SKŁADKI ZUS OD UMÓW O DZIEŁO

ad7Rad7R Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w O Forum
Osoba jest zatrudniona na umowę o pracę z innym pracodawcą, tj, z zarządcą, który zarządza wspólnotami.Jedna ze wspólnot zawarła z tą osobą umowę o dzieło, czy od umowy o dzieło należy odprowadzić składki zus i jakie?

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowę o jakie dzieło? Co ma być rezultatem tej umowy?
    Umowa o dzieło jest umową rezultatu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Składek zusowskich od umowy o dzieło się nie odprowadza. Jedyny wyjątek w praktyce nie dotyczy wspólnot.
    Zatem: jak na wstępie.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Jedyny wyjątek w praktyce nie dotyczy wspólnot.
    Co to znaczy: "nie dotyczy wspólnot"?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Albowiem jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdzie zleceniobiorca jest jednocześnie pracownikiem etatowym zleceniodawcy.
    Nie wiem jak Ty, ale ja nie spotkałem się z sytuacją aby wspólnota kogokolwiek zatrudniała na etat.
    Zatem sytuacja ta nie powinna dotyczyć wspólnot.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Chciałeś powiedzieć, że wyjątek od reguły nieozusowania umów o dzieło nie dotyczy wspólnot? Zgoda.
    Zrozumiałem to na odwrót: że umowy o dzieło nie są ozusowane, ale ta reguła nie dotyczy wspólnot. :smile:

    Ja kwestionuję zasadność zawierania umów o dzieło "na stałe". Jest to próba uniknięcia składek ZUS. Powinna być zawarta umowa zlecenia.
    W omawianym przypadku nie ma to większego znaczenia, skoro wykonawca ma zatrudnienie na umowę o pracę i pełne ubezpieczenie społeczne z tego tytułu (o ile jest to pełny etat, z minimalną płacą krajową). Chociaż od umowy zlecenia byłaby odprowadzana składka zdrowotna, a od umowy o dzieło jej nie ma - tego mógłby się przyczepić ZUS.

    Jeżeli jest to umowa "incydentalna", dotycząca wykonania określonej roboty i zakończenia współpracy (np. wykonanie remontu, opracowania opinii technicznej), to OK, jak najbardziej może być umowa o dzieło. Ale jeśli jest to umowa na dłuższy okres, dotycząca czynności stałych, powtarzających się (sprzątanie, administrowanie, konserwator itp.), to nie daje ona określonego rezultatu, nie kończy się wykonaniem dzieła; jest to umowa starannego działania, a nie o dzieło. Wtedy umowa o dzieło jest nieodpowiednia, to tylko ucieczka od składki zdrowotnej i może pociągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    Zrozumiałem to na odwrót: że umowy o dzieło nie są ozusowane, ale ta reguła nie dotyczy wspólnot. :smile:
    :bigsmile:
    Ostrzegając przed "pomysłowością" masz pełną rację. Ja też podkreślę, że dla fiskusa umowa sprzątania jest umową zlecenie. Nigdy nie przekonacie go, że jest to umowa o dzieło.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.