Struktura współwłasności w nieruchomości
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Witam.<br />Jestem na tym forum nowy więc mam pytania związane z wspólnotą?<br />1. czy wspólnota powstaje samoistnie po sprzedaży piierwszego lokalu, a w dalszym ciągu od początku administrator w osobie człowieka Gminy która sprzedaje lokale nadal administruje nieudolnie zasobami sprzedanych lokali i wcale nie jest powołana WSPÓLNOTA mieszkańców, jak to zroboić aby powsatała wspólnota z prawdziwego zdarzenia!ić co trzeba zrobić aby powstała bo jako takiej nie ma.<br />2 próbowaliśmy powołać WSPÓLNOTĘ ale GMINA na zaproszenie w osobie administatora zawetowała powstanie WSPÓLNOTY czy ma do tego prawo jeżeli z mieszkań ogółem wykupionych jest prawie 60% z ogólnej liczby mieszkań?<br />Proszę o odpowiedz jak to ugryść i powołać wspólnotę mamy już dość ladowania pieniędzy na konto gminy!!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
powstaje z mocy prawa po wyodrębnieniu pierwszego lokali (musi być co najmniej dwóch właścicieli lokali)
zwołajcie zebranie właścicieli lokali i zmieńcie sposób zarządu nieruchomością na właścicielski https://forum.zarzadca.pl/wiki/abc_wspolnoty_mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu na rzecz innego właściciela niż dotychczasowy właściciel nieruchomości (innymi słowy: musi być co najmniej dwóch właścicieli i co najmniej jeden wyodrębniony lokal).
Zatem wspólnotę mieszkaniową już właściciele lokali tworzą, jak rozumiem pozostaje kwestia sprawowania zarządu nieruchomością, jeżeli w budynku znajduje się więcej niż siedem lokali - tworzycie tzw. dużą wspólnotę, do zarządu którą zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali.
O sposobie zarządu decydują właściciele lokali, gmina ma takie same prawa i obowiązku we wspólnocie, jak inni właściciele.
W pierwszej kolejności należy ustalić stan prawny - należy sprawdzić czy doszło do ustalenia sposobu zarządu, w tym celu konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego w księdze wieczystej macierzystej, być może ujawniono w niej zapisy dotyczące tej kwestii, jeżeli nie - konieczne jest zbadanie treści pierwszego aktu notarialnego. W tej pierwszej umowie mogło dojść do ustanowienia sposobu zarządzania.
Następnie, w zależności od ustaleń - właściciele podejmują stosowne uchwały (ewentualnie zawierają umowę).