenie dłużnika kosztami postępowania sądowego i kosztami zastępstwa prawnego (wynagrodzenie prawnika). W razie niespłacenia długu przez dłużnika, skierować wniosek do komornika o egzekucję nakazu zapłaty z wynagrodzenia (renty, emerytury) albo z lokalu (licytacja komornicza). Jak pasożyt wyląduje w noclegowni, to zrozumie, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

    Bez załatwienia tej sprawy, co roku będziecie mieli ten sam problem.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Posesja - z ust mi to wyjąłeś.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2012
    Warto też podjąć uchwałę w sprawie naliczania odsetek maksymalnych.

    "Zgodnie z brzmieniem art. 15 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. termin wnoszenia opłat na pokrycie kosztów zarządu to dziesiąty dzień każdego miesiąca. W przypadku opóźnień w płatnościach wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo naliczania odsetek ustawowych, które od dnia 15.12.2008 r. wynoszą 13 procent w skali roku. Właściciele lokali mogą ponadto podjąć uchwałę o ich podwyższeniu, nawet do 25 procent (odsetki maksymalne)."

    Więcej na ten temat w artykule "Jakie odsetki może uchwalić wspólnota mieszkaniowa" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/494-jakie-odsetki-moze-uchwalic-wspolnota-mieszkaniowa


    Wzór uchwały w sprawie naliczania odsetek:

    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/684-uchwala-w-sprawie-ustalenia-wysokosci-i-sposobu-naliczania-odsetek-od-nieterminowych-platnosci-

    Więcej na temat windykacji:

    http://www.zarzadca.pl/component/multicategories/category/108-windykacja-zaliczek
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca:
    Właściciele lokali mogą ponadto podjąć uchwałę o ich podwyższeniu, nawet do 25 procent (odsetki maksymalne).
    A nawet powyżej 25% - wszystko zależy od stopy lombardowej NBP, ponieważ odsetki maksymalne wynoszą 4-krotność stopy kredytu lombardowego NBP. Jeżeli ta stopa będzie ustalona przez NBP na poziomie 7,5% (było tak w 2008 roku), to odsetki maksymalne wyniosą 30% w stosunku rocznym. Dlatego w uchwale nie należy podawać konkretnej stopy oprocentowania (24 czy 25%), ponieważ to się zmienia kilka razy w roku, lecz należy używać zwrotu " czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP" albo po prostu "odsetki maksymalne".
    Zarządca:
    Od 10 maja 2012 procent stopy kredytu lombardowego wynosi 6,25 ; odsetki maksymalne nie mogą więc przekroczyć 25 procent w stosunku rocznym.
    Od 08.11.2012 stopa lombardowa wynosi 6,00%, czyli odsetki maksymalne nie mogą przekroczyć 24% rocznie.
  • Opcje
    szczypiorszczypior Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi bardzo mi pomogliście i od poniedziałku zaczniemy wspólnie z innymi współmieszkańcami przygotowywać się do złożenia pozwu do sądu.Jednak prosiłabym jeszcze o jedną podpowiedź w jaki sposób można wyliczyć (obliczyć )na ile nas sąsiad oszukał kradnąc przez cały rok nam ciepło.Udowodnić że kradł to chyba można bo podzielniki mają jakąś możliwość sprawdzenia czy było przy nich coś kombinowane.Sąsiad mieszka w sumie od stycznia 2011 r.i nawet nie mamy do czego porównać jego zużycie.Bo przecież za ten przekręt też byśmy chcieli odzyskać pieniądze.
    Jeśli chodzi o wyliczanie ciepła za metry to u nas nie wchodzi w rachubę ponieważ ja mam mieszkanie poniżej 2.20 a sąsiedzi prawie 3 m,niektóre mieszkania mają skosy a inne takie wykusze w sumie nie wiem nawet jak to nazwać.Gdyby mieszkania były mniej więcej takie same to ok.Kilka lat temu tak rozliczaliśmy ale okazało się że ja płaciłam dużo za dużo za ogrzewanie niż obecnie.Chyba że rozliczenie od kubatury mieszkania.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa Prawo energetyczne przewiduje możliwość rozliczania kosztów ogrzewania w zależności od kubatury lokalu.
    W Waszym przypadku to lepsze rozwiązanie, niż od powierzchni.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szczypior, czy zużycie według podzielników rozliczacie sami, czy robi to firma zewnętrzna?
    Jakie reguły są u was stosowane gdy podzielniki w mieszkaniu są uszkodzone?
  • Opcje
    szczypiorszczypior Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podzielniki rozlicza nam firma ISTA z Wrocławia my tylko podajemy koszty zakupu oleju,przegląd pieca itp. a oni to wszystko zbierają do kupy i rozliczają. Firma rozlicza nas drugi sezon ale jeśli chodzi o podzielniki to nie spotkaliśmy się wcześniej z uszkodzonymi podzielnikami czy zdemontowanymi.Wcześniej przed wprowadzeniem nowego sąsiada nie mieliśmy żadnych dziwnych sytuacji. Wszyscy wspólnie dogadywaliśmy się i nikt nie kombinował.Nawet nie mieliśmy wcześniej założonej wspólnoty tylko jak była potrzeba to się zrzucaliśmy według udziałów i było ok.Teraz założyliśmy wspólnotę ale ona ledwo kuleje.Jest bo jest, tylko kasę na konto wpłacamy a i tak większość spraw załatwiamy sami.Jutro jadę do naszej księgowej aby poruszyć te wszystkie sprawy ale i tak wszystko spadnie na nasze barki.Dlatego bardzo zależy mi aby uzyskać jak najwięcej informacji i to pociągnąć.

    Nowy doklejony: 02.12.12 18:42
    Jeszcze dodam że dzwoniłam do ISTY przez dwa dni jednak nie udało mi się dodzwonić i w sumie nie wiem czy oni udzielili by mi informacji jako lokatorowi czy musiałaby zadzwonić księgowa.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Informacje od ISTY - lokatorowi niekoniecznie, właścicielowi, przedstawicielowi wspólnoty tak.
    Jak chcesz iść do sądu to musisz przedstawić rozliczenia ciepła dłuznika, z których wynikać będzie jego dług.
    Jeżeli takiego rozliczenia nie ma to poproś Istę o takie rozliczenie od czasu gdy dłużnik jest właścicielem - najlepiej na piśmie jako oficjalne pismo waszej wspólnoty.
    Jeżeli podzielniki są uszkodzone Ista na pewno nalicza ryczałt, ale zasady takiego ryczałtu i regulaminu rozliczeń sprawdzisz tylko z nimi.
    Taki regulamin to podstawa, więc musisz go poznać.
    Z tego punktu widzenia rozliczanie przez ISTę może być dla was pozytywne, reszta związana z podzielnikami to same minusy.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    roku temu wprowadził się nowy lokator.Teraz okazało się że nawy właściciel od momentu zamieszkania nie opłacał czynszu,ogrzewania itp.
    - należy ustalić czy to jest właściciel lokalu czy tylko lokator?
    We wspólnocie właściciele płacą zaliczki na koszty zarządu NW oraz zaliczki tytułem opłat za swój lokal. Czy za ten (sporny) lokal żadne zaliczki nie są płacone?
    poszło 65 tyś jednostek ciepła a w ubiegłym roku przy 5 rodzinach zaledwie 18 tyś jednostek ale za to dwa razy więcej oleju spaliliśmy.
    - to żaden argument bo jednostki te to "pic na wodę i fotomontaż".
    na ile nas sąsiad oszukał kradnąc przez cały rok nam ciepło.Udowodnić że kradł to chyba można bo podzielniki mają jakąś możliwość
    - jeżeli sąsiad cwany to z łatwością udowodni przed sądem, że to wy okradaliście jego bo zasada podzielnikowa sprowadza się (wbrew twierdzeniom firm rozliczeniowych) do sloganu: nikt nie płaci za siebie, za niektórych płacą sąsiedzi - zwlaszcza w budynkach czy kamienicach starszych nieprzystosowanych do rozliczania indywidualnego.
    dodam że dzwoniłam do ISTY przez dwa dni
    - lepiej dzownić na horoskopy czy inną linię - większy pożytek będzie.
    Pytania formalne: czy ten nowy właściciel (lokator?) po wprowadzeniu, otrzymał informację pisemną z załączonym regulaminem rozliczeń kosztów ciepła opracowanym i przyjętym przez was, przez wszytskich właścicieli - tak jak przewiduje prawo (art. 45a ustawy-prawo energetyczne)?
    Czy tenże właściciel (lokator?) otrzymał rozliczenie roczne wnoszonych zaliczek na koszty zarządu NW i opłat za swój lokal?
    Co do tej pory robiliście (zarządca? administrator? księgowa!) że dopuszczono do tak drastycznych działań jak konieczność wyłączenia pieca tuż przed zimą?
    Zanim pójdziecie do jakiegoś sądu...rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać....wyjaśniać i ....dojść do porozumienia.
  • Opcje
    szczypiorszczypior Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tym regulaminem to powiem ze nie wiem ja chyba regulaminu nie dostałam owszem dostała jaką informacje w kilku stronicowym folderze ale to wszystko.Zaniedbania księgowej która nas rozlicza gdyby nie to ze rozliczenie ciepła wyszło bardzo dziwne i zaczęliśmy interweniować u niej w celu wyjaśnienia sprawy to dowiedzieliśmy się że sąsiad za nic nie płaci od momentu wprowadzenia się do mieszkania.Teraz piec wyłączony,olej trzeba kupić,pieniędzy nie ma a nawet jak skołuje kasę na zakup 1000 l oleju to za ok dwa miesiące sytuacja będzie taka sama.Rozliczenie roczne dostaliśmy wszyscy.

    Nowy doklejony: 02.12.12 20:36
    wszyscy jesteśmy właścicielami mieszkań
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.