CZY MUSZE PŁACIC ZA COŚ CZEGO NIE JESTEM UZYTKOWNIKIEM?

avanti5avanti5 Użytkownik
edytowano grudnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzien dobry
Czy moze Panstwo wiecie jak ktos jak ma lokal uzytkowy w budynku wielorodzinnym (lokal na zasadzie prawa wlasnosci ) ale ma do swojego lokalu wejscie oraz witryny ma na ulice i nie korzysta z windy i wejscia do samego budynku, to tez musi placic za windy (prad,eksploatacja)? Ja nie wchodze do budynku tylko wchodze i wychodze z lokalu uzytkowego na zewnatrz budynku.
Druga sprawa czy jak sa garaze podziemne pod budynkiem i moj lokal (ten sam o ktorym wsponialem) nie ma przydzielonego garazu,to czy tez musze placic za eksploatacje,sprzatanie tego garazu za innych?).
Jesli to okresla
Bede wdzieczny za odpowiedz,bo tracimy nerwy na nowa wspolnote,ktora jest drozsza od dawnej administracji
ponizej odpowiedz pani ze wspolnoty:

"winda, korytarze są częściami wspólnymi w rozumieniu ustawy o własności lokali. Zgodnie z tym aktem prawnym wszystkie koszty utrzymania części wspólnej są pokrywane przez właścicieli wszystkich lokali,stosownie do wielkości posiadanego udziału, zatem nie ma możliwości zwolnienia kogokolwiek z tych opłat"

czy w razie czego mozemy zaskarzyc ustawe,ze jest niesprawiedliwa? Bo niby dlaczego mamy placic przymusowo za reklame nad lokalami na elewacji budynku i za windy i korytarze ktorych nie uzywamy?
Pozdrawiam i bede wdzieczny za odpowiedzi.
krzysztof

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odpowiedz pani ze wspolnoty...
    - jest prawidłowa.
    Takie jest prawo które nasi wybrańcy do jego stanowienia ustanowili.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Klatka schodowa, winda i garaże podziemne są również Twoją współwłasnością. Jak sądzisz, kto ma ponosić koszty utrzymania tych części nieruchomości, jeśli nie ich właściciele? Gdybyś był wyłącznym właścicielem budynku i miał 100 % udziałów, do głowy by Ci nie przyszło, że możesz nie ponosić kosztów utrzymania Twojego budynku, prawda? Podobnie, gdybyś był właścicielem budynku w 50% - byłoby dla Ciebie oczywiste, że płacisz połowę kosztów utrzymania wspólnego budynku, a drugą połowę drugi właściciel. Identycznie jest we wspólnocie - współwłaścicieli jest więcej, ale zasada jest ta sama: masz 5% udziału, płacisz 5% kosztów utrzymania części wspólnych; masz 1,5% udziału, płacisz 1,5% kosztów.

    We wspólnocie nie płaci się za używanie, lecz za współwłasność.
    Własność (współwłasność) nieruchomości mieszkalnej, to głównie ciężary i obowiązki. Tylko lokale użytkowe - takie, jak Twój - mogą przynosić dochód. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów utrzymania budynku mieszkalnego, którego jesteś współwłaścicielem, to zmień lokalizację - kup lokal w budynku niemieszkalnym. Ale wtedy też będziesz płacił na remonty, przeglądy i sprzątanie części wspólnych budynku - również tych części, z których nie korzystasz. Nie ma lekko. Ale nikt nie mówił, że będzie.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Avanti5: Druga sprawa, czy jak są garaże podziemne pod budynkiem i mój lokal (ten sam o którym wsponiałem) nie ma przydzielonego garażu, to czy też muszę płacić za eksploatację, sprzątanie tego garażu za innych ?
    Na jakiej zasadzie przydzielane są (kto przydziela?) miejsca garażowe pod budynkiem ? Czy miejsca garażowe zawarte są w aktach notarialnych ?
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    avanti5, we wspólnocie mieszkaniowej płaci się za "manie" nie za używanie! tak jak to wyżej napisał Posesja

    innymi słowy niewidomy sąsiad spod czwórki, także musi płacić za energię elektr. zuzytą na klatce schodowej, pomimo że sam u siebie nie korzysta z oświetlenia
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] avanti5:[/cite] czy w razie czego mozemy zaskarzyc ustawe,ze jest niesprawiedliwa?
    Bo niby dlaczego mamy placic przymusowo za reklame nad lokalami na elewacji budynku i za windy i korytarze ktorych nie uzywamy?

    krzysztof
    Bo ty nie wnosisz opłat za to z czego korzystasz ( bo to jest trudne do określenia , chyba że ci się wszczepi chipa ) ale od tego co posiadasz , tak jak płacisz podatek ...

    Posiadasz udział w częściach wspólnych więc ponosisz koszty utrzymania tych części niezależnie czy z nich korzystasz czy nie .
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziekuje za odpowiedzi ktore nie sa dla mnie pocieszające.
    Widze ze nawet winda jest obciazeniem dla mnie pomimo ze nie korzystam z niej bo nawet nie wchodze do budynku bo witryny mam na ulice. Ale dziekuje za wytlumaczenie slowa posiadam,wiec place a wcale nie uzywam. pozdrawiam.krzysztof

    Nowy doklejony: 21.12.12 23:20
    garaze maja oddzielne akty notarialne i nie sa przydzielane, ciekawe jak sa rozlozone platnosci za ich utrzymanie?czy na wszystkich mieszkancow czy na poszczegolnych wlascicieli garazy?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] avanti5:[/cite]Ale dziekuje za wytlumaczenie slowa posiadam, wiec place a wcale nie uzywam.
    Posiadanie nie nic wspólnego "z korzystaniem" , tzw sprawiedliwości we wspólnocie nie ma i nie będzie , każdy właściciele różni się tym co posiada ....

    [cite] avanti5:[/cite]garaze maja oddzielne akty notarialne i nie sa przydzielane, ciekawe jak sa rozlozone platnosci za ich utrzymanie?
    czy na wszystkich mieszkancow czy na poszczegolnych wlascicieli garazy?
    tak samo jak i ty , właściciele garaży płacą koszty utrzymania nieruchomości ...
  • Opcje
    EinojuhaniEinojuhani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Indywidualne odczucie sprawiedliwości a rzeczywistość - no nic miłego. W moim przypadku muszę ponosić koszty związane z problemami mieszkańców parterowych, którym woda wchodzi do mieszkań.
    Na zdrowy rozsądek: co mi do tego no ale... jesteśmy wspólnotą i tyle na ten temat. Gorzej z tą kwestią: nasz deweloper, jak po czterech latach wypłynęło, nie wykupił drogi dojazdowej do posesji...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Dlaczego po czterech latach, księgi wieczyste są jawne.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.