ROZLICZENIE KOSZTÓW OGRZEWANIA- dodatkowe opłaty

azbiazbestazbiazbest Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam taki problem dostałem co roczne rozliczenie kosztów za ogrzewanie. W skład tego rozliczenia wchodzą - koszty indywidualne (wg. wskazań podzielników), -koszty wspólne (wg. powierzchni) oraz dodatkowe koszty obsługi technicznej i dystrybucji. Z tego co wiem na koszty ogrzewania powiny składać się tylko te dwa pierwsze. Dowiedziałem się u zarządcy (podlegam pod wspólnotę mieszkaniową)że ten trzeci koszt to kredyt na zakupienie 10 lat temu piecy do ogrzewania naszych bloków.
Dodam że zakupiłem mieszkanie 2 lata temu i przy zakupie nikt mnie o tym nie poinformował. Nie wiem teraz czy płacić tą dodatkową sumę pieniędzy czy nie? Nie wiem czy ten kredyt jest zaciągnięty zgodnie z prawem? Czy czasami ten kredyt nie powinien być wliczony w Fundusz Remontowy a nie w ogrzewanie?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu prawnym tego tematu.

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Ja tu widzę więcej nieprawidłowości.
    Jeżeli koszty wspólne, to powinny być rozliczone zgodnie z art. 14 ppkt 2UoWL - a więc udziałami a nie metrami.
    Przy tych kosztach wspólnych napewno jest napisane, że są to koszty części wspólnych, klatek schodowych itp. - proszę sprawdzić czy podana powierzchnia ogrzewanego budynku (na rozliczeniu) podaje powierzchnię rzeczywiście calego budynku czy tylko lokali. Na 99% podaje powierzchnię tylko lokali a więc wrzucono do niej wszystko, także klatki schodowe, suszarnie itp.(przekręt klasyczny)
    Oczywiście doliczanie jakichkolwiek dodatkowych kosztów do kosztów ciepła jest niezgodne z prawem z ustawą-prawo energetyczne:
    "...art. 45a
    4. Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła
    ...."

    p.s. to jakieś sakramenckie kotły, jakiś sakramencki kredyt, że 10 lat spłacany i końca nie widać???
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] azbiazbest:[/cite]Mam taki problem dostałem co roczne rozliczenie kosztów za ogrzewanie. W skład tego rozliczenia wchodzą - koszty indywidualne (wg. wskazań podzielników), -koszty wspólne (wg. powierzchni) oraz dodatkowe koszty obsługi technicznej i dystrybucji. Z tego co wiem na koszty ogrzewania powiny składać się tylko te dwa pierwsze.

    Dowiedziałem się u zarządcy (podlegam pod wspólnotę mieszkaniową)że ten trzeci koszt to kredyt na zakupienie 10 lat temu piecy do ogrzewania naszych bloków.
    czyli problem z głowy ...wiesz za co płacisz ...
    Dodam że zakupiłem mieszkanie 2 lata temu i przy zakupie nikt mnie o tym nie poinformował.
    A ty pytałeś? byłeś u administratora i popytałeś co kupujesz ?... już kiedyś pisałem , że na kupno chleba ( czas / wartość towaru) poświęca się więcej czasu niż przy zakupie mieszkania.

    Nie wiem teraz czy płacić tą dodatkową sumę pieniędzy czy nie?
    Jak nie będziesz płacił to wylądujesz w Sądzie...
    Nie wiem czy ten kredyt jest zaciągnięty zgodnie z prawem?
    Czy czasami ten kredyt nie powinien być wliczony w Fundusz Remontowy a nie w ogrzewanie?
    poczytaj uchwały właścicieli lokali , jak poprzednicy 10 lat temu postanowili ...

    [cite] biedron_ka:[/cite]Ja tu widzę więcej nieprawidłowości.?
    a gdzie ich nie widzisz?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] azbiazbest:[/cite]Mam taki problem dostałem co roczne rozliczenie kosztów za ogrzewanie. W skład tego rozliczenia wchodzą - koszty indywidualne (wg. wskazań podzielników), -koszty wspólne (wg. powierzchni) oraz dodatkowe koszty obsługi technicznej i dystrybucji. Z tego co wiem na koszty ogrzewania powiny składać się tylko te dwa pierwsze. Dowiedziałem się u zarządcy (podlegam pod wspólnotę mieszkaniową)że ten trzeci koszt to kredyt na zakupienie 10 lat temu piecy do ogrzewania naszych bloków.
    Dodam że zakupiłem mieszkanie 2 lata temu i przy zakupie nikt mnie o tym nie poinformował. Nie wiem teraz czy płacić tą dodatkową sumę pieniędzy czy nie? Nie wiem czy ten kredyt jest zaciągnięty zgodnie z prawem? Czy czasami ten kredyt nie powinien być wliczony w Fundusz Remontowy a nie w ogrzewanie?
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu prawnym tego tematu.

    Koszt zakupu pieca nie jest kosztem ogrzewania, lecz kosztem zarządu. Koszty zarządu rozlicza się natomiast proporcjonalnie do udziałów. Jeżeli jednak rozliczono je proporcjonalnie do powierzchni, to jest to prawidłowe tylko pod jednym warunkiem: że prawidłowo wyliczono udziały właścicieli lokali.
    Jeżeli wyliczenie udziałów jest prawidłowe, to wtedy nie będzie miało znaczenia dla kieszeni właściciela czy przyjęto do rozliczenia metry czy udziały.
    W przeciwnym razie takie wyliczenie jest wadliwe.
    Proszę zatem rozliczyć koszty zakupy pieca proporcjonalnie do swojego udziału i porównać czy kwoty są takie same - jeżeli nie wspólnota musi dokonać korekty (może Pan mieć albo nadpłatę, albo niedopłatę).

    Odnośnie kredytu, to jako właściciel lokalu jest Pan zobligowany do jego spłaty wespół z pozostałymi właścicielami, natomiast zbywca lokalu winien Pana o tym zobowiązaniu poinformować. Wspólnota mieszkaniowa nie jest tutaj stroną w ewentualnym sporze, roszczenia przysługują wyłącznie w stosunku do sprzedającego lokal.

    Aby sprawdzić prawidłowość rozliczenia centralnego ogrzewania, proszę też zapoznać się z regulaminem rozliczeń, który winien być przyjęty w formie uchwały, a także z treścią uchwały o sposobie prowadzenia ewidencji finansowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    azbiazbestazbiazbest Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin (wspólnoty mieszkaniowej) idywidualnych rozliczeń kosztów ogrzewania (SIRKO) mówi tak:
    Koszty ogrzewania ustalone dla okresu rozliczeniowego (12 miesięcy) rozliczane są między użytkownikami lokali następująco:
    - 50% kosztów rozliczane jest proporcjonalnie do powierzchni lokali (koszty niezależne od użytkownika)
    - 50% kosztów rozliczane jest wg wskazań podzielników kosztów ogrzewania (koszty zależne od użytkownika)

    Nie ma w tym regulaminie nic o kosztach obsługi technicznej i dystrybucji (wspomnę, że pod tymi kosztami jest "ukryty" kredyt na na piec c.o i c.w.u)

    W regulaminie wspólnoty mieszkaniowej są tylko zasady ustalania kosztów ciepła i ich podziału dla potrzeb ogrzewania i podgrzewania wody wodociągowej.. w skład tych kosztów wchodzą:
    1. Koszt wytworzenia ciepła dla potrzeb ogrzewania (c.o) i podgrzania wody wodociągowej są wspólne dla wszystkich odbiorców, zgodnie z podjętą uchwałą.
    2. Koszty podgrzania wody wodociągowej obejmują:
    -koszty zakupu paliwa - gazu
    3. Koszty wytworzenia ciepła dla potrzeb ogrzewania (c.o) obejmują:
    -koszty zakupu energii elektrycznej
    -koszty zakupu paliwa-gazu
    -koszty przesyłu i dostawy do budynków
    -koszty obsługi technicznej instalacji wytwarzających, przesyłających i odbierających ciepło oraz serwi
    -koszty legalizacji i wymiany liczników
    -koszty ubezpieczenia kotłowni lokalnych
    -koszty rozliczenia indywidualnych odbiorców za dany sezon grzewczy
    -koszty sprawowania dozoru technicznego (opłata roczna)
    -koszty przeglądów okresowych
    -koszty stworzenia bazy danych dla systemu SIRKO
    -koszty amortyzacji kotłowni.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2013
    [cite] azbiazbest:[/cite]

    Nie ma w tym regulaminie nic o kosztach obsługi technicznej i dystrybucji (wspomnę, że pod tymi kosztami jest "ukryty" kredyt na na piec c.o i c.w.u)

    Skoro nie ma, to na jakiej podstawie zarząd te koszty tam umieszcza?
    To nie jest koszt ogrzewania, tylko zarządu nieruchomością wspólną. A jak wygląda sprawa tych kosztów po rozliczeniu na udziały? Wychodzi na to samo?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    azbiazbestazbiazbest Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty te są rozliczane wg. powierzchni lokalu (mieszkania).
    Nie wiem czy to jest zgodne zprawen energetycznym oraz regulaminem wspólnoty ? Nie wiem teraz czy płacić te dodatkowe koszty czy czekać aż sprawa zostanie skierowana do sądu?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] azbiazbest:[/cite]Koszty te są rozliczane wg. powierzchni lokalu (mieszkania).

    Czyli według udziałów.
    [cite] azbiazbest:[/cite]Nie wiem czy to jest zgodne zprawen energetycznym oraz regulaminem wspólnoty ? Nie wiem teraz czy płacić te dodatkowe koszty czy czekać aż sprawa zostanie skierowana do sądu?

    Czy jest to zgodne z regulaminem wspólnoty, to tylko Ty możesz to sprawdzić i to bardzo łatwo. Wystarczy przeczytać regulamin wspólnoty w sprawie rozliczania kosztów CO.
  • Opcje
    azbiazbestazbiazbest Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W regulaminie indywidualnych rozliczeń kosztów ogrzewania nie ma nic o kosztach obsługi technicznej i dystrybucji ale w kosztach wytworzenia energii cieplnej c.o są uwzględnione koszty obsługi technicznej instalacji wytwarzających, przesyłających i otwierających ciepło. (wyszczególnione wyżej).
    Nie wiem czy uchwała jakąś może wprowadzić te dodatkowe koszty nie ujmując ich w regulaminie?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] azbiazbest:[/cite]Koszty te są rozliczane wg. powierzchni lokalu (mieszkania).
    Nie wiem czy to jest zgodne zprawen energetycznym oraz regulaminem wspólnoty ? Nie wiem teraz czy płacić te dodatkowe koszty czy czekać aż sprawa zostanie skierowana do sądu?

    Mimo nieprawidłowego ujęcia tych kosztów w ewidencji i tak mogą być należne, jeżeli wspólnota wykaże, że czy na udziały, czy na metry to na to samo wychodzi.
    Rozumiem, że nie chodzi o to jak nie płacić tego kredytu i przerzucić ten koszt na pozostałych właścicieli?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] azbiazbest:[/cite]Koszty te są rozliczane wg. powierzchni lokalu (mieszkania).
    Nie wiem czy to jest zgodne z prawem energetycznym oraz regulaminem wspólnoty ?
    No to czas przeczytać ten art. 45a prawa energetycznego

    To tak niewiele ...
    Prawo energetyczne



    bezradny.gif
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] azbiazbest:[/cite]Koszty te są rozliczane wg. powierzchni lokalu (mieszkania).

    Czyli według udziałów.
    Niekoniecznie, bo udziały to stosunek powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Jeżeli więc pomieszczenia przynależne (np. piwnice) mają różne powierzchnie, to udziały właścicieli dwóch lokali o identycznej powierzchni będą różne. Wniosek: "od powierzchni" to nie to samo, co "od udziałów".
    Zarządca:
    Koszty zarządu rozlicza się natomiast proporcjonalnie do udziałów. Jeżeli jednak rozliczono je proporcjonalnie do powierzchni, to jest to prawidłowe tylko pod jednym warunkiem: że prawidłowo wyliczono udziały właścicieli lokali.
    Jeżeli wyliczenie udziałów jest prawidłowe, to wtedy nie będzie miało znaczenia dla kieszeni właściciela czy przyjęto do rozliczenia metry czy udziały.
    Jak wyżej - powierzchnia i udział to nie to samo.
    Zarządco, mam pytanie: jak podzieliłbyś koszty przy źle wyliczonych udziałach? Jeżeli udziały nie sumują się do jedności (100%), to lepiej dzielić je według powierzchni, niż nieprawidłowych udziałów. Ustawa przewiduje w takiej sytuacji możliwość zgłoszenia głosowania wg zasady 1 właściciel = 1 głos na żądanie właścicieli dysponujących 20% udziałów (notabene: te udziały też mogą być nieprawidłowe!), ale nie przewiduje alternatywnej metody podziału kosztów między właścicieli lokali. Ustawodawca jest niekonsekwentny: dostrzega problem źle wyliczonych udziałów i w drodze nowelizacji ustawy wprowadził zmianę art. 23 w zakresie sposobu głosowania, ale nie dokonał takiej zmiany w art. 12 w zakresie ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej przez poszczególnych właścicieli lokali.
  • Opcje
    azbiazbestazbiazbest Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panowie mi chodzi tylko o to czy regulamin może być podważony uchwałą i czy jeżeli w kosztach których nie ma w regulaminie muszą być zapłacone.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Wszystkie koszty we wspólnocie ostatecznie ponoszą właściciele lokali.
    Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: TAK, muszą być zapłacone. Kwalifikacja niektórych kosztów jest nieprawidłowa (pisał o tym Zarządca), ale jeśli nie zostały one uzależnione od zużycia ciepła, to niezależnie od tego, czy zapłacisz od udziału, czy od metra, to jest to Twój udział w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej i od tego się nie wywiniesz. Reszta to szczegóły. Różnice między rozliczeniem "od metra" a "od udziału" mogą być groszowe. Na przyszłość warto zadbać o bardziej precyzyjny regulamin oraz o rozróżnianie kosztów ciepła od kosztów zarządu NW.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] azbiazbest:[/cite]Panowie mi chodzi tylko o to czy regulamin może być podważony uchwałą i czy jeżeli w kosztach, których nie ma w regulaminie muszą być zapłacone.
    aaaaa, chodzi ci czy Ty musisz ponosić te koszty, którymi ciebie ( i innych właścicieli lokali ) obciąża wspólnota, jak się od nich wykręcić .

    TAK, MUSISZ JE PŁACIĆ . Koszty utrzymania nieruchomości pokrywają właściciele lokali tworzący dana wspólnotę lub ... sponsorzy jak ich znajdą...




    bezradny.gif
  • Opcje
    azbiazbestazbiazbest Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Że wszystkim się zgadzam tylko jak moża za coś płacić jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie ogrzewania. Nic z niczego się nie bieże. Nie można sobie tak dodawać kosztów nie zapisując tego w regulaminie czy uchwale.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Że wszystkim się zgadzam tylko jak moża za coś płacić jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie ogrzewania. Nic z niczego się nie bieże. Nie można sobie tak dodawać kosztów nie zapisując tego w regulaminie czy uchwale.
    Nieprawidłowości są. Fakt.
    Ale z drugiej strony. Wspólnota koszty ponosi. Musi je odzyskać.
    Nie spodziewasz się chyba, że te koszty przypisali tylko Tobie. A skoro wszyscy płacą, to nic Ci innego zostaje jak dołączyć do towarzystwa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] azbiazbest:[/cite]Że wszystkim się zgadzam tylko jak można za coś płacić jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie ogrzewania.
    Nic z niczego się nie bieże.

    Nie można sobie tak dodawać kosztów nie zapisując tego w regulaminie czy uchwale.
    Kochanieńki , regulamin regulaminem , a koszty ... trzeba płacić. Robią je właściciele lokali więc i je mają pokrywać., obecni i ich następni (kredyty)

    Dla mnie nie ma różnicy, czy ja płacę z lewej "kieszeni" czy z prawej , i tak muszę swoją działkę zapłacić .


    bezradny.gif
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] azbiazbest:[/cite]Że wszystkim się zgadzam tylko jak moża za coś płacić jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie ogrzewania. Nic z niczego się nie bieże. Nie można sobie tak dodawać kosztów nie zapisując tego w regulaminie czy uchwale.


    Niezupełnie, jeżeli wspólnota zaciągnęła kredyt, to musi go spłacić bez względu na zapis regulaminu, jeżeli nie spłaci, to bank może egzekwować należność z majątku poszczególnych właścicieli (do ich udziałów w tym zobowiązaniu).

    Inną sprawa jest natomiast prawidłowość rozliczenia, to proszę sprawdzić, jeżeli rozliczono stosownie do metrów i wychodzi na to samo, jakby rozliczono wg udziałów - to zapłacić trzeba.

    Natomiast należy omówić tę sprawę z właścicielami, kredyt nie jest przecież kosztem ogrzewania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.