sprawozdanie zarządu

autograf78autograf78 Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Wolne tematy
WITAM. czy roczne sprawozdanie zarządu na zebraniu rocznym wsp. /nie mylić z zarządcą/ musi mieć formę pisemną?czy sprawozdanie ustne. pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Oczywiście musi mieć formę pisemną i właściwie podpisane.
    Oto wybiórcze cytaty dwóch orzeczeń na ten temat:
    "...Sprawozdanie winno zawierać opis działań zarządu i nie może ograniczać się wyłącznie do sporządzenia sprawozdania finansowego. Nie wystarczy też ustne zrelacjonowanie działań zarządu - sprawozdanie (w obu częściach: opisowej i finansowej) powinno być na piśmie..."- Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Wydział I Cywilny z dnia 7.08.2008 roku, sygn. akt: I aCa 601/08

    Poza tym sprawozdanie zarządu może przygotować księgowa czy zarządca/administrator ale podpisać musi zarząd - niektórzy twierdzą, że podpisy muszą złożyć wszyscy członkowie zarządu.
    "...Skoro zatem ustawa nakłada na wspólnotę obowiązek corocznych obrad nad sprawozdaniem zarządu, to winien to być dokument pochodzący od zarządu. Przepis art. 29 ust. 1 ustawy zobowiązuje zarząd do złożenia ze swej działalności rocznego sprawozdania. Tymczasem sprawozdanie udostępnione właścicielom pozwanej Wspólnoty wymogu tego nie spełnia. Kierownik administracji (a zatem osoba najprawdopodobniej umocowana do składania oświadczeń woli w imieniu zarządu) nie podpisał go, a jedynie sporządził adnotację, że uczyni to po jego sprawdzeniu.
    Wynika z powyższego, że zebranie właścicieli obradowało i zatwierdziło jedynie projekt sprawozdania, co jest niewątpliwie sprzeczne z wymogami art. 30 ustawy. Projekt sprawozdania nie mógł być przedmiotem obrad, ani tym bardziej nie mógł stanowić podstawy do udzielenia zarządowi absolutorium
    ..." - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 17 czerwca 1999 r., sygn. akt I ACa 282/99
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali nakłada na zarządy WM, obowiązek składania właścicilom lokali, rocznego sprawozdania ze swojej działalności (art.30 ust.1, pkt 2 i ust.2 pkt 3). To właśnie na podstawie pisemnego, przejrzystego i rzeczywistego sprawozdania z działalności (którego integralną częścią jest sprawozdanie finansowe), członkowie wspólnoty powinni aprobowac (bądź nie) działalność swoich przedstawicieli w zarządzie. Taka aprobacja winna znaleźć wyraz w wynikach głosowania nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium. Wytyczne prawne w tej materii chyba są jasne i jednoznaczne i wskazują, że "sprawozdanie nie może ograniczać się jedynie do przedłożenia danych finansowych, lecz winno zawierać opis działań zarządu, aby właściciele mieli możliwość zapoznania się z ich skutkami".(wyrok SA we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r. sygn akt I Aca 601/08). Czyli reasumując sprawozdanie powinno: mieć charakter pisemny, nie może być zastąpione sprawozdaniem finansowym, zawierać opis działań zarządu, dokonywać oceny wykonania planu gospodarczego, wskazać ewentualne odchylenia od planu, być podpisane przez wszystkich członków zarządu. Ciekaw jestem jak zwolennicy ustnej formy sprawozdania będą podejmować uchwały, w drodze indywidualnego zbierania głosów po zebraniu... ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] autograf78:[/cite]WITAM. czy roczne sprawozdanie zarządu na zebraniu rocznym wsp. /nie mylić z zarządcą/ musi mieć formę pisemną?czy sprawozdanie ustne. pozdrawiam.

    A w jaki sposób mógłbyś się odwołać/sprzeciwić/niezgodzić od czegokolwiek w formie ustnej?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] autograf78:[/cite]czy roczne sprawozdanie zarządu na zebraniu rocznym wsp. /nie mylić z zarządcą/ musi mieć formę pisemną?

    czy sprawozdanie ustne.
    .

    Ten wątek już był na forum wałkowany , poniżej jest link do jednej z dyskusji na ten temat .

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/3301/co-powinno-zawierac-sprawozdanie-finansowe-wspolnoty/


    bezradny.gif

    Przykłady stosowanych sprawozdań finansowych pokazano tu ( szkoda że awatary tych us^erów którzy je udostępnili)

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe


    bezradny.gif
  • Opcje
    margloomargloo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mówicie o rocznym sprawozdaniu zarządu, ja mam pytanie dostałem zawiadomienie o zebraniu bez rozliczenia rocznego podobno przedstawią mi je dopiero na zebraniu czy to wporządku. Poprzedni zarządca dołączał je do zawiadomienia.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Margloo: dostałem zawiadomienie o zebraniu bez rozliczenia rocznego
    W myśl art. 30.2. ustawy o własności lokali przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,
    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.
    Pamiętaj, że w skład sprawozdania z działalności Zarządu wchodzi Sprawozdanie Finansowe, które jest jego integralną częścią.
  • Opcje
    margloomargloo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że do zawiadomienia zarząd lub zarządca nie musi niczego dołączać.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Margloo: Rozumiem, że do zawiadomienia zarząd lub zarządca nie musi niczego dołączać
    Zarząd WM o zebraniu ogółu właścicieli, powinien powiadomić każdego właściciela, i to z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Zawiadomienie musi być pisemne i zawierać: dzień, godzinę, miejsce oraz porządek obrad. Powinny też być do niego dołączone projekty uchwał, które mają być głosowane.
  • Opcje
    margloomargloo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje elan 124 za odpowiedż, lecz poco mi są projekty uchwał jak dopiero na zabraniu wciska mi kit. Brak możliwości nad zastanowieniem się co i za ile były wykonywane remonty lub usługi. Udzielenie absolutorium musi być przemyślane. Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] margloo:[/cite]Mówicie o rocznym sprawozdaniu zarządu, ja mam pytanie dostałem zawiadomienie o zebraniu
    bez rozliczenia rocznego podobno przedstawią mi je dopiero na zebraniu czy to wporządku.

    Poprzedni zarządca dołączał je do zawiadomienia.
    zamienił stryjek siekierkę na kijek

    [cite] margloo:[/cite]Dziękuje elan 124 za odpowiedż, lecz poco mi są projekty uchwał jak dopiero na zabraniu wciska mi kit.
    Brak możliwości nad zastanowieniem się co i za ile były wykonywane remonty lub usługi.
    Udzielenie absolutorium musi być przemyślane.
    dziwne podejście do sprawy , jak jesteś tak zaangażowana, to przed zebraniem możesz dotrzeć do tych informacji czy to w zarządzie czy u administratora .

    Z praktyki wiem, że z tych możliwości korzysta 0,00001 % właścicieli lokali ... ale na zebraniu są setki pytań za ile , a poco , tu można było taniej ... takie polskie piekiełko


    bezradny.gif
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Margloo: Udzielenie absolutorium musi być przemyślane
    Chyba już przemyślałaś ? :wink:
  • Opcje
    margloomargloo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Elan 124 nie dajesz odpowiedzi wprost. Dobrze się bawisz jak sądy które powiłują się na wyroki sądu najwyższego a nie na ustawę o własności lokali i dlatego jest to nasze piekiełko.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Margloo: i dlatego jest to nasze piekiełko
    No właśnie. Przecież ja nie mam wpływu na to, że w jednej wspólnocie panuje demokracja a w drugiej... dupokracja. Wspólnoty rządzą się "swoimi" prawami. Zarząd coś powninien... ale nie wykonuje tego, no i co z tego. Nawet jak nie dostanie absolutorium brnie (czytaj "rządzi") dalej. I tak dalej... :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.