Kursy dla bycia zarządcą ADM

Moniczka1208Moniczka1208 Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam. Mój tata wraz innymi osobami chcą założyć wspólnotę mieszkaniową taką jak np. ADM. Chcą wziąć mnie na zarządcę. Czy muszę przechodzić jakieś kursy, szkolenia? Czy jest coś czego wymaga Ministerstwo? Jakieś dokumenty? Czy muszę przedstawić jakieś wyższe wykształcenie? Jak to wygląda. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie musi Pani mieć takich uprawnień, jednak nie będzie Pani w takiej sytuacji mogła zawrzeć umowy o zarządzanie w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomości.
    Taka umowa jest o tyle istotna z punktu widzenia właścicieli lokali, którzy tworzą wspólnotę mieszkaniową, że przewiduje odpowiedzialność zawodową zarządcy.
    Jeżeli dla właścicieli to nie ma znaczenia, to wcale nie muszą powierzać zarządu osobie z licencją.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moniczka1208: Chcą wziąć mnie na zarządcę
    Życzę sukcesów !
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak Moniczka1208 zostanie zarządcą, to będzie u nas częstym gościem. Zapraszamy.
  • Opcje
    Moniczka1208Moniczka1208 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prosiłam o pomoc a nie o zbędne komentarze, dając przykład akurat na sobie.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cóż. Przy takim nastawieniu dużo pomocy nie uzyskasz, ale to Twój problem.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Moniczka1208: Czy muszę przedstawić jakieś wyższe wykształcenie ?
    A przypadkiem masz tam jakieś wykształcenie ? :wink:
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Moniczka1208:[/cite]Mój tata wraz innymi osobami chcą założyć wspólnotę mieszkaniową taką jak np. ADM. (...) Jak to wygląda.
    Zapowiada się interesująco.
    A co już wiesz z tej dziedziny? Zapoznałaś się z ustawą o własności lokali? Masz jakieś doświadczenie?

    Trzeba się przygotować na to, że takich zarządców będzie coraz więcej. Idzie nowa era - era deregulacji rynku zarządzania nieruchomościami.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Mój tata wraz innymi osobami chcą założyć wspólnotę mieszkaniową taką jak np. ADM.
    Jako, że wspólnot się nie zakłada bo powstają z mocy samego prawa (automatycznie) to pewnie ci chodzi o to, że tato chce rozpocząć DG (założyć firmę na wzór ADM) do zarządzania nieruchomościami i żebyś ty pelniła w tej firmie funkcję zarządcy nieruchomości gdy trzeba będzie przejąć jakąś wspólnotę w zarządzanie, czyli zarabiać na życie. Czy tak?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Trzeba się przygotować na to, że takich zarządców będzie coraz więcej
    Masz jakiś pomysł ?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] Moniczka1208:[/cite]Mój tata wraz innymi osobami chcą założyć wspólnotę mieszkaniową taką jak np. ADM. (...) Jak to wygląda.
    A co już wiesz z tej dziedziny? Zapoznałaś się z ustawą o własności lokali? Masz jakieś doświadczenie?
    Jakby cośkolwiek wiedziała nie mówiłaby o założeniu wspólnoty, nie myliła wspólnoty z ADM i nie zadawałaby takiego pytania czy potrzebuje mieć jakiś papier by być zarządcą.
  • Opcje
    Moniczka1208Moniczka1208 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po pierwsze to mam wyższe wykształcenie i to z dwóch kierunków. Po drugie myślałam że to jest forum gdzie mogę otrzymać pomoc a widzę że co niektórzy, nie mając zajęcia zbędnie komentują zamiast zająć się czymś pożytecznym. Zarządcy bardzo dziękuję za pomoc.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lamerów nie dopieszcza się na forach. I tak masz szczęście, że tutaj stosuje się taryfę ulgową dla początkujących. Ale Ty nie jesteś niezorientowanym właścicielem lokalu, szukającym informacji, jakie masz prawa i obowiązki, jak możesz bronić swoich interesów. Ty chcesz być zarządcą, czyli osobą odpowiedzialną za cudzy majątek i bezpieczeństwo mieszkańców, a nie odrobiłaś nawet lekcji obowiązkowych. A powinnaś być lepsza od najlepszych właścicieli, dla których chcesz pracować.

    Zacznij od zapoznania się z ustawą o własności lokali i kodeksem cywilnym (przepisy o współwłasności), obowiązkami zarządcy, wynikającymi z Prawa budowlanego, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o czystości i porządku w gminach... i wielu innych. Dowiedz się, czego nie wiesz, a potem pytaj.
  • Opcje
    Moniczka1208Moniczka1208 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po pierwsze to po raz kolejny powtarzam że dałam przykład na sobie, bo nie muszę tłumaczyć kto i co a ja pracuje w banku i nie potrzebuję bawić się w zarządce.
    A po drugie to najlepiej jak każdy będzie pilnował swojego nosa. Bo widzę że przemądrzałych mamy wiele ale co do czego przychodzi to sami idioci...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moniczka1208: ale co do czego przychodzi, to sami idioci...
    We wszystkich przejawach twojego... życia ? :bigsmile:
    Moniczka1208: ja pracuje w banku i nie potrzebuję bawić się w zarządcę
    Nie potrzebujesz. Ale chcesz bo ciebie chcą, tak ? :wink:
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    " Licencja na zarządzanie

    Marek Majchrzak [wiceprezes Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości]:
    – Obecnie [w styczniu 2011 r. – przyp. red.] mamy w Polsce nieco ponad 20 tys. zarządców z licencjami, których można podzielić na 3 grupy.

    Pierwsza z nich, licząca ok. 9,6 tys. osób, dostała uprawnienia – mówiąc w żargonie – "za zasługi", jako że była to grupa wykonująca zawód zarządcy w momencie wprowadzenia certyfikowania tej profesji w 1999 r., a więc nabywała uprawnienia niejako automatycznie.

    Druga grupa, licząca ok. 6,4 tys. osób, w latach 2001–2008 musiała już przejść pełne postępowanie kwalifikacyjne zakończone egzaminem.

    Ostatnia, 4-tysięczna grupa kandydatów, która otrzymywała uprawnienia jedynie na podstawie ukończenia studium podyplomowego i odbyciu praktyki, miała już pod tym względem bardzo ułatwione zadanie.

    Wiadomo, że w tej branży liczy się człowiek, nie dokument, ale często spotykam się z sytuacjami, w których zleceniodawcy szukają zarządców, ale tylko tych z licencjami o numerach mniejszych niż 16 000, co zapewne dyskryminuje wielu utalentowanych zarządców, ale jest dość znaczące i wiele mówi o tej najmłodszej stażem grupie."

    Nowy doklejony: 26.01.13 10:45
    "Ciekawe, że prezes Majchrzak gorzej wyraża się o ostatniej grupie zarządców, od których ustawa (ugn) wymaga wyższego wykształcenia, ukończenia studiów podyplomowych z zakresu zarządzania nieruchomościami, napisania pracy dyplomowej (plan zarządzania), 6-miesięcznej praktyki i przejścia przez postępowanie kwalifikacyjne w Ministerstwie Infrastruktury, a jest bardzo wyrozumiały dla zarządców z pierwszej grupy, którym wystarczyło wykształcenie średnie - bez żadnych studiów, podyplomówek, planów zarządzania, praktyk, postępowania kwalifikacyjnego itp. - wystarczył staż pracy w komunalnym ADM lub w spółdzielni mieszkaniowej. Oni dostawali licencję "z marszu", bez sprawdzenia ich wiedzy ogólnej, znajomości przepisów prawa czy praktycznych umiejętności. W ocenie prezesa Majchrzaka mieliby oni być lepiej przygotowani do zawodu, niż zarządcy po studiach podyplomowych. Ciekawa optyka. Czyżby dlatego, że sam ma licencję nr 53?

    Grupa "kombatantów" wciąż dominuje w firmach zarządzających nieruchomościami (i wśród etatowych ekspertów). Często całe ADM-y z dnia na dzień zostały przekształcone w spółki z o.o.: kierownik ADM został Prezesem Zarządu, a pani księgowa Skarbnikiem. Wszystkie nieruchomości, którymi zarządzał ADM (całe dzielnice, liczące setki wspólnot mieszkaniowych i nieruchomości gminnych), przejęła spółka z o.o. i żyje z nich do dzisiaj. To było zwyczajne uwłaszczenie nomenklatury. Podział rynku nastąpił, zanim pojawili się zarządcy nieruchomości z prawdziwego zdarzenia i zanim zaczęła się konkurencja w tym zawodzie. Spółki nomenklaturowe łatwo rozpoznać: mimo, że prowadzą działalność tylko w jednym mieście, mają po 300-500 wspólnot.

    Teraz starzy wyjadacze komunalni i spółdzielczy, którzy pozakładali sobie stowarzyszenia i federacje zarządców, usilnie lobbują o ustanowienie samorządu zawodowego zarządców oraz oddanie w ich ręce decyzji o nadawaniu uprawnień do wykonywania zawodu. Ironia losu polega na tym, że to kombatanci, którzy nie przeszli żadnej weryfikacji merytorycznej, mieliby decydować, czy dopuścić młodszą konkurencję po studiach podyplomowych do pracy w zawodzie. Ten temat uparcie powraca na łamach pism branżowych i w postulatach kongresów różnych federacji. Na szczęście, Ministerstwo Infrastruktury póki co skutecznie odrzuca takie pomysły kombatantów."
    Komentarz edytowany iga
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    iga - oj, włozyłas kijek w szprychy.Zarządcy będą kontratakować. TYLKO ZARZĄDZANIE PRZEZ FACHOWCA JAKIM JEST NIEWĄTPLIWIE ZARZĄDCA Z LICENCJĄ GWARANTUJĘ WM DOBROBYT I BEZPIECZEŃSTWO.
    Moniczka 1208 - naruszyłaś interesy zarządców , którzy są nieomylni. Jak chcesz porady służę pomocą na email.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Brawo, iga!
    Cytujesz cudze wypowiedzi. Czy możesz podać linki do źródeł?
    Ja tam nie wierzę
    Bo jesteś człowiekiem małej wiary...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    @ czajnik5
    Dla mnie z Prawa budowlanego nic nie wynika dla zarządcy nieruchomości pod kątem zarządzania nieruchomością.
    Skoro nie z prawa budowlanego, to skąd mam się dowiedzieć o obowiązku przeglądów budowlanych lub o obowiązku prowadzenia KOB-u?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    skąd mam się dowiedzieć o obowiązku przeglądów budowlanych lub o obowiązku prowadzenia KOB-u
    - czyżby prawo budowlane nakładało taki obowiązek na zarządców nieruchomości?
    Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany...
    - zarządca nieruchomości nie jest wlaścicielem obiektu budowlanego
    - zarządca nieruchomości nie jest zarządcą obiektu budowlanego
    Jeżeli takie obowiązki przyjmie zarządca nieruchomości w umowie o zarządzanie to prawo budowlane może mu służyć pomocą na czym ma to polegać i jak wykonać, ale nie nakłada w tym zakresie obowiązków na zarządców nieruchomości.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Cytujesz cudze wypowiedzi
    A ty nie cytujesz:
    Bo jesteś człowiekiem małej wiary...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli takie obowiązki przyjmie zarządca nieruchomości w umowie o zarządzanie...
    Czyli jeśli podpiszę umowę, w której nie ma takich obowiązków, to nie muszę tego robić?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Wtedy to będzie Twój obowiązek, ale wynikający z umowy o zarządzanie, nie z prawa budowlanego.
    Tak, to prawda. To był taki skrót myślowy. :smile:
    Jasne, że to obowiązek wspólnoty, ale jest też jasne, że jeśli wspólnota zawiera umowę z zarządcą, to obciąża go tym obowiązkiem. Co jak co, ale dokumentację techniczną i prawną nieruchomości prowadzi zarządca.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    Jasne, że to obowiązek wspólnoty, ale jest też jasne, że jeśli wspólnota zawiera umowę z jest zarządcą,
    to obciąża go tym obowiązkiem.
    Co jak co, ale dokumentację techniczną i prawną nieruchomości prowadzi zarządca.
    ciekawa teoria ... w większości są to administratorzy a nie zarządcy ...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie teoria, to fakty.
    W większości są to osoby z licencją, więc są to zarządcy nieruchomości.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak zarządca nieruchomości wyjedzie do London na zmywak to jest cleaner (czy jakoś tak) a nie zarządca.
    Jak zarządca nieruchomości wyjedzie przycinać żywopłoty u Niemca to jest geartner (czy jakoś tak) a nie zarządca.
    Jak zarządca nieruchomości zatrudni się jako administrator we wspólnocie to ... różnie go nazywają.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biedron_ka: to ... różnie go nazywają
    Najczęściej nasz Pan Administrator :wink:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zupełnie nie rozumiem panicznej obawy niektórych użytkowników, żeby zarządcy nie nazwać zarządcą, bo natychmiast spłyną na niego (na zarządcę, nie na użytkownika) uprawnienia, zawarowane dla podmiotu sprawującego zarząd powierzony. Te lęki są nieuzasadnione, bo uprawnienia zarządcy wynikają z przepisów ustawowych (uwl, ugn) oraz umowy zawartej ze wspólnotą, a nie z tego, jakim tytułem obdarzysz zarządcę.

    Nowy doklejony: 28.01.13 08:42
    czajnik5:
    W ustawie Prawo budowlane nie ma zapisu, który mówiłby o tym, że w przypadku podpisania umowy o zarządzanie, obowiązek, o którym mowa w art. 61-72, przechodzi z właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego na zarządcę nieruchomości.
    Ale w razie zlecenia tych obowiązków specjalistycznej firmie, właściciel nieruchomości zmniejsza swoją odpowiedzialność za prowadzenie tej dokumentacji (chociaż nie wyzbywa się jej całkowicie, choćby z tytułu nadzoru), a w razie ukarania grzywną przez nadzór budowlany, ma roszczenie regresywne do zarządcy.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] KubaP:[/cite]bo pod tym kontem w sprawach czy to jest administrowanie czy zarządzanie bada Sąd.
    Sąd na pewno nie bada pod kontem. :smile:
    Zarządca nieruchomości może świadczyć różne usługi: administrowania, zarządzania, doradztwa - ale skoro ma uprawnienia zawodowe, to zawsze jest zarządcą.
    Ustawa o gospodarce nieruchomościami:

    Art. 184. 4. Z dniem wpisu do centralnego rejestru zarządców nieruchomości osoba, o której mowa w ust. 2, nabywa prawo wykonywania zawodu oraz używania tytułu zawodowego "zarządca nieruchomości". Tytuł zawodowy "zarządca nieruchomości" podlega ochronie prawnej.
    [cite] KubaP:[/cite]nie chodzi o to czy oni mają papierek z tytułem Licencja
    Tak ty masz w swoim papierku? Sprawdź, bo sądzę, że się mylisz.
    To by było coś nowego, bo mój ma tytuł:
    [align=center]ŚWIADECTWO
    nadania licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami[/align]
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.