umowa o ogrzewanie

michalmichal Użytkownik
edytowano grudnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, czy zarzad i administrator może samowolnie zmienić parametry dostaw energii cieplnej do mieszkań, czy też wymaga to zgody właścicieli wyrażonej uchwała na zebraniu, nie mówię o kontynuacji dotychczasowych umów tylko o ich zmniejszeniu

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Parametry dostaw energii cieplnej, zmiana mocy zamówionej, automatyka to jak najbardziej czynności zwykłego zarządu.
    Decyduje zarząd wspólnoty samodzielnie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] michal:[/cite]czy zarzad i administrator może samowolnie zmienić parametry dostaw energii cieplnej do mieszkań,
    czy też wymaga to zgody właścicieli wyrażonej uchwała na zebraniu,
    nie mówię o kontynuacji dotychczasowych umów tylko o ich zmniejszeniu
    to powinno wynikać z operatu (dokumentacji technicznej ) .
    Gdy tego brak , to powinna być uchwała właścicieli lokali ...

    W tym przypadku nie może być umowy o czynnościach zwykłego zarządu. (moc zamówiona nie dotyczy tylko lokalu zarządu wspólnoty czy zarządcy) , o mocy decyduje dokumentacja techniczna później ogół właścicieli lokali, bo to oni pokrywają koszty dostawy EC do lokali.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]W tym przypadku nie może być umowy o czynnościach zwykłego zarządu. (moc zamówiona nie dotyczy tylko lokalu zarządu wspólnoty czy zarządcy) , o mocy decyduje dokumentacja techniczna później ogół właścicieli lokali, bo to oni pokrywają koszty dostawy EC do lokali.
    Koszty wszystkich dostaw i usług świadczonych zarówno na rzecz nieruchomości wspólnej jak i na rzecz lokali pokrywają właściciele lokali - to oczywiste. Jednak dla mnie jest równie oczywiste, że zapewnienie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu, wody, odprowadzania ścieków i wywozu śmieci (w tym zawarcie umów na te dostawy i usługi oraz dokonywanie zmian w tych umowach) są to czynności zwykłego zarządu. Są to umowy związane z zarządem i eksploatacją rzeczy (nieruchomości), służące normalnemu korzystaniu z rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem, czyli mieszczą się w zakresie zwykłego zarządu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] michal:[/cite]Witam, czy zarzad i administrator może samowolnie zmienić parametry dostaw energii cieplnej do mieszkań, czy też wymaga to zgody właścicieli wyrażonej uchwała na zebraniu, nie mówię o kontynuacji dotychczasowych umów tylko o ich zmniejszeniu

    O ile mieści się z tymi parametrami w dokumentacji projektowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AgnesAAgnesA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli obniżenie parametrów mieści się w widełkach dokumentacji projektowej to moim zdaniem Zarząd może zmniejszać/zwiększać moc zamówioną, oczywiście, jeśli nie godzi to w interes Właścicieli i jest to uzasadnione.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] AgnesA:[/cite]Jeżeli obniżenie parametrów mieści się w widełkach dokumentacji projektowej
    Nie istnieje coś takiego, jak widełki dokumentacji projektowej. Chyba, że mówimy od dokumentacji projektowej dotyczącej produkcji widełek (np. takich do starych aparatów telefonicznych). W takim przypadku jednak możemy mówić nie tyle o widełkach dokumentacji projektowej, ale o dokumentacji projektowej widełek.

    W dokumentacji projektowej, którą zapewne masz na myśli, jest podane zapotrzebowanie na ciepło obiektu obliczone dla standardowego sezonu ogrzewczego. Z tego zapotrzebowania wprost wynika moc zamówiona.
    Naturalnie, projekt projektem, a obliczenia obliczeniami. Dlatego po kilku sezonach ogrzewczych mądrzy właściciele, którzy interesują się sprawami swojej nieruchomości i którzy chcą wiedzieć, na co wydają pieniądze, przystępują do analizy zużycia ciepła na cele grzewcze, a następnie konfrontują rzeczywistość z teorią i korygują parametry umowy z przedsiębiorstwem ciepłowniczym.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    AgnesAAgnesA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] AgnesA:[/cite]Jeżeli obniżenie parametrów mieści się w widełkach dokumentacji projektowej
    Nie istnieje coś takiego, jak widełki dokumentacji projektowej. Chyba, że mówimy od dokumentacji projektowej dotyczącej produkcji widełek (np. takich do starych aparatów telefonicznych). W takim przypadku jednak możemy mówić nie tyle o widełkach dokumentacji projektowej, ale o dokumentacji projektowej widełek.


    Pozdrawiam.

    Zastanawia mnie tylko jedno, skoro wiadomo, o czym piszemy, po co robić takie wykłady. Kolejny raz namawiam do większego luzu na tym forum a nie przedstawiania kto jest najmądrzejszy z mądrych, a kto nie.......matko.......tak Szanowny Czajniku, chodziło mi o zapotrzebowanie na ciepło obiektu obliczone dla standardowego sezonu ogrzewczego zawarte w dokumentacji projektowej:shocked:.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Naturalnie, projekt projektem, a obliczenia obliczeniami. Dlatego po kilku sezonach ogrzewczych mądrzy właściciele, którzy interesują się sprawami swojej nieruchomości i którzy chcą wiedzieć, na co wydają pieniądze, przystępują do analizy zużycia ciepła na cele grzewcze, a następnie konfrontują rzeczywistość z teorią i korygują parametry umowy z przedsiębiorstwem ciepłowniczym.
    Dokładnie. Zapotrzebowanie na moc cieplną z dokumentacji projektowej bywa przeszacowane, zwłaszcza w budynkach "starej daty". Ponadto, wykonane w trakcie eksploatacji budynku zmiany i modernizacje, jak np. wymiana bram wejściowych, okien na klatkach schodowych i w piwnicach, rezygnacja z ogrzewania niektórych części wspólnych (pralnie, suszarnie), nie mówiąc już o ociepleniu budynku - powoduje zmniejszenie zużycia ciepła i uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o zmniejszenie mocy zamówionej. Zlecenie specjaliście nowych obliczeń i dokonanie zmian w umowie z dostawcą leży w kompetencjach zarządu wspólnoty. Nie chodzi o żadne "widzimisię" czy "samowolę", lecz o uzasadnione i udokumentowane zmniejszenie mocy zamówionej, co skutkuje wymiernymi oszczędnościami dla wspólnoty bez zagrożenia dla budynku i komfortu cieplnego mieszkańców.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Naturalnie, projekt projektem, a obliczenia obliczeniami.
    Dlatego po kilku sezonach ogrzewczych mądrzy właściciele, którzy interesują się sprawami swojej nieruchomości i którzy chcą wiedzieć, na co wydają pieniądze,
    przystępują do analizy zużycia ciepła na cele grzewcze, a następnie konfrontują rzeczywistość z teorią i korygują parametry umowy z przedsiębiorstwem ciepłowniczym.
    ...korygują, ale nie na "Bolka oko" ...albo się wykonuje operat zapotrzebowania EC albo idzie się na całość w ciemno i podejmuje uchwałę właścicieli lokali o zmniejszeniu zapotrzebowania w EC.

    Jak się zaczną skargi od właścicieli lokali posadowionych na obrzeżu budowli, że mają lokale niedogrzane przy minus -10 -20 St. C, to będzie podkładka, że to nie samowola kilku "figurantów" z Zarządu WM
    [cite]Posesja:[/cite]Ponadto, wykonane w trakcie eksploatacji budynku zmiany i modernizacje, jak np. wymiana bram wejściowych, okien na klatkach schodowych i w piwnicach, rezygnacja z ogrzewania niektórych części wspólnych (pralnie, suszarnie), nie mówiąc już o ociepleniu budynku - powoduje zmniejszenie zużycia ciepła i uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o zmniejszenie mocy zamówionej.
    Tu nie zachodzą takie przypadki, bo
    [cite] michal:[/cite] czy Zarząd i administrator może samowolnie zmienić parametry dostaw energii cieplnej do mieszkań,
    a pisanie o wszystkim czyli o niczym, do niczego nie prowadzi , ale chyba o to w tym wszystkim chodzi ....
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] AgnesA:[/cite]Kolejny raz namawiam do większego luzu na tym forum
    No, Agnes, skoro kolejny raz, to tym razem chyba mnie namówiłaś. Od dzisiaj większy luz.

    Pozdrawiam serdecznie.

    Nowy doklejony: 28.12.12 19:26
    [cite] Posesja:[/cite]Zlecenie specjaliście nowych obliczeń
    Można, oczywiście. Ale może nie trzeba od razu powoływać specjalistów. Myślę, że na początek wystarczy wklepanie danych z faktur do arkusza kalkulacyjnego*, a następnie zrobienie sobie prostego wykresu. Wyjdzie samo na podstawie poprzednich sezonów, ile mocy należy zamówić.

    Naturalnie, im więcej danych, tj. im więcej sezonów, tym trafniejsza będzie prognoza.

    *polecam Calc z pakietu OpenOffice, albo ten sam Calc ale z LibreOffice - pakiety biurowe darmowe, również do zastosowań komercyjnych, bez żadnych ograniczeń.
    www.openoffice.org
    www.libreoffice.org
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.