C.o. w pomieszczeniach nieopomiarowanych

krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
edytowano grudnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W czasie przeprowadzania prac związanych z wymianą i doborem nastawu zaworów podpionowych oraz dobór nastaw wstępnych dla zaworów przy grzejnikowych,
zostały stwierdzone w łazienkach kilku mieszkań nieprawidłowoości polegające na samowolnym wymienieniu lub dodaniu grzejników c.o. o dużo większej mocy niż przewiduje projekt c.o. Pragnę nadmienić, że w pomieszczeniach kuchnia, pokoje są zamontowane na grzejnikach c.o. elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania co stanowi koszty zużycia indywidualne 50% całkowitych kosztów c.o. w budynku, natomiast pomieszczenia "łazienki " zgodnie z regulaminem rozliczeń za energie cieplną stanowią koszty podstawowe, stałe 50% całkowitych kosztów c.o. w budynku.
Czy taka ingerencja w nieruchomość wspólną prowadziła do ponadnormatywnego poboru ciepła i tak naprawdę można ją jeszcze rozpatrywać w aspekcie prawa karnego (kradzież energii). Czy można naliczyć im dodatkową opłatę za ponadnormatywny pobór ciepła.
Co zrobić gdy właściciele mieszkań nie zastosują się do pisemnego wezwania o przywrócenie stanu poprzedniego zgodnego z projektem c.o..
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...dobór nastaw wstępnych dla zaworów przy grzejnikowych, zostały stwierdzone w łazienkach kilku mieszkań nieprawidłowoości polegające na samowolnym wymienieniu lub dodaniu grzejników c.o...w pomieszczeniach kuchnia, pokoje są zamontowane na grzejnikach c.o. elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania co stanowi koszty zużycia indywidualne 50% całkowitych kosztów...Czy taka ingerencja w nieruchomość wspólną prowadziła do ponadnormatywnego poboru ciepła....
    Nie wiem kim jesteś w tej wspólnocie?
    Zarządem jednoosobowym czy zarządcą powierzonym, czy członkiem zarządu-amatorem a może zarządcą przymusowym?
    Jaki macie określony ten "normatywny pobór ciepła" (?) dla poszczególnych pomieszczeń?
    Jeżeli jesteś właścicielem, członkiem zarządu to można ci wybaczyć ale jeżeli.... to zejdź na ziemię!
    ...i tak naprawdę można ją jeszcze rozpatrywać w aspekcie prawa karnego (kradzież energii). Czy można naliczyć im dodatkową opłatę za ponadnormatywny pobór ciepła...
    Oczywiście, nie tylko kradzież, znalazłoby się jeszcze kilka paragrafów. Najlepiej zastrzelić od razu, po co się trudzić jakimiś wezwaniami
    Kary rypnąć też od razu po 500% albo 700% średniego zużycia ciepła w danej okolicy w budynkach porównywalnych.
    Co zrobić gdy właściciele mieszkań nie zastosują się do pisemnego wezwania o przywrócenie stanu poprzedniego zgodnego z projektem c.o...
    - a właściciele podpisali swego czasu otrzymanie projektu c.o.?
    Co robić?
    1) wyrzucić elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania jako wyroby budowlane nie posiadajace dopuszczenia do stosowania w budownictwie, bo one są przyczyną wszelkich dalszych "patologii" w zachowaniach właścicieli
    2) dać sobie spokój z jakimiś nastawami i zamontować na grzejnikach zawory zgodne z przepisami (Rozp. Min. Infr. § 134)
    3) dać sobie spokój z procentami (40, 50, 60, 70 itd...) opracować zdrowe, dostosowane do danego budynku zasady rozliczeń kosztów ciepła
    4) zmienić nastawienie - właściciel lokalu i współwłaściciel NW to nie lokator w spółdzielni czy najemca w PGK - to pracodawca tych fachowców którym powierza zarządzanie swoim majątkiem bo on zajmuje się czym innym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Czy taka ingerencja w nieruchomość wspólną prowadziła do ponadnormatywnego poboru ciepła
    i tak naprawdę można ją jeszcze rozpatrywać w aspekcie prawa karnego (kradzież energii).
    Czy można naliczyć im dodatkową opłatę za ponadnormatywny pobór ciepła.
    czy kryzy przed grzejnikami zostały naruszone ?
    jeżeli kryzy nie zostały naruszone to nie ma podstaw do dodatkowego obciążenia, do grzejnika wpływało tyle samo nośnika EC.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam wątpliwości odnośnie nośnika ale współczynników korygujących mających zastosowanie do mocy grzejnika. Wskazanie na podzielniku ciepła jest mnożone przez współczynnik , u nas 15 żeberek to 1,02345 natomiast 17 żeberek to 1, 1567. I tu chyba jest prpblem, proponuję dopasować współczynniki do obecnej mocy grzejników
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    15 żeberek to 1,02345 natomiast 17 żeberek to 1, 1567. I tu chyba jest prpblem, proponuję dopasować współczynniki do obecnej mocy grzejników
    - to nie problem w jakiś wymyślonych wspólczynnikach bo krzysiek11 pisze dość wyraźnie, że w łazience na grzejnikach nie ma tych badziewiastych urządzeń.
    U mnie np. 0 żeberek(panelowe) "współczynnik" to 1,97865494837. Ha!
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - a co na to jeżeli w łazience ma być grzejnik o mocy 450W a zamontowano grzejnik o mocy 1500W i nie ma żadnego zaworu nastawu dla zaworów przy grzejnikowych przecież to zakłóca cały pion c.o., pomijam fakt, że są to koszty wspólne ,tak jak ogrzewanie klatki schodowej.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a co na to
    - nic, przestać się tym przejmować.
    Proponowałam:
    opracować zdrowe, dostosowane do danego budynku zasady rozliczeń kosztów ciepła
    - mając na uwadze chociażby poniższe orzeczenie:
    "...W uchwale z dnia 19 maja 2006 roku, sygn. akt III CZP 28/06, Sąd Najwyższy uznał, że koszty ogrzewania lokali, w których nie zamontowano liczników energii cieplnej stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną. Pogląd ten pozostaje aktualny w odniesieniu do jednolitego systemu ogrzewania..." - źródło: https://forum.zarzadca.pl/wiki/koszty_zarzadu
    Rezultatem przyjęcia takiego rozwiązania jest:
    - wbrew pozorom zmniejszenie kosztów ogrzewania całego budynku
    - niewyziębianie ścian budynku
    - gwarancja, że budynek nie zostanie zagrzybiony
    - całość budynku i pomieszczeń jest właściwie ogrzana a w lokalach właściciele mogą sobie regulować czy chcą mieć ciut cieplej czy ciut zimniej
    - nie ma wyłączania z grzania całych lokali (ktoś za sąsiada musi je ogrzać) gwarantują to zawory zgodne z przepisami (ogranicz. do 16 stopni)
    - brak konfliktów, a jeżeli się zdarzają to nie tak zaciekłe i zawzięte jak przy badziewiastych podzielnikach
    - nie trzeba extra płacić firmie rozliczajacej bo opłacony już za to zarządca (administartor) z łatwością dokona rozliczenia udziałami
    - ......
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Osobiście nie widzę problemu w wymianie grzejnika na grzejnik o tej samej mocy i takich samych nastawach kryzy, ale tam gdzie instalacja jest wspólna zgodę na taką wymianę wyraża zawsze wspólnota. Wszelkie zmiany w wyposażeniu instalacji np. zmiana przekrojów i długości przewodów, rodzaju grzejników, mocy znamionowej grzejników, zaworów przygrzejnikowych a także likwidacja grzejnika wymaga uzyskania zgody zarządu wspólnoty.

    Jeśli przebudowa instalacji c.o. nastąpiła bez zgody wspólnoty i nowe parametry są inne od projektowych dla lokalu to należy poinformować właściciela, że dokonana przebudowa wspólnej instalacji c.o. w jego lokalu może powodować niedogrzanie innych lokali i zakłócenia w funkcjonowaniu całej instalacji c.o. Należy wezwać właściciela do przywrócenia instalacji do stanu pierwotnego na własny koszt w wyznaczonym terminie.


    Wspólnota może wystąpić do sądu z wnioskiem o nakazanie właścicielowi przywrócenia instalacji c.o. do stanu pierwotnego. Z twojego posta wnioskuję, że macie wartości projektowe dla lokalu i pomieszczeń. Jeśli skończy się na sądzie to sprawa przy dobrym materiale dowodowym jest prosta. Jesteście na wygranej pozycji, więc na początek proponuję spokojnie sąsiadowi tłumaczyć, żeby nie musiał ponosić dodatkowych kosztów sądowych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] krzysiek11:[/cite]- a co na to jeżeli w łazience ma być grzejnik o mocy 450W a zamontowano grzejnik o mocy 1500W i nie ma żadnego zaworu nastawu dla zaworów przy grzejnikowych przecież to zakłóca cały pion c.o., pomijam fakt, że są to koszty wspólne ,tak jak ogrzewanie klatki schodowej.

    A co z kryzą - to taka okrągła blaszka z dziurką (otworkiem) zamontowana miedzy instalacją C.O., a zaworem przy-grzejnikowym.

    Dziurka (otwór) jest dobrany do mocy zaplanowanej (projektowej) dla danego grzejnika.
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kryz nie ma są wstawione zawory termostatyczne doborem nastawów wstępnych dla zaworów przy grzejnikowych,
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Jak nie ma kryz ? W jaki sposób odbywa się rozdział EC do poszczególnych lokali - grzejników ?
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Instalacja co pchodzi z lat 1979/80, jest 32piony, dopiero teraz wymienione zostały w pionach zawory z doborem nastawu zaworów podpionowych.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Dziurka (otwór) jest dobrany do mocy zaplanowanej (projektowej) dla danego grzejnika
    W starym piecu diabeł...pali :crazy:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]u nas 15 żeberek to 1,02345 natomiast 17 żeberek to 1, 1567
    A u mnie jest 12 par żeberek, czyli 24 sztuki. U Ciebie najpewniej też jest 12 par, czyli 24 sztuki, choć niektórzy twierdzą, że Ty masz o jedną parę więcej (a może o jedno żeberko więcej), bo żeby stworzyć Ciebie, zabrali to żeberko mnie.
    [cite] KubaP:[/cite]Jak nie ma kryz ? W jaki sposób odbywa się rozdział EC do poszczególnych lokali - grzejników ?
    Przecież Ci napisał Krzysiek11, że są zawory termostatyczne, więc kryzy nie mają racji bytu.
    Kuba, zawór termostatyczny pełni kilka funkcji: podstawowa funkcja, to dławienie przepływu przez odbiornik w zależności od występujących w pomieszczeniu zysków ciepła. Tu zawór termostatyczny działa, jako regulator bezpośredniego działania.
    Druga, mniej znana funkcja, to wstępna regulacja. W zaworze jest mechanizm z tarczą na specjalny kluczyk, za pomocą którego ustawia się przelot przez gniazdo zaworu w skali od 1 do 6, czasem od 1 do 7, w zależności od producenta. Ten mechanizm przejął funkcję równoważenia hydraulicznego od kryzy. Gdyby pozostawić kryzy przy zaworach termostatycznych, mielibyśmy podwójne dławienie. I tu zawór termostatyczny, działa jako zawór regulacyjny/równoważący.
    [cite] krzysiek11:[/cite]z doborem nastawu zaworów
    [cite] krzysiek11:[/cite]nie ma żadnego zaworu nastawu dla zaworów
    Krzysiek11 - tak się przyjęło, że nastawa jest rodzaju żeńskiego. Mówimy: ta nastawa, tej nastawy, tej nastawie, tę nastawę, z tą nastawą, o tej nastawie, nastawo.
    Podobnie, jak ta pomarańcza, a nie ten pomarańcz (choć obsługa w hipermarketach ma na ten temat odmienną opinię).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Jak nie ma kryz ? W jaki sposób odbywa się rozdział EC do poszczególnych lokali - grzejników ?
    Jak są zawory termostatyczne, więc kryzy nie mają racji bytu.

    Kuba, zawór termostatyczny pełni kilka funkcji:
    podstawowa funkcja, to dławienie przepływu przez odbiornik w zależności od występujących w pomieszczeniu zysków ciepła.
    Tu zawór termostatyczny działa, jako regulator bezpośredniego działania.

    Druga, mniej znana funkcja, to wstępna regulacja.
    W zaworze jest mechanizm z tarczą na specjalny kluczyk, za pomocą którego ustawia się przelot przez gniazdo zaworu w skali od 1 do 6, czasem od 1 do 7, w zależności od producenta.
    Ten mechanizm przejął funkcję równoważenia hydraulicznego od kryzy. Gdyby pozostawić kryzy przy zaworach termostatycznych, mielibyśmy podwójne dławienie.
    I tu zawór termostatyczny, działa jako zawór regulacyjny/równoważący.
    Dzięki za edukację , uważałem do tej pory, że zawór termostatyczny jest dla właściciela lokalu , aby mógł sobie pokręcić przy grzejniku ,
    nie wiedziałem, że ma druga funkcję - kryzy nastawnej kluczykiem.....

    Nie wiem dlaczego, jak wymienialiśmy instalacje CO we wspólnocie, to przy liczniku ciepła wsadzali te blaszki zwane kryzami, a też mam zawory termostatyczne dan-fosa....
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]uważałem do tej pory, że zawór termostatyczny jest dla właściciela lokalu , aby mógł sobie pokręcić przy grzejniku
    To też. To jest trzecia funkcja zaworu termostatycznego: ustawianie temperatury pomieszczenia. Użytkownik może sobie nastawić, żeby mu było cieplej, albo chłodniej.
    Nastawa wstępna jest ukryta i użytkownik nie ma do niej dostępu.
    [cite] KubaP:[/cite]Nie wiem dlaczego, jak wymienialiśmy instalacje CO we wspólnocie, to przy liczniku ciepła wsadzali te blaszki zwane kryzami, a też mam zawory termostatyczne
    Wstawili ci blaszki, żeby ustawić przepływ czynnika wynikający z mocy zamówionej. Tak się jednak nie powinnno robić. Do tego służą zawory regulacyjno pomiarowe, które się plombuje oraz regulatory przepływu.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panowie... Brawo. Czytanie Was to dla mnie uczta intelektualna. czajnik5 człowiek typowo techniczny( tak mi się wydaje) KubaP osoba raczej prawna-teoria (bez urazy KubaP). Ta dyskusja między Wami świetnie się uzupełnia dając forumowiczowi odpowiedni obraz sytuacji ( chociaż ja osobiście o podzielnikach ciepła nie mam bladego pojęcia:cry:). Panowie macie u mnie plusika jak ta lala :wink:
    Oby tak dalej a to forum stanie się naprawdę i uczciwie profesjonalne(chociaż już jest ale będzie the best) gdzie po nauki przychodzić będą zarówno prawnicy, sędziowie, zarządcy , administratorzy, i wszyscy co mają związek z elektryką, budowlanką, gazownictwem, wentylacją i wszystkim innym.:bigsmile:
    Jeszcze nasza Biedroneczka(umysł ściśle prawny) owinie to wszystko stosownymi paragrafami, artykułami popartymi argumentami Posesji i Zarządcy a cały ten bałagan życiowo wesprze Praktyk realista, iga, Pani Beata, Tsuda, elan124 a "zawzięta" i mądra koziorozka wesprze każdego u-serka mądrą radą jak wybrnąć z pewnych sytuacji drogą ugodową bez użycia sądów i prokuratora.
    Pozdrawiam Was wszystkich (stałych bywalców) -Formoza.:clap:
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brawo za podsumowanie:cry:
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysiu Ty nie płacz tylko ciesz się że tu trafiłeś:bigsmile: Widziałem Twój wpis na innym forum... Bez odzewu prawda? Tu masz ludzi profesjonalnych, którzy postarają się Ci pomóc.:thumbup: Pytaj pytaj i jeszcze raz pytaj a dostaniesz odpowiedź dzieciaku:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    64px-Heckert_GNU_white.svg.png
    za lizusostwo na otwartm kanale ....
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formoza: Ta dyskusja między Wami świetnie się uzupełnia, dając forumowiczowi odpowiedni obraz sytuacji ( chociaż ja osobiście o podzielnikach ciepła nie mam bladego pojęcia)
    I o to właśnie chodzi... :wink:
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czajnik5: Nastawa wstępna jest ukryta i użytkownik nie ma do niej dostępu.
    chyba że wymienia grzejnik, wymienia zawory termo i głowice termo, nie myśląc co nowego wstawia a bardziej to co mu się podoba - wtedy przy wspólnej instalacji c.o.jest problem.
    krzysiek11: Brawo za podsumowanie
    krzysiek nie zadaje już pytań, czyli jest albo bardzo dobrze, albo bardzo źle.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]uważałem do tej pory, że zawór termostatyczny jest dla właściciela lokalu , aby mógł sobie pokręcić przy grzejniku
    To też.
    To jest trzecia funkcja zaworu termostatycznego: ustawianie temperatury pomieszczenia.
    Użytkownik może sobie nastawić, żeby mu było cieplej, albo chłodniej.
    Nastawa wstępna jest ukryta i użytkownik nie ma do niej dostępu.
    a co z zaprzyjaźnionym hydraulikiem? On też nie ma dostępu ?
    [cite] KubaP:[/cite]Nie wiem dlaczego, jak wymienialiśmy instalacje CO we wspólnocie, to przy liczniku ciepła wsadzali te blaszki zwane kryzami, a też mam zawory termostatyczne
    Wstawili ci blaszki, żeby ustawić przepływ czynnika wynikający z mocy zamówionej.
    Tak się jednak nie powinnno robić.
    Do tego służą zawory regulacyjno pomiarowe, które się plombuje oraz regulatory przepływu.
    Uważam, że tą kryzą - blaszką załatwili nastawy dla wszystkich grzejników w moim lokalu . ( zawór odcinający z kryza i ciepłomierz są na części wspólnej)
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Formoza:[/cite]czajnik5 człowiek typowo techniczny( tak mi się wydaje)
    Niektórzy twierdzą, że aż za bardzo, ale jeśli jest potrzeba chwili, to mogę też być humanistą.
    [cite] KubaP:[/cite]a co z zaprzyjaźnionym hydraulikiem? On też nie ma dostępu ?
    No, on ma. W zasadzie każdy ma, jeśli ma się narzędzia do zdjęcia głowicy i kluczyk, ale temat nie nadaje się do tego, żeby go rozwijać.
    [cite] KubaP:[/cite]Uważam, że tą kryzą - blaszką załatwili nastawy dla wszystkich grzejników w moim lokalu . ( zawór odcinający z kryza i ciepłomierz są na części wspólnej)
    Równoważenie hydrauliczne, to proces wielostopniowy. Elementy regulacyjne po kolei: zawór regulacyjny główny (w węźle), indywidualne zawory regulacyjne na odgałęzieniach do lokali (których nigdy nie ma, bo po co deweloper ma wydawać pieniądze), indywidualna regulacja przy grzejnikach (nastawa wstępna na zaworach termostatycznych). Tobie akurat dali blaszkę, zamiast zaworu. Opcjonalnie może być jeszcze regulacja podpionowa (zawór regulacyjny i regulator różnicy ciśnień połączone kapilarą), ale na to to już na prawdę deweloperowi szkoda pieniędzy.

    Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.