czy zarząd. ma prawo obciązyc wł lokalu za straty zużycia wody

terkaterka Użytkownik
edytowano grudnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej, posiadam 12% udziałów. Umowę podpisałam w 1997r. zgodnie z którą płaciłam za 4,5m wody w 2011 i 2012 r. administrator obciążył mnie za straty wody całej wspólnoty, motywując to tym, że nie posiadam wodomierza o tym, że należy zamontować wodomierz nie byłam poinformowana i założyłam go w 2012r, po zebraniu, gdy otrzymałam informację, że to konieczne. Po założeniu wodomierza moje zużycie wody wynosi 1 m miesięcznie. Czy powinnam naliczoną przez zarządce ? moim zdaniem jest to dla mnie bardzo krzywdzące, bo i tak przez 15 lat płaciłam za wode więcej niż ją zużywałam.

Komentarze

  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro nie posiadałaś wodomierza nikt nie był w stanie stwierdzić ile faktycznie zużywałaś wody. Administrator zebrał stany liczników wszystkich właścicieli zsumował je i porównał z licznikiem głównym. Uchyb jaki powstał naliczył na Ciebie ponieważ nikt nie jest w stanie określić ile faktycznie zużyłaś wody.
    To że teraz mając licznik wykazujesz że zużywasz 1m3 wody miesięcznie nie jest wykładnikiem do poprzedniego zużywania. Nie wnikam już z jakich przyczyn nie wiedziałaś o wymianie liczników. Przyczyn może być wiele.
    Jak chcesz być upierdliwa i wnikliwa możesz się przyjrzeć w swojej wspólnocie czy liczniki w lokalach są legalizowane w odpowiednim czasie. Z opinii forumowiczów z innych wątków wynika z tego że powinny być legalizowane co 5 lat. Jeżeli okres ten przekracza 5 lat możesz zawsze podważyć wiarygodność wskazań liczników w poszczególnych lokalach i walczyć o inny sposób rozliczenie uchybów.
    Korzystaj z opcji szukaj. Wątków na temat rozliczania wody jest wiele. Coś dla siebie znajdziesz.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...administrator obciążył mnie za straty wody całej wspólnoty, motywując to tym, że nie posiadam wodomierza...
    Administrator nie jest od obciążania finansowego właścicieli - od tego jest zarząd lub zarządca któremu powierzono zarząd oraz właściciele lokali danej wspólnoty.
    Na podstawie Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - w momencie podpisywania umowy z PWiK (art. 6 ust. 1 i 5) Wspólnota jako odbiorca usługi (art. 6 ust.4) powinna zgodnie z art. 6 ust. 8 zainstalować wodomierze we wszystkich punktach czerpalnych w budynku a więc również w twoim lokalu. To wspólnota jest uprawniona do tego a nie poszczególni właściciele lokali - ładnie by to wyglądalo gdyby każdy właściciel sobie dowolny wodomierz w dowolnym czasie montował w swoim lokalu i dowolnie go legalizował.
    W sytuacji tzw. uchybu - bo o to chodzi - również wspólnota zobowiązana jest określić i przyjąć odpowiednią uchwałą sposób pokrywania kosztów tej różnicy we wskazaniach wodomierzy. W tej sytuacji (gdy nie wszystkie lokale zostały wyposażone w wodomierze - to w ogóle jakaś fikcja była dotychczas w rozliczaniu) - uchyb z racji tej że "powstał na wodomierzu głównym" powinien być rozliczany zgodnie z UoWL a więc jako koszty zarządu NW - udziałami przez wszystkich właścicieli. Każde inne rozliczenie - a tym bardziej takie jak w twoim wypadku jest skandaliczne, niezgodne z prawem, narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną a przede wszystkim narusza twoje interesy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] terka:[/cite] Po założeniu wodomierza moje zużycie wody wynosi 1 m miesięcznie.

    Czy powinnam naliczoną przez zarządce ? moim zdaniem jest to dla mnie bardzo krzywdzące,
    bo i tak przez 15 lat płaciłam za wode więcej niż ją zużywałam.
    Stara zasada ...mądry polak po szkodzie ...
    we wspólnocie nie ma sprawiedliwości , o wszytko właściciele musi dbać sam
    i brać czynny udział w życiu wspólnoty , nie czekać, że ktoś to zrobi za ciebie.... bo to słono kosztuje ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa nie może w taki sposób obciążać właściciela, uchyb, wodę wspólną powinni pokryć właściciele proporcjonalnie do udziałów. Moim zdaniem, jeżeli po zamontowaniu wodomierza ta różnica będzie na takim poziomie, są podstawy do przyjęcia zużycia w poprzednim okresie rozliczeniowym na poziomie wskazań wodomierza, jednak wspólnota może też przyjąć ryczałt, np. stosowany przed montażem liczników w budynku. Takie kwestie należy ustać w uchwałach, na pewno przerzucanie wszystkich kosztów uchybu, wody wspólnej na właściciela lokalu nie jest dopuszczalne.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Wspólnota mieszkaniowa nie może w taki sposób obciążać właściciela, uchyb, wodę wspólną powinni pokryć właściciele proporcjonalnie do udziałów.
    tu nie chodzi o wodę wspólną tylko o rozliczenie lokali , które nie są opomiarowane.
    [cite]terka:[/cite]Umowę podpisałam w 1997r. zgodnie z którą płaciłam za 4,5m wody w 2011 i 2012 r.
    Administrator obciążył mnie za straty wody całej wspólnoty, motywując to tym, że nie posiadam wodomierza
    Przyznaję jednak że nie można 100% różnicą obciążyć jednego właściciela lokalu , trzeba to zrobić proporcjonalnie (lokale opomiarowane / lokale nieopomiarowane)
    Moim zdaniem, jeżeli po zamontowaniu wodomierza ta różnica będzie na takim poziomie, są podstawy do przyjęcia zużycia w poprzednim okresie rozliczeniowym na poziomie wskazań wodomierza, jednak wspólnota może też przyjąć ryczałt, np. stosowany przed montażem liczników w budynku. Takie kwestie należy ustać w uchwałach, na pewno przerzucanie wszystkich kosztów uchybu, wody wspólnej na właściciela lokalu nie jest dopuszczalne.
    Dobrze, że to jest tylko twoje zdanie , jak można zastosować rozliczenie zgodne z zużyciem wg wodomierza, w okresie, przed jego zamontowaniem.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    Przyznaję jednak że nie można 100% różnicą obciążyć jednego właściciela lokalu , trzeba to zrobić proporcjonalnie (lokale opomiarowane / lokale nieopomiarowane)
    No dobrze. W takim układzie jak byś to zrobił aby było to proporcjonalnie? Ten kto ma licznik zawsze zarzuci że on nie zgadza się na pokrycie ubytków ponieważ jego lokal jest opomiarowany. Płaci za tyle ile zużył.
    Ryczałtowcowiec z kolei nie jest w stanie udowodnić że faktycznie zużył tyle wody ile naliczono mu ryczałtem. Mógł równie dobrze zużyć mniej jak i dużo więcej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite]Formoza:[/cite]Ten kto ma licznik zawsze zarzuci że on nie zgadza się na pokrycie ubytków ponieważ jego lokal jest opomiarowany.
    To jest tylko twój sposób myślenia ...a o uchybach ty czytałeś ? W każdej instrukcji obsługi wodomierza jest zapis o uchybach., ale kto to czyta ....

    Zadaniem Wspólnoty mieszkaniowej ( czyli ogółu właścicieli lokali) jest (co najmniej) raz do roku rozliczyć koszty utrzymania nieruchomości. Jak to zrobi to jest ich brocha .
    Jak ktoś czuje się pokrzywdzony pozostaje mu dochodzić "sprawiedliwości" w Sądzie Rejonowym
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Ciekawe jak sytuacja wyglądała w ich wspólnocie w zeszłym roku.
    terka o jaką różnicę tu chodzi? 20, 30,50 m3?? A może więcej?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Formoza:[/cite]terka o jaką różnicę tu chodzi? 20, 30,50 m3?? A może więcej?
    Wspólnota jest zobowiązana rozliczyć koszty utrzymania, a nie jakieś tam m3....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.