problem z wywietrznikiem
eee
Użytkownik
Witam!
Mamy problem z jednym z sasiadów. Otóż zakończyliśmy ocieplanie naszego bloku. Jeden z lokatorów zrobił sobie bez niczyjej wiedzy wywietrznik. Teraz woda wlewa się do mieszkania. Prawdopodobnie utracimy gwarancję na wykonane ocieplenie. Co mamy zrobić jako zarząd z takim problemem?
Mamy problem z jednym z sasiadów. Otóż zakończyliśmy ocieplanie naszego bloku. Jeden z lokatorów zrobił sobie bez niczyjej wiedzy wywietrznik. Teraz woda wlewa się do mieszkania. Prawdopodobnie utracimy gwarancję na wykonane ocieplenie. Co mamy zrobić jako zarząd z takim problemem?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dobrowolonie zamknęliście się w termosie? To jest niemożliwe żeby woda wlewała się do mieszkania (tego sąsiada oczywiście rozumiem?), chyba że to jakaś specjalna konstrukcja ułatwiająca wodzie wlewanie się (rynna?).
Czy gwarancja obejmuje takie samowolne wykonanie wywietrznika w ścianie?
Sąsiad zrobił wywietrznik zabezpieczył go kratką wentylacyjną.
Sąsiad postapił zgodnie ze sztuką budowlaną.
W jaki sposób wlewa się woda do mieszkania? Do jego tylko? Może on tak chce?
Takie kratki wentylacyjne (wywietrzniki) powinny być na ociepleniu co ileś tam metrów, do wentylacji chociażby samego ocieplenia. Jeżeli firma nie zrobiła to należy zażądać od niej tego bo zgnijecie w budynku za dwa-trzy sezony.
W Częstochowie pewnie ten budynek stoi? :eek:
Chyba że co roku po jednej ścianie ocieplacie - to jeszcze nie miała prawa zgnić.
Do tej pory (pewnie za krótko żyję) nie spotkałam nikogo, dla kogo ten termin byłby niezrozumiały.
Może Krystyna z Gazowni, jednak Ona jest poza konkurencją.
Chociaż pojęcie "sztuka budowlana" nie zostało zdefiniowane występuje powszechnie także w dokumentach oficjalnych.
Rozumiane jest dość jednoznacznie jako zgodne z wiedzą techniczną - jest skrótowym określeniem wymogów art. 5 ust. 1 prawa budowlanego.
Ten termin jest na tyle znany, że bardzo wiele lat temu wszedł do powszechnego użytku i ma się dobrze.
"...Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane z dnia 30 grudnia 2009 r. (Dz.U. Nr 226, poz. 1817)
§ 1.
2) wykazu robót budowlanych w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia, wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone..."
"...Dyrektywa 2004/18/WE
Artykuł 48
Kwalifikacje techniczne i/lub zawodowe
2. i) wykaz robót budowlanych wykonanych w ciągu ostatnich pięciu lat wraz z zaświadczeniami zadowalającego wykonania najważniejszych robót. Zaświadczenia wskazują wartość, datę i miejsce robót, oraz określają, czy roboty zostały wykonywane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone. W razie konieczności właściwy organ przedkłada takie zaświadczenie bezpośrednio instytucji zamawiającej..."
"...Co należy rozumieć przez sformułowanie: 'zgodnie ze sztuką budowlaną'? Pojęcie to od wielu lat jest odnoszone do robót wykonanych niezgodnie np. z Polską Normą czy literaturą fachową, a nie ma jego definicji.
Doradza: KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK Rzeczywiście brak jest ustawowej definicji pojęcia „sztuka budowlana”. Wydaje się jednak, że przez termin „zgodnie ze sztuką budowlaną” należy rozumieć wykonanie inwestycji zgodnie z wszelkimi normami prawnymi i technicznymi mającymi zastosowanie w budownictwie, przy dochowaniu należytej staranności oraz wg najlepszej, profesjonalnej wiedzy..." - http://muratordom.pl/eksperci/pytania/sztuka-budowlana/19446/ :fingersear:
Każdy budynek a tym bardziej stara kamienica powinien przed ociepleniem mieć przeprowadzony "audyt" żeby wasze wydatkowane pieniądze miały sens.
Nie rozpisując się za szeroko m.in. sprawdza się wentylację pomieszczeń w budynku a zwłaszcza jak będzie 'wyglądała' po obłożeniu styropianem i wymianie okien na szczelne.
Projekt termodernizacji (ocieplenia itd) powinien przewidywać wykonanie m.in. takich otworów wentylacyjnych (podobnych jak w przedwojennych kamienicach). Dlaczego to już nie będę tłumaczyła.
Sama przestrzeń między ścianą a styropianem również powinna być wentylowana i po to takie otwory (z kratkami wentylacyjnymi) się wykonuje. Pooglądaj uważnie ocieplone budynki - te które takie kratki mają od razu widać, że nie robili ocieplenia partacze. Acha, nie pomyl kratek wentylacyjnych tych pod dachem w blokach z wielkiej płyty bo to co innego - to otwory wentylacyjne stropodachów.
Ja piszę jak powinno być a nie jak jest wykonywane ocieplenie, przepraszam - obkładanie ścian styropianem.
Albo muszę sporo się pouczyć w tym temacie albo obserwuję efekty pracy (docieplenie) samych partaczy. Naprawdę nigdy się nie spotkałem z takimi otworami wentylacyjnymi, które służą do wentylacji przestrzeni między ścianą a ociepleniem
Pewnie czegoś nie wiem więc już za chwilkę poszperam coś w sieci na ten temat
Jeżeli chodzi o temat założony przez kolegę eee to o co mu konkretnie chodzi? Że sąsiad niby co zrobił? Przebił dziurę ze swojego mieszkania przez ścianę i przez docieplenie? Tzn że te mieszkania nie posiadały wcześniej wentylacji? czy wykuł sobie dodatkową bo tak mu pasowało? A może chodzi tu o te nawiewniki pod oknami o których na tym forum była kiedyś dość obszerna dyskusja?
- z automatu tak potraktowałam jako, że stonka to rodzaj żeński.
Sorry.
Ot przypadek, gdy czynność destrukcyjna musi być w rzeczywistości czynnością twórczą