wymiana zaworów termostatycznych

BRONEKBRONEK Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Należę do WM w której jest 25 mieszkań. W moim mieszkaniu instalacji C.O. uszkodził sie zawór termostatyczny przy grzejniku.Nadmieniam że instalacja C.O w mieszkaniach nie jest opomiarowana. Czy koszt związana z zakupem i wymianą zaworu musze ponieść osobiście czy powinny być pokryte z funduszu remontowego.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] BRONEK:[/cite]Należę do WM w której jest 25 mieszkań. W moim mieszkaniu instalacji C.O. uszkodził sie zawór termostatyczny przy grzejniku.Nadmieniam że instalacja C.O w mieszkaniach nie jest opomiarowana.

    Czy koszt związana z zakupem i wymianą zaworu musze ponieść osobiście czy powinny być pokryte z funduszu remontowego.
    Standardowo cała instalacja CO jest częścią wspólną tak wynika z licznych orzeczeń sądowych .
    Zawór winna wymienić na swój koszt Wspólnota , natomiast za głowicę do tego zaworu płacisz Ty (ok.55-w górę ??? zł).
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Innymi słowy, granica pomiędzy nieruchomością wspólną i własnością prywatną właściciela przebiega na nakrętkach M30 od głowic zaworów termostatycznych.

    Skąd taki podział? Czym sobie zasłużyły głowice, żeby je wyłączyć z nieruchomości wspólnej i zaliczyć do własności indywidualnej? Głowice, jako elementy regulacyjne nie są elementami instalacji c.o.? A jeśli nie, to czego są elementami?

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Innymi słowy, granica pomiędzy nieruchomością wspólną i własnością prywatną właściciela przebiega na nakrętkach M30 od głowic zaworów termostatycznych.
    Skąd taki podział?
    Czym sobie zasłużyły głowice, żeby je wyłączyć z nieruchomości wspólnej i zaliczyć do własności indywidualnej?
    Głowice, jako elementy regulacyjne nie są elementami instalacji c.o.?
    A jeśli nie, to czego są elementami?
    mówiąc tak trywialnie ... wynika to z przyczyn ekonomicznych ... zawór bez głowicy (tańsze rozwiązanie) też spełnia swoje zadanie ...

    Głowica to "luksus" ( dla właściciela lokalu) do którego WM nie musi dopłacać ... nie ma takiej potrzeby.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cześć.

    To nie tak. Zawór termostatyczny bez głowicy, to nie jest zawór termostatyczny. Może służyć wyłącznie, jako odpowiednik dawniejszej kryzy. Możemy na ten zawór nakręcić taki plastikowy koreczek i wtedy zawór będzie zwykłym zaworem regulacyjnym ręcznym, jak te stare zawory z czarnym deklem z (chyba) bakelitu. Podobnie, jak auto bez napędu w postaci silnika, nie jest autem.

    Głowica, to nie luksus. To przede wszystkim obowiązek, wynikający wprost z par. 134 ust. 4 i 5 WT (75/2002, 690), o ile nie mamy do czynienia z lokalami wyposażonymi we własne instalacje ogrzewcze. No, ale gdzie tam w przypadku własnych instalacji ogrzewczych możemy mówić o nieruchomości wspólnej, prawda?

    Jednym słowem: nie ma głowic - nie ma spełnienia wymagań przepisów. Między innymi dlatego taki podział wydaje mi się co najmniej nienaturalny, żeby nie stwierdzić - wynaturzony.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    BRONEKBRONEK Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam!
    Dziękuję, że zainteresowaliście się tematem. Bardzo proszę o sprecyzowanie dokładnie czy ja mam ponosić wszelkie koszty związane z wymiana zaworów termostatycznych czy instalację C.O traktować jako własność wspólną i wszelkie koszty ma ponosić WM. Pozdrawiam
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Najwięcej zależy od tego, jak się umówiłeś z pozostałymi właścicielami w stosownej uchwale o granicach nieruchomości wspólnej.
    Rozmowa z nimi będzie bardziej owocna, niż dyskusja na forum, choć oczywiście fajnie powymieniać poglądy.

    Potraktuj te opinie, jako materiał pomocniczy, a nie, jako jedynie obowiązującą doktrynę.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia.


    dodano:
    a tak w ogóle, to napisałeś Broniu, że uszkodził się zawór. A co z głowicą? To są przecież rozłączne elementy i można je kupować w sklepie osobno. Zrób tak, żeby wymieniono zawór na taki sam, jak ten uszkodzony i przełóż głowicę i po sprawie.
    Pozdr.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] BRONEK:[/cite]Witam!
    Dziękuję, że zainteresowaliście się tematem. Bardzo proszę o sprecyzowanie dokładnie
    czy ja mam ponosić wszelkie koszty związane z wymiana zaworów termostatycznych
    czy instalację C.O traktować jako własność wspólną i wszelkie koszty ma ponosić WM.
    przecież ci już napisałem...
    Każda wspólnota ma swoje odrębne regulaminy i tam szukaj odpowiedzi .

    Jeżeli u was instalacja CO jest w całości z zaworami i grzejnikami traktowana jest jako część wspólna... to nie zapłacisz nic.

    [cite] czajnik5:[/cite]To nie tak. Zawór termostatyczny bez głowicy, to nie jest zawór termostatyczny.
    Może służyć wyłącznie, jako odpowiednik dawniejszej kryzy.
    Możemy na ten zawór nakręcić taki plastikowy koreczek i wtedy zawór będzie zwykłym zaworem regulacyjnym ręcznym, jak te stare zawory z czarnym deklem z (chyba) bakelitu.
    Podobnie, jak auto bez napędu w postaci silnika, nie jest autem.
    czajniczku 5 to nie tak , chybiony przykład .
    Zawór z nakrętką plastykową pozwalającą na jego używanie (otwarte / zamknięte) spełnia podstawowe swoje zadanie - ogrzewanie jest w lokalu.
    Głowica to już jest "luksus" dla właściciela, bo może sobie pokręcić przy grzejniku ... ( ma większą możliwość nastawień) to tak jakby z malucha F-126 ( sam zawór) przesiąść się do mercedesa ( zawór z głowicą)
    A co z głowicą? To są przecież rozłączne elementy i można je kupować w sklepie osobno.
    Zrób tak, żeby wymieniono zawór na taki sam, jak ten uszkodzony i przełóż głowicę i po sprawie.
    jednak zawór i głowica to są odrębne elementy i nie muszą wspólnie pracować, aby zapewnić ogrzewanie lokalu . Kosztami się podzielić ....
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, przeczytaj dobrze, co tam napisałem powyżej o wymaganiach technicznych i zechciej zajrzeć do tych wymagań.

    Spodziewam się, że po lekturze przestaniesz opowiadać o "luksusie".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] czajnik5:[/cite]No, przeczytaj dobrze, co tam napisałem powyżej o wymaganiach technicznych i zechciej zajrzeć do tych wymagań.
    Spodziewam się, że po lekturze przestaniesz opowiadać o "luksusie".
    Przeczytałem ... i nic się nie zmieniło ... bo niby co się miało zmienić , że właściciel lokalu ma mieć możliwość pokręcenia sobie zaworem?
    par. 134 ust. 4 i 5 WT (75/2002, 690
    4. [b]Grzejniki oraz inne urządzenia odbierające[/b] ciepło z instalacji ogrzewczej powinny być zaopatrzone [b]w regulatory dopływu ciepła[/b]. Wymaganie to nie dotyczy instalacji ogrzewczej w budynkach zakwaterowania w zakładach karnych i aresztach śledczych.
    
    5. [b]W budynku[/b] zasilanym z sieci ciepłowniczej oraz w budynku z własnym (indywidualnym) źródłem ciepła na olej opałowy, paliwo gazowe lub energię elektryczną, [b]regulatory dopływu ciepła [/b]do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. 
    Wymaganie to nie dotyczy budynków jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, a także poszczególnych mieszkań oraz lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze.
    

    G%C5%82owice-termostatyczne_-rys_2.png
    Żeby w ogóle głowica termostatyczna działała to nierozerwalnym elementem, który powinien się z nią pojawiać jest zawór lub wkładka termostatyczna.
    Na rys. 2 pokazano przekrój przez głowicę nakręconą na zawór termostatyczny. 
    
    Zasada działania jest bardzo prosta. 
    A mianowicie czujnik cieczowy lub gazowy [b]2[/b]
     przy wzroście temperatury w pomieszczeniu zwiększa swoją objętość i powoduje poprzez zabezpieczenie przeciążeniowe [b]3[/b] 
    [b][color=#00f]działanie dławnicy[/color][/b] [b]5[/b] 
    umieszczonej we wkładce zaworowej [b]6[/b]. 
    [b]Dławnica jest to nic innego jak trzpień grzybka zaworu termostatycznego,[/b] który przymyka się lub otwiera, powodując zmniejszenie lub zwiększenie 
    przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, a w konsekwencji obniżenie lub podwyższenie temperatury w danym pomieszczeniu.
    

    Źródło : http://instalreporter.pl/ogolna/glowice-termostatyczne-funkcje-montaz-i-spasowanie-z-grzejnikiem/
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gaworzenie o luksusach nie ma się nijak do stanu prawnego: jednolity system centralnego ogrzewania jest współwłasnością w całości. Uchwałą nie da się zmienić granic własności, wziąć czegoś w nawias i wyłączyć z nieruchomości wspólnej. Byłaby to próba wywłaszczenia ogółu na rzecz niektórych. Nie ma takich możliwości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] Posesja:[/cite]Gaworzenie o luksusach nie ma się nijak do stanu prawnego: jednolity system centralnego ogrzewania jest współwłasnością w całości.
    Uchwałą nie da się zmienić granic własności, wziąć czegoś w nawias i wyłączyć z nieruchomości wspólnej.
    Byłaby to próba wywłaszczenia ogółu na rzecz niektórych. Nie ma takich możliwości.
    Już się boisie.gif.....zwłaszca za pojecie
    [u]jednolity system centralnego ogrzewania jest współwłasnością [b]w całości[/b][/u]
    

    Nie jest to prawdą ...wszytko zależy od sposobu rozprowadzenia EC dla potrzeb CO. Tak trywialnie - czy można odciąć lokal bez szkody innych użytkowników lokali ...

    To zależy od sposobu

    czy poszczególne pomieszczenia w lokalu są zasilane z jednego "źródła" - baterii / rozdzielacza ( tzw. rozprowadzenie poziome ) - tak jak się obecnie buduje -

    czy pomieszczenia w lokalu są zasilane w EC z kilku pionów przechodzących przez lokal (tzw. zasilanie pionowe) tu można mówić o jednolity system centralnego ogrzewania.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Dławnica jest to nic innego jak trzpień grzybka zaworu termostatycznego, który przymyka się lub otwiera, powodując zmniejszenie lub zwiększenie
    przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, a w konsekwencji obniżenie lub podwyższenie temperatury w danym pomieszczeniu
    Kuba, Kuba, wstyd mi za Ciebie, że rozpowszechniasz takie głupoty.
    Jeśli to nie Ty napisałeś, a tylko cytujesz, to wstyd mi za tych, co to napisali.

    Widzę, że musimy się sporo cofnąć w edukacji. Nie szkodzi. Jak trzeba, potrafię być cierpliwy.

    Lekcja nr 1 - Co oznacza słowo "termostat"

    Zadanie domowe:
    a) co oznacza "termo-"
    b) co oznacza "-stat"

    Materiał pomocniczy:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat

    Lekcja nr 2. Dlaczego KubaP nie rozumie zapisu par. 134 ust. 5

    Zadanie domowe:
    Prawidłowo wytłuścić w tekście przepisu frazę "powinny działać automatycznie", zamiast "regulatory dopływu ciepła".

    Dwie lekcje na początek wystarczą. Nie przeciążajmy się na starcie, bo się zrobią zakwasy w mózgu.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jest to prawdą
    Co nie jest prawdą? Że "jednolity system centralnego ogrzewania jest współwłasnością w całości"? Otóż jest, pogódź się z tym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Dławnica jest to nic innego jak trzpień grzybka zaworu termostatycznego, który przymyka się lub otwiera, powodując zmniejszenie lub zwiększenie
    przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, a w konsekwencji obniżenie lub podwyższenie temperatury w danym pomieszczeniu
    Kuba, Kuba, wstyd mi za Ciebie, że rozpowszechniasz takie głupoty.
    Jeśli to nie Ty napisałeś, a tylko cytujesz, to wstyd mi za tych, co to napisali.
    czas się podłączyć do prądu czajniku5 bo ci obwody zamarzły....
    czajniczku czytaj ze zrozumiem tak jak ty się przypinasz do nas ... to twoi fachmani napisali i to nie byle jacy ...link masz tu i tam
    Źródło : http://instalreporter.pl/ogolna/glowice-termostatyczne-funkcje-montaz-i-spasowanie-z-grzejnikiem/

    reszta jest klaunowaniem na potrzeby gawiedzi czajniczku5... "podziękuj - oceń pozytywnie" już czerwienie ....
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hm... jeśli tak napisali, to napisali nieprawdę. Ale spoko - to nie moi fachmani. Moi takich rzeczy nie piszą.

    A z tym "podziękuj", to zabawna historia. Jeszcze niedawno na ten przykład ja, Czajnik5, byłem najbardziej pomocnym użytkownikiem, a przecież nikomu nie pomogłem, albo nic o tym nie wiem.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.