Opłata pocztowa za korespondencję z członkiem wspólnoty

kikkakikka Użytkownik
Witam,
jaka jest podstawa prawna (czy w ogóle istnieje?) naliczenia w rachunku (czynsz za dany miesiąc + zaliczka na kolejny miesiąc) opłaty pocztowej, za korespondencję, którą wspólnota wysłała do członka wspólnoty w odpowiedzi na wcześniej doręczony jej list polecony członka wspólnoty?
Proszę o pomoc. Moja wspólnota taką właśnie dodatkową opłatą mnie "uszczęśliwiła" w tym miesiącu.
Pozdrawiam.
«1

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kikka:[/cite]Witam,
    jaka jest podstawa prawna (czy w ogóle istnieje?) naliczenia w rachunku (czynsz za dany miesiąc + zaliczka na kolejny miesiąc) opłaty pocztowej, za korespondencję, którą wspólnota wysłała do członka wspólnoty w odpowiedzi na wcześniej doręczony jej list polecony członka wspólnoty?
    Proszę o pomoc. Moja wspólnota taką właśnie dodatkową opłatą mnie "uszczęśliwiła" w tym miesiącu.
    Pozdrawiam.
    ???????? jakiego rachunku ?
    ....korespondencja wspólnoty to są koszty zarządzania NW...
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiem przewrotnie, brak podstawy prawnej zabraniającej takiej opłaty. Może więcej szczegółów?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    [cite] kikka:[/cite]Witam,
    jaka jest podstawa prawna (czy w ogóle istnieje?) naliczenia w rachunku (czynsz za dany miesiąc + zaliczka na kolejny miesiąc) opłaty pocztowej, za korespondencję, którą wspólnota wysłała do członka wspólnoty w odpowiedzi na wcześniej doręczony jej list polecony członka wspólnoty?
    Proszę o pomoc. Moja wspólnota taką właśnie dodatkową opłatą mnie "uszczęśliwiła" w tym miesiącu.
    Pozdrawiam.

    Co do zasady nie ma takiej podstawy, doręczenie to koszt wspólnoty. To analogiczna sytuacja do takiej, gdy np. urząd przesyła korespondencję do obywatela, no chyba że istnieje podstawa prawa do obciążenia kosztami.
    Taka podstawa wynika z ustaw, dotyczy sytuacji związanej z doręczeniem np. wezwania do zapłaty.
    W przypadku wspólnoty mieszkaniowej - zwykle taka praktyka jest stosowana właśnie w przypadku wezwań do zapłaty - jednak wspólnota musiałaby uzyskać wyrok potwierdzający zasadność.

    Czego dotyczyła ta korespondencja, może kserowano jakieś dokumenty?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    o chyba że istnieje podstawa prawa do obciążenia kosztami.
    np. uchwała właścicieli lokali...


    bezradny.gif
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, uchwała może być podstawą, ale też nie w każdym przypadku będzie skuteczna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kikkakikka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedzi. Uszczegóławiam: Pismo od wspólnoty stanowiło odpowiedź na zgłoszenie przeze mnie (również pisemnie) powstania plamy na suficie w mieszkaniu, z którą nota bene nie wiadomo co robić (ale to dyskusja na inny temat), stąd zastanawia mnie czy słusznie zostałam dodatkowo obciążona w rachunku za czynsz także opłatą pocztową za listowne odpowiedzi ze wspólnoty. Zastanawiam się jak w tej sytuacji postąpić: czy położyć uszy po sobie i zapłacić (kwota to 13 zł), czy też mam możliwość zaniechania uiszczenia takiej opłaty. Skoro płacę co miesiąc za administrowanie, to sądziłam, że wspólnotę stać na znaczki pocztowe i kopertę...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do obciążania właściciela, uważam że w żadnym sądzie wspólnota mieszkaniowa nie wygrałaby takiego procesu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] kikka:[/cite]Uszczegóławiam: Pismo od wspólnoty stanowiło odpowiedź na zgłoszenie przeze mnie (również pisemnie) powstania plamy na suficie w mieszkaniu, z którą nota bene nie wiadomo co robić (ale to dyskusja na inny temat), stąd zastanawia mnie czy słusznie zostałam dodatkowo obciążona w rachunku za czynsz także opłatą pocztową za listowne odpowiedzi ze wspólnoty.
    Uważam , że nie słusznie cię obciążono , bo to są koszty wspólnoty - koszty zarzadu NW lub administratora
    Zastanawiam się jak w tej sytuacji postąpić: czy położyć uszy po sobie i zapłacić (kwota to 13 zł), czy też mam możliwość zaniechania uiszczenia takiej opłaty. Skoro płacę co miesiąc za administrowanie, to sądziłam, że wspólnotę stać na znaczki pocztowe i kopertę...
    Napisz pismo, że nie zapłacisz tej opłaty pocztowej , nich ci podadzą podstawę prawną na jakiej ci ja naliczyli.
    Hmmm , .... Może to być uchwała WM , ale trzeba sprawdzić ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Mam watpliwości czy taka uchwała w zakresie obciążeń (w przedmiocie wszelkiej korespondencji) w ogóle jest skuteczna, ponieważ to są nieznane ustawie obowiązki płatnicze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarówno tytuł obciążenia jak i jego wysokość musi wynikać z uchwały właścicieli.
    Jeśli nie ma takiej, to korespondencja jest kosztem eksploatacyjnym (pozostałe koszty).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Koszt korespondencji jest kosztem zarządu, brak podstaw do obciążenia nim wyłącznie jednego właściciela.
    Tu nie zachodzą przesłanki za art. 12 ust. 3 uwl:

    "Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.'
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] Zarządca:[/cite]Koszt korespondencji jest kosztem zarządu, brak podstaw do obciążenia nim wyłącznie jednego właściciela.
    No dobrze , daj już spokój tej mantrze ... Ty nie rozumiesz do czego służą uchwały właścicieli lokali ,. ale to dlatego, że to ten młody wiek i głowa pełna teoretycznych regułek wykutych na pamieć.

    Uważam, że jeżeli jest uchwała właścicieli dotycząca wszelkiej korespondencja do właścicieli lokali jest obarczona opłatą pocztową to takie prawo obowiązuje w tej wspólnocie., niezależnie czy się wysyła do jednego właściciela czy do wszystkich.
    Takie zasady funkcjonowania ich wspólnoty przyjęli właścicielce lokali
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z KubąP. U siebie w Statucie mamy taki zapis w przypadku korespondencji z dłużnikami.
    Nadal są niejasności. Dlaczego WM zajmuje się jakąś plamą w lokalu prywatnym? Nie wiadomo co z nią zrobić? Zlikwidować. Jeżeli jest wina po stronie WM, dochodzić roszczeń poprzez ubezpieczyciela , sąd itp.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]

    Uważam, że jeżeli jest uchwała właścicieli dotycząca wszelkiej korespondencja do właścicieli lokali jest obarczona opłatą pocztową to takie prawo obowiązuje w tej wspólnocie.

    Wspólnota nie uchwala prawa we wspólnocie, od tego jest Sejm.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kim jesteś i co zrobiłeś z Zarządcą?
    Czy Sejm zakazuje lub nakazuje wprowadzenie opłat? Nie.
    Zatem jeśli wspólnota ma życzenie wprowadzić opłaty za wysyłaną korespondencję, to musi podjąć stosowną uchwałę i w ten sposób ustanowi lokalne prawo.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Uważam, że jeżeli jest uchwała właścicieli dotycząca wszelkiej korespondencja do właścicieli lokali jest obarczona opłatą pocztową to takie prawo obowiązuje w tej wspólnocie.
    Wspólnota nie uchwala prawa we wspólnocie, od tego jest Sejm.
    Pozwolę mieć odmienne zdanie niż us^er Zarzadca-prawnik forumowy, oparte na praktyce Sądowej.


    Uchwały właścicieli lokali, to prawo wewnętrzne danej wspólnoty.


    Ustawodawca ustala "fundamenty" prawa (np. UoWL. KC, KPC) reszta "dobudówki" należy do właścicieli lokali , co potwierdziło wiele orzeczeń Sądowych: - często je cytujesz
    [b]Art. 14.[/b]
    Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się [b]w szczególności:[/b]
    
    [b]Art.22[/b]
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są [b]w szczególności:[/b]
    

    Sądy jedynie ( w przypadku zaskarżenia uchwał ) sprawdzają ich zgodność z "ogólnym prawem" obowiązującym na zewnątrz wspólnoty. Tak przynajmniej jest dziś ...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Kim jesteś i co zrobiłeś z Zarządcą?
    Czy Sejm zakazuje lub nakazuje wprowadzenie opłat? Nie.
    Zatem jeśli wspólnota ma życzenie wprowadzić opłaty za wysyłaną korespondencję, to musi podjąć stosowną uchwałę i w ten sposób ustanowi lokalne prawo.
    Kim jesteś i co zrobiłeś z rozsądnym dotąd a-z?
    Nie można wprowadzać opłat bez podstawy prawnej. Koszty korespondencji to są koszty zarządu i nie można nimi obciążać tylko adresatów korespondencji - to są koszty wszystkich właścicieli lokali, do wysokości ich udziałów. Właściciel lokalu nie może być obciążony pełnymi kosztami korespondencji, wysłanej do niego. Właściciel lokalu ponosi pełne koszty utrzymania lokalu, zaś koszty zarządu nieruchomością wspólną jedynie w części, odpowiadającej jego udziałowi w NW (art. 12 zdanie 2 uwl). Obciążenie ponad udział w NW jest możliwe TYLKO wobec właścicieli lokali użytkowych i TYLKO w sytuacji określonej w art. 12.3 uwl:
    Art. 12. 3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    W razie sporu, ten wyższy koszt trzeba udowodnić i wykazać, że wynika on ze sposobu korzystania z lokalu użytkowego.

    Uchwały właścicieli nie tworzą nowego prawa, nie są żadnym "prawem lokalnym". Prawo lokalne ("akty prawa miejscowego") to są uchwały organów przedstawicielskich samorządu terytorialnego: rad gmin, rad powiatów i sejmików samorządowych województw - i to tylko na obszarze działania organów, które je ustanowiły - a nie uchwały właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych. Uchwała właścicieli lokali nie jest źródłem prawa.

    Nie ma innych źródeł prawa od tych, które określa Konstytucja RP:
    Rozdział III ŹRÓDŁA PRAWA
    Art. 87.
    1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
    2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.

    Art. 94.
    Organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    można iść w zaparte i powtarzać jak mantrę ...
    Uchwały właścicieli nie tworzą nowego prawa, nie są żadnym "prawem lokalnym".

    Prawo lokalne ("akty prawa miejscowego") to są uchwały organów przedstawicielskich samorządu terytorialnego: rad gmin, rad powiatów i sejmików samorządowych województw - i to tylko na obszarze działania organów, które je ustanowiły - a nie uchwały właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych.

    Uchwała właścicieli lokali nie jest źródłem prawa.


    [ulist]
    [li]Uchwała w sprawie planu gospodarczego [/li]
    [li]Uchwała w sprawie stawek służących do naliczenia zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością[/li]
    [li]Uchwała w sprawie prac remontowych części wspólnych - Plan remontu NW[/li]
    [li]Uchwała w sprawie opłat za wynajem części wspólnych [/li]
    [/ulist]
    ...to nie jest prawo we wspólnocie ? a niby co to jest ?
    2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są
    na obszarze działania organów, które je ustanowiły,
    akty prawa miejscowego.
    Wspólnota nie jest organem ?




    bezradny.gif
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, to nie jest prawo. To są decyzje właścicieli lokali w sprawie ich wspólnego majątku.
    Co do obciążeń poszczególnych właścicieli kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej - te kwestie wyraźnie reguluje ustawa o własności lokali. Uchwała właścicieli tego nie zmieni. Próba wyegzekwowania "kosztów korespondencji" spali na panewce, kiedy trafi do sądu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] Posesja:[/cite]Nie, to nie jest prawo.
    To są decyzje właścicieli lokali w sprawie ich wspólnego majątku.
    .
    a decyzja nie jest prawem , jak zasady, decyzje ustawodawcy określone w ustawach , rozporządzeniach czy decyzje administracyjne.





    bezradny.gif
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnoty wprowadzają cały szereg opłat.
    Np. za odczyt podzielników ciepła, które firma rozliczająca przypisuje na mieszkanie. Np. za wymianę wodomierza. Np. za dorobienie kluczy do drzwi wejściowych.
    Pewnie można przytoczyć jeszcze inne przykłady.
    Wszystkie te opłaty wprowadzone są po to by zwrócić wydatki wspólnoty, a klucz podziału kosztów nie ma charakteru klasycznego (proporcjonalnie do udziału).

    Opłaty za korespondencję nietypową, czy za ksero dokumentów jeśli są wprowadzone, mają (jak wyżej) pokryć koszty wspólnoty, te które dotyczą właścicieli w stopniu nieproporcjonalnym do udziałów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uchwała to nie jest prawo, tak jak umowa nie jest prawem.


    Pomocne orzecznictwo:
    "Nie można zgodzić się również z zarzutem powoda, że skoro zarząd ma być trzyosobowy, a Sąd I instancji w części uchylił uchwałę nr 3/2010, to uchwała ta winna zostać uchylona w całości jako sprzeczna z prawem, tj. z uchwałą nr 2/2010. Po pierwsze należy zaważyć, ze sprzeczność jednej uchwały z drugą nie oznacza sprzeczności z prawem, bowiem uchwały wspólnot mieszkaniowych nie stanowią prawa i nie zostały wymienione w art. 87 Konstytucji jako źródła prawa. "


    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1377-i-aca-95311-okreslenie-sposobu-zarzadu

    Nowy doklejony: 04.02.13 15:28
    [cite] a-z:[/cite]

    Opłaty za korespondencję nietypową, czy za ksero dokumentów jeśli są wprowadzone, mają (jak wyżej) pokryć koszty wspólnoty, te które dotyczą właścicieli w stopniu nieproporcjonalnym do udziałów.


    W omawianym przypadku mamy do czynienia z korespondencją typową, właściciel zgłosił roszczenie - wspólnota mu odpowiada na pismo.

    W przypadku korespondencji nietypowej musielibyśmy poszukać podstaw prawnych w ustawie, na których możemy opierać dodatkowe opłaty, np. wezwania do zapłaty - tutaj zwrot kosztów byłby swego rodzaju odszkodowaniem. Właściciel nie wypełnia obowiązku wpłaty - wspólnota ponosi szkodę, np. koszty korespondencji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] Zarządca:[/cite]Uchwała to nie jest prawo, tak jak umowa nie jest prawem, tak jak decyzja administracyjna nie jest prawem
    ... gdzieś już to słyszałem i ... przegrałem ...

    Dla mnie uchwała właścicieli lokali stanowi prawo we wspólnocie , danej, konkretnej wspólnocie ....
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odświeżę nieco temat i mam do Was pytanie.
    W mojej wspólnocie (duża wspólnota) mamy ze dwie osoby, które systematycznie atakują administratora różnorodnymi bzdurnymi pismami. Często zdarza się tak (a właściwie zawsze)że Zarząd Wspólnoty nawet nie wie o takim fakcie ponieważ osoby te kierują te pisma do administratora a nie do Zarządu. Metody dostarczania są różne i najczęściej w formie osobistej
    Są to sprawy takiego typu jak:
    Nie zgadzam się z tym aby zaliczki były naliczane zgodnie z udziałami lecz od powierzchni mieszkalnej... Proszę o pisemną odpowiedź.
    Kto pokrywa koszty koszenia i podlewania trawy... Proszę o pisemną odpowiedź.
    Dlaczego ja mam za to płacić skoro mi nie jest to potrzebne... Proszę o pisemną odpowiedź.
    I różne irytujące sprawy. Tłumaczenie tym osobom tego że administrator w naszej wspólnocie wykonuje nasze polecenia ich nie przekonują. Tłumaczenie że koszty koszenia trawy i pielęgnacji zieleni zostały wyszczególnione na zebraniu rocznym i ustanowione w planie gospodarczym również nie jest to dla nich przejrzyste. Rozmowa że wszystko co jest wykonywane dzieje sie w oparciu o zatwierdzony plan i nic więcej też nie...
    Chcąc uciąć łeb sprawie i aby administrator zajmował się sprawami do jakich został zatrudniony a nie odpowiedziami na pisma a w szczególności aby Zarząd miał wiedzę o bolączkach właścicieli a nie administrator postanowiłem zaproponować uchwalę o zasadach korespondencji.
    Co o tym sądzicie i co byście w takiej uchwale zmienili. Proszę o podpowiedzi

    [align=center]UCHWAŁA nr …./2013[/align]

    [align=center]Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości położonej przy ...................... podjęta na zebraniu ogółu właścicieli lokali w dniu ................
    w sprawie zasad korespondencji pomiędzy właścicielami a Zarządem Wspólnoty[/align]
    [align=center]Działając na podstawie §7 pkt.2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.07.1999r.
    dotyczącej „Sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru
    podmiotów gospodarki narodowej (...)” (Dz.U. z 1999r., Nr 69, poz.763) właściciele lokalu postanawiają:[/align]
    [align=center]§ 1[/align]
    Mając powyższe rozporządzenie na uwadze, siedzibą Wspólnoty jest adres siedziby organu zarządzającego (a zatem adres miejsca położenia lokali wchodzących w skład określonej nieruchomości), a nie adres podmiotu ,któremu wspólnota mieszkaniowa powierzyła zarządzanie (administrowanie).
    [align=center]§ 2[/align]
    Wszelką korespondencję na kierunku „Właściciel – Zarząd Wspólnoty” kierować w oparciu o §1.
    [align=center] § 3[/align]
    Korespondencja na kierunku „Zarząd Wspólnoty – Właściciel” prowadzić na adres zameldowania Właściciela lokalu, chyba że Właściciel lokalu w swoim piśmie zażąda inaczej.
    [align=center]§ 4[/align]
    Korespondencję na obu kierunkach prowadzić na zasadzie listu poleconego na koszt Wspólnoty mieszkaniowej.
    [align=center]§ 5[/align]
    Wymiana listowna prowadzona w inny sposób niż określony w § 1- §5 nie będzie rozpatrywana.
    [align=center]§ 6[/align]
    Powiadomienia o zebraniach właścicieli o zmianie wysokości zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej jak również informacje o uchwałach podjętych i niepodjętych, prowadzone będą na zasadach dostarczenia informacji do euroskrzynek z pominięciem Poczty Polskiej.


    Bardzo proszę... Bez uszczypliwości :wink: Po prostu facet się zbędnie produkuje a mohery idą na widły. Chcę zwrócić im uwagę że w takich relacjach należy zwracać się do Zarządu a nie do administratora i że we wspólnocie jest wiele innych ważnych spraw niż odpisywanie na bzdurne korespondencje. Może jak wszyscy właściciele zostaną poinformowani o tym że jakaś tam kwota poleciała z ich kieszeni na odpowiedź że "To wynika z Art takiego i takiego" ostudzi ich zapały do wytracania czasu innym ludziom.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym w to nie szła.
    Taka uchwała nie rodzi żadnych skutków. Nie zastosuję się do niej i co dalej?
    Już teraz administrator nie musi odpowiadać właścicielowi. Zobowiąż go do przekazywania pism tobie, a właścicielowi do skrzynki info.
    Skseruje z 10 małych karteczek w dwu wersjach Pan-Pani: "Pani pismo zostało przekazane zarządowi wspólnoty. Administrator, podpis".
    Wrzuca do skrzynki i po kłopocie.
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano października 2013
    U mnie podjęliśmy następującą uchwałę w przedmiocie doręczania korespondencji:

    UCHWAŁA Nr 6/2013

    WŁAŚCICIELI LOKALI W NIERUCHOMOŚCI PRZY
    UL. XXX W WARSZAWIE
    z dnia xxxxx 2013 r..

    w sprawie zmiany uchwały dot. dostarczania dokumentów „wspólnotowych” do właścicieli lokali

    § 1
    1. Uchyla się uchwałę Nr X/2009 z dnia XXX. w sprawie dostarczania dokumentów „wspólnotowych” do właścicieli lokali w budynku przy UL. XXX w Warszawie.
    2. W miejsce wyżej uchylonej uchwały wchodzą postanowienia niniejszej uchwały.

    § 2
    Niniejsza uchwałą określa sposoby i warunki dostarczania do właścicieli lokali następującej korespondencji:
    ● zawiadomienia o zwołaniu zebrania właścicieli,
    ● zawiadomienia o podjętych uchwałach,
    ● naliczeń wielkości opłat na pokrycie kosztów eksploatacji nieruchomości,
    ● rozliczenia mediów,
    ● noty odsetkowe wraz z niezbędną dokumentacja księgową,
    ● wezwania do zapłaty,
    ● inne pisma kierowane do właścicieli.

    § 3
    1. Przyjmuje się, iż korespondencja wymieniona w §2 może być dostarczana do właścicieli lokali w następujący sposób:
    a) pocztą elektroniczną na wskazany przez właściciela lokalu adres e-mailowy,
    b) poprzez włożenie do skrzynki na listy znajdującej się w budynku przy UL. XXX,
    c) listem zwykłym na wskazany przez właściciela adres,
    d) listem poleconym na wskazany przez właściciela adres.
    2. Sposób dostarczania korespondencji, oraz adres na jaki należy ją składać określa właściciel lokalu w stosownym oświadczeniu.
    3. W przypadku nie złożenia oświadczenia, o którym mowa wyżej, korespondencja będzie dostarczana listem poleconym na adres lokalu w budynku przy UL. XXX w Warszawie.
    4. Korespondencja dostarczona w sposób określony w §3 pkt 1 i 2 jest uznana za dostarczoną skutecznie w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali oraz przepisów ustawy kodeks cywilny.

    § 4
    1. Korespondencja dostarczana pocztą elektroniczną opatrzona będzie podpisem elektronicznym minimum dwóch członków zarządu.
    2. Podpis elektroniczny, o którym mowa wyżej nie jest podpisem kwalifikowanym.
    3. Klucze publiczne umożliwiające weryfikację autentyczności podpisów o którym mowa w ust. 1 dostępne są w lokalu Wspólnoty.
    4. Na żądanie właściciela klucz publiczny o którym mowa w ust. 3 może zostać przesłany na podany przez niego adres mailowy.
    5. Z włożenia korespondencji do skrzynek na listy znajdujących się w budynku przy UL. XXX oraz z wysłania korespondencji listem zwykłym Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej XXXX lub jej zarządca sporządza protokół.

    § 5
    Wszelkie koszty związane z dostarczeniem korespondencji w sposób określony w §3 pkt. 1 ppkt b, c, d oraz w pkt. 3 nie stanowią kosztów zarządu nieruchomością wspólna w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali, a stanowią wydatki związane z utrzymaniem lokalu i obciążają właściciela lokalu do którego kierowana jest ta korespondencja.

    § 6
    Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite]stonka: [/cite]Co o tym sądzicie i co byście w takiej uchwale zmienili. Proszę o podpowiedzi
    Bardzo proszę... Bez uszczypliwości
    A więc bez uszczypliwości, ale szczerze :wink:

    § 1
    Siedziba organu zarządzającego nie jest tożsama z miejscem zamieszkania członków zarządu. Siedzibą wspólnoty jest adres nieruchomości wspólnoty. Dodawanie opisu co nie jest siedzibą, też bym pominął, ponieważ to jest oczywiste, zwłaszcza, że "mohery" wcale nie kwestionują siedziby wspólnoty - po prostu wolą pisać do administratora. Ten punkt bym w ogóle pominął. Zróbcie tak jak radzi Koziorożka.

    § 2
    Oni to wiedzą, ale oni chcą kierować korespondencję na innym kierunku: "Właściciel - Administrator" , więc z formalnego punktu widzenia ten punkt nie ma do ich twórczości zastosowania, a przecież nie można uchwałą zabronić im pisania do administratora.

    § 3
    To też jest oczywiste, bo po prostu nie ma innej możliwości. Punkt do pominięcia.

    § 4
    Korespondencja Zarząd---->Właściciel na koszt wspólnoty, to zgoda, ale "w obu kierunkach" to już niekoniecznie. Właściciel powinien sam ponosić koszt pism, które wysyła do wspólnoty. Sądzę, że taki punkt jest sprzeczny z uowl, wspólnota nie może komuś fundować przesyłek.

    § 5
    Wykluczenie jakiegoś rodzaju korespondencji jest bezskuteczne wobec tego co napisałem w § 2.

    § 6
    Punkt kontrowersyjny ponieważ w razie ewentualnego sporu sądowego będziecie musieli mieć niezbity dowód dostarczenia korespondencji. Jak to zrobicie?

    Dobrym rozwiązaniem jest uchwała przedłożona przez Piotrka, ponieważ właściciel wyraża pisemną zgodę na określony rodzaj korespondencji.
    Nie zgadzam się natomiast z § 5 uchwały Piotrka. Moim zdaniem wspólnota nie jest władna nie zaliczać jakichś kosztów do kosztów zarządzania nieruchomością wspólną, jeżeli ponoszenie tych kosztów wynika z obowiązków informacyjnych nałożonych na wspólnotę w ustawie. Z wyjątkiem noty odsetkowej i wezwania do zapłaty, wszystkie inne pisma wynikają bezpośrednio lub pośrednio z uowl, dlatego automatycznie są kosztem zarządzania nieruchomością wspólną.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W takim układzie § 3 pkt 1 ppkt b w uchwale Piotra też jest kontrowersyjny:wink:
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] stonka:[/cite]W takim układzie § 3 pkt 1 ppkt b w uchwale Piotra też jest kontrowersyjny:wink:
    Ale ten zapis należy czytać łącznie z pkt. 2 i 3 tego paragrafu, a więc jest tam zgoda właściciela a w razie braku zgody jest standardowo: list polecony.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spoko Egzo. Czaję :wink:
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiadomienia o zebraniach właścicieli o zmianie wysokości zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej jak również informacje o uchwałach podjętych i niepodjętych, prowadzone będą na zasadach dostarczenia informacji do euroskrzynek z pominięciem Poczty Polskiej.
    korespondencja wymieniona w §2 może być dostarczana do właścicieli lokali w następujący sposób:
    a) pocztą elektroniczną na wskazany przez właściciela lokalu adres e-mailowy,
    b) poprzez włożenie do skrzynki na listy znajdującej się w budynku przy UL. XXX,
    c) listem zwykłym na wskazany przez właściciela adres,

    Powyższe fragmenty uchwał w razie "nieszczęścia", są nie do obrony w sądzie, w temacie skutecznego powiadomienia właściciela lokalu.

    "...Przekładając na realia wspólnot mieszkaniowych rozważania E. Bończak-Kucharczyk poczynione na gruncie art. 83 ust. 6 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) – odpowiadającego co do sposobu zawiadomienia art. 32 WłLokU – spełnienie wymogu poinformowania wszystkich członków na piśmie w przeciągu określonego czasu przed terminem zebrania wymaga albo wysłania listów poleconych albo dostarczenia członkom zawiadomień za pokwitowaniem.
    Nie sposób podzielić stanowiska, że za pisemne zawiadomienie może być uznane umieszczenie ogłoszenia wyłącznie np. w siedzibie zarządu czy przy wejściu do budynku (wyrok SN z 14.1.2004 r., I CK 108/03). Nie gwarantuje to bowiem zawiadomienia, jak wymaga przepis, „każdego właściciela lokalu na piśmie” – jest zatem niezgodne z wykładnią językową art. 32 WłLokU. Gdyby ustawodawca chciał dopuścić możliwość zawiadamiania generalnego przez wywieszenie pisma np. na tablicy ogłoszeń, przepis mógłby mieć brzmienie: „właścicieli zawiadamia się”. Tymczasem nie tylko użyto w art. 32 WłLokU liczby pojedynczej („właściciela”), to jeszcze dodano zaimek „każdego” – co wyraźnie przemawia za tym, że każdy właściciel lokalu powinien zostać poinformowany o zebraniu z osobna. Zasadą jest wobec tego, że do każdego z właścicieli musi zostać skierowane oddzielne, indywidualnie oznaczone pismo ("Gazeta Prawna” z 4.3.2009 r., Nr 44). Przepisy gwarancyjne należy bowiem wykładać ściśle..
    ." - źródło: "Zawiadamianie o zebraniu właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej" - Tekst pochodzi z numeru: Listopad 2012 „Nieruchomości C H Beck”
    UCHWAŁA nr …./2013
    Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości położonej przy...
    Warto pamiętać, że uchwał nie podejmuje wspólnota lecz właściciele lokali.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Warto zauważyć że Wspólnota Mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości ale to szczegół.

    Nikt tu nie ma zamiaru powiadamiać o czymkolwiek a w szczególności o zebraniu właścicieli kogokolwiek poprzez np wywieszenie pisma na tablicy.
    Przecież wszyscy o tym piszą że w przypadku gdy właściciel w stosownym oświadczeniu nie określi inaczej to takie informacje wysyłane będą listem poleconym (§ 3 pkt 3 przytoczonej przez Piotra Uchwały).
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak dla mnie to szalejecie.
    Żadnych uchwał.
    Po prostu:
    w życiu bym nie odpowiadał. Potraktowałbym jak spam.
    Jeśli korespondencja dotyczy drobiazgów, to szkoda na to czasu. Chyba, że pracujecie na etat.
    Jakby co to żadne pismo do mnie nie dotarło i koniec.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano października 2013
    Warto zauważyć że Wspólnota Mieszkaniowa to ogół właścicieli...
    Wspólnota to tzw. "ułomna" osoba prawna .
    Osoby prawne natomiast nie podejmują uchwał.
    Jeżeli z tak drobnymi szczegółami są problemy w ich zrozumieniu to nie dziwmy się poważniejszym sprawom i nieprawidłowościom.
    gdy właściciel w stosownym oświadczeniu nie określi inaczej...
    Właściciel to sobie może ... określać żeby go w ogóle nie powiadamiać i co?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Jak dla mnie to szalejecie.
    Żadnych uchwał.
    Po prostu:
    w życiu bym nie odpowiadał. Potraktowałbym jak spam.
    Jeśli korespondencja dotyczy drobiazgów, to szkoda na to czasu. Chyba, że pracujecie na etat.
    Jakby co to żadne pismo do mnie nie dotarło i koniec.
    Prawdę mówiąc to też bym tak zrobił, może oprócz tego udawania, że pismo nie dotarło, bo i tak nie ma obowiązku odpowiadania na takie pisma. Sprawy, poruszane przez ludzi opisanych przez Stonkę, to są rzeczy które można wyjaśnić na zebraniu właścicieli, a nie każdemu indywidualnie, pisemnie.

    Z drugiej strony warto podjąć uchwałę o metodach korespondencji, bo to może być bardzo przydatne na przyszłość, może znacznie ułatwić pracę zarządu, zwłaszcza w dużej wspólnocie, oczywiście pod warunkiem, że duża części właścicieli wyrazi zgodę na alternatywne sposoby korespondencji.
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Egzo:[/cite]
    Nie zgadzam się natomiast z § 5 uchwały Piotrka. Moim zdaniem wspólnota nie jest władna nie zaliczać jakichś kosztów do kosztów zarządzania nieruchomością wspólną, jeżeli ponoszenie tych kosztów wynika z obowiązków informacyjnych nałożonych na wspólnotę w ustawie. Z wyjątkiem noty odsetkowej i wezwania do zapłaty, wszystkie inne pisma wynikają bezpośrednio lub pośrednio z uowl, dlatego automatycznie są kosztem zarządzania nieruchomością wspólną.

    A ja zapytam przewrotnie - dlaczego koszt który jest indywidualnie związany z danym lokalem (dostarczenie korespondencji właścicielowi TEGO lokalu) ma stanowić koszt NW?
    Cóż z tego że wynikają z uowl?
    Wezwania do zapłaty też pośrednio wynikają z kodeksu postępowania cywilnego...

    Nowy doklejony: 27.10.13 22:06
    [cite] kielonek:[/cite]
    Powyższe fragmenty uchwał w razie "nieszczęścia", są nie do obrony w sądzie, w temacie skutecznego powiadomienia właściciela lokalu.

    Kielonek, kombinujesz trochę w dobrym kierunku, ale nie dokładnie wiesz w którym kościele dzwonią.

    W przypadku korespondencji dostarczanej zgodnie z naszą uchwałą każdy właściciel lokalu będzie poinformowany o zebraniu z osobna, oddzielnym indywidualnie oznaczonym pismem. Tu nie ma sprzeczności z tym co napisałeś.

    Problem w przypadku mailowego doręczania zawiadomień wynika jednak z tego, że cytowany przez Ciebie art. 32 uowl wymaga zawiadamiania właścicieli o zebraniu na piśmie. Zarówno przepisy ustaw jak i generalnie orzecznictwo uważają formę pisemną za spełnioną, jeżeli dokument zawiera własnoręczny podpis, albo też jest opatrzony podpisem elektronicznym ale kwalifikowanym.
    Ale w przypadku gdy dokument zawiera zeskanowany podpis to sprawa już nie jest tak oczywista - jest to co prawda w końcu własnoręczny podpis (a że zeskanowany to inna para kaloszy), ale sądy nie zawsze tak to traktują.
    Natomiast ja uważam, że jeżeli właściciel sam wyraził wolę aby doręczać do niego korespondencję (w tym zawiadomienia o zebraniach) na maila, została podjęta w tej sprawie uchwała właścicieli (i nie została zaskarżona!) to przed sądem obronimy skuteczność doręczenia.

    Tak czy inaczej chyba wyrobimy jednak w końcu podpisy kwalifikowane (co rozwiąże problem), ale nie chcieliśmy iść w koszty nie wiedząc jak dużo właścicieli zdecyduje się na wybór mailowej formy korespondencji.
    Komentarz edytowany Piotrek
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Piotrek:[/cite] A ja zapytam przewrotnie - dlaczego koszt który jest indywidualnie związany z danym lokalem (dostarczenie korespondencji właścicielowi TEGO lokalu) ma stanowić koszt NW?
    Cóż z tego że wynikają z uowl?
    Wezwania do zapłaty też pośrednio wynikają z kodeksu postępowania cywilnego...
    To jest tak jak z ekspertyzami kominiarskimi, ich koszt ponosi wspólnota, nawet jeżeli dany lokal ma komin, który służy tylko temu lokalowi. Zwrot kosztów wezwania do zapłaty pośrednio wynika z kc i kpc na zasadzie prawa do zwrotu kosztów, które zostały zawinione przez pozwanego. To jest ogólna zasada rekompensaty za szkody wynikające z bezprawnego działania lub z naruszenia umowy. Te zasady nie mają zastosowania do kogoś, kto nie złamał żadnych przepisów, nie naruszył umów, a jest zawiadamiany o czymś tylko dlatego, że ustawa tego wymaga.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano października 2013
    Kielonek, kombinujesz trochę w dobrym kierunku, ale nie dokładnie wiesz w którym kościele dzwonią.
    W przypadku korespondencji dostarczanej zgodnie z naszą uchwałą każdy właściciel lokalu będzie poinformowany o zebraniu z osobna, oddzielnym indywidualnie oznaczonym pismem.
    Uprzejmie proszę o zrozumienie najpierw cytowanego tekstu użytkownika a nie wyciąganie pochopnych wniosków.
    Chyba powinno być jasne, że odnosiłem się do zacytowanego fragmentu:
    na zasadach dostarczenia informacji do euroskrzynek z pominięciem Poczty Polskiej.
    Nie widzę w tej metodzie wymogu pokwitowania wysłanej (wrzuconej do skrzynki) informacji, więc jakieś insynuacje o kombinowaniu proszę zachować do siebie.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawdę mówiąc to też bym tak zrobił, może oprócz tego udawania, że pismo nie dotarło, bo i tak nie ma obowiązku odpowiadania na takie pisma. Sprawy, poruszane przez ludzi opisanych przez Stonkę, to są rzeczy które można wyjaśnić na zebraniu właścicieli, a nie każdemu indywidualnie, pisemnie.
    No widzisz Egzo. I tu jest problem. Na zebraniu to są osoby milczące. One nie pytają i nie oczekują wyjaśnień bo tak naprawdę nic nie rozumieją. Za to jak się zbiorą do kupy gdzieś tam przy herbatce to radosna twórczość im się włącza i tworzą pisma, piszą odręcznie i nieczytelnie.
    Jasne że można to olać ale człowiek chce być grzeczny w stosunku do ludzi, pomocny... ale tu jest efekt odwrotny. Jak dostaną odpowiedź to ciągną dalej. Uwierz mi że to są takie bzdury że czytać się tego nie chce.

    Uważam że warto taką uchwałę ponieważ nigdy nic nie wiadomo
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano października 2013
    Na zebraniu to są osoby milczące. One nie pytają i nie oczekują wyjaśnień bo tak naprawdę nic nie rozumieją.
    Jeżeli to jest opinia członka zarządu-właściciela o pozostałych właścicielach we wspólnocie to wygląda to na bardzo niską samoocenę - kompleksy jakieś..
    Jeżeli jest to natomiast opinia zarządcy o właścicielach którymi zarządza to.... nie będę się wyrażał bo wszyscy zarządcy forumowi "wskoczyliby mi na plecy".
    Bardzo nieładnie!
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kielonek:[/cite]
    Chyba powinno być jasne, że odnosiłem się do zacytowanego fragmentu:
    na zasadach dostarczenia informacji do euroskrzynek z pominięciem Poczty Polskiej.
    Nie widzę w tej metodzie wymogu pokwitowania wysłanej (wrzuconej do skrzynki) informacji, więc jakieś insynuacje o kombinowaniu proszę zachować do siebie.

    Zacytowana był m.in. fragment "mojej" uchwały, stąd myślałem że chodzi też o niego.
    W przypadku wrzutki do skrzynek, albo wysyłki listem zwykłym sprawę załatwia sporządzenie protokołu z tej czynności.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] stonka:[/cite] Na zebraniu to są osoby milczące. One nie pytają i nie oczekują wyjaśnień bo tak naprawdę nic nie rozumieją. Za to jak się zbiorą do kupy gdzieś tam przy herbatce to radosna twórczość im się włącza i tworzą pisma, piszą odręcznie i nieczytelnie.

    Uważam że warto taką uchwałę ponieważ nigdy nic nie wiadomo
    Takich ludzi jest większość, albo knują za plecami a cicho siedzą na zebraniach, albo odwrotnie, przez miesiące nie sygnalizują problemu, a potem wybuch na zebraniu, że to skandal, żądanie natychmiastowej uchwały, itd. Jak by się tak przejmować takimi wybrykami, to w zasadzie trzeba od razu rzucać pracę w zarządzie. Należy robić tak, jak nie chciałeś robić, czyli ... Byłeś miły, to teraz masz znarowionych "moherów", każdy dobry uczynek musi być kiedyś ukarany. Spróbuj metody: "ignorowanie".

    Uchwałę podjąć warto, ale ze wszystkimi niuansami wcześniej dyskutowanymi - chyba, że to tylko dla postraszenia kosztami określonych osób i nie przewidujecie opcji zaskarżenia do sądu.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano października 2013
    :confused:
    ...sprawę załatwia sporządzenie protokołu z tej czynności....
    Należałoby każdemu dołączyć zdjęcie komisji wrzucającej (kto ją powołał?) na tle euroskrzynek oraz kasetę wideo (CD) z utrwalonym momentem wrzutu do każdej skrzynki danej informacji po odpowiednim oczywiście okazaniu do kamery tekstu tej informacji i.... powieściopisarze mają dalej duuuuże pole do popisu.:bigsmile::bigsmile::confused:
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]
    To jest tak jak z ekspertyzami kominiarskimi, ich koszt ponosi wspólnota, nawet jeżeli dany lokal ma komin, który służy tylko temu lokalowi.
    Teza mocno dyskusyjna, ale nawet - można uznać że komin stanowi część instalacji kominowych stanowiącej całość (i służącej wszystkim właścicielom). Natomiast w przypadku korespondencji nie ma takiej analogii - właściciel ma do wyboru różne metody dostarczania korespondencji, czyli cel (z perspektywy wspólnoty rozumianej tutaj jako ogół właścicieli) jakim jest zgodne z prawem skuteczne doręczenie może być osiągnięty w tańszy sposób. Jeżeli właściciel życzy sobie doręczenia wymagającego poniesienia wyższych kosztów (list polecony), to powinien te koszty sam ponosić.
    [cite] Egzo:[/cite]Zwrot kosztów wezwania do zapłaty pośrednio wynika z kc i kpc na zasadzie prawa do zwrotu kosztów, które zostały zawinione przez pozwanego. To jest ogólna zasada rekompensaty za szkody wynikające z bezprawnego działania lub z naruszenia umowy. Te zasady nie mają zastosowania do kogoś, kto nie złamał żadnych przepisów, nie naruszył umów, a jest zawiadamiany o czymś tylko dlatego, że ustawa tego wymaga.

    To prawda, tylko jakie to ma znaczenie w kontekście ponoszenia kosztów (tzn. czy jest to koszt NW, czy indywidualnego lokalu)?

    Nowy doklejony: 27.10.13 22:53
    [cite] kielonek:[/cite]:confused:
    ...sprawę załatwia sporządzenie protokołu z tej czynności....
    Należałoby każdemu dołączyć zdjęcie komisji wrzucającej (kto ją powołał?) na tle euroskrzynek oraz kasetę wideo (CD) z utrwalonym momentem wrzutu do każdej skrzynki danej informacji po odpowiednim oczywiście okazaniu do kamery tekstu tej informacji i.... powieściopisarze mają dalej duuuuże pole do popisu.:bigsmile::bigsmile::confused:

    A skąd ten pomysł?
    Jeżeli skarżący będzie podważał prawdziwość protokołu to na nim będzie spoczywał ciężar tego udowodnienia.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli to jest opinia członka zarządu-właściciela o pozostałych właścicielach we wspólnocie to wygląda to na bardzo niską samoocenę - kompleksy jakieś..
    Jest to opinia członka zarządu - właściciela - nazwana po imieniu na temat dwóch właścicieli a nie wszystkich. Nie wiem czy mam zazdrościć tobie że masz wszystkich poukładanych we wspólnocie czy płakać nad tym że sam siebie oszukujesz.
    Egzo bardzo dobrze to ujął - knują za plecami a cicho siedzą na zebraniach.

    Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Uwzględnię wszystkie sugestie przez Was przytoczone.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    knują za plecami a cicho siedzą na zebraniach.
    Dziwna jakaś ta wspólnota - w większości chyba wspólnot zebrania to jedno wielkie targowisko, każdy chce przekrzyczeć innego w myśl zasady że moja racja jest mojsza a moja jeszcze mojsza.
    U mnie niektórym 5 godzin zebrania to mało i dyskutują nawet do 3 nad ranem - w końcu raz w roku jest okazja (i obowiązek) podyskutować o wspólnych sprawach)
    Członkowie wspólnoty tak jak i całe społeczeństwo składają się z różnych ludzi ale to nie powód aby żądać wymiany społeczeństwa czy ich obrażać
    Jeżeli luźne rozmowy sąsiadów o wspólnych sprawach wspólnotowych inny sąsiad nazywa knuciem to faktycznie nie wiem:
    czy płakać nad tym że sam siebie oszukujesz.

    Nowy doklejony: 27.10.13 23:37
    będzie podważał prawdziwość protokołu ...
    Zaznaczam,że mój wpis był w tonie sarkastyczno-żartobliwym, co chyba powinno być oczywiste.
    Właściciel nie będzie podważał protokołu lecz skuteczność zawiadomienia i to na tej "komisji wrzucającej" (zarządzie) będzie spoczywał obowiązek udowodnienia np. że właśnie treść danej uchwały protokolarnie wrzucono do tej a nie innej euroskrzynki.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Członkowie wspólnoty tak jak i całe społeczeństwo składają się z różnych ludzi ale to nie powód aby żądać wymiany społeczeństwa czy ich obrażać
    Daruj sobie kielonek. Masz tendencje do wyolbrzymiania. Same się do tego przyznają że nic nie rozumieją z tych rozliczeń :wink:. Jak więc mogę ładniej się wyrazić?
    U mnie niektórym 5 godzin zebrania to mało i dyskutują nawet do 3 nad ranem
    Niesamowite.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    Wspólnota to tzw. "ułomna" osoba prawna .
    Osoby prawne natomiast nie podejmują uchwał.
    osoby prawne nie podejmują uchwał , ale ...
    ułomne osoby prawne mogą podejmować uchwały.

    Jednak, z praktyki sądowej, lepiej napisać w preambule, że jest to :
    UCHWAŁA nr …./2013 
    [b]właścicieli lokali tworzących[/b] Wspólnotę Mieszkaniową "......." nieruchomości położonej przy...
    

    wtedy żaden oszołom - teoretyk nie będzie mógł się przyczepić ....
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak też zrobię aby żaden teoretyk nie mógł się doczepić. :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Mając powyższe rozporządzenie na uwadze, siedzibą Wspólnoty jest adres siedziby organu zarządzającego (a zatem adres miejsca położenia lokali wchodzących w skład określonej nieruchomości), a nie adres podmiotu ,któremu wspólnota mieszkaniowa powierzyła zarządzanie (administrowanie) - wystarczy napisać pismo, informację o sposobie doręczania korespondencji.


    § 3

    Korespondencja na kierunku „Zarząd Wspólnoty – Właściciel” prowadzić na adres zameldowania Właściciela lokalu, chyba że Właściciel lokalu w swoim piśmie zażąda inaczej. - właściciele lokali nie mogą ograniczać w ten sposób właściciela, a jak ustanowi pełnomocnika do doręczeń? Ten zapis to ingerencja w kompetencje sejmu RP.

    § 4

    Korespondencję na obu kierunkach prowadzić na zasadzie listu poleconego na koszt Wspólnoty mieszkaniowej - dlaczego na obu kierunkach, tak jak napisał Egzo, wspólnota nie może ponosić kosztów cudzej korespondencji, którą ktoś do niej skierował. A jak właściciel będzie chciał osobiście doręczyć swoją korespondencję, to co wtedy? Kodeks cywilny wyraźnie stanowi, że oświadczenie dochodzi do adresata, gdy mógł zapoznać się z jego treścią. Zapis narusza prawo.


    § 5

    Wymiana listowna prowadzona w inny sposób niż określony w § 1- §5 nie będzie rozpatrywana - zapis narusza prawo, z przyczyn j/w.


    § 6

    Powiadomienia o zebraniach właścicieli o zmianie wysokości zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej jak również informacje o uchwałach podjętych i niepodjętych, prowadzone będą na zasadach dostarczenia informacji do euroskrzynek z pominięciem Poczty Polskiej - tylko, że potem trzeba udowodnić dostarczenie wiadomości. Ciężar dowodu spoczywa na nadawcy - czyli wspólnocie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.