jak nakazać likwidację butli z gazem w budynku z gazem ziemnym?

2»

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] KubaP:[/cite]długo nad tym myślałeś Posesjo , aby dojść do właściwego wniosku
    Zdradzę ci tajemnicę: w ogóle nad tym nie myślałem. Istnienie bądź nieistnienie rankingów nie jest dla mnie żadnym problemem, dlatego ich los jest mi obojętny. To nie dla rankingów tu zaglądam. To tylko dodatek, ciekawostka, do której ty przywiązujesz zbyt wielką wagę. Tyle na ten temat.
    [cite] KubaP:[/cite]no co to ma wspólnego z dwoma rodzajami gazu w jednym budynku . Przecież to jest zdarzanie losowe, a nie "wymuszone" przez właścicieli lokali....
    Ma wiele wspólnego z jednym rodzajem gazu - ziemnym.
    Omawiamy cechy gazu ziemnego i ciekłego. Czy muszę koniecznie pisać o jednym i drugim w jednym poście? Nie wydaje mi się.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    kominiarczyk.plkominiarczyk.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    żeby butla gazowa z gazem płynnym mogła zostać zastosowana do zasilania kuchni gazowej w mieszkaniu w niskim budynku z instalacją gazową zasilaną z sieci gazowej lub w budynku gdzie zgodnie z projektem w mieszkaniach mają być kuchnie elektryczne to użytkownik tego mieszkania musi uzyskać pisemną zgodę właściciela budynku i uzyskać zgodę rejonowej komendy PSP. Odstępstwa od przepisów są możliwe ale to długa droga.
    Dzięki temu, że zarząd wspólnoty i zarządca nieruchomością o tym wiedzą oraz wie o tym rejonowa komenda Państwowej Straży Pożarnej, bo wydali na to zgodę, to na wypadek pożaru w tym budynku, strażacy, którzy przyjadą do gaszenia budynku będą mieli informacje, że w danym mieszkaniu, w budynku z instalacją gazową zasilaną z sieci gazowej lub w danym mieszkaniu w budynku z kuchniami elektrycznymi nie czeka ich wybuchowa niespodzianka.

    W praktyce, użytkownik lokalu, który chce zastosować butlę gazową u siebie w mieszkaniu nie przejdzie pierwszego etapu i nie uzyska zgody właścicieli budynku, gdyż podnosi to stopień zagrożenia wybuchu gazu w budynku z uwagi na właściwości tego gazu i jego dolną granicę wybuchowości.
    Obowiązki użytkowników lokali na które można się powołać określa rozp. MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, tylko trzeba je uważnie przeczytać.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kominiarczyk.pl:[/cite]żeby butla gazowa z gazem płynnym mogła zostać zastosowana do zasilania kuchni gazowej w mieszkaniu w niskim budynku z instalacją gazową zasilaną z sieci gazowej lub w budynku gdzie zgodnie z projektem w mieszkaniach mają być kuchnie elektryczne to użytkownik tego mieszkania musi uzyskać pisemną zgodę właściciela budynku i uzyskać zgodę rejonowej komendy PSP. Odstępstwa od przepisów są możliwe ale to długa droga.
    Osobiście uważam, że tego rodzaju wpisy, jak powyższy - które wprowadzają w błąd, zwłaszcza w tak newralgicznej kwestii - powinny być karane. Przynajmniej grzywną, o ile nie publicznym wybatożeniem.

    Panie Kominiarczyk, zgoda właściciela budynku byłaby tu bezprzedmiotowa i nieważna, ponieważ taka instalacja byłaby nielegalna.
    Można oczywiście w niektórych przypadkach uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 ustawy Prawo budowlane, ale takie odstępstwo:

    a) może być udzielone wyłącznie w przypadkach szczególnie uzasadnionych - z takim przypadkiem absolutnie nie mamy do czynienia,
    b) nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia,
    c) nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych,
    d) inne

    Ponadto, ubiegając się o odstępstwo, należy przedstawić rozwiązania zamienne, które umożliwią spełnienie wymagań przepisów, a także załączyć pozytywną opinię zainteresowanych organów.
    Z powyższych powodów uzyskanie odstępstwa od przepisów nie jest w tym konkretnym przypadku możliwe.

    Art. 9 ust. Prawo budowlane
    [cite] kominiarczyk.pl:[/cite]Obowiązki użytkowników lokali na które można się powołać określa rozp. MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, tylko trzeba je uważnie przeczytać.
    Panie, nic dodać, nic ująć. Zacznij Pan od siebie.
  • Opcje
    kominiarczyk.plkominiarczyk.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz.
    Zakaz stosowania butli gazowej w budynkach z instalacją gazową zasilaną z sieci gazowej nie dotyczy wentylacji ani dolnej granicy wybuchowości jaką ma propan, butan, bo butle gazowe z gazem płynnym można stosować w budynkach niskich gdzie nie ma instalacji gazowej zasilanej z sieci gazowej oraz w których stosuje się taki sam układ wentylacyjny jak w budynkach zasilanych gazem ziemnym z sieci gazowej. Tutaj patrząc na te wszystkie wymagania, chodzi o bezpieczeństwo strażaków, aby strażacy nie natknęli się na wybuchową niespodziankę w budynku.

    Objąłem swoimi rozważaniami także budynek, gdzie zgodnie z projektem, w mieszkaniach są kuchnie elektryczne.

    Nigdzie nie napisałem, że wystarczy tylko zgoda właściciela użytkowanego budynku.
    Generalnie, w takich i podobnych sprawach, pierwszym wymaganym krokiem jaki powinien zrobić właściciel lokalu, aby się nie pakować w niepotrzebne koszty jest uzyskanie pisemnej zgody właściciela budynku, która też nie może stać w sprzeczności z wymaganiami, jakie są określone w rozp. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (w tej sprawie to par. 157 ust. 6 WT). Nawet jakby założyć teoretycznie, że załatwiono by odstępstwo od wymagania określonego w par. 157 ust. 6 WT to zgoda właściciela użytkowanego budynku musi być.

    Właściciel budynku jako dysponent dokumentacji technicznej budynku za razem mający dbać o interesy wszystkich użytkowników lokali, gdy dostanie pismo z prośbą od właściciela danego lokalu o wyrażenie zgody na zainstalowanie butli gazowej, czyli na wprowadzenie zmiany powinien zgodnie z procedurami zasięgnąć opinii osoby posiadającej stosowne uprawnienia.
    W tym przypadku, gdy mamy niski budynek z instalacją gazową zasilaną z sieci gazowej, właściciel budynku, od osoby posiadającej stosowne uprawnienia, dostał by odpowiedź, że nie można, bo jednoznacznie zakazuje tego par. 157 ust. 6 warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Dzięki temu właściciel budynku nie musi mysleć, czy dać zgodę, czy jej nie dać.

    Ciekawszy jest przypadek gdyby dotyczył użytkowanego niskiego budynku, w którym zgodnie z projektem w mieszkaniach są kuchnie elektryczne.
    Czy właściciel mieszkania w niskim budynku wielolokalowym z kuchniami elektrycznymi w lokalach może zrezygnować z kuchni elektrycznej na rzecz kuchni gazowej zasilanej z butli gazowej bez niczyjej zgody? Czy jego obowiązkiem nie będzie wykonanie pierwszego kroku tj. uzyskanie zgody właściciela budynku.
    Właściciel niskiego budynku w którym są kuchnie elektryczne może nie wydać na to zgody, bo dojdzie do wniosku, że nie po to właściciele lokali kupowali lokale w budynku bez gazu aby teraz mieszkać w budynku z butlą gazową.
    W przypadku gdyby taka zgoda właściciela budynku z kuchniami elektrycznymi była pozytywna to zarząd i zarządca tego budynku z kuchniami elektrycznymi o tym by wiedzieli i w przypadku pożaru w tym budynku mogliby poinformować strażaków i podjąć ewentualne stosowne działania. Ważne, że strażacy poinformowani o tym mogliby uniknąć natknięcia się na wybuchową niespodziankę.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kominiarczyk.pl:[/cite]Jeszcze raz.
    Mało.
    Poproszę jeszcze raz.
  • Opcje
    TheArtTheArt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o nominalnej zawartości gazu do 11 kg, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
    1) w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli,
    2) w pomieszczeniu, w którym instaluje się butle, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C,
    3) butle należy instalować wy?acznie w pozycji pionowej,
    4) butle należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi,
    5) między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło,z wyłączeniem zestawów urzadzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m,
    6) butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urzadzeń mogących powodować iskrzenie,
    7) urządzenia gazowe należy łączyć z reduktorem ciśnienia gazu na butli za pomocą elastycznego przewodu o długości nieprzekraczającej 3 m i wytrzymałości na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odpornego na składniki gazu płynnego, uszkodzenia mechaniczne oraz temperatur do 60°C,
    8) urządzenie gazowe o mocy cieplnej przekraczającej10 kW należy łączyć z przewodem elastycznym,o którym mowa w pkt 7, rurą stalową o długości co najmniej 0,5 m.

    i tyle w temacie.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    TheArt -
    i tyle w temacie
    to są Twoje rozważania, czy może jest to oparte na jakichś podstawach prawnych?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.