Regulamin rozliczania energii cieplnej

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przydatne do regulaminu


Współczynniki wyrównawcze
ustalone są zgodnie z tabelą Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Techniki Instalacyjnej "INSTAL" z listopada 2001
(zalecane współczynniki redukcyjne dla mieszkania ze względu na jego położenie w budynku)

- dla budynków budowanych po 01.01.1983 r.

Położenie lokalu w bryle budynku
0,8... 0,9... 0,9... 0,8 ....Dach
0,9... 1,0... 1,0... 0,9
0,9... 1,0... 1,0... 0,9
0,8... 0,9... 0,9... 0,8 ... Parter

- dla budynków wybudowanych przed 01.01.1983 r.

Położenie lokalu w bryle budynku
0,7... 0,8... 0,8... 0,7.....Dach
0,8... 1,0... 1,0... 0,8
0,8... 1,0... 1,0... 0,8
0,7... 0,9... 0,9... 0,7 .... Parter

Komentarze

  • Opcje
    dzinadzina Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mam pytanie czy te współczynniki dotyczą nowej wspólnoty-blok oddany przez dewelopera w lipcu ,16 stycznia dostałam rozliczenie za 3 miesiące z CO z ciepłomierzy i nasz administrator nie uwzględnił wspólczynników -mieszkam na parterze i to narożnym ,ten pan twierdzi że cos takiego nie ma w nowo powstałych wspólnotach i mi się to nie należy ,a jak się upieram to wspólnota musi to zatwierdzić ,lokatorzy z 1 i2 pietra wiadomo że takiej zgody nie dadzą ponieważ twierdzą że" widziały gałay co brały"poprzednoe mieszkałam na innym osiedlu gdzie przez 16 lat taką korektę otrzymywałam.
  • Opcje
    dzinadzina Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dla tego się pytałam czy te przepisy dotyczą każdego mieszkania na parterze i na poddaszach -więc jak się ma ciepłomierze to nie obowiązuje
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] czajnik5:[/cite]KubaP, co to za tajemnicze macierze?

    Poszczególne współczynniki nie powinny się sumować do 1?
    Weźmy pierwszy wiersz: wynika z niego, że jest parter i trzy piętra. Zużycie ciepła całkowite (na ciepłomierzu) 100 GJ. Zatem rozdzielamy: 0.8x100 + 0.9x100 + 0.9x100 + 0.8x100 = 80 + 90 + 90 + 80 = 340 GJ. Ciepłomierz wskazał 100, a lokale zapłacą za 340.

    Największe znaczenie ma nie tyle położenie w pionie (kondygnacja), ale w poziomie (wewnątrz/narożne).

    Widzę, że KubaP nie wie jak to ugryźć, żeby się sumowało do 1 :bigsmile:

    Poza tym, ty Czajnik dobrze wiesz, że to tylko wygląda jak macierze :wink:

    Otóż te współczynniki nie będą się sumowały do jedności, jeśli nie obliczyć ważniejszego współczynnika (W) po uwzględnieniu sumy zużycia ciepła w GJ w całym budynku oraz w każdym lokalu oddzielnie.

    Przyjmując jako przykład tylko jedno piętro, co Ty Czajnik uczyniłeś, równanie powinno wyglądać w ten sposób (dla ułatwienia przyjmuję takie samo zużycie we wszystkich czterech lokalach, po 25GJ - powinno się podstawić do równania rzeczywiste zużycia we wszystkich lokalach):

    0.8x25xW + 0.9x25xW + 0.9x25xW + 0.8x25xW = 100

    Po obliczeniu W = 100/85 = 1,1765

    Właściciele dwóch mieszkań z współczynnikiem 0,8 zapłacą według ich wskazania ciepłomierza pomnożonego przez W i przez 0,8 czyli 25x0,8x1,1765 = 23,53GJ
    Właściciele dwóch mieszkań z współczynnikiem 0,9 zapłacą według ich wskazania ciepłomierza pomnożonego przez W i przez 0,9 czyli 25x0,9x1,1765 = 26,47GJ

    Suma wyjdzie na 100GJ

    c.b.d.u.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Widzę, że KubaP nie wie jak to ugryźć, żeby się sumowało do 1 hura.gif
    bezradny.gif Mylny wniosek .... ja takie rozliczenie robię co roku od 1997 roku więc niczego nie musisz mi tłumaczyć . ale Czajnikowi może się przyda ...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę jednak, że nie mylny, patrząc na czas nie udzielenia odpowiedzi na konkretne pytanie Czajnika.
    Z racji braku innych dowodów, ani ja, ani ty nie udowodnisz swoich słów, więc zostawmy to do oceny innym.


    Pozostaje inne pytanie, które każdy właściciel może zadać podczas rozmowy nad uchwałą o wprowadzeniu współczynników według położenia lokalu:

    Co to za dokument dla wspólnoty ta tabela Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Techniki Instalacyjnej "INSTAL" z listopada 2001???
    Dlaczego akurat 0,8 - 0,9 - 1,0 a nie np. 0,85 - 0,9 - 0,95 - 1,0

    Drugie pytanie:

    Jak przyporządkować owe współczynniki w sytuacji, gdy nie ma ogrzewania na klatkach i na dolnych piętrach jest znacznie zimniej niż na wyższych??
    Inaczej mówiąc, poza położeniem lokalu "w poziomie" spore znaczenie ma także położenie lokalu "w pionie".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Ja będę wszystkich przekonywał, ....
    czajniczku twoja teoria świetnie się spełnia w nowych deweloperskich wspólnotach, ale co począć w tych gdzie o przydziale lokali decydowali tow. dyrektorzy, sekretarze, ? Ludziska brali co dawali bo to była jedyna szansa "młodych" na swoje M.

    Współczynniki korekcyjne kosztów ogrzewania lokali dają im namiastkę sprawiedliwości ...
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Współczynniki korekcyjne kosztów ogrzewania lokali dają im namiastkę sprawiedliwości
    Namiastkę? Czyli kawałek tylko? Prawie sprawiedliwość? To było dobre w komunie - dawano ludziom kawałek (erzac) czegoś żeby byli cicho. Nie te czasy KubaP.
    Wszelkie tabelki nie uwzględniają specyficznych warunków w jakich dany budynek funkcjonuje. Nie uwzględniają np. nietypowego położenia lokali: przy zsypach, obok szybów windowych, nad przejściami dla pieszych, nie biorą pod uwagę częściowej zabudowy ścian szczytowych, są lokale na parterze bezpośrednio nad kotlownią lub przylegają do kotłowni (zwłaszcza tradycyjnej)...
    "...Zastosowanie w odniesieniu do tych mieszkań, w systemie podziału kosztów ogrzewania, współczynników redukcyjnych tabelarycznych, może wiązać się z popełnieniem błędu dochodzącego do 50%..."- Źródło: www.cieplo-corp.pl
    "...Badania wykazały, że rzeczywiste zużycie energii nie może być ustalone za pomocą jakichkolwiek współczynników korekcyjnych. Zalecane przez COBRTI Instal i stosowane przez większość firm rozliczeniowych w Polsce współczynniki korekcyjne nie uwzględniają podstawowych praw fizyki ..." - dr. inż. Mieczysław Dzierzgowski z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]dla mnie współczynniki korekcyjne nie dają namiastki sprawiedliwości.
    Dla mnie to jest tylko ogłupianie i konserwowanie wypaczonego myślenia.

    To utwierdzanie ludzi w przekonaniu, że można i należy żyć na cudzy koszt. Tym bardziej, że to najczęściej dotyczy - jak sam zauważyłeś - starych lokali, których ludzie nie kupowali, ale były im PRZYDZIELANE.
    Widzę z historią mieszkalnictwa jesteś na bakier ... ty tego penie nie przeżyłeś na własnym grzbiecie ...zakładając podstawową komórkę jakim jest rodzina, miałeś do wyboru : mieszkać u teściów lub brać co dają ... wielu wybrało to drugie
    Być może też "kupowali" je za 1 zł, podczas gdy inni musieli zaciągać kredyty o wartości kilkuset tysięcy na dziesięciolecia i nikt im niczego nie PRZYDZIELIŁ.
    w tym okresie, gdzie tow. przydzielali lokale mieszkalne nie było takiej możliwości i ja nie pisze o tak nabytych lokalach , to są czasy współczesne...
    Zauważ, że sam (zapewne bezwiednie) piszesz: BRALI co DAWALI.
    Wiesz napisze ci tak...zakładając podstawową komórkę jakim jest rodzina, miałeś do wyboru : mieszkać u teściów lub brać co dają ... wielu wybrało to drugie
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: zakładając podstawową komórkę jakim jest rodzina
    Ja osobiście nic nie zakładałem. Pewnie to przeoczyłem, albo samo przyszło... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: zakładając podstawową komórkę jakim jest rodzina
    Ja osobiście nic nie zakładałem. Pewnie to przeoczyłem, albo samo przyszło... :wink:
    czyli mamy przypadek związku partnerskiego ...ale to nie to miejsce ... i nie to forum ...

    Nowy doklejony:
    [cite] czajnik5:[/cite] W końcu przecież w tych komórkach narodzą się ci, co będą mnie za jakiś czas utrzymywać i może podtrzymywać przy życiu..
    pomarzyć dobra rzecz ,
    ja bym na to pokolenie nie liczył ,wystarczy popatrzeć co się wyprawia już dziś.
    Ci co mają 50+ nie są leczeni ... są traktowani jak generacja II kategorii , a ci po 80-tce to już leczyć się nie opłaca - totalna wegetacja ....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: czyli mamy przypadek związku partnerskiego
    Jak ci to wyszło, z przeoczenia, czy z przyjścia ? [/quote]a może wybrałeś to... drugie ? :
    KubaP: mieszkać u teściów lub brać co dają... wielu wybrało to drugie
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zamiast pisać o związkach partnerskich i przydziałach mieszkaniowych za czasów komuny lepiej odpowiedzcie na moje pytania.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Ja nie odpowiem na Twoje pytania. Jestem przeciwnikiem takich współczynników i dlatego nie chcę rozwijać tematu. Proszę o wybaczenie.

    Generalnie również nie podobają mi się różne współczynniki, lecz czasem może to być sposób na sprawiedliwsze rozliczanie EC.
    Drążę ten temat, bo w mojej wspólnocie (wspólnota nowa 3-letnia) wobec braku grzejników na klatkach schodowych (w projekcie pierwotnym były ale deweloper to zmienił) myślimy o wprowadzeniu współczynników ponieważ na niższych piętrach na klatce schodowej jest dość zimno i zdajemy sobie sprawę, że swoimi ścianami lokali dogrzewamy tą klatkę. Na piętrach ostatnich VI i VII na klatce jest ciepło jak w mieszkaniach.
    Przy okazji można by było skorygować również lokale szczytowe i brzegowe.

    Rozwiązaniem lepszym było by zamontowane grzejników na parterze przy wejściu, lecz jak to zwykle bywa we wspólnotach, brak środków na zakup, wspólnota ma inne ważniejsze wydatki...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aż tak krucho to nie jest, mamy sporo kasy u dłużników...
    Zakup grzejnika to pestka, koszt eksploatacji to jest spory wydatek w przypadku trzech klatek i założeniu, że takie grzejniki w zimie będą grzały prawie non stop.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] EDDIE:[/cite]mamy sporo kasy u dłużników...
    Czyli jej nie macie, mają ją dłużnicy. Wzięli bezprocentowy (na razie) kredycik u sąsiadów bez pytania ich o zgodę.
    Wy macie nadzieję na te pieniądze. :smile:
    Obawiam się, że im dłużej trwa taki stan, tym bardziej nadzieja staje się iluzoryczna.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy już sprawy w sądzie, innej drogi nie ma :sad:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Istnieje jeszcze problem możliwości regulacji termostatu przez każdego bez wyjątku w takim grzejniku.
    Kolejna sprawa, jestem zdania, że do zakupu tych grzejników nie potrzeba uchwały (mały koszt inwestycji w stosunku do zapobiegnięcia powstania wilgoci na dolnych kondygnacjach), inna osoba z zarządu żąda nawet ankiety na ten temat i uchwały.

    Temat jest skazany na przegraną w drodze uchwały, ponieważ właściciele z wyższych pięter - 7,6,5,4 nie będą widzieli potrzeby bo mają na klatkach normalną temperaturę, a na chłodnych piętrach 2. i 3. mieszka 1/3 właścicieli, (1. piętro jak i parter jest niezamieszkałe - garaże).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trzymam Cię za słowo :tongue:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.