O zarzadzie wspólnoty
rene
Użytkownik
Czy osoba nie będąca właścicielem mieszkania , tylko jej córka , może być członkiem zarządu wspólnoty . Czy podpisane przez nią dokumenty mają wadę prawną , tzn. są nie ważne ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Nie , żadnej wady nie mają jeżeli chodzi o podpis, bo ona jest członkiem Zarządu Wspólnoty
Jeżeli taki jest zapis w umowie o sposobie zarządu, to wybór członka zarządu spoza grona właścicieli narusza jej postanowienia,
Uchwała o wyborze zarządu, który składa się osób nie spełniających kryteriów określonych w tej umowie, o ile nie została zaskarżona w terminie, obowiązuje - dokonany wybór jest ważny i skuteczny.
Czy wspólnota może dodać brakujące słowa w zapisie księgi wieczystej tj."lub z poza ich grona"
Taki zapis jest w księdze wieczystej i trzeba to zmienić.
Rozumiem, że chodzi o umowę wyodrębnienia lokalu lub umowę zawartą przez właściciele lokali w formie aktu notarialnego, w której to znalazł się cytowany powyżej zapis?
Jeżeli tak, to właściciele określili sposób zarządu w rozumieniu art. 18 ustawy o własności lokali. Jeżeli chcą ten sposób zmienić i przywrócić taki, jaki wynika z ustawy a konkretnie w tym przypadku z art. 20 ust. 3, który stanowi, że: "członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona." powinni podjąć uchwałę protokołowaną przez notariusza, o czym mowa w art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali:
"zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej."
Niczego wspólnota mieszkaniowa nie może dodawać do księgi wieczystej, jeżeli właściciele zmienią sposób zarządu w sposób powyżej opisany - to protokół notariusza z podjęcia tej uchwały stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.