Faktury - opisywanie

lukasz..lukasz.. Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,


Mam pytanie odnośnie prowadzenia księgowości we wspólnotach, czy opisywanie faktur jest jakoś z góry narzucone?mam faktury ale żadnej z nich nie opisywałem, wiem że jak była kontrola za 2010 rok to kilka było nie podpisanych i tylko ustnie o tym się dowiedziałem ale czy wogóle jest nakaz podpisywania faktur?

Pytam bo mój US nie do końca rozumiał co to WM zawsze mówili że mamy osobowość prawną aż w końcu im to wbiłem do głowy.

Nowy doklejony: 28.01.13 11:12
może ktoś napisze wzór pieczątek jakie używa.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wymóg opisywania i dekretowania faktur wynika z ustawy o rachunkowości.
    Wspólnoty nie są objęte tą ustawą zatem nie muszą tego robić.
    Ale...
    Jeśli wspólnota oparła swoje zasady prowadzenia ewidencji o pełną księgowość i o ustawę o rachunkowości, to muszą. A wtedy US słusznie się czepia.
    Natomiast inną sprawą jest fakt, że warto opisywać faktury. Przede wszystkim te nietypowe.
    Np. treścią: "Żarówki zakupiono do wymiany w klatce III".
    Kiedyś to może się przydać. Bo za parę miesięcy/lat nie będziemy pamiętać po co kupowaliśmy tą czy inną rzecz. A jakiś właściciel może o to zapytać.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] lukasz..:[/cite]Mam pytanie odnośnie prowadzenia księgowości we wspólnotach, czy opisywanie faktur jest jakoś z góry narzucone?
    Nie , wspólnota prowadzi ewidencję pozaksięgową kosztów ... ale nic nie stoi na przeszkodzie, że takie zasady - opisywania przez zarząd faktur WM - ogół właścicieli przyjmie .

    To ogół właścicieli ustala (uchwałą) zasady prowadzenia ewidencji pozaksięgowej WM.

    Nowy doklejony:
    [cite] a-z:[/cite]Kiedyś to może się przydać.
    Bo za parę miesięcy/lat nie będziemy pamiętać po co kupowaliśmy tą czy inną rzecz.
    A jakiś właściciel może o to zapytać.
    a za pięć lat ....gafa.gif
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.